DomowePsySsakiZwierzęta

Owczarek kaukaski

Rasy psów – Owczarek kaukaski

Między nim, a niedźwiedziem widocznych jest kilka podobieństw. Oba stworzenia są potężne, puchate i aż proszące się o przytulenie. Nikt poważny nie próbowałby jednak wtulić się w niedźwiedzia i, wbrew pozorom, nie zalecamy tego w przypadku owczarka kaukaskiego osobom, które próbują się z nim zaprzyjaźnić. Choć piękny i mądry, dla większości ludzi nie nadaje się na członka rodziny, ale każdy miłośnik psów dostrzeże w nim ogromny potencjał, inteligencję, ale również nieokiełznaną niczym ogień osobowość.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja 2.2: Molosy typu górskiego
  • Nie podlega próbom pracy
Owczarek kaukaski.

Pochodzenie rasy

Nazwa ma związek z pochodzeniem psa, uważa się bowiem, że jego przodkowie zamieszkiwali właśnie Kaukaz. Spotykany najliczniej od kaukaskich gór do południoworosyjskich stepów, nie wyodrębnił się jednak tylko na skutek hodowli naturalnej, ale również selektywnej. Ludy kaukaskie potrzebowały owczarków, które potrafiły stróżować, pilnować domów i stad zwierząt gospodarskich oraz bronić ich przed drapieżnikami.

Choć owczarek kaukaski to rasa stara, współczesna hodowla ma swoje początki w latach ’20-tych XX wieku na terenach byłego Związku Radzieckiego. Rezultatem selektywnej hodowli miały być psy silne, odważne, pewne siebie, posiadające wyostrzony zmysł słuchu i wzroku oraz sierść chroniącą przed najbardziej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki połączeniu tych wszystkich cech owczarek kaukaski potrafi przetrwać w surowymi nieprzyjaznym klimacie.

Owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski.

Charakterystyka

Wygląd

Niedźwiedziowaty wygląd zawdzięcza muskularnej, silnej sylwetce oraz bardzo grubej i gęstej sierści. Głowa jest masywna, szeroka i duża. Pysk głęboki i również szeroki, zwęża się ku nosowi, szczęki silne. Nos okazały, czarny, czasem łaciaty, błękitny lub czekoladowy (dwa ostatnie odcienie nie są akceptowane przez FCI).

Oczy raczej średniej wielkości, szeroko rozstawione, ulokowane nieco ukośnie. Tęczówka nabiera odcieni brązu od jasnego orzecha do ciemniej czekolady, spojrzenie natomiast pełne czujności i powagi. Uszy w kształcie trójkąta, średniej wielkości, miękkie, ulokowane wysoko na głowie, z dala od siebie. Tułów zakończony jest wysoko ulokowanym ogonem zakrzywionym szablasto lub zakręconym. W czasie spoczynku wisi sięgając stawu skokowego, w momencie aktywności noszony ponad grzbietem.

Stercząca sierść jest gruba, gęsta i prosta; składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Na głowie i kończynach przednich krótsza i gęstsza niż na reszcie ciała. Ogon również porasta obfita ilość włosów. Na uszach sierść jest długa, wokół szyi formuje się kryza, a na udach charakterystyczne portki.

Owczarek kaukaski.

Temperament

Nie oszukujmy się – owczarek kaukaski to rasa wymagająca, czasem trudna i agresywna. Powodem takiego stanu rzeczy jest wrodzona nieustępliwość i ostry charakter.

Pierwotnym zajęciem owczarka było pilnowanie oraz obrona stad przed dużymi drapieżnikami, co wymagało od niego samodzielności pod długotrwałą nieobecność pasterzy, a ponieważ do Europy trafił stosunkowo niedawno, jego dzika natura nie złagodniała, w związku z tym nadal sprawdza się jako pies stróżujący.

Generalnie jednak rasę uważa się za niebezpieczną i agresywną (w przeszłości cechy te, połączone z silnym instynktem terytorialnym, były wysoce pożądane). Choć jako szczeniak jest słodki, wręcz misiowaty, nie wolno zapominać, że w środku jest to zwierzę instynktowne, posiadające wiele pierwotnych cech swych przodków.

Owczarek kaukaski.

Jaki jest charakter owczarka kaukaskiego?

Z pewnością nie można odmówić mu uporu, nieugiętości, raczej małej potrzeby przebywania z człowiekiem i zachowań agresywnych związanych z pilnowaniem własnego terytorium. Aby jak najbardziej zminimalizować dzikie zapędy owczarka kaukaskiego, należy jak najwcześniej poddać go konsekwentnemu treningowi i uspołecznieniu.

Właścicielem, ani trenerem tej rasy nie może być osoba łagodna, stosująca metody nagradzania, które w obrębie rasy raczej się nie sprawdzą. Najlepszym sposobem na wychowanie jest stanowczy ton głosu, zdecydowane gesty oraz „sterowanie” smyczą. Aby pies nas szanował, musi mieć z nami dobry kontakt, czyli często z nami przebywać od najmłodszych lat.

Charakteru psa raczej nie da się zmienić i nie należy tego próbować, ponieważ skończy się to niepowodzeniem, albo złamaniem osobowości psa.

Podobne artykuły

Idealny właściciel kaukaza to człowiek silny osobowościowo i dominujący, a posesja, której pies ma pilnować winna zostać dokładnie ogrodzona i zabezpieczona – w każdym obcym zwierzę może zobaczyć intruza, którego następnie zaatakuje. Warto też pamiętać, że każdy pies jest inny, dlatego czasem trafiają się kaukazy łagodne, jak również wybitnie agresywne i impulsywne.

Z psem tej rasy nie należy bawić się tak, aby mógł on pokazać swą siłę, dzięki której „wygra” z właścicielem. Jeśli raz zauważy, że ma przewagę, przestanie szanować członków rodziny. Aby pokazać wyższość nad psem, nie wolno okazywać strachu, ani zwierzęcia podjudzać.

Owczarek kaukaski.

Szczegółowe dane i wymiary

Owczarek kaukaski

  • Wysokość w kłębie:
    • psy: 72 – 90 cm
    • suki: 67 – 78 cm
  • Masa:
    • psy: 50 – 100 kg
    • suki: 45 – 80 kg
  • Długość życia: 10 – 12 lat
Owczarek kaukaski.

Owczarek kaukaski – ciekawostki

  • Owczarek kaukaski został umieszczony na liście ras psów agresywnych, oznacza to, że potencjalny właściciel musi otrzymać pozwolenie Urzędu Gminy na utrzymanie i hodowanie tych psów.
  • Uważa się, że psy tej rasy dobrze szkoli się, kiedy mają one zasłonięte oczy.
  • W kraju pochodzenia owczarkom kaukaskim tradycyjnie przycina się uszy.
  • Owczarek kaukaski ma dobrą pamięć – może pamiętać do końca życia złe traktowanie w okresie szczenięcym.
  • Psy tej rasy biorące udział w wystawach (i tym samym przeznaczone do hodowli) muszą zdać specjalne testy psychologiczne.
  • W przeszłości owczarki kaukaskie wykorzystywano w czasie polowań na niedźwiedzie.
  • Ponieważ rasa wyhodowana sztucznie jest dosyć młoda, w genach nie zaszły mutacje prowadzące do chorób. Mimo to, w obrębie rasy często występuje dysplazja stawów biodrowych.
Owczarek kaukaski.

Polecamy


Baza Dinozaurów

16 komentarzy

  1. Owczarek kaukaski, owczarek środkowoazjatycki, szarplaninac i kangal to najsilniejsze psy, które są w stanie pokonac wilka, nie czują strachu, atakuja niedźwiecie czy tygrysy i lwy bez żadnego respektu.

    1. Jak atakują lwy, tygrysy i niedźwiedzie to może się dla nich bardzo źle kończyć:D Poza tym gdzie one lwy spotykają?? A może słonie też?

  2. Na jednym ze zdjęć w opisie rasy owczarek kaukaski zamiast kaukaza jest mastif tybetański (trzecie zdjęcie od góry podpisane: owczarek kaukaski często bywa trudny do okiełznania). Sugerowałabym usunięcie zdjęcie bo laika wprowadza w błąd, zwłaszcza, że takie umaszczenie jest niedopuszczalne u owczarka kaukaskiego.

  3. Nadużyciem jest stwierdzenie, że owczarka kaukaskiego nie można wytresować. Owszem ma on charakterek, ale w zakresie podstawowego posłuszeństwa można wyszkolic większość egzemplarzy, choc wymaga to sporo czasu i cierpliwości. Nie ma to nic wspólnego z „łamaniem” charakteru psa. W Rosji od lat hoduje i tresuje sie kaukazy na potrzeby służ mundurowych i z całą pewnościa nie łamie przy okazji ich charakteru.

  4. Małgorzato, może chodzi właśnie o słowo „tresować”. Jeśli psa nie da się wytresować, nie oznacza to automatycznie, że nie można go nauczyć. Można z nim nawiązać kontakt i stworzyć relację, ale jest to kwestia podejścia do psa. Słowo „tresura” dla wielu ma wydźwięk pejoratywny. Tresura to nie relacja dwóch mądrych bytów, ale relacja oparta na dominacji.

  5. Ja się niestety nie mogę zgodzić co do zdania:
    „…nie zalecamy tego w przypadku owczarka kaukaskiego osobą, które próbują z nim zaprzyjaźnić”
    Tak samo nie mogę się zgodzić ze zdaniem:
    „Właścicielem, ani trenerem tej rasy nie może być osoba łagodna, stosująca metody nagradzania, które w odrębie tej rasy się nie sprawdzają”
    Od kiedy pamiętam były u mnie psy tej rasy i je spokojnie można tulić fakt są nie ufne i wybierają sobie sami właściciela dla nich nie jest ważne ile właściciel przez nich wybrany ma lat.. tylko jak go dana osoba traktuje.. od 10 lat pracuje przy tej rasie i ona wcale taka nie jest.. ta rasa jak mało która jest bardzo troskliwa zwłaszcza o dzieci niepełnosprawne

    1. Pani Sylwio, bardzo dziękujemy za cenne uwagi dotyczące owczarków kaukaskich. Jeśli ma Pani czas i ochotę, to zapraszamy do zamieszczenia szerszego wpisu w komentarzu na temat tej rasy. Będzie to z pewnością stanowiło bardzo cenne uzupełnienie artykułu, a tym bardziej może wartościowe, że pochodzące od praktyka, który pracuje z tymi psami od wielu lat.

  6. Czy osoba która pisała ten artykuł miała kiedyś kontakt z kaukazem? Jako właściciel sporej gromady kaukazów z większością tekstu nie mogę sie zgodzić.
    Jeśli juz decydują sie Państwo pisać artykuły wypadałoby robić to rzetelnie.

    1. Pani Małgorzato, dziękujemy za komentarz, ale nie znaleźliśmy w nim żadnych konkretów, poza stwierdzeniem, że nie może się Pani zgodzić z większością tekstu. Artykuły charakteryzujące rasy psów powstają w oparciu o opracowania związków kynologicznych w Polsce i na świecie jak również w oparciu o opracowania literaturowe dotyczące danej rasy i rzeczywiście może się zdarzyć, że z daną rasa nie mieliśmy bliższego kontaktu, który pozwoliłby nam na dostrzeżenie pewnych szczegółów zachowań o których warto napisać. Pozostaje kwestia otwarta, czy byłyby to typowe zachowania dla całej rasy, czy akurat dla psów, z którymi mielibyśmy kontakt. Do opracowania każdego z ponad tysiąca artykułów, które może Pani znaleźć w naszym serwisie podchodzimy rzetelnie. Niemniej jednak, zawsze jesteśmy otwarci na uzupełnienie artykułu, temu właśnie służą komentarze i społeczność naszych czytelników, których cenne uwagi pozwalają na powstanie jak najlepszych artykułów.

    1. Wątpliwe, aby to się udało. Podobno kiedyż jakiś dog argentyński tego dokonał, ale puma podobno była mała i chora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button