Ameryka PnGadyWężeWęże jadowiteZwierzęta

Grzechotnik – budzący strach wąż.

Grzechotniki – węże budzące strach.

Grzechotniki należą do najbardziej budzących strach węży na świecie. Najsilniejszy jad ma grzechotnik brazylijski (Crotalus durissus terrificus). Około 75% ugryzionych przez tego węża osób umiera, jeżeli nie poda się im natychmiast surowicy.

Grzechotniki zwykle uważa się za agresywne i gwałtowne zwierzęta, ale tak naprawdę są płochliwe i bojaźliwe.

Klasyfikacja.

  • Podrząd: węże
  • Rodzina: żmijowate
  • Podrodzina: grzechotnikowate
Grzechotnikowate, grzechotniki (Crotalinae).

Gatunki i występowanie.

Na świecie występują  32 gatunki grzechotników. Najbardziej znane to grzechotnik diamentowy (największy w Ameryce Północnej – do 260 cm długości), rogaty, karłowaty oraz bardzo jadowity kaskabel. Wszystkie gatunki łączy jedno – ich jad jest silnie toksyczny. Grzechotniki są różnej wielkości, najmniejsze gatunki osiągają 60 cm, największe nawet 260 cm.

Większość grzechotników zamieszkuje stepowe i pustynne tereny Meksyku oraz południowej części Stanów Zjednoczonych. Ich dieta składa się głównie z myszy, szczurów. Zupełnie wyjątkowo polują na żaby, jaszczurki i drobne ptaki.

Grzechotnikowate, grzechotniki (Crotalinae).

Charakterystyka.

Grzechotniki żyjące na terenach pustynnych wytworzyły niezwykły sposób poruszania się po piasku. Przesuwając się po sypkim podłożu wąż skręca ciało w boczne pętle, dzięki czemu dobrze przylega do piasku. Powstają przy tym charakterystyczne „szlaczki”. Taki sposób poruszania się pozwala grzechotnikowi wykonywać szybkie ruchy.

Grzechotniki atakują tylko w przypadku, gdy czują bezpośrednie zagrożenie ze strony człowieka. Gdy wąż jest zaniepokojony, zwija ciało w spiralę i głośno grzechocze co ma ostrzec i odstraszyć wrogów. Jeśli to nie pomaga, schyla nieco głowę, czekając na okazję, aby zaatakować wroga.

Grzechotka.

Grzechotka, która znajduje się na końcu ogona, składa się z szeregu suchych łusek przylegających, ale nie przymocowanych do siebie. Za każdym razem, gdy grzechotnik zrzuca skórę (tzw. wylinkę), na końcu jego ogona pojawia się nowy pierścień łusek.

Grzechotnik szkielet
Szkielet grzechotnika / rattlesnake skeleton.

Grzechotniki – ciekawostki. Czy wiesz, że…

  • Grzechotnik brazylijski ma najsilniejszy jad ze wszystkich grzechotników. Około 75% ugryzionych przez niego osób umiera, jeżeli nie poda się im natychmiast surowicy.
  • Gdy grzechotnik czuje się zagrożony lub zaniepokojony, potrząsa grzechotką 40-60 razy na sekundę.
  • Łuski w grzechotce zbudowane są z keratyny – tej samej substancji, z której zbudowane są nasze paznokcie.
  • Wiele grzechotników często dzieli tę samą kryjówkę z innymi wężami.
  • Grzechotniki są odporne na własny jad.
  • Istnieje gatunek grzechotnika (kataliński), który nie posiada… grzechotki.
  • W środowisku naturalnym grzechotka węża składa się zwykle z 14 pierścieni łuski, a węże żyjące w zoo miewają grzechotki złożone nawet z 29 części.
Grzechotnikowate, grzechotniki (Crotalinae).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button