DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot somalijski – abisyński kot długowłosy

Kot somalijski

Alternatywna nazwa rasy – abisyński kot długowłosy – wskazuje na pochodzenie kota somalijskiego. Prawdą jest, że omawiana rasa powstała w obrębie innej, charakteryzującej się dzikim umaszczeniem i niebywałą energicznością w życiu codziennym. Taki również jest kot somalijski – bohater niniejszego artykułu.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria III: Koty krótkowłose
  • Kod EMS: SOM
  • Inne nazwy: abisyński kot długowłosy, Fox cat
  • Pochodzenie: USA
Kot somalijski
Kot somalijski.

Historia i pochodzenie rasy

Jedną z najbardziej niezwykłych ras na wystawie w Crystal Palace w roku 1871 był kot abisyński. Badania genetyczne pokazują, że rasa pochodzi z regionów Indii i Azji południowo–wschodniej. W Europie pojawiła się dzięki brytyjskim i holenderskim kupcom, którzy przywozili ją na statkach z Kalkuty i wysp Indonezji.

Długowłosa odmiana abisyńczyka została zauważona natomiast na początku wieku XX. Podejrzewa się, że powstała ona na skutek wprowadzenia kotów długowłosych do programów hodowlanych rasy abisyńskiej. Celem takiego postępowania mogło być zwiększenie puli genowej.

Prawdopodobnie rasa somalijska powstała w II połowie XX wieku (lata ’60-’70–te). Nikt jednak nie wie na pewno, gdzie i kiedy powstała. Niektórzy uważają, że długa sierść jest u nich wynikiem naturalnej, spontanicznej mutacji genetycznej w obrębie rasy abisyńskiej. Genetycy ustalili, że prawdopodobnie powstała ona na przełomie wieku XIX i XX w Anglii, kiedy to hodowcy wykorzystywali koty długowłose do utrzymania rasy abisyńskiej.

Kot somalijski
Kot somalijski.

Charakterystyka

Wygląd

Poza długością sierści, kot somalijski niewiele różni się od kota abisyńskiego. Nawet umaszczenie jest u obu ras takie samo – agouti (każdy włos jest dwukolorowy). Głowa ma kształt zaokrąglonego klina, zwieńczona jest natomiast dużymi szerokimi u podstawy uszami. Bardzo duże, migdałowate oczy mają kolor złota lub zieleni. Na pyszczku pojawiają się także ciemne linie prowadzące od oczu do brwi.

Sylwetka jest mocno umięśniona, ale nie ciężka. Oznacza to, że kot mimo sporych rozmiarów i muskularności, jest smukły i stosunkowo lekki. Budową ciała przypomina koty orientalne takie jak syjam. Kot porusza się na szczupłych, raczej długich kończynach zakończonych małymi, owalnymi łapami. Ze względu na sposób chodzenia, kociarze opisują go jakby chodził na palcach.

Sierść somalijskiego jest puszysta, ale delikatna, miękka i jedwabiście gładka. Na nogach tworzą się wyraźne portki, wokół szyi pojawia się kryza, a puszysty ogon przypomina ten u lisa. Wewnątrz uszu rosną kępki sierści.

Umaszczenie jest raczej jasne, w ciepłych odcieniach.

Wyróżnia się 4 odmiany kolorystyczne:

  • czerwonawą rudość
  • czerwień
  • cynamon
  • niebieski

Niektóre federacje felinologiczne uznają również umaszczenie czekoladowe, liliowe oraz różne odcienie srebra.

Kot somalijski
Kot somalijski.

Temperament

Nie tylko budowa ciała to element wspólny abisyńczyka i somalijskiego. Obie rasy wyróżniają się także ogromną żywiołowością. Somalijski uwielbia się wspinać, skakać, bawić z człowiekiem i innymi zwierzętami. Nic mu nie umknie, bowiem dokładnie obserwuje otoczenie. W analizowaniu sytuacji pomaga mu inteligencja i ciekawość w stosunku do świata. Każdy dzień to dla niego przygoda i nowe wyzwania. Jego opiekun powinien być zatem człowiekiem równie energicznym, wesołym i ciekawym świata.

Wydaje się, jakby somalijski był ciągle w ruchu. Poluje na wszystko co się rusza, siada przy stole w czasie rodzinnego posiłku, patrzy na nasze palce w czasie pracy przy komputerze. Często próbuje zwrócić naszą uwagę, lubi być bowiem w centrum zainteresowania. Nie lubi samotności, dlatego nie powinno się go zostawiać samego na zbyt długi czas. Jeżeli praca i inne życiowe sprawy nie pozwalają opiekunowi na częste przebywanie z kotem, dobrze zapewnić swojemu miauczkowi przyjaciela w postaci innego somalijskiego.

Podobne artykuły
Kot somalijski
Kot somalijski.

Ponieważ przepada za różnego rodzaju aktywnością, dobrze wyposażyć się w wiele kocich zabawek. Jeśli jednak nie mamy tego rodzaju rzeczy, wystarczą domowe przedmioty takie jak zakrętki, słomki, kapsle, piłeczki ping-pongowe i wszystko co może się ruszać, powiewać, uciekać.

Znakiem rozpoznawczym somalijskiego jest umiłowanie wysokości. Będzie więc wspinał się po meblach, firanach, drzwiach, drzewach. Nie trzeba jednak bardzo bać się wywołanych przez niego zniszczeń, bowiem jest zwierzęciem zwinnym i pełnym wdzięku. Czasem jednak zrzuca coś specjalnie, aby zbadać jak dany przedmiot się zachowa.

Kot somalijski
Kot somalijski.

Szczegółowe dane/wymiary

Kot somalijski

  • Waga: 3,5-5,5 kg
  • Długość życia: 11-16 lat
  • Cena: 2000-2400 zł
Kot somalijski
Kot somalijski.

Kot somalijski – ciekawostki

  • Nazwa somalijskiego to ukłon w stronę Somalii – najbliższego sąsiada Etiopii (zwanej wcześniej Abisynią). Etiopia / Abisynia to z kolei kraj, od nazwy którego pochodzi nazwa kota abisyńskiego – bliskiego krewnego naszego bohatera.
  • W obrębie rasy spotyka się choroby przyzębia, zwichnięcia rzepki, zanik siatkówki oraz amyloidozę prowadzącą do niewydolności nerek.
Kot somalijski
Kot somalijski.

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button