DomowePsySsakiZwierzęta

Owczarek francuski briard

Owczarek francuski briard

Owczarek francuski briard należy do jednej z najstarszych ras psów pasterskich. Francuska nazwa „berger de Brie”, czyli owczarek z Brie, sugeruje, że rasa wywodzi się z krainy Brie w Szampanii i nadana została ze względu na duży wkład mieszkańców tej okolicy w rozwój rasy.

Klasyfikacja

  • Grupa I Psy pasterskie i zaganiające
  • Sekcja 1 Psy pasterskie
  • Obowiązują próby pracy
  • Inne nazwy: Briard, Berger de Brie, długowłosy owczarek francuski briard
Owczarek francuski briard

Historia rasy

Wzmianki o dużych, kudłatych owczarkach w typie briarda pojawiły się już w VIII wieku. Takie psy miał na swoim dworze król Karol Wielki. Pierwszy zapis dotyczący tej rasy pojawił się w „Księdze Rolniczej” Abbe Roziera w 1809 r.

Wg badaczy, przodkiem dzisiejszego Briarda był francuski pies owczarski „Chiens de

Berger français de Plaine”, skrzyżowany potem z gryfonem i barbetem.

W 1880 r. zaczęto hodować briardy we Francji a pięć lat później do Francuskiej Głównej Księgi Rodowodowej wpisano pierwszego przedstawiciela tej rasy.

W 1863 r. odbyła się w Paryżu pierwsza wystawa psów, a suczka Charmante zajęła najlepsze miejsce wśród ras pasterskich.

W 1897 r. opracowano standard rasy, który określał najważniejsze cechy wspólne.

Dzięki dużej użytkowości rasy, popularność Briardów rosła. Były wykorzystywane do pilnowania stad owiec, strzegły domostw, a także ciągnęły wózki mleczarskie. Podczas I i II Wojny Światowej były używane jako psy meldunkowe i sanitarne, a po zakończeniu wojny, wraz z żołnierzami trafiły za ocean, gdzie w 1927 roku rozpoczął działalność Klub Briarda w USA.

Pierwsze briardy przybyły do Polski w 1979 r., a w 1983 r. urodził się pierwszy polski miot briardów i popularność tej rasy w naszym kraju od tego czasu rośnie.

Owczarek francuski briard

Charakterystyka rasy

Owczarki francuskie briard są psami średniej wielkości, wytrzymałymi, silnymi i inteligentnymi. Są czujne, chętne do pracy w każdych warunkach atmosferycznych i wykazują silny instynkt obronny.

Briard posiada charakterystyczne podwójne ostrogi, tzw. wilcze pazury na tylnych nogach, co jest specyficzną cechą rasy. Uszy jeszcze do niedawna kopiowano, czyli przycinano, jednak obecnie coraz częściej pozostawia się je jako naturalne.

Owczarek francuski briard

Charakter

Briard jest psem obronnym, ale tolerancyjnym wobec dzieci i innych zwierząt. Chętnie stróżuje i opiekuje się stadem. W czasie wojen był wykorzystywany do wyszukiwania rannych, a dziś bywa używany do ratowania tonących. Coraz częściej pełni funkcję psa do towarzystwa.

Owczarek francuski briard jest błyskotliwy i zainteresowany wszystkim dookoła, pełny temperamentu, inteligentny i uparty. Właściciel powinien odznaczać się silną wolą i konsekwencją, a także wyrozumiałością. Briard potrzebuje towarzystwa człowieka, ale wymaga przewodnika, który zapanuje nad jego temperamentem. Nie nadaje się do trzymania w kojcu.

Lubi też każdy rodzaj aktywności: aport, pływanie, czy nurkowanie za zabawką. Może brać udział w agility, a także towarzyszyć w uprawianiu sportów.

Briard nigdy nie będzie ozdobą kanapy. Może jednak żyć w małym mieszkaniu, jeśli zapewni się mu odpowiednią dawkę ruchu na spacerze.

Briard to zrównoważony, wesoły i bardzo ciekawski pies.

Owczarek francuski briard

Zachowanie

Owczarki francuskie briardy wymagają mądrej socjalizacji od samego początku. Bardzo lubią aktywność i na spacerze chętnie zajmą się piłką i różnymi formami wysiłku fizycznego i intelektualnego. Jeśli dorastający briard nie będzie miał zajęcia, sam sobie znajdzie zabawę podczas nieobecności właściciela i z nudów może zniszczyć wszystko wokoło. Ze względu na to, że psy te są bardzo czujne, briardy bywają szczekliwe.

Wielkość

Briardy należą do średniej wielkości psów. W kłębie pies osiąga 61 – 69 cm, a suka 56 – 65 cm.

Owczarek francuski briard

Umaszczenie

Umaszczenie briarda może być płowe, szare lub czarne, zdarzają się również osobniki białe.

Szata

Szata dorosłego briarda to długie włosy okrywowe o suchej (koziej) strukturze, a także pewna ilość miękkiego podszerstka. Sierść jest długa, minimum na 7 cm, lekko pofalowana, a włosy na głowie tworzą charakterystyczną brodę, wąsy i grzywkę.

Sierść briarda jest odporna na brud i dobrze chroni psa przed gorącem w lecie i chłodem w zimie.

Briardy wymieniają szczenięcą sierść czasami już w wieku 6-9 miesięcy, ale zdarza się, że dzieje się to dopiero po dwóch latach.

Długość życia

Owczarki francuskie dożywają 10 – 12 lat w dobrym zdrowiu.

Owczarek francuski briard

Odżywianie

Karmienie psa zależy od jego wieku, aktywności i stanu zdrowia. Szczenięta dużych ras, takich jak Briard, są szczególnie narażone na pojawienie się zmian w obrębie stawów i kości na skutek niewłaściwej diety. Ich pożywienie musi mieć odpowiedni skład, pokrywający zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Najwartościowsze białko pochodzi z mięsa jagniąt, kurcząt, ryb oraz jaj kurzych.

Specjalnej diety wymagają nie tylko psy, które rosną, ale także psy starsze, chore, otyłe i bardzo aktywne. Psa można karmić jedzeniem przygotowywanym w domu, podawać gotowe karmy suche lub w konserwach, a także łączyć te dwa sposoby karmienia. Najważniejsze, aby psa karmić regularnie, po spacerze.

Pielęgnacja

Długie włosy briarda należy regularnie szczotkować, nawet kilka razy w tygodniu i używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. W przypadku skołtunienia trzeba poddać psa strzyżeniu. Ostrzyżony briard odzyskuje swój naturalny wygląd po roku, a czasami zdarza się, że odrastająca sierść płowych osobników uzyskuje lepszy kolor.

Kondycja zdrowotna

Briardy charakteryzują się dobrym zdrowiem. Zdarza się u nich jednak skłonność do występowania niebezpiecznych dla życia skrętów żołądka, a także chorób przekazywanych dziedzicznie. Dość często również może pojawiać się dysplazja stawów biodrowych i dlatego każdy Briard pochodzący z hodowli musi posiadać w swoim rodowodzie wpis określający stan zdrowia jego bioder. Czasami hodowcy dobrowolnie poddają badaniu psy w kierunku dziedzicznych chorób oczu, powodujących utratę wzroku w późniejszym czasie.

Owczarek francuski briard

Szczegółowe dane / wymiary

Owczarek francuski briard

  • Wysokość:
    • pies: 61 – 69 cm
    • suka 58 – 65 cm w kłębie
  • Waga:
    • pies: 30 – 40 kg
    • suka: 25 – 35 kg
  • Długość życia: 10 -12 lat
  • Pochodzenie: Francja
  • Umaszczenie:
    • czarne
    • białe
    • tawny
    • szare
    • black & gray
    • black & tawny
  • Szata: włos okrywowy z tzw. kozią strukturą z podkładem podszerstka
  • Usposobienie: nieustraszony, posłuszny, lojalny, inteligentny, wierny, opiekuńczy
Owczarek francuski briard

Ciekawostki

  • Rzeźba przy wejściu do katedry w Montidier przedstawia głowę psa bardzo podobnego do briarda. Legenda mówi, że baron Albericha von Montidier w XIV wieku ufundował tę rzeźbę dla upamiętnienia owczarka, który uratował życie jego syna.
  • Briardy lubią szczekać, nawet bez większego powodu i lubią też jodłować.
  • Pies ten ma zwyczaj siadać „pupą” na fotelach, podobnie jak człowiek, a kończyny pozostawiać na podłodze.
  • Briardy są wykorzystywane przez policję, wojsko i straż pożarną, także do poszukiwania osób zasypanych podczas trzęsienia ziemi
  • W Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi pracuje briard, pies poszukiwawczo-gruzowiskowy.
  • Miłośniczką briardów jest aktorka Brigitte Bardot
  • Uniesione, kosmate uszy nie są naturalne, lecz są efektem zabiegu chirurgicznego (kopiowania), któremu poddawane są 5 -6 tygodniowe szczenięta.
  • W wielu krajach, w tym w Polsce, kopiowanie uszu jest zabronione. Niektóre kraje zakazują też wystawiania takich psów na wystawach.
Owczarek francuski briard

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button