AfrykaAustraliaAzjaGadyWężeZwierzęta

Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

Pytony (Pythonidae)

Bliscy krewni boa, podobne do nich wyglądem zewnętrznym i trybem życia. Wśród nich znajduje się najdłuższy współcześnie żyjący wąż – pyton siatkowy (Python reticulatus). Dusiciele o pięknym ubarwieniu i indywidualistycznym usposobieniu. Budzą strach, ale potrafią zafascynować.

Klasyfikacja

  • Gromada: gady
  • Rząd: łuskonośne
  • Podrząd: węże
  • Rodzina: Pythonidae
Pyton siatkowy (Python reticulatus / Malayopython reticulatus) – najdłuższy wąż świata.

Istnieje 8 rodzajów pytona:

  • Aspidites
  • Antaresia
  • Apodora
  • Bothrochilus
  • Liasis
  • Leiopython
  • Morelia
  • Python

Sklasyfikowano 26 gatunków pytona wg Integrated Taxonomic Information System.

Pyton dywanowy (Morelia spilota).

Występowanie

Pytony zamieszkują:

  • Nepal
  • Afrykę Subsaharyjską
  • Birmę
  • Indie
  • Chiny i południowo-wschodnią Azję, od Filipin przez Indonezję, po Nową Gwineę
  • Australię
Pyton skalny (Python sebae).

Charakterystyka ogólna

Długie, mocno umięśnione ciało. Może rozszerzać się w kierunku ogona. Głowa stosunkowo duża, również umięśniona, pysk wydłużony. Każdy gatunek ma inne ubarwienie – od brązu po żółcie i zielenie. Na ciele występują wzory o różnym kształcie i wielkości. Oczy małe, okrągłe. Gałka oczna może być czerwona, zielona, brązowa lub czarna. Z reguły „zlewa się” z ubarwieniem łusek. Źrenica pionowa. Spód ciała jaśniejszy, mniej wzorzysty. Szczęki jak u typowych dusicieli – elastyczne, kości szczęki połączone specjalnymi ścięgnami, aby umożliwić wężowi pożarcie ofiary w całości.

Pyton birmański (Python molurus bivittatus).

Polowanie i dieta

Większość pytonów poluje przez zasadzkę. Leżą nieruchome i zakamuflowane, uderzają nagle w przechodzącą nieopodal ofiarę. Nie mają w zwyczaju atakowania ludzi chyba, że poczują się zagrożone lub sprowokowane. Najbardziej agresywne są samice chroniące jaja. Złapaną ofiarę pytony „otulają” swoim ciałem i szybko zaciskają zwoje. Siła nacisku jest bardzo duża, uduszenie następuje stosunkowo szybko.

Większe okazy zjadają zwierzęta wielkości kota domowego jednak zdarzają się ataki na stworzenia znacznie większe. Niektóre gatunki azjatyckie były w stanie upolować dorosłego jelenia, natomiast pyton zamieszkujący Afrykę – pyton skalny (Python sebae) potrafi zjeść antylopę. Ofiary są połykane w całości, trawienie trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Pyton siatkowy – najdłuższy wąż świata.

Rozmnażanie

Pytony, w przeciwieństwie do boa, pytony są jajorodne. Po złożeniu jaj, samice wysiadują je do czasu wyklucia młodych. Ogrzewają jaja poprzez drżenie mięśni, podnoszące temperaturę ciała. Najważniejsze jest utrzymanie stałej temperatury podczas inkubacji, aby zarodki rozwijały się prawidłowo. W tym czasie samice nie polują, ich nadrzędnym celem jest ochrona potomstwa.

Czaszka pytona siatkowego.

1 2 3 4 5 6 7 8 9Następna strona

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

      1. przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs preciętnej wielkości anakonda zielona samica przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs przeciętnej wielkości pyton siatkowy samica

        1. Wkh nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zwierzęta te są podobnych rozmiarów i mają równe szanse w walce. jednak jeżeli anakonda zaskoczyła jaguara w wodzie ten raczej by nie przeżył. podobnie byłoby z pytonem.

  1. A ja mam pytanie. Ile przeciętny człowiek był by w stanie wytrzymać, będąc duszonym przez pytona. Tak z ciekawości pytam.

        1. Nie chcemy spekulować jak długo człowiek wytrzymałby duszony przez pytona. To zależne jest od tego, czy by się bronił, czy bezwolnie czekał, aż go pyton udusi. Odpowiedź na to pytanie może pozostawimy specjalistom od gadów, którzy na co dzień mają styczność z tymi wężami, a których jest wielu pośród naszych czytelników.

          Znamy z literatury kilka doniesień o śmierci człowieka spowodowanej przez pytony siatkowe. Niektóre ofiary zmarły w wyniku infekcji, a inne z powodu niedotlenienia (duszenie).

          Otrzymaliśmy odpowiedź od hodowcy gadów, będącego kopalnią wiedzy na ich temat, który twierdzi, że oczywiście zależne jest to od wielu czynników, ale w przypadku dużego pytona o długości 6-7 metrów nie zajęłoby to więcej niż kilka minut.

  2. Redakcjo . wiem że już dostałem odpowiedź na to pytanie ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Chodzi o puma(samiec) vs anakonda zielona(samica) i puma(samiec) vs pyton siatkowy(samica)
    zakładając że wszystkie zwierzęta są przeciętnej wagi i wielkości walczą w zamknięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button