14 09 2017


Mitologiczne lwy – Lew nemejski

Autor:

|

16 kwietnia 2014

|

Edytowany: 8 września 2015

|

8 komentarzy

|

Kategoria: Kotowate / Lwy / Mitologia / Ssaki / Zwierzęta

Mitologiczne lwy – Lew nemejski

Lew nemejski – krewny Chimery

Przedstawia go historia o Herkulesie, którego pierwszą z dwunastu prac było zabicie potężnego drapieżnika. Według wielu mitologów postać lwa nemejskiego symbolizowała Gwiazdozbiór Lwa.

Nazwa

Lew nemejski swą nazwę zawdzięcza miejscu, w którym mieszkał – jaskini w Nemei. Inne nazwy: Lew nemejski, Lew z Nemei, Lew kleonajski, gr. Λέων τῆς Νεμέας Léōn tē̂s Neméas, łac. Leo Nemaeus.

Herkules kontra lew nemejski.

Nie do zranienia

Sam był ogromnych rozmiarów i pokrywała go skóra nie poddająca się zranieniom. Zależnie od wersji mitu, lew nemejski był synem Tyfona i pół-kobiety pół-węża Echidny, co klasyfikowało go jako brata Chimery, Sfinksa, Cerbera, Hydry i innych potworów; mógł również być synem Chimery i Ortrosa, o czym wspominaliśmy w opisie tej pierwszej.

W mitologii greckiej

W mitologii greckiej jego matką chrzestną była Hera, prosząca Gaję i Tartara o stworzenie boga/potwora Tyfona będącego przyszłym ojcem Lwa nemejskiego. Hera, zła na Zeusa, wysyła bestię do Nemei, czyli w miejsce, gdzie znajduje się świątynia poświęcona najwyższemu z bogów. Od tej pory każdy, kto chciałby go czcić, musiałby przejść obok gigantycznego, praktycznie niezwyciężonego lwa. Stał się on dla wyznawców prawdziwym problemem, nikt bowiem nie był w stanie go zabić. Mówiono nawet, że był dwa razy większy od zwykłego lwa.

Herkules używający skóry Lwa nemejskiego jako zbroi.

Herkules a Lew nemejski

Wszystko zmienia się, gdy Herakles (Herkules) dostaje misję znalezienia i zabicia potwora. Gdy heros wreszcie trafia na niego, próbuje trafić w niego strzałami, ale nawet nie drasnęły one niebywale mocnej skóry. Silny młodzieniec dopiero po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że w ten sposób nie zdoła zabić lwa, bowiem skóry nie da się niczym przebić.

Zamiast jednak uciekać przed rozwścieczonym zwierzęciem, Herkules rzuca się na niego i uderza w głowę, ogłuszając tym samym, po czym dusi go gołymi rękoma. Aby udowodnić swoje zwycięstwo, heros ma przynieść skórę niezwyciężonego lwa do króla Eurysteusza. Choć bestia jest już martwa, jej skóry nadal nie da się przebić, więc po kilku próbach Herkules domyśla się, że jedyną rzeczą, jaka może przerwać jej ciągłość jest lwi pazur. Kiedy w końcu przynosi ją królowi okazuje się, że może ją zatrzymać jako osobistą zbroję.

Gwiazdozbiór Lwa

W kilku wersjach Zeus lub Hera decyduje się stworzyć gwiazdozbiór Lwa, nie wiadomo jednak, dlaczego akurat w takim momencie historii. Większość podań zakłada, że była to forma oddania czci Herkulesowi, jednak wtedy gwiazdozbiór ten powinien nosić jego imię. Legenda głosi również, że Selene – bogini i uosobienie Księżyca – karmiła lwa własną piersią.

Lew nemejski kontra Herkules – pojedynek.

Polecamy

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kaberu etiopski (Canis simensis)
Dog argentyński
Orang Pendek czyli niski człowiek
Ryś (lynx)
Królestwo zwierząt – Ryby
Owczarek niemiecki

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(8) Komentarze

 1. Creepu
  16 kwietnia 2014 at 17:55

  Ciekawe. Piszcie więcej takich artykułów 🙂

 2. Michał
  19 kwietnia 2014 at 12:27

  Wesołych Świąt dla redakcji DinoAnimals.pl 🙂 Jesteście świetni!

 3. Paula
  19 kwietnia 2014 at 12:36

  Ja też się dołączam do życzeń – Wesołych Świąt dla DinoAnimals!

 4. Maciej
  19 kwietnia 2014 at 12:38

  Wesołych świąt wam życzy Ja 🙂

 5. Redakcja DinoAnimals.pl
  19 kwietnia 2014 at 16:05

  Dziękujemy wszystkim za życzenia. Również dla wszystkich naszych czytelników składamy najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.
  Dobrej zabawy w trakcie Dyngusa 🙂

 6. Maciej
  20 kwietnia 2014 at 09:03

  Kiedy dacie następny artykuł?

 7. Spencer lynx
  12 stycznia 2017 at 19:47

  Historia o Lwie Nemejskim nie musiała być mitem. W czasach wczesnohistorycznych dzikie lwy były jeszcze spotykane na południu Europy,w Anatolii czy Azjii Centralnej.Szczególnie agresywny samotny samiec mógł mieć wyjątkowy apetyt na ludzi (jak słynne lwy-ludojady Ghost i Darkness z Afryki Brytyjskiej) a jego wyczyny zapisały się w pamięci miejscowych i trafiły w końcu do mitologii.
  Nawiasem mówiąc możliwe że inna mitologiczna bestia pokonana przez Heraklesa—Hydra z Lernei – to nic innego jak olbrzymia kałamarnica w rodzaju opisanego tutaj Kalmarca Olbrzymiego (Architeuthis dux) podobnie jak słynnna Scylla z „Odysei”. Starożytni Grecy byli świetnymi żeglarzami daleko pływali i wiele widzieli…

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl