Hipopotam – rzeczny koń
Hipopotam – koń rzeczny
Hipopotam jest trzecim pod względem wielkości zwierzęciem lądowym na świecie. Pod względem wagi wyprzedza go tylko słoń oraz nosorożec biały. Hipopotamy to ssaki parzystokopytne, które spokrewnione są z… wielorybami 🙂 Nazwa hipopotam wywodzi się z języka greckiego, gdzie poszczególne części składowe oznaczają: ‘ιπποπόταμος (hippopotamos, hippos – „koń”, potamos – „rzeka„).
Klasyfikacja
- Rząd: parzystokopytne
- Podrząd: świniokształtne
- Rodzina: hipopotamowate
- Rodzaj: hipopotam
W obrębie rodziny hipopotamowatych (Hippopotamidae), wyróżniamy obecnie dwa współcześnie żyjące gatunki:
- Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius) oraz dużo mniejszy od niego:
- Hipopotam karłowaty (Choeropsis liberiensis lub Hexaprotodon liberiensis).
Hipopotam jest trzecim pod względem wielkości zwierzęciem lądowym na świecie. Wyprzedza go tylko słoń oraz nosorożec biały. Pełne zestawienie – patrz tabela: Najcięższe zwierzęta świata.
Występowanie
Hipopotam występuje obecnie w środkowej i południowej Afryce, głównie na brzegach rzek i jezior. Zawsze trzyma się w pobliżu wody. Takie kąpiele pomagają unikać przegrzania jego potężnego ciała oraz chronią skórę przed insektami.
Pokarm
Mimo że hipopotamy są zwierzętami wodnymi, większość ich pokarmu stanowią rośliny lądowe. W nocy, gdy temperatura powietrza spada, zwierzęta wychodzą na suchy ląd, aby najeść się trawy. Chociaż hipopotamy są świetnymi pływakami, wolą przebywać w płytkich przybrzeżnych brodzikach lub zatokach o stojącej, płytkiej wodzie. Pluskają się wówczas leniwie wydając pomruki zadowolenia.
Zwinny grubas 🙂
Choć hipopotam jest otłuszczony i ma wydatny brzuch, to charakteryzuje się niezwykłą zwinnością. Kiedy w trakcie lądowych wędrówek hipopotama zaatakuje lew, hipcio prawie zawsze potrafi się obronić. Wyjątkowo masywna budowa ciała hipopotama powoduje, iż atak może skończyć się dla drapieżnika nawet śmiercią.
Hipopotam karłowaty (Choeropsis liberiensis)
Hipopotam karłowaty jest dużo mniejszy od swego kuzyna hipopotam nilowego. Jego ciężar nie przekracza zwykle 300 kg. Zamieszkuje w równikowych lasach deszczowych na terenie Liberii i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Podobnie jak jego większy krewny przebywa w pobliżu rzek i jezior. Żywi się głównie kłączami i korzeniami roślin. Obecnie niestety gatunek ten zagrożony jest wymarciem. W Polsce hipopotam karłowaty mieszka we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym i co istotne udaje go rozmnażać. W 2012 przyszedł na świat mały hipcio karłowaty.
Szczegółowe dane/wymiary
Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius)
- długość: 330-520 cm
- długość ogona: ok. 56 cm
- wysokość: 150-165 cm
- waga: dorosłe: 1500-1800 kg, starsze osobniki nawet do: 3200-3600 kg (rekord 4500 kg)
- długość zębów do 30 cm (taką samą długość zębów miał Tyranozaur)
- waga głowy – do 225 kg
- dojrzałość płciowa: samice 5-6 lat, samce 7-8 lat
- ciąża: 8 miesięcy
- liczba młodych: zazwyczaj 1
- długość życia: 40-50 lat (rekord 61 lat)
- Prędkość biegu: do 50 km/h (na krótkim dystansie)
- Prędkość w wodzie: do 8 km/h
- skóra 4 cm grubości, stanowi 25% masy całego ciała
- mały hipopotam waży po urodzeniu 25-45 kg i mierzy ok. 125 cm długości
Samce hipopotama nilowego rosną przez całe życie, samice zaś osiągają maksymalną wielkość w wieku 25 lat.
Hipopotam karłowaty (Choeropsis liberiensis / Hexaprotodon liberiensis)
- długość: 150-177 cm
- wysokość: 75-85 cm
- długość ogona: ok. 20-25 cm
- waga: 180-275 kg
- dojrzałość płciowa: 4-5 lat
- ciąża: 190-210 dni
- liczba młodych: zazwyczaj 1
- mały hipopotam waży po urodzeniu 4.5 – 6.2 kg
- długość życia: 30-50 lat
Charakterystyka
Hipopotamy wykazują rzadko spotykane wśród zwierząt świadome wychowywanie. Kiedy młode zachowuje się właściwie matka liże je z czułością, jeżeli jest nieposłuszne… bodzie je głową.
Oczy, uszy i nos hipopotama znajdują się na czubku głowy zwierzęcia. Dzięki temu może on siedzieć lub stać niemal całkowicie przykryty wodą. Hipopotamy, w poszukiwaniu pożywienia potrafią zapuszczać się do 8 km w głąb lądu.
Chociaż hipopotamy mają fizyczne podobieństwa do świń oraz innych znanych parzystokopytnych, to ich najbliżsi żyjący krewni to walenie: wieloryby, morświny i delfiny.
Pokrewieństwo z wielorybami
Wspólny przodek wielorybów i hipopotamów oddzielił się od innych parzystokopytnych około 60 milionów lat temu. Najstarsze znane skamieniałości hipopotamów z rodzaju Kenyapotamus, pochodzą sprzed 16 milionów lat – zostały odnaleziono w Afryce.
Stada
Hipopotamy żyją w stadach, które składających się z dominującego samca oraz podległych mu samic. Stado liczy zazwyczaj od 10 do 40 osobników. Samce bronią swego terytorium, które obejmuje pewien odcinek rzeki i na nim gromadzą swoje stado.
Hipopotamy w obronie swego terytorium oraz w zakresie panowania nad grupą toczą często ze sobą walki, które bardzo często pozostawiają na ciele przeciwnika głębokie rany zadane przez 30 cm zęby.
Populacja
Populację hipopotamów nilowych szacuje się 125-150 tys. osobników żyjących na wolności.
Dlaczego hipopotamy ziewają?
Choć hipopotam sprawia wrażenie zwierzęcia, które często ziewa, to jego „ziewnięcia”, w trakcie których odsłania swoje 30 cm zęby, są bardziej sposobem wyrażania groźby, niż efektem znudzenia hipopotama.
Agresywne hipopotamy
Hipopotamy uważane są powszechnie za zwierzęta niebezpieczne i wykazujące agresję zarówno względem przedstawicieli własnego gatunku (walki samców) jak i krokodyli, innych zwierząt a nawet ludzi. Słynne są ataki hipopotamów na łodzie, o których pisze w książce „Kongo” Michael Crichton. W sieci można natknąć się na grafikę mówiącą, iż hipopotamy rocznie zabijają 2900 osób.
Szczerze mówiąc nam nie udało się tej statystyki w żaden sposób potwierdzić. Wedle naszej wiedzy nie ma żadnej wiarygodnej statystyki dotyczącej przypadków zabicia ludzi przez hipopotamy, choć powszechnie wiadomo, że takie przypadki występują – zwłaszcza kiedy ludzie znajdują się na łodziach. Ataki hipopotamów występują, pomimo braku ich prowokowania.
Hipopotam: ciekawostki – czy wiesz, że:
- Samce hipopotama nilowego zwiększają swą wagę w trakcie całego swego życia.
- Samice osiągają maksymalną wagę w wieku ok 25 lat.
- Dorosłe hipopotamy nie mają wypornego ciała.
- Hipopotamy w głębokiej wodzie poruszają się za pomocą skoków, odpychając się od dna.
- Hipopotamy występowały kiedyś również w Europie.
- Młody hipopotam po urodzeniu waży około 25-45 kg.
- Dorosły hipopotam zjada codziennie około 30-40 kg pokarmu._
Czy były przypadki gdy hipopotam zjadł mięso?
Owszem, zdarzają się takie sytuacje. Obserwowano hipopotamy jedzące padlinę. Niemniej są to zachowania niezwykle rzadkie i świadczące o jakimś nieprawidłowym zachowaniu, spowodowanym stresem, czy innymi zaburzeniami. Hipopotam jest bowiem typowym roślinożercą i jego żołądek nie jest przystosowany do trawienia mięsa. Ataki hipopotamów na inne zwierzęta nie są spowodowane chęcią ich zjedzenia.
czy lew może zabić hipopotama
Nie ma takiej opcji, aby lew zabił dorosłego hipopotama.
a stado lwów
Stado lwów, gdyby było zdeterminowane, to mogłoby pokonać hipopotama na lądzie.
a ile lwów potrzeba min do zabicia hipopotama
4-5 lwów powinno sobie poradzić z hipopotamem.
Dacie zdjęcia hipopotama karłowatego?
Tak, opracujemy oddzielny artykuł poświęcony hipopotamowi karłowatemu.
O maciek 😀
O co ci chodzi ?
Bardzo ciekawy artykuł, choć brakuje informacji o agresji hipopotamów w stosunku do ludzi. Pisze się o niezasłużonej złej sławie rekinów, czemu nie przytoczyć równie fałszywego przeświadczenia o miłym charakterze „hipciów”? Nie po to, żeby kogokolwiek straszyć, ale takie są fakty.
Uzupełniliśmy artykuł o ten aspekt – dziękujemy.
czy są udokumentowane przypadki, gdy słoń zabił hipopotama?
Zarejestrowano atak słonia na hipopotama, ale nie zakończył się on śmiercią hipopotama. Udokumentowany jest natomiast atak słonia na nosorożca, w którym nosorożec poległ. Więcej w artykule Słoń afrykański.
czy to prawda że krokodyl nilowy i hipopotam nilowy to naturalni wrogowie
Jeśli wejdą sobie w drogę to może dojść do konfliktu, ale to nie oznacza, że są swoimi naturalnymi wrogami.
a kto ma większe szanse na wygraną
A mógłbyś zadawać pytania w wątku a nie zaczynać nowy, bo nie wiadomo o co pytasz?
sorry zapomniałem nacisnąć „odpowiedź” to ma większą szanse na wygraną w starciu krokodyla nilowego z hipopotamem nilowym przy przeciętnej wielkości i wadze obu
Widziałem na filmie, jak hipopotamy rozszarpały krokodyla, więc obstawiałbym w tym starciu zwycięstwo hipcia.
A z rurzańcowym
Wiktor, czy ty mógłbyś pisać nieco bardziej po „polskiemu” ;)? Różańcowy a nie rurzańcowy 😉
Nie ma większego znaczenia, czy to byłby krokodyl nilowy czy różańcowy. Hipopotam ma dużą przewagę siły, masy a jego 30-centymetrowe zęby i potężne szczęki zrobią swoje.
przepraszam po poprostu czasem pisze jak najszybciej
hipopotam nie jest mniejszy od nosorożca. może urosnąć do 5 metrów długości i 3 ton wagi, a nosorożec biały mierzy ok. 3 – 4 metrów długości. jego waga nie przekracza 2500 kg.