DomowePsySsakiZwierzęta

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Pies ten wyróżnia się na tle innych nie tylko niezwykłym umaszczeniem, ale przede wszystkim dużą żywiołowością i wszechstronnością. Docelowo bowiem miał być nie tylko towarzyszem myśliwych, ale także opiekunem domu. Wydaje się zatem, że hodowcom udało się stworzyć „psa – orkiestrę”. Przedstawiamy rasę dla ambitnych – wyżła niemieckiego krótkowłosego.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa VII: Wyżły
  • Sekcja I: Wyżły kontynentalne
  • Typ: wyżłowaty
  • Próby pracy: wymagane
  • Inne nazwy: Deutsch Kurzhaar
  • Kraj pochodzenia/Kraj patronacki: Niemcy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Historia i pochodzenie rasy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy może być potomkiem różnego typu psów łowieckich, gończych i posokowców: wyżła starohiszpańskiego, bloodhoundów i foxhoundów. Z czasem potomków wymienionych psów krzyżowano z rasą English pointer, aby dodać im szybkości i wytrzymałości.

Niemieccy myśliwi potrzebowali bowiem psa wszechstronnego, który poza świetnym węchem posokowców miał posiadać cechy psów aportujących. Musiał dobrze sprawdzać się zarówno podczas polowań na ssaki, ale też ptaki. Oczekiwano zatem od niego umiejętności łowieckich na lądzie i w wodzie. Poza tym chciano zawrzeć w nim cechy psa – towarzysza i stróża, idealnego dla rodzin.

Choć rasa powstała prawdopodobnie w wieku XVIII, księgę hodowlaną opracowano dopiero pod koniec wieku XIX, dlatego niemożliwe jest zidentyfikowanie wszystkich psów, które przyczyniły się utworzenia tej wszechstronnej rasy.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Charakterystyka

Wygląd

Na kształtnej głowie znajdują się szeroko rozstawione, zwisające uszy, które wyraźnie przylegają do czaszki. Ciemnobrązowe oczy mają kształt migdałów, są średniej wielkości, wypływa z nich inteligentne, pełne czujności spojrzenie. Na pysku ulokowany jest pokaźny, wystający nos; może być w kolorze cielistym, brązowym lub czarnym (kolor nosa uzależniony jest od umaszczenia zwierzęcia). Łapy są błoniaste jak u retrieverów, po ich bokach znajdują się tzw. wilcze pazury. Kończyny są smukłe, ale bardzo mocne. Gruby u nasady ogon jest ulokowany wysoko. Zwęża się ku końcowi. U psów użytkowych może być skracany, ale proceder ten jest zakazany w wielu krajach Europy.

Sierść jest lśniąca, krótka, szorstka w dotyku, przylegająca i gruba. Pod ogonem włos jest znacznie dłuższy niż na reszcie ciała.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.

W obrębie rasy występuje kilka typów umaszczenia:

  • Jednolicie brązowe/wątrobiane
  • Brązowe/wątrobiane z drobnymi plamkami lub cętkami na piersi i kończynach
  • Białe/wątrobiane z brązowymi znaczeniami na głowie oraz brązowymi łatami/cętkami
  • Brązowo–dereszowate (mieszanka białych i brązowych włosów) z jednolicie brązową głową. Umaszczenie to jest bardzo pożądane przez myśliwych, zapewnia bowiem dobry kamuflaż.
  • Czarne z elementami wymienionymi u odmian brązowych i dereszowatych

Spotyka się również akcenty podpalane, cętkowane wargi i strzałkę na czole.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Temperament

Jest to jedna z najbardziej żywiołowych ras. Powołaniem wyżła niemieckiego krótkowłosego jest bowiem aktywna praca z człowiekiem (polowanie, pogoń, aportowanie, tropienie, wystawianie zdobyczy). Wykazuje także potrzebę ochrony. Należy do psów mądrych, pracowitych i kochających. Bardzo przywiązuje się do członków rodziny. Poza bezgraniczną miłością potrzebuje także dużej dawki aktywności fizycznej, takiej jak długie spacery czy jogging. Bardzo lubi również długie wycieczki i zabawę z frisbee. Ponieważ do szczęście niezbędni są mu ludzie, nie nadaje się na psa podwórkowego mieszkającego w budzie.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to zwierzę wierne i przyjazne w stosunku do dzieci. Nie powinien przejawiać dominacji ani tym bardziej agresji wobec opiekunów. Zanim jednak zakupimy psa tej rasy, należy sprawdzić, z jakiej linii pochodzi. Okazuje się bowiem, że osobniki pochodzące od psów typowo łowieckich wymagają większej aktywności niż przeciętny przedstawiciel rasy.

Najlepiej będzie się czuł z ludźmi lubiącymi sporty wyczynowe. Pies pozbawiony codziennych długich spacerów stanie się sfrustrowany i nerwowy. Niekonsekwentnego właściciela nie będzie słuchał, ale trening posłuszeństwa nie może być surowy. Wyżeł niemiecki krótkowłosy potrzebuje człowieka pewnego siebie, uporządkowanego i wyważonego. Szczęśliwy, spełniony pies odwdzięczy się równowagą wewnętrzną i spokojem, dzięki którym może żyć z innymi psami i kotami. Psy tej rasy dosyć często szczekają, a w stosunku do obcych tworzą dystans, jednak ogólnie są one bardzo dobrze uspołecznione.

Ze względu na gabaryty i temperament potrzebuje obfitych posiłków. Reguła ta nie dotyczy jednak osobników starszych i mniej aktywnych – zbyt duże porcje mogą skutkować u nich otyłością.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Szczegółowe dane i wymiary

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

  • Wysokość w kłębie: psy: 59-64 cm, suki: 53-58 cm
  • Waga: psy: 25-32 kg, suki: 20-27 kg
  • Długość życia: 12-15 lat
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ciekawostki

  • W logo Westminster Kennel Club widnieje wizerunek wyżła. Nie jest to wyżeł niemiecki krótkowłosy, ale często postać z logo jest z nim mylona.
  • Pies ten jest bardzo silny, wręcz atletyczny. Znudzony, poszukujący przygód wyżeł potrafi przeskoczyć ogrodzenie o wysokości ok. 120 cm, a nawet 180 cm.
  • Wyżeł niemiecki krótkowłosy nie jest obciążony poważnych schorzeniami. Mimo to w obrębie rasy spotyka się czasem padaczkę, dysplazję biodrową, obrzęk limfatyczny i hermafrodytyzm i skręt żołądka.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy w swoim żywiole…

Polecamy:


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button