GadyGryzonieOpracowaniaOwadyPłazyPtakiRybySsakiStekowceTorbaczeZwierzęta

Sen zimowy i letni zwierząt, hibernacja, estywacja, torpor

Jak długo może trwać hibernacja?

Sen zimowy trwać może kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy w zależności od gatunku, temperatury otoczenia, pory roku i indywidualnej kondycji zdrowotnej danego zwierzęcia.

Przygotowania do snu

Zanim jednak zwierzę zapadnie w długi sen, musi zgromadzić wystarczająco dużo energii, aby przeżyć zimę. Większe zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, stają się przed zapadnięciem w sen zimowy hiperfagami – zjadają bardzo duże ilości pokarmu, co pozwala im na tworzenie zapasów energetycznych w postaci tłuszczu podskórnego. Małe zwierzęta natomiast często magazynują pokarm w legowisku, co zastępuje potrzebę objadania się przed zapadnięciem w stan hibernacji.

Hibernacja zwierząt
Niektóre gatunki ssaków zapadają w stan hibernacji będąc w ciąży.

Hibernacja a ciąża

Niektóre gatunki ssaków zapadają w stan hibernacji będąc w ciąży. Ich młode przychodzą często na świat w czasie, gdy matka jeszcze śpi lub przebudziła się niedawno.

Samice niedźwiedzi polarnych zapadają w sen zimowy w najzimniejszych miesiącach. W tym samym czasie przychodzą na świat młode. Matka traci wtedy 15-27% wagi sprzed hibernacji, ponieważ zgromadzony tłuszcz zamieniała na energię potrzebną do przetrwania tego niełatwego okresu.

Ciężarne niedźwiedzice magazynują o wiele większe ilości tłuszczu, co uwidacznia się w ciężarze ich potomstwa. Odpowiednia ilość tłuszczu u samic niedźwiedzi polarnych pozwala bowiem na zapewnienie wystarczającej ilości ciepła niezbędnego dla noworodków.

Hibernacja zwierząt
Samice niedźwiedzi polarnych zapadają w sen zimowy w najzimniejszych miesiącach.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close