29 03 2017


Finwal – jeden z największych wielorybów

Autor:

|

10 czerwca 2013

|

Edytowany: 20 lutego 2017

|

10 komentarzy

|

Kategoria: Morskie / Ssaki / Walenie / Wieloryby / Zwierzęta

Finwal – jeden z największych wielorybów

Finwal (Balaenoptera physalus) – jeden z największych wielorybów

Finwal to jedno z największych zwierząt na ziemi. Większe rozmiary od niego osiąga jedynie płetwal błękitny. Pomimo tego jest to gatunek wyjątkowo łagodny, żywiący się głównie planktonem i unikający wpływania do wód przybrzeżnych. Stroni również od kontaktu z ludźmi. Człowiek bowiem spowodował, że finwale to zwierzęta zagrożone wyginięciem.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki (Mammalia)
 • Rząd: walenie (Cetacea)
 • Rodzina: płetwalowate, fałdowce (Balaenopteridae)
 • Rodzaj: płetwal (Balaenoptera)
 • Gatunek: Płetwal zwyczajny, finwal (Balaenoptera physalus)
 • Podgatunki:
  • płetwal zwyczajny (B. physalus physalus)
  • płetwal południowy (B. physalus quoyi)

Finwal (Balaenoptera physalus).

Występowanie

Finwale podobnie jak inne walenie to gatunek kosmopolityczny. Można je spotkać praktycznie we wszystkich głównych oceanach świata. Preferują wody umiarkowanie ciepłe i chłodne, dlatego właśnie w tych miejscach ich populacja jest największa. Trochę mniej licznie występują w wodach tropikalnych. Nie ma ich natomiast w ogóle na obszarach okołobiegunowych.

Raczej nie występują w morzach mocno oddalonych od oceanów jak np. Morze czerwone, odwiedzają z kolei Morze Bałtyckie. W basenie Morza Śródziemnego ich populację ocenia się na 40-56 tys. osobników. Lubią wody głębokie, ale pływają także na obszarze szelfu kontynentalnego.

Finwale to zwierzęta migrujące, choć wzór ich poruszania się nie jest do końca znany. Wiadomo jednak, że w okresie zimy przemieszczają się w kierunku cieplejszych wód, a latem pozostają w chłodniejszych.

Finwal (Balaenoptera physalus).

Charakterystyka

Finwal to członek grupy waleni, które nazywane są fiszbinowcami lub fałdowcami. Nazwa ta wywodzi się od wyposażenia górnych szczęk finwali, którą zamiast zębów wypełniają tzw. fiszbiny. To umiejscowione jedna za drugą rogowe płytki zakończone miotełkowato pełniące rolę cedzaka. Ich liczba waha się od 260 do 480 po każdej ze stron. Mają one ciemną barwę z jaśniejszymi, poziomymi smugami.

Finwal ma bardzo smukłą sylwetkę i opływowy kształt ciała. Są to jednak cechy charakterystyczne dla większości dużych, wodnych ssaków, stąd łatwo go pomylić z płetwalem błękitnym, sejwalem czy płetwalem Bryde’a. Jego głowa jest jednak bardziej spiczasta, a płetwa grzbietowa położona bliżej tyłu ciała i wyrasta pod mniejszym kątem.

Finwale mają podwójny otwór nosowy. Kiedy finwal wydmuchuje powietrze z dużą siłą, nad wodą powstaje wąska „fontanna”, która może osiągać wysokość od 4 do nawet 6 metrów. Dodatkowo, gdy jest zimno para wodna w oddechu skrapla się tworząc obłok.

Cechą, po której najłatwiej rozpoznać finwala jest jego specyficzne ubarwienie. Grzbiet i boki zwierzęcia są czarne lub szaro-ciemnobrązowe, a podgardle, brzuch, spodnie części płetw piersiowych oraz ogonowej ma barwę białą. Głowa natomiast ubarwiona jest zupełnie niesymetrycznie – prawa część jest zazwyczaj dużo ciemniejsza niż lewa – prawie biała. Tył głowy mogą zdobić jasnoszare wzory w kształcie litery V.

Finwal (Balaenoptera physalus).

Dieta

Pomimo że finwal to jedno z największych zwierząt świata, jego pokarm stanowi głównie plankton, niewielkie ryby, kałamarnice i skorupiaki.

Finwal żerując pływa z szeroko otwartymi szczękami, a do jego jamy gębowej wpływają ogromne ilości wody wraz z planktonem i rybami. Tak dużą pojemność zapewniają mu fałdy na podgardlu, które bardzo zwiększają rozmiar gardzieli. U wyjątkowo dużych osobników takich fałdy sięgają aż do pępka, a ich liczba wynosi 100. Gdy jama gębowa jest już pełna, finwal zamyka szczęki, wypycha wodę za pomocą języka, a cały pokarm pozostaje na fiszbinach, z których następnie jest zlizywany i połykany.

Samica finwala wyrzucona na brzeg.

Wokalizacja – śpiew wielorybów

Dźwięki wydawane przez finwale należą do najniższych, jakie potrafią wydawać zwierzęta. Mogą wydobywać je z siebie jedynie samce, a każdy dźwięk trwa od 1 do 2 sekund. Mają one najprawdopodobniej bardzo duże znaczenie w okresie godowym.

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża u finwali trwa około 11 miesięcy. Na świat przychodzi jedno młode i rodzi się ono w strefie klimatów zwrotnikowych lub podzwrotnikowych w zimie. Nowonarodzony finwal mierzy od 6 do 6,5 metra. Gdy młode trochę podrosną większość finwali wraca do chłodniejszych wód, które są bardziej bogate w pokarm. Tam uzupełniają braki w tkance tłuszczowej. Samica rodzi co 2-3 lata.

Pełną dojrzałość płciową finwale osiągają w wieku 20-25 lat.

Długość życia finwali to nawet 94 lata, choć udokumentowano okazy, które dożyły 140 lat.

Finwal (Balaenoptera physalus).

Zagrożenia

Finwale są zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. Stało się to głównie z powodu nadmiernej eksploatacji człowieka. Gdy populacja płetwala błękitnego uległy znacznemu zmniejszeniu, zainteresowanie rybaków przeniosło się na finwale, które zaczęły być masowo poławiane.

Obecnie głównymi zagrożeniami dla finwali jest zanieczyszczanie środowiska, zmniejszanie się ich naturalnych siedlisk, przez nadmierną ekspansję człowieka oraz duży hałas. Na świecie wciąż są regiony, gdzie na finwale poluje się w celach komercyjnych.

Największe osobniki finwala osiągają wagę 75 ton. Cięższe od nich są jedynie płetwale błękitne.

Dane/Wymiary

Finwal (Balaenoptera physalus)

Średnie rozmiary finwali sytuują je na drugim miejscu po płetwalu błękitnym. Jednak największy osobnik finwala miał nieco mniejszą wagę niż odnotowana największa samica humbaka.

Wśród finwali występuje dymorfizm płciowy – samice są trochę większe niż samce. Dodatkowo u tych zwierząt występuje zróżnicowanie wymiarów ze względu na zamieszkiwany obszar.

Na półkuli południowej samce mierzą średnio 20,5 metra, a samice 22 metry. Największe osobniki osiągają nawet 27 metrów długości.

Na półkuli północnej samce mierzą średnio 18,5 metra, a samice 20 metrów. Największe osobniki nie przekraczają 24 metrów długości.

Waga największych osobników dochodzi nawet do 75 ton.

Finwal (Balaenoptera physalus).

Finwale – ciekawostki

 • Finwale nurkują na głębokość do 470 metrów i pozostają pod wodą od 10 do 15 minut.
 • Finwale osiągają podczas pływania duże prędkości – nawet do 37 km/h. Jest to więc jeden z szybszych gatunków wśród waleni.
 • Finwale łączą się przeważnie w grupy liczące od 2 do 7 osobników, ale mogą także prowadzić samotny tryb życia lub tworzyć większe stada – nawet do 100 waleni.
 • Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza przewiduje, że na przełomie XX i XXI wieku populacja finwali na obszarze Północnego i Centralnego Atlantyku oraz zachodniej Grenlandii wynosiła około 25-46 tysięcy osobników. Danych dotyczących ich ilości w innych częściach świata wciąż brakuje.
 • W sierpniu 2007 roku finwala widziano w Zatoce Gdańskiej, co jest rzadkością, ponieważ zwierzęta te unikają wód przybrzeżnych.
 • W sierpniu 2015 roku wyłowiono ciało 18-metrowego finwala o wadze 23 ton, które przydryfowało do plaży w Stegnie. Finawal został przetransportowany do Stacji Morskiej na Helu. W listopadzie 2013 roku podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wala butelkonosego.

Finwal (Balaenoptera physalus).

Polecamy:

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kuropatwa zwyczajna (Perdix perdix)
Waran wielki (Varanus giganteus) – największa jaszczurka Australii
Dzięcioły (Picinae) – ptaki o długich językach
Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)
Mastif angielski
Gepard – najszybsze lądowe zwierzę świata
Osioł (Equus africanus, Equus asinus)
Największe żółwie świata – Top 10
Dzikie (wilcze) dzieci
Rekin wielkogębowy (Megachasma pelagios)
Akita amerykańska
Owczarek belgijski, belgijski pies pasterski
Samojed, Samoyed, Samojedskaja
Ważki – uskrzydlone drapieżniki.
Platybelodon – słoń bez trąby
Niedźwiedź himalajski, tybetański.
Grzechotnik – budzący strach wąż.
Żółw Karetta (Caretta caretta).
Kot błotny – bohater egipskich malowideł
Pyton siatkowy – najdłuższy wąż świata
Mamutaki – ogromne ptaki z Madagaskaru

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(10) Komentarze

 1. Creepu
  16 czerwca 2014 at 15:02

  Czy chcielibyście dostawać od czytelników dodatkowe informacje o zwierzętach, żeby uzupełnić artykuł?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   16 czerwca 2014 at 16:56

   Creepu, każda informacja uzupełniająca artykuł jest mile widziana. Niemniej jednak żaden z artykułów nie wyczerpuje ani wiedzy, ani informacji które posiadamy na dany temat – to jednak świadomy wybór. Musimy dokonywać selekcji materiałów, aby artykuł miał w miarę zwięzłą formę, gdyż w dzisiejszych czasach niewiele osób zdobędzie się na przeczytanie wielostronicowego opracowania.

 2. DzeQuKosa
  7 stycznia 2015 at 00:28

  Ja bym się zdobył, często czuję niedosyt po Waszych artykułach, właśnie ze względu na ich niewielką długość 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   7 stycznia 2015 at 00:58

   Nasze artykuły na tle tego, co dziś pojawia się w sieci są i tak bardzo długie 🙂 Dziś natłok informacji jest tak wielki, iż czytelnik nie ma czasu przeczytać kilu stron na temat jednego zwierzaka, dlatego staramy się zawsze wybrać te najbardziej interesujące aspekty.

   Cieszy nas, że pośród naszych czytelników są osoby zainteresowane tematyką bardziej dogłębnie. Staramy się aby artykuły miały w miarę zwięzłą formę, niemniej nie uciekamy i przed tymi dłuższymi. Wiemy jednak ze statystyk, iż większość czytelników nie czyta tych dłuższych, co nas oczywiście nieco smuci, ale niestety (stety?) w takim kierunku podąża świat…

 3. ych
  17 czerwca 2015 at 15:35

  mam pytanie,ale chyba nie do tego wieloryba-czy żarłacz ludojad może zapolować
  na dorosłego płetwala karłowatego?

 4. ych
  20 lutego 2017 at 16:00

  Czy te walenie żyją w morzu śródziemnym lub adriatyckim?

 5. ych
  20 lutego 2017 at 20:16

  A czy w morzu Śródziemnym żyją jeszcze jakieś inne gatunki wielorybów?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl