DomoweKotySsakiZwierzęta

Ragdoll

Ragdoll – niebieskooki kot

Rasy kotów

Skoro pojawiły się u nas rasy psów, nie może zabraknąć również ras kotów. Z pewnością są one niemniej interesujące, wiele z nich obala bowiem stereotyp skrajnego indywidualisty, który nie potrzebuje ludzi. Jednym z takich przykładów jest Ragdoll – duży, piękny kot o błękitnych oczach, idealny dla rodzin i osób lubiących okazywać czułość swym pupilom. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym artykułem dotyczącym kociej rasy.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria II: Koty półdługowłose
  • Kod EMS (Easy Mind System): RAG
  • Pełna nazwa rasy: Ragdoll/ragdoll
Kot ragdoll
Kot ragdoll.

Historia rasy

Uważa się, że rasa ta pochodzi z Kaliforni, od półdzikiej kotki imieniem Josephine (Józefina), która swym wyglądem bardzo przypominała mieszankę angory tureckiej z kotem perskim. Urocza kotka zamieszkała z Ann Baker, która pomogła jej po tym, jak zwierzę wpadło pod samochód. Nowa właścicielka, widząc bardzo przyjazny charakter kotki, postanowiła stworzyć rasę, którą dzisiaj nazywamy Ragdoll. Do tego celu Ann wykorzystała kocura rasy burmańskiej lub birmańskiej. Przez kolejne lata krzyżowania z różnymi rasami powstały koty o konkretnych cechach, takich jak duże rozmiary, łagodny temperament oraz skłonność do wiotczenia w czasie brania na ręce. Bardzo istotną cechą zewnętrzną nowej rasy było także niezwykłe umaszczenie.

Na początku rasa została odrzucona przez stowarzyszenia felinologiczne, dlatego w 1971 r. Baker postanowiła założyć własne – International Ragdoll Cat Association (IRCA). Grupa ta istnieje do dziś, ale nie jest zbyt znacząca w środowisku, zwłaszcza po śmierci Baker w roku 1997. Współczesnym największym klubem rasy jest Ragdoll Fanciers’ Club International (RFCI)

Kot ragdoll.
Kot ragdoll.

Charakterystyka

Wygląd

Ragdoll to jedna z największych ras kota domowego; kotki osiągają wagę 3,6-6,8 kg, kocury natomiast 5,4-9,1 kg lub więcej.

Geny odpowiedzialne za umaszczenie Ragdolla przyczyniły się również do pięknego, niebieskiego koloru oczu.

Porasta go miękka, niemal pluszowa sierść, co w połączeniu z ubarwieniem powoduje częste pomyłki z kotem birmańskim. W przeciwieństwie do tego drugiego Ragdoll jest jednak znacznie większy i posiada biały podbródek. W obrębie rasy spotyka się 6 wariantów kolorystycznych: czerwoną, czekoladową, ciemnoszarą, niebieską, fioletową i kremową. Każdy z kolorów występuje w 3 wzorach:

  • Kolorpoint – zabarwienie syjamskie. Tuż po urodzeniu sierść jest biała na całej powierzchni, ciemnieje wraz z wiekiem, głównie na uszach, łapach, twarzy, ogonie, a u samców na mosznie.
  • Mitted – kot posiada białą brodę, przednie łapy (rękawiczki), tylne łapy minimum do pięty oraz pas na brzuchu.
  • Dwukolorowy/Bicolour – białe są kończyny oraz brzuch, czasem występują też białe plamy na grzebiecie. Na twarzy widoczny jest charakterystyczny wzór odwróconego „V”.
Kot ragdoll.
Kot ragdoll.

Temperament

Rasę wyróżnia duża sympatia względem ludzi, a także łagodny temperament. Ponieważ bardzo lubi spędzać czas ze swymi właścicielami, może często dopominać się o uwagę i czułość – potrafi delikatnie zamiauczeć lub dotykać łapką, aby zainteresować człowieka swoją obecnością. Nie zalicza się jednak do kotów namolnych, potrafi bowiem zrozumieć, kiedy powinien się zdystansować i poczekać. Należy jednak pamiętać, że Ragdoll bardzo potrzebuje czułości, choć na pierwszy rzut oka wydaje się niedostępny, wręcz książęcy.

Mimo iż nie zawsze człowiek ma czas na okazywanie mu czułości, kot chętnie przebywa w jego pobliżu, obserwując codzienne ludzkie czynności. Przy tym futrzaku sprzątanie może zamienić się w prawdziwą zabawę – podczas mycia podłóg będzie gonił ścierkę lub mopa, traktując ją jak zdobycz. Każda zwykła domowa praca okazuje się dla niego ciekawym sposobem na nudę.

Kot ragdoll.
Kot ragdoll.

W przeciwieństwie do innych kotów słynących z niezależności Ragdoll przystosowuje swój tryb życia do życia człowieka: zasypia i funkcjonuje w tym samym czasie co właściciel. Małe Ragdolle są jednak tak samo energiczne jak inne kocięta, dlatego do spokojnego usposobienia muszą po prostu dorosnąć. Z czasem zwierzę staje się coraz bardziej wyciszone i delikatne względem człowieka.

Jeżeli dużo podróżujesz, Ragdoll może okazać się najlepszym kompanem. Dobrze czuje się w różnych środkach transportu i hotelach pod warunkiem, że będzie zawsze przy swoim właścicielu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do większości kotów, Ragdoll bardziej przywiązuje się do człowieka niż do terytorium.

Uważa się, że swoje niezwykłe usposobienie odziedziczył po persach i birmanach, choć istnieje teoria głosząca, że niezwykła uległość Ragdolla wynika z mutacji genetycznej.

Kot ragdoll.
Kot ragdoll.

Szczegółowe dane i wymiary

Ragdoll

  • Wysokość w kłębie: kocury: ok. 40 cm, kocice: ok. 35 cm
  • Waga: kocury: 5,4-9,1 kg, kocice: 3,6-6,8 kg
  • Długość życia: 9-15 lat lub dłużej
Kot ragdoll.
Kot ragdoll.

Ragdoll – ciekawostki

  • Angielska nazwa Ragdoll oznacza tyle co „szmaciana lalka”. Odnosi się ona do jednej z cech kota – kiedy ktoś zaufany bierze go na ręce, zwierzę wiotczeje, stając się całkowicie poddane człowiekowi.
  • Odmianą rasy Ragdoll jest tzw. Ragamuffin. Po raz pierwszy pojawił się w roku 1994, na skutek przepisu Ann Baker, która zastrzegła sobie nazwę Ragdoll. W związku z tym można jej było używać tylko w stosunku do kotów z hodowli IRCA. Inni hodowcy musieli więc wymyślić nową nazwę na swoje koty.
  • Skrajna uległość Ragdolli doprowadziła do powstania mitu głoszącego, że rasa ta jest odporna na ból. Niektórzy hodowcy z Wielkiej Brytanii starali się zagłuszyć charakterystyczna uległość, obawiając się, że może ona obrócić się przeciw kotu.
  • Chów wsobny posiada bardzo wysoki współczynnik w obrębie rasy. Ok. 40% osobników pochodzi od spokrewnionych rodziców. Około 45% genów Ragdolli pochodzi natomiast od jednego założyciela.

Kot ragdollPolecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button