DomoweKotowateKotyOpracowaniaPsySsakiZwierzęta

Kanibalizm u psów i kotów

Kanibalizm u zwierząt domowych

Kanibalizm, czyli zjadanie przedstawicieli własnego gatunku w przyrodzie jest znacznie bardziej powszechny, niżby się wydawało. Może występować zarówno w związku z naturalnymi uwarunkowaniami danego gatunku, jak i w sytuacjach szczególnych, takich jak nadmierny rozrost populacji, czy też głód. Czasem może wystąpić również w wyniku walki o władzę w stadzie, kiedy to dominujący samiec pożera niemowlęta płci męskiej, które mogłyby być jego ewentualną konkurencją. Chociaż w przypadku owadów, czy pajęczaków zjadanie przedstawicieli własnego gatunku dla nikogo raczej nie jest szokujące, mało kto zdaje sobie sprawę, że zachowania takie występują również u naszych ukochanych zwierząt domowych.

Kanibalizm u kotów

Rekordy popularności, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w domach biją koty. Te zwierzęta znane są jako dystyngowane, dumne, może nieco zarozumiałe, ale również opiekuńcze w stosunku do młodych i bardzo przyjazne w stosunku do człowieka – o ile oczywiście są odpowiednio karmione 😉 Jednak również wśród kotów zarejestrowano przypadki kanibalizmu.

Oczywiście zdecydowanie częściej znajdują się one u tych dziko żyjących, jednak pojawiają się również doniesienia o aktach kanibalizmu w przypadku kotów domowych.

Pies i kot

Osłabienie

Zwykle przyczyną jest niezwykłe osłabienie samicy, która po porodzie nie jest w stanie wykarmić wszystkich kociąt. Problem nasila się w przypadku dużego miotu. Wtedy kotka może zdecydować się na zjedzenie najsłabszego z kociąt, a w razie potrzeby również kolejnych.

Selekcja naturalna

Jak wskazują naukowcy, w większości przypadków jest to związane z selekcją naturalną – dorosła kotka jest w stanie wydać na świat kolejne mioty, w związku z czym walczy o własne przetrwanie. Jednocześnie instynkt w stosunku do kociaków każe jej wykarmić i wprowadzić w dorosłość przynajmniej część miotu, w związku z czym poświęca najsłabsze osobniki, aby mogły przeżyć te najsilniejsze, które będą miały największą szansę na osiągnięcie dojrzałości płciowej i wydanie na świat kolejnych pokoleń.

Koty domowe, które są dokarmiane, zwykle nie decydują się na takie rozwiązanie, jednak w odosobnionych przypadkach również może mieć to miejsce.

Pies i kot

Poronienie

Kolejnym przykładem kanibalizmu wśród kotów jest poronienie. Jeżeli matka wyda na świat martwe kocięta lub takie, których wrodzone lub nabyte w trakcie porodu wady uniemożliwią przeżycie, istnieje pewne prawdopodobieństwo (znów większe w przypadku kotów dziko żyjących), że zdecyduje się posilić młodymi, aby sama miała szansę przetrwać.

Lew afrykański

Kanibalizm u lwów

W przypadku kotów pojawia się również praktyka zabijania małych płci męskiej przez dorosłe samce, które obawiają się o swoją pozycję. Zdecydowanie częściej ma to jednak miejsce w przypadku dzikich kuzynów kotów domowych, czyli lwów. Tam dominujący w stadzie samiec może zabić młode, które nie zostały przez niego spłodzone, a akty kanibalizmu, których ofiarą najczęściej padają młode, występują, gdy stado nie jest w stanie zapewnić sobie w inny sposób wystarczającej ilości pożywienia.

Chociaż lwy i koty to dwa odrębne gatunki, w wielu przypadkach ich modus operandi jest bardzo podobne. W końcu koty domowe też kiedyś były dzikie, a instynkt u zwierząt warunkuje wiele aspektów w ich życiu.

Psy

Psy

Ludzie dzielą się na dwie kategorie. Jedni są zwolennikami wcześniej już opisanych kotów, inni z kolei preferują psy. Niezależnie jednak od tego, na jakiego czworonożnego przyjaciela się zdecydujemy, pojawia się ryzyko, że dowiemy się, jak brutalny potrafi być świat zwierząt.

Chociaż psy wydają się wiernymi opiekunami, stworzeniami, które są niezwykle oddane i niejednokrotnie cenią sobie dobro innego stworzenia ponad własne, również wśród tego gatunku zaobserwowano przypadki kanibalizmu.

Niedożywienie

Tutaj również niebezpieczeństwo w szczególności dotyczy zjedzenia młodych przez niedożywioną matkę. Jak udowodniono, psy również mogą przeżywać szok poporodowy, co może objawić się zjedzeniem młodych.

Brak doświadczenia

Inną sytuacją wystąpienia kanibalizmu może być niedoświadczenie suki, która rodzi po raz pierwszy. Po porodzie suka zjada łożysko i pępowinę, jednak może zdarzyć się sytuacja, kiedy nie wyczuje odpowiedniej granicy i zaczyna jeść również szczeniaka.

Pies i kot

Kanibalizmu wśród dorosłych psów

W przypadku psów jednak udało się zaobserwować akty kanibalizmu wśród dorosłych osobników. W rejonie Arktyki i Antarktyki, podczas ekspedycji, psy zaprzęgowe niejednokrotnie karmiono mięsem osobników, które wyprawy nie przeżyły.

Pies, jako stworzenie mięsożerne, do swojej diety może włączyć również padlinę. O ile w przypadku dwóch żywych osobników, pożarcie jednego przez drugiego może budzić zahamowania pokarmowe (o ile pies jest odpowiednio socjalizowany), padlina, nawet pochodząca od tego samego gatunku, już takich oporów nie wzbudza.

Naukowcy potwierdzili również, że w przypadku zagrożenia życia, jeden pies może pożreć drugiego, jednak są to sytuacje nadzwyczajne.

Jednym z takich przypadków była sytuacja w zaistniała w hodowli czworonogów, zlokalizowanej w Zbylitowskiej Górze. O możliwości złego traktowania psów został powiadomiony przedstawiciel organizacji, której celem jest ochrona praw zwierząt.

Po dokonaniu kontroli okazało się, że psy są niedożywione, a warunki, w których są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sytuacja była tak dramatyczna, że stwierdzono nawet akty kanibalizmu – słabsze psy były zjadane, aby te silniejsze mogły przetrwać.

Zgodnie z pojawiającymi się co jakiś czas wynikami inspekcji, które są ochoczo nagłaśniane przez media, nie są to odosobnione przypadki.

Pies i kot

Podsumowanie

Zwierzęta domowe często są traktowane, jako najlepsi przyjaciele człowieka, a niekiedy nawet uczłowieczane. Dlatego akty kanibalizmu, wśród psów i kotów (zwłaszcza w przypadku tych domowych) potrafią być naprawdę szokujące.

Warto jednak zauważyć, że w każdym przypadku zjawisko to da się w jakiś sposób wytłumaczyć. W niektórych przypadkach zjadanie młodych może być wynikiem czegoś w rodzaju szoku poporodowego, jednak najczęściej chodzi tutaj o przetrwanie.

Zwierzę przez naturę zostało zaprogramowane w taki sposób, aby ponad wszystko starało się przeżyć i wydać na świat, a także wprowadzić w dorosłość jak największą ilość potomstwa. Czasem ceną tego jest życie niektórych przedstawicieli własnego miotu, jednak w takich sytuacjach górę bierze po prostu zwierzęcy instynkt.

Wcześniejszy artykuł z tego cyklu, poruszający kwestię kanibalizmu u zwierząt, można znaleźć tutaj: Kanibalizm w naturze.

Pies i kot

Polecamy


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. W kwestii kanibalizmu u kotowatych.
    Niektórzy etolodzy (np.Vitus B. Dröscher) opisują jak lwy zjadają martwych,DOROSŁYCH członków swojego stada;chodzi tu o osobniki padłe z powodu ran czy choroby.
    Najpierw starannie obwąchują zmarłego trącają nosem i liżą w nadziei że jeszcze ożyje.Kiedy staje się jasne ze jest martwy przystępują do konsumpcji…Takie zachowanie trafia się jednak b.rzadko i jest zazwyczaj związane z niedostatkiem żywności.
    Ja osobiście obserwowałem takie zachowanie trzykrotnie u dziko żyjących kotów domowych.W każdym wypadku zjadanym był kot zabity przez samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button