14 09 2017


Konie w mitologii, legendach i baśniach

Autor:

|

26 marca 2014

|

Edytowany: 19 lipca 2015

|

19 komentarzy

|

Kategoria: Konie / Mitologia / Ssaki / Zwierzęta

Konie w mitologii, legendach i baśniach

Konie (nie) z tej ziemi

Zarówno w wielu mitologiach, jak i snach koń symbolizował władzę, energię psychiczną, dominację. Jednym słowem, koń to symbol męskości. W niniejszym artykule spróbujemy przedstawić najbardziej znane konie i istoty do nich podobne.

Być może okaże się, że symbolika jest o wiele bogatsza niż ta przedstawiona na początku. Mamy również nadzieję, że ten i kilka kolejnych artykułów zachęci do bliższego poznania zwierząt nie z tej ziemi. Na początek zestawienie sześciu baśniowo-mitologicznych koni.

Konie, mitologia, baśnie, mity, legendy.

Bucefał/Bucefalos

Nieokiełznana natura odstraszyć mogła każdego śmiałka chcącego go oswoić. Podjął się tego jednak 9-cio (lub 12-letni) Aleksander, syn Filipa II Macedońskiego – króla Macedonii. Odważny chłopiec, który w przyszłości będzie znany jako Aleksander Wielki, zdobył w ten sposób pierwszego poddanego – ogiera imieniem Bucefalos, który towarzyszył mu podczas wszystkich wypraw. Ostatnim wspólnym przystankiem były Indie i wojna nad rzeką Hydaspes w roku 326 p.n.e., gdzie Bucefał padł.

Aby oddać cześć swemu wiernemu towarzyszowi, a pamięć o nim nigdy nie wygasła, król Imperium Macedońskiego nazwał dzisiejszy Dźhelam (Pakistan) Bukefalą.

Koń opisywany był jako zwierzę potężne o czarnym umaszczeniu i niezwykłym spojrzeniu wyzierającym z niebieskich oczu. Skąd jednak pochodzi jego nazwa? Trudno kategorycznie rozstrzygnąć – może mieć ona związek ze znamieniem w kształcie byka (Bucephalus – „byczogłowy”) lub z kształtem samej głowy, i sylwetki która mogła być szeroka i okazała jak u wołu.

Bucefał/Bucefalos.

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

LaPerm – kot z trwałą
Masowe mniejsze wymierania gatunków.
Takahe południowy (Porphyrio hochstetteri).
Konie i kucyki
Ryś (lynx)
Gronostaj, łasica gronostaj – wspaniały łowca

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(19) Komentarze

 1. Olga
  4 kwietnia 2014 at 14:01

  Konie od zawsze wzbudzały moją fascynację. Mają tak wiele piękna i gracji w sobie, zwłaszcza konie w galopie…. Pozdrowienia dla redakcji za wspaniały serwis i trud wkładany w przygotowanie artykułów i odpowiedzi na pytania czytelników.

  • wiki
   7 kwietnia 2014 at 09:50

   I LOVE ANIMLS

 2. Ola
  8 kwietnia 2014 at 20:18

  Bardzo lubię tę stronę i w ogóle kocham konie, pozdrawiam fanów koni 🙂

 3. Creepu
  26 kwietnia 2014 at 10:14

  zróbcie konie w mitologii 2 i opisczie tam koszmary, zmory, konie voodoo, testrale, konie morskie, konie wodne.
  PS w harym poterze niebylo kelpi

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   26 kwietnia 2014 at 12:25

   Były kelpie w Harry Potterze. W sumie jako ciekawostkę możemy przytoczyć, że za największą kelpię uważano nawet Nessie z jeziora Loch Ness. Dla jednych to plezjozaur, dla innych kelpie…

   Rany, Creepu, opisując takie stwory zmienimy DinoAnimals w portal fantasy 🙂

 4. Creepu
  22 czerwca 2014 at 00:48

  znam Harrego Pottera, i nie było tam żadnych kelpii. Jak już, to były testrale.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   22 czerwca 2014 at 01:01

   Zarówno w drugim jak i w szóstym roku Harrego Pottera pojawiają się informacje na ten temat. Kelpie otrzymały klasyfikację Ministerstwa Magii na poziomie XXXX, co oznacza, że są groźne, wymagają specjalistycznej wiedzy, ale czarodziej-specjalista może sobie z nimi poradzić 😉 Testrale również się pojawiały. Przewertuj książkę raz jeszcze z uwagą 🙂

 5. Creepu
  22 czerwca 2014 at 11:51

  aha, czyli że tylko wspominane były?

 6. Shiny
  20 października 2014 at 15:07

  czytałam HP po 5 razy KAŻDĄ część i nic tam o kelpiach nie było

  • Karina
   20 października 2014 at 15:37

   Kelpie w książkach o Harrym Potterze:

   Harry Potter and the Chamber of Secrets (wspomniane)

   Harry Potter and the Half-Blood Prince (wspomniane)

   Fantastic Beasts and Where to Find Them

   Harry Potter: Trading Card Game (Pierwszy raz się pojawiają)

   Pottermore (wspomniane)

   Wonderbook: Book of Spells

 7. domucia1234567890
  6 stycznia 2015 at 15:31

  ja uwielbiam konie i bardzo podoba mi się ta strona

 8. Nef
  18 lutego 2015 at 23:30

  Nie przypominam sobie, żeby w HP było coś o kelpie, stwór ten pojawia się natomiast w karciance na podstawie tej książki. Może przeczytaliście o nim w jakimś dodatkowym dziełku autorki?

  Natomiast rdzeń różdżki Harry’ego wykonany był z pióra feniksa, co miało dość konkretny wpływ na fabułę.

  Mnie w sumie zabrakło koni z ruskich podań, np. motywu niepozornego lub kalekiego konia, który okazuje się być cenny i pomocny (jak konik garbusek albo parszywy źrebak, którego Maria Moriewna otrzymała od Baby Jagi).

 9. Seymour
  11 marca 2015 at 07:48

  Oprócz ogiera należącego do Odyna, również prorok Mahomet posiadał, z tego, co pamiętam, specyficznego rumaka, składającego się z nadliczbowej ilości nóg, a także głów i oczu.Ludzkich chyba. W dzeiciństwie jego opis stanowił dla mnie wyobrażenie jakiejś potwornej hybrydy.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   11 marca 2015 at 12:00

   Koń Mahometa nosił nazwę Burak (Al-Burak). Mahomet udał się nim w podróż do nieba oraz z Mekki do Jerozolimy. Burak był niewielki (nieco większy od osła), u jego nóg były białe skrzydła. Przedstawiany jest różnie – czasami z kobiecą twarzą i ogonem pawia. Przed Mahometem koń ten służył innym prorokom.
   Nazwa arabska to Bark, oznacza błyskawicę/piorun.

 10. Owoc
  10 kwietnia 2015 at 20:26

  Rdzeniem różdżki Harrego było pióro feniksa!

 11. Mag
  19 lipca 2015 at 20:26

  W tym zestawieniu brakuje jeszcze upiornego rumaka Zmory(Czasem uznawanej za Czarnego Jednorożca) Ksantusa i Baliosa(Rumaki Achillesa) Mięsożernych Koni Diomedesa oraz Incitatusa konia wyścigowego Cesarza Kaliguli, który został wszak mianowany rzymskim senatorem. Mimo wszystko, spoko artykuł.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   19 lipca 2015 at 20:36

   Dziękujemy za uzupełnienie. W artykule zaprezentowaliśmy jedynie wybrane konie z mitologii oraz legend, rzecz jasna można go będzie w przyszłości rozszerzyć lub napisać część drugą.

 12. Draco Malfoy
  8 września 2015 at 16:43

  Ja nie mogę , ile błędów. Tak się składa, że doskonale znam ksiązki o Harrym Potterze i włos jednorożca bynajmniej nie był rdzeniem różdżki Harry’ego, tylko Dracona. Nie sadzę też, by Bucefał miał niebieskie oczy i skoro twierdzisz, że był czarny, to dlaczego wstawiasz fotę przedstawiającą skarogniadego konia? Fota zamieszczona w drugim artykule bynajmniej nie przypomina hipogryfa, skoro ów statuetka posiada koński łeb, a nie orli i z całą pewnością hipogryfy nie posiadają wyłącznie tułowi klaczy, skoro mają możliwość normalnego rozmnażania się. Z kolei kelpie nie występowały w „Harrym Potterze”, a były jedynie wspomniane w tej książce i mogą one przybrać dowolną postać, choć najczęściej są przedstawiane jako widmowe konie. Krótko rzecz ujmując, ten artykuł to po prostu porażka.

 13. Marcin
  14 czerwca 2016 at 10:15

  Kiedyś czytałem opowiadanie grozy o demonicznym koniu który zabijał ludzi i tam chodziło o to że ten koń należał do rycerza Zawiszy. Fajny temat z tymi legendarnymi końmi

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl