Park Narodowy Sekwoi – park największych drzew świata
Czy chcielibyście dotknąć czegoś, co żyje ponad 3 tysiące lat a do tego ma 80 metrów wysokości? Zapewne domyślacie się, że chodzi o sekwoje i mamutowce olbrzymie (Sequoiadendron giganteum), które królują majestatycznie nad zachodnią częścią lasów Ameryki Północnej. Ochronie tych gigantów (a także innych zachwycających obiektów przyrodniczych) służy Park Narodowy Sekwoi. Zobaczmy, dlaczego warto go odwiedzić.
Położenie
Park Narodowy Sekwoi rozciąga się wzdłuż łańcucha górskiego Sierra Nevada w sercu Kalifornii (USA). Wraz z siostrzanym Parkiem Narodowym Kings Canyon leży pomiędzy trzema znanymi na całym świecie wielkimi miastami – San Francisco i Los Angeles, na zachód od Las Vegas.
Trochę historii
Tereny Parku zasiedlali pierwotnie Indianie Monache. Gdy w połowie XIX wieku wybuchła gorączka złota, tysiące żądnych zarobku poszukiwaczy bezlitośnie tępiło miejscową ludność. Zasiedleńcy wcinali się w dziki krajobraz, pustosząc naturalne zasoby lasów i łąk.
W latach 70. podniósł się głos sprzeciwu, który powoli docierał do stolicy, aż w 1890 roku wywołał utworzenie Parku Narodowego Sekwoi.
Krajobrazy
Góry
Nad terenem Parku króluje surowy granit łańcucha górskiego Sierra Nevada. Są to wysokie góry, dostępne raczej dla wykwalifikowanych wspinaczy, ale wyćwiczeni amatorzy poradzą sobie z niektórymi łatwiejszymi trasami. Na przykład mogą wybrać się na wycieczkę na górę Moro Rock (wysokość 2042 m), na szczyt której wiodą długie wąskie schodki. Widać z niej kolejne pasmo górskie – Alta Peak.
Nad wschodnią częścią Parku króluje Mount Whitney, wznoszący się na jego granicy na wysokość 4421 metrów. Jest to najwyższy szczyt w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Wyższym szczytem od niego jest Denali (wcześniejsza nazwa (do 2015 roku) Mount McKinley) – 6190 m. To najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony jest jednak w górach Alaska, na terenie Parku Narodowego Denali (USA).
Przełęcze, wąwozy i kaniony
Warto również odwiedzić Przełęcz Muira, zwłaszcza podczas zachodu słońca, by podziwiać grę światła na szaro-niebieskim tle wzniesień i wodnych plam.
Niezapomnianych widoków dostarcza także Takopah Valley – skalisty wąwóz, którego ukoronowaniem jest huczący spieniony wodospad Tokopah.
Inny malowniczy skalisty kanion, Kern Canyon, o głębokości ponad 1500 metrów, wije się na odcinku 48 kilometrów. Można go podziwiać jadąc samochodem drogą stanową nr 178.
Łąki i doliny
W ramach odpoczynku po wędrówkach warto zajrzeć do Mineral King – krainy dolin, spokojnych zboczy i niewielkich jezior, chętnie odwiedzanej przez turystów jako miejsce na biwak.
Wytchnienia można zaznać również w rajskim zakątku Crescent Meadow. To łąka w kształcie półksiężyca, otoczona olbrzymimi sekwojami, na której niegdyś osiedlili się pierwsi odkrywcy tej krainy, zachwyceni jej pięknem.
Rzeki
W krajobraz Parku Narodowego Sekwoi spokojnym szumem wpisuje się również zlewisko rzeki Kaweah z jej malowniczym odgałęzieniem zwanym Marble Fork. Wody rzek wiją się pomiędzy drzewami, przepływają przez łąki i otwarte przestrzenie, by dotrzeć aż do podnóży ogromnych, stalowych skał i utworzyć górskie jeziora.
Jaskinie
Ukryte pod ziemią lub w głębi skał jaskinie to obowiązkowa pozycja na liście tych, którzy wybiorą się tu latem. Jaskinię Crystal Cave można zwiedzać tylko z przewodnikiem (bilety trzeba kupić w jednym z centrów turystycznych). To zachwycająca grota wypłukana w podziemnych złożach marmuru, w której dech w piersiach zapiera bajkowy widok stalaktytów, stalagmitów i kolumn.
Lasy i drzewa
Mówiąc o Parku Narodowym Sekwoi nie sposób nie wspomnieć o drzewach.
Sławni Czterej Wartownicy (Four Guardsmen), czyli mamutowce olbrzymie stojący na straży wejścia do Lasu Olbrzymów (Giant Forest) wydaja się być postaciami z bajki. To największe drzewa świata. Ich pnie o rudawym zabarwieniu są tak wielkie, że z jednego egzemplarza drzewa można by było wybudować jakieś 85 domów! Rosnący tu General Sherman, największe (ale nie najwyższe) drzewo świata ma 11 m średnicy i 84 m wysokości. Jego jedna gałąź ma rozmiary przeciętnego drzewa.
Oprócz sekwoi rosną tu oczywiście inne drzewa, takie jak: iglaste sosny żółte, sosny Jeffreya, sosny Lamberta, sosny wydmowe, jodły kalifornijskie czy jodły wspaniałe oraz liściaste, między innymi bukowate gatunki o łacińskich nazwach: Quercus douglasii i Quercus kelloggii.
Niższe piętra lasów porastają różnorodne krzewy i mchy, a na górskich łąkach podziwiać można kolorowe kwiaty i byliny, np. łubiny, storczyki i jukki.
Zwierzęta
W lasach Parku Narodowego Sekwoi dosyć często zobaczyć można jeleniowatego mulaka czarnoogonowego, niedużą kunę rybożerną żerującą przy strumieniach i uroczą sosnowiórkę szarą skaczącą z gałęzi na gałąź. W bardziej zacisznych zakątkach lasu mieszka ryś rudy a na łąkach niekiedy udaje się dostrzec świstaka.
Zdarza się, że odwiedzający Park spotkają niedźwiedzia czarnego, który czasami zakrada się na puste parkingi, by wyjadać resztki jedzenia z pozostawionych przez turystów śmieci.
Zróżnicowane środowiskowo tereny Parku Narodowego Sekwoi zamieszkują też dzikie zwierzęta, takie jak: kojot preriowy, borsucznik amerykański, owca kanadyjska o imponujących rogach, liczne jeleniowate, lisy czy rzadko widziane pumy. Można też spotkać tu oposy, rosomaki tundrowe czy piżmaki amerykańskie i bobry zamieszkujące tereny podmokłe.
W lasach żyją oczywiście liczne ptaki, a wśród nich aż jedenaście gatunków dzięcioła i trzy gatunki sów.
W zacisznych, wilgotnych miejscach można natknąć się na żółwie, węże czy żaby, a na łąkach oczy cieszą liczne gatunki owadów, między innymi motyle Euphydras colon.
Szlaki
Przez Narodowy Park Sekwoi wiodą liczne szlaki o różnym stopniu trudności. Niektóre z nich można pokonać częściowo samochodem, inne nadają się tylko do pieszych wędrówek. Najpopularniejsze (ze względu na przepiękne widoki) drogi, na które kierują się turyści to długi na 352 km szlak John Muir Trail oraz 114 kilometrowy High Sierra Trail – obydwa zahaczają o szczyt Mount Whitney.
Park można też podziwiać z drogi samochodowej Generals Highway, która wije się po jego zachodniej stronie.
Na strudzonych wędrowców czeka odpoczynek w centrach turystycznych i specjalnie przygotowanych schroniskach, rozrzuconych po całym terenie, np. Lodgepool Visitor Center, Foothills Visitor Center czy camping Bearpaw Meadow High Sierra Camp.
Szczegółowe dane
- Nazwa angielska: Sequoia National Park
- Nazwa francuska: Parc national de Sequoia
- Powierzchnia: 1,635 km2
- Najwyższy szczyt: Mount Whitney (4421m)
- Data założenia: 25 września 1890 roku
- Liczba odwiedzających: 1.3 mln (2017 rok)
General Sherman – największe (ale nie najwyższe drzewo)
- Wysokość: 83,8 m
- Obwód na ziemi: 31,3 m
- Maksymalna średnica podstawy: 11,1 m
- Średnica na wysokości 1,4 m: 7,7 m
- Średni rozpiętość korony: 32,5 m
- Szacowana objętość drewna: 1 487 m3
- Szacowana masa (mokra): 1,910 t
- Szacowana masa pnia: 1,121 t
Wybrane atrakcje:
- Muzeum Lasu Olbrzymów (Giant Forest Museum) w Giant Forest Village.
- Zbudowana ze zwalonej sekwoi chata Hale’a Tharpa – pierwszego białego osiedleńca w Giant Forest.
- Tunnel Log – tunel wydrążony w 1937 roku w drzewie, które w wyniku naturalnych procesów przewróciło się na drogę.
Ciekawostki
Mamutowiec olbrzymi ma system korzeniowy, który może zajmować powierzchnię od jednego do półtora hektara. Tak wyposażona sekwoja zdołałaby nawet przetrwać silne trzęsienie ziemi! Co ciekawe, to potężne drzewo powstaje z nasionka wielkości główki od szpilki. Dorosłe osobniki rozsiewają wokół siebie całe miliony nasion otoczonych maleńkimi skrzydełkami.