Rasy psów – Yorkshire Terrier
Jedna z najpopularniejszych ras miniaturowych, która wyróżnia się zdecydowanym, wręcz książęcym chodem i piękną szatą, świetnie zgrywającą się z różnego rodzaju ozdobami czy nawet ubraniami. Spróbujmy poznać yorki, ich usposobienie i podejście do człowieka.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 3: teriery
- Sekcja 2: teriery miniaturowe (do towarzystwa)
- Typ lisowaty
- Nie podlega próbom pracy
Historia rasy
Nazwa rady sugeruje jej pochodzenie – hrabstwo West Yorkshire i sąsiadujące z nią Greater Manchester, leżące na surowej północy Anglii. W połowie XIX wieku robotnicy szkoccy przybyli do Yorkshire w poszukiwaniu pracy, przywożąc ze sobą kilka różnych odmian małych terierów.
Ich hodowlą zajmowali się zatem ludzie pracujący w zakładach bawełnianych i wełnianych, szczegóły hodowli nie są znane prawdopodobnie z tego powodu – robotnicy nie skupiali się na przekazywaniu owej wiedzy. Wiadomo za to, że rasa pochodzi z trzech psów: samca imieniem Old Crab, suki Kitty i innej samicy, której imienia nie poznano, a każdy z nich pochodził z innych ras: black and tan terrier, maltańczyka i skye terrier.
Wszystkie teriery mają swe korzenie w Szkocji. Nadanie jednej z ras nazwy Yorkshire ma związek z faktem, że właśnie tam przybyłe ze Szkocji psy zostały udoskonalone. Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze psy tego rodzaju pojawiły się w ok. 1850 r. Nazwa, którą dziś operujemy została ukuta w 1870 r. – nowa rasa miała i ma wiele wspólnego z innymi terierami, przede wszystkim instynkt łowczy, który jest „rozładowywany” na zabawkach i gryzoniach.
Na początku wszystkie psy przypominające teriery o długiej sierści w barwach płowych czy srebrnych (głównie na nogach i głowie), małym ogonem i przyciętymi uszami były nazywane Yorkshire Terrier, ale w 1860 roku zaprezentowano psa rasy Paisley Yorkshire terrier o imieniu Huddersfield Ben, należącego do kobiety z Yorkshire – Mary Ann Foster, którego uznaje się za pierwszego przedstawiciela nowej rasy.
AKC (Amercian Kennel Club) zarejestrowało rasę w 1885 roku. W epoce wiktoriańskiej Yorkshire terrier był popularnym zwierzęciem, często występującym na wystawach psów. Dopiero w 1940 roku jego popularność gwałtownie spadła – za odnowiciela rasy uznaje się psa imieniem Smoky, jednego z najsławniejszych psów II wojny światowej.
Charakterystyka
Wygląd
Wg wymogów sierść powinna być błyszcząca, prosta, czysta i jedwabiście gładka. Ciało porasta długie futro, oddzielone na grzbiecie równym przedziałkiem, ale nie może ono przeszkadzać w poruszaniu się.
Od karku do podstawy ogona widoczne włosy w kolorze od ciemnej szarości do czerni, na głowie, klatce piersiowej i w górnej partii kończyn jasna, podpalana, im bliżej końca włosa, tym odcień winien być jaśniejszy. Generalnie jednak, dorosłe psy dysponują różnymi wariantami kolorystycznymi lub rodzajami sierści; czasem spotyka się wełniste futro lub bardzo cienkie – za każdym razem mamy jednak do czynienia z Yorkshire terrier.
Zgodnie z zaleceniami klubów kynologicznych nietypowe odmiany rasy nie powinny być celowo hodowane. Ważnym powodem takiego stanu rzeczy jest podejrzenie, że psy o nietypowej sierści mogą być nosicielami defektów genetycznych, mających wpływ na zdrowie potomstwa. Ponadto, pielęgnacja „kosmatych” odmian jest trudniejsza i bardziej czasochłonna.
Szczenięta rodzą się z czarną sierścią i brązowymi punktami na pyszczku, nad oczami, wokół nóg, wewnątrz uszu i na spodzie ogona. Niektóre mają białą „gwiazdę” na piersi lub na palcu/palcach. Czasem na świat przychodzą pieski w odcieniu czerwieni, ale zdarza się to tylko wtedy, gdy oboje rodzice mają tę wrodzoną cechę. Żadnym defektem nie są białe akcenty – znikną one wraz z wiekiem, zwykle już kilkumiesięczne teriery są ich pozbawione. Ostateczny wariant kolorystyczny krystalizuje się nawet do 3 roku życia, zazwyczaj dobijając do czerni lub szarości.
Pielęgnacja
Właściciele mogą przycinać futro dosyć krótko, aby lepiej dbać o jego czystość, jednak podczas pokazów obowiązuje sierść długa, przycięta do poziomu podłoża, dając swobodę ruchów i elegancki wygląd. Przycina się również włosy na nogach i czubkach uszu.
Długa szata wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych; aby zapobiec rozdwajaniu i niszczeniu włosów obwija się je w papier ryżowy, bibułki lub tworzywa sztuczne po natłuszczeniu sierści specjalnymi olejami. Substancję należy zmywać raz w miesiącu, a nową warstwę należy nałożyć w ciągu tygodnia, aby zapobiec łamaniu i rozdwajaniu włosów.
Opisane zabiegi pielęgnacyjne pochodzą z początków istnienia rasy; w 1878 roku John Walsh mówił o podobnych preparatach pomagających w zdrowym wzrastaniu sierści, mając na myśli olejek kokosowy.
Temperament
Porusza się z dużą pewnością siebie. Choć mały, Yorkshire terrier jest aktywny, bardzo troskliwy, ciekawski i kocha skupiać na sobie uwagę. Raczej nie powinien okazywać uległości spotykanej u wielu ras miniaturowych, dlatego też niebyt dobrze nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Świetnie sprawdzi się natomiast dla osób dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia, co dobrze wpływa nie tylko na bezpieczeństwo mniejszych dzieci, ale również na komfort psa.
Rasę można łatwo wyszkolić, co wynika z jej natury, dzięki której mogą pracować bez pomocy człowieka. Ponieważ psy te pierwotnie miały być pracujące, wymagają zarówno fizycznej i jak i psychicznej stymulacji, czyli m.in. długich spacerów, szkoleń, zabaw. Objawem psychicznego i fizycznego spełnienia, zadowolenia jest ułożenie się na kolanach właściciela w godzinach wieczornych. Każdy pies jest jednak inny, może zatem przejawiać różne objawy szczęścia – warto zatem poznać swojego pupila, jego potrzeby i unikalną osobowość.
Zdrowie
Rasa jest narażona na wiele chorób: zapalenie oskrzeli, patologiczne rozszerzenie naczyń limfatycznych, choroby wątroby, zaćmę i zespół suchego oka. Wiele psów tej rasy ma delikatny układ pokarmowy, co prowadzi do wymiotów, biegunek spowodowanych nieregularną dietą lub nieodpowiednim pokarmem.
Niewielkie rozmiary sugerują, że nie reaguje dobrze na znieczulenia i zastrzyki. Dodatkowo, jak wszystkie rasy miniaturowe, jest bardziej narażony na urazy wywołane upadkami, atakami ze strony innych psów i niezdarnością właścicieli. W miejscu zastrzyku występują dosyć często stany zapalne lub łysienie. W obrębie rasy występują także alergie skórne.
Szczegółowe dane i wymiary
Yorkshire Terrier
- Wysokość w kłębie: 15 – 23 cm
- Masa: 1,81 – 3,17 kg
- Długość życia: 10 – 15 lat
Yorkshire Terrier – ciekawostki
- Pierwszy przedstawiciel Yorkshire terier – Huddersfield Ben – jest określany jako ojciec rasy.
- Stanley Coren ulokował yorki na 27 miejscu w rankingu najinteligentniejszych ras.
- Yorki mają tendencję do częstego szczekania, dlatego dobrze sprawdzą się jako „alarm” w sytuacji, gdy w pobliżu domostwa kręci się ktoś obcy. Uciążliwe szczekanie można zredukować dzięki treningom i szkoleniom.
- Psy ważące mniej niż 1,3 kg na ogół żyją krócej od cięższych osobników, ponieważ są szczególnie podatne na problemy zdrowotne, takie jak przewlekłe biegunki i wymioty oraz dużą wrażliwość na znieczulenia, zastrzyki i urazy.
- Podobnie jak u innych małych ras, również u yorków występuje tendencja do chorób jamy ustnej. Ponieważ ich szczęki są małe, żeby rosną w ścisku, co powoduje ich wypadanie. Stłoczone zęby są bardziej podatne na atak bakterii powodujących choroby przyzębia, a w skrajnych przypadkach, zaburzeń pracy serca i nerek. Aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom należy szczotkować zęby psa przy użyciu specjalnych past (pasta do zębów dla ludzi jest szkodliwa). Dobrym rozwiązaniem jest też czyszczenie zębów przez lekarza weterynarii.
Polecamy
- Psy domowe
- Rasy psów
- Dogue de Bordeaux
- Owczarek kaukaski
- Doberman
- Bernardyn
- Chow chow
- Sznaucer miniaturowy
- Golden retriever
- Labrador
- Husky syberyjski
- Owczarek niemiecki
- Dog niemiecki
- Rottweiler
- Berneński pies pasterski
- Grzywacz chiński
- Bulterier
- Buldog francuski.
- Cavalier king charles spaniel
- Psowate
- Pies dingo
- Likaon
- Cyjon
- Wilk
Mój piesek to waży 5 kg 🙂
To chyba nieco się objada 😉
mój York ważył 4-5 kg, i miał 28 cm w kłębie, a długość 45 cm bez ogona.
To taki trochę wyrośnięty był 🙂