AfrykaKotowateLwySsakiWymarłeZwierzęta

Lew berberyjski – Lew z Gór Atlas

Lew berberyjski / Lew z Gór Atlas (Panthera leo leo)

Barbary lion

Zależnie od klasyfikacji uznawany jest za podgatunek całkowicie wymarły lub wymarły na wolności. W przeszłości zamieszkiwał Góry Atlas od Maroka do Tunezji. Ostatni zaobserwowany osobnik został zastrzelony w Maghrebie (północno-zachodnia Afryka) w 1942 r. Po raz pierwszy opisał je austriacki zoolog Johann Nepomuk Meyer, klasyfikując go jako Felis leo barbaricus, ponieważ miejscem znalezienia tego podgatunku była właśnie Berberia (kraje Maghrebu).

Klasyfikacja

  • Rodzina: Felidae
  • Rodzaj: Panthera
  • Gatunek: Panthera leo
  • Podgatunek: Panthera leo leo
Lew
Lew

Charakterystyka

Wielkość

Na podstawie okazów muzealnych można wywnioskować, że lew ten charakteryzował się bardzo ciemną i długą grzywą, rozciągającą się od ramion do brzucha. Średnia długość ciała samców wynosiła 2,35 – 2,8 m, a samic ok. 2,5 m, choć niektórzy myśliwi opisywali samce długie na ok. 3,25 m, z czego 75 cm stanowił ogon. Masa ciała dzikich lwów wahała się między 270 – 300 kg, ale dzisiaj szacunki te uważa się za przesadzone.

Grzywa

Z czasem, gdy przynależność do danego podgatunku lub gatunku zaczęto określać na podstawie badań genetycznych, a nie tylko wyglądu, wykazano, że kolor i wielkość lwiej grzywy uzależniony jest od temperatury otoczenia, poziomu testosteronu we krwi i ilość dostępnego pożywienia. Prawdopodobnie zatem lew z Gór Atlas posiadał długa grzywę, aby chronić się przed temperaturą panująca w tym pasmie górskim.

Lew nubijski, lew berberyjski
Lew berberyjski

Spadek populacji

Sir William Jardine zauważył, że już w 1834 r., lwy zostały wyeliminowane z wybrzeży Maghrebu, kiedy powstawać zaczęły osady ludzkie. W Algierii zajmowały lasy otoczone górami, Parkiem Narodowym Taza i rzeką Wadi asz-Szalif. Wiele osobników przebywało również wśród lasów i zalesionych wzgórz prowincji Konstantyna, na wschód od Tunezji i na południe od Gór Dżabal ar-Auras.

W połowie wieku XIX populacja zaczęła jednak spadać, ale aż do roku 1884 lasy cedrowe prowincji Chanszala oraz okoliczne góry dawały schronienie tym wielkim lwom. Ostatnie ocalałe osobniki z Tunezji wytępiono w 1890 r., a w latach ’70-tych wybito je w środowisku naturalnym całkowicie, choć uważa się, że ostatni przedstawiciel podgatunku zginął w 1942 r.

Jeszcze w latach ’50-tych widziano je w Maroku i Algierii, podejrzewa się też, że małe populacje przetrwały do lat ’60-tych.

Lew berberyjski
Lew berberyjski

Walki z gladiatorami

W niewoli wykorzystywano je od wieków – walczyły z gladiatorami w rzymskim Koloseum. W średniowieczu trzymano je w menażerii Tower of London (znalezione tam czaszki datuje się na rok 1280 – 1385 i 1420 – 1480). Lwy te były również formą prezentu dla rodzin królewskich Maroka i Etiopii.

Prawdopodobnie kilka współczesnych „królewskich lwów” posiada geny i cechy fizyczne lwów berberyjskich. Między XIX i XX wiekiem trzymano je w hotelach i menażeriach cyrkowych. Osobniki z Tower of London przeniesiono do londyńskiego ZOO w 1835 r. na rozkaz księcia Wellingtona; jeden z nich nosił imię Sułtan. Cesarz Etiopii Heile Selassie I posiadał natomiast własną „kolekcję” lwów berberyjskich, które były przechowywane w ZOO w Addis Abebie.

Choć oficjalnie klasyfikowano go jako gatunek wymarły na wolności, w niewoli go nie spotkamy. Można jednak przypuszczać, że niektóre osobniki z cyrków i ogrodów zoologicznych posiadały geny lwów berberyjskich. Wymaga to jednak badań genetycznych.

Lew berberyjski
Lew berberyjski

The Barbary Lion Project

Próba odtworzenia populacji lwów berberyjskich

Po latach badań WildLink International we współpracy z Oxford University, rozpoczęły ambitny międzynarodowy projekt „Barbary Lion Project”. Oxford University użył najnowszych technik badania DNA do identyfikacji „odcisku palca” DNA podgatunku lwów berberyjskich. Naukowcy pobrali próbki kości osobników znajdujących sie w muzeach w całej Europie (w Brukseli, Paryżu, Turynie i innych). Próbki te posłużyły stworzenia sekwencji DNA umożliwiającej identyfikację lwów berberyjskich jako Barbary jako osobnego podgatunku.

Na całym świecie udało się wyselekcjonować 5 lwów, które miały genom zbliżony do DNA lwów berberyjskich. Lwy te miały posłużyć do przywrócenia tego podgatunku. Niestety pośród nich była tylko jedna samica, która zmarła na raka w 2007 roku, co w zasadzie pogrzebało szanse na odtworzenie tego podgatunku…

Lew
Lwy

Szczegółowe dane/wymiary

  • Długość: 2,35-2,8 m; doniesienia z 19 wieku mówią o lwie mającym 3,25 m długości z ogonem o długości 75 cm; samice osiągały do 2,5 m
  • Wysokość: ?
  • Waga: 270-300 kg (informacje, które jednak nie znajdują potwierdzenia, gdyż osobniki w niewoli, które miały być lwami berberyjskimi były zbyt małe, aby uznać, że był to największy podgatunek lwów)
Lew
Lew

Polecamy


Baza Dinozaurów

29 komentarzy

    1. Po pierwsze, to lwów berberyjskich już nie ma, ale gdyby żyły, to lew berberyjski był sporo większy od lamparta perskiego, zatem bez większego trudu by go pokonał.

  1. Ostatnio przeczytałam od jednej osoby, że przy podawaniu podgatunków w języku polskim trzeba koniecznie użyć trzyczłonowej nazwy (lew afrykański berberyjski). Czy to prawda?

  2. Czy lew berberyjski to to samo co lew zachodnioafrykański bo po łacinie ich nazwa brzmi tak samo lew berberyjski (panthera Leo leo) i lew zachodnioafrykański (Panthera Leo leo) a więc lew berberyjski wcale nie wymarł tylko to inna nazwa lwa zachodnioafrykański pytam?

    1. Badania genetyczne wykazały, że zachodnioafrykańskie lwy są blisko spokrewnione z lwami berberyjskimi oraz z lwami azjatyckimi. Lwy z Afryki Zachodniej mają unikatowy kod genetyczny, niespotykany u żadnych innych lwów żyjących na wolności lub w niewoli. Niemniej nie są to lwy berberyjskie.

        1. LEW ANGOLSKI (Panthera leo bleyenberghi) to padgatunek lwa afrykańskiego. Jest jednym z największych podgatunków lwa afrykańskiego. Nazywany jest też lwem z Katangi.

      1. a dlaczego w klasywikacji na waszej stronie dinoanimals w artykule o lwach berberyjskich nie piszę po polsku gatunek lew afrykański i podgatunek lew berberyjski tylko gatunek panthera leo i podgatunek panthera leo leo pytam?

  3. wiem że wy mi pisaliście że lew berberyjski i lew zachodnioafrykański to nie ten sam podgatunek lwa ale na jednej stronie internetowej pisali tak Według najnowszej systematyki lew zachodnioafrykański nie jest oddzielnym podgatunkiem, a populacją lwa północnego (Panthera leo leo), jednego z dwóch obecnie wyróżnianych podgatunków lwa. Drugi podgatunek to lew południowy (Panthera leo melanochaita)[1]. pytam więc czy to prawda czy nie pytam?

  4. wiem że wy mi pisaliście że lew berberyjski i lew zachodnioafrykański to nie ten sam podgatunek lwa ale na jednej stronie internetowej na wiki gry komputerowej planet zoo gdzie się buduje zoo wracając do tej strony na niej pisali tak Według najnowszej systematyki lew zachodnioafrykański nie jest oddzielnym podgatunkiem, a populacją lwa północnego (Panthera leo leo), jednego z dwóch obecnie wyróżnianych podgatunków lwa. Drugi podgatunek to lew południowy (Panthera leo melanochaita)[1]. pytam więc was dinoanimals czy to prawda cz nie pytam proszę?

    1. Lew berberyjski to Panthera Leo berberisca
      Lew zachodnioafrykański to Panthera Leo senegalensis
      Jak więc widzisz, to są różne podgatunki, inaczej klasyfikowane.

      1. Hej wirungo a nie po łacinie te lwy zachodnioafrykańskie i lwy berberyjskie są panthera Leo Leo a nie panthera Leo berbersica i panthera Leo senegalensis pytam wirungo???????

  5. Hej wirungo a nie panthera Leo Leo są po łacinie te lwy zachodnioafrykańskie i lwy berberyjskie pytam wirungo no pytam??

  6. Skąd macie zdjęcia tych lwów berberyjskich skoro już one dano wyginęły a poza tym nawet to gdyby były ich zdjęcia to byłyby czarnobiałe a nie kolorowe więc pytam pytam i pytam???????

  7. Piszecie o długości lwa bez ogona, a potem (według źródeł z 19 wieku) o długości z ogonem. Ale po odjęciu daje tyle samo, więc to zbędne uszczegółowienie, albo błąd.

    1. Długość lwa berberyjskiego bez ogona szacuje się na 2.35 – 2.8 metra. Doniesienia z 19 wieku mówią o lwie, który z ogonem (75 cm) miał 3.25 metra, zatem ten konkretny osobnik bez ogona miał 2.5 metra długości. To po prostu dodatkowa informacja uzupełniająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button