Jak długo może trwać hibernacja?
Sen zimowy trwać może kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy w zależności od gatunku, temperatury otoczenia, pory roku i indywidualnej kondycji zdrowotnej danego zwierzęcia.
Przygotowania do snu
Zanim jednak zwierzę zapadnie w długi sen, musi zgromadzić wystarczająco dużo energii, aby przeżyć zimę. Większe zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, stają się przed zapadnięciem w sen zimowy hiperfagami – zjadają bardzo duże ilości pokarmu, co pozwala im na tworzenie zapasów energetycznych w postaci tłuszczu podskórnego. Małe zwierzęta natomiast często magazynują pokarm w legowisku, co zastępuje potrzebę objadania się przed zapadnięciem w stan hibernacji.
Hibernacja a ciąża
Niektóre gatunki ssaków zapadają w stan hibernacji będąc w ciąży. Ich młode przychodzą często na świat w czasie, gdy matka jeszcze śpi lub przebudziła się niedawno.
Samice niedźwiedzi polarnych zapadają w sen zimowy w najzimniejszych miesiącach. W tym samym czasie przychodzą na świat młode. Matka traci wtedy 15-27% wagi sprzed hibernacji, ponieważ zgromadzony tłuszcz zamieniała na energię potrzebną do przetrwania tego niełatwego okresu.
Ciężarne niedźwiedzice magazynują o wiele większe ilości tłuszczu, co uwidacznia się w ciężarze ich potomstwa. Odpowiednia ilość tłuszczu u samic niedźwiedzi polarnych pozwala bowiem na zapewnienie wystarczającej ilości ciepła niezbędnego dla noworodków.
Po co wprowadziliscie to zabezpieczenie z Henrykiem Sienkiewiczem?
To kwestia spamu.
po co w nagłówku jest sen letni, skoro w tekście o nim nic nie ma?
Zanin w przyszłości napiszesz komentarz, przeczytaj artykuł. Masz w artykule opisaną estywacje, czyli sen letni.
Piszecie: „W miesiącach zimowych temperatura na Madagaskarze wzrasta do ponad +30°C”.
Naprawdę w miesiącach ZIMOWYCH temperatura WZRASTA? Nie pomyliło się wam coś aby?
Zapewne skrót myślowy – Madagaskar leży na półkuli południowej, więc w naszych miesiącach zimowych u nich jest lato.