InneOpracowaniaOwadyZwierzęta

Królestwo zwierząt – Owady, insekty (Insecta)

Szczegółowe dane i wymiary

Owady, insekty (Insecta)

 • Długość ciała: 0,5-567 mm
 • Rozpiętość skrzydeł: do 30 cm
 • Waga: do 71 g (postać dorosła wety z rodzaju Deinacrida) lub do 100 g (postać larwalna chrząszcza z rodzaju Goliathus)
Owady, insekty (Insecta).

Owady, insekty (Insecta) – ciekawostki

 • Łacińska nazwa gromady (Insecta) oznacza tyle co „pocięty na części”.
 • Co najmniej kilka owadów posiada nocyceptory – receptory wykrywające i przekazujące uczucie bólu. Nie wiadomo jednak, czy odczuwają ból w sposób świadomy.
 • Najgłośniejszym znanym owadem jest afrykańska cykada z gatunku Brevisana brevis. Może ona emitować odgłosy o natężeniu 106,7 decybeli na odległość 50 cm.
 • Niewielka liczba owadów wykazuje pewne formy opieki nad potomstwem. Niektóre strzegą swych jaj, czasem pilnują młodych do momentu osiągnięcia przez nie dorosłości, a nawet je karmią.
 • W starciu z większymi zwierzętami owady mają marne szanse na przetrwanie, dlatego wykorzystują kilka technik obrony. W najgorszej sytuacji są poczwarki, które nie poruszają się – są ona najbardziej narażone na ataki ze strony drapieżników i pasożytów. Dorosłe owady bronią się za pomocą kamuflażu, mimikry (upodabnianie się zwierząt bezbronnych do zwierząt drapieżnych, dużych lub niebezpiecznych), toksyczności lub… konfrontacji z przeciwnikiem.
 • Najbardziej znanym przykładem mimikry jest wicekról (Limenitis archippus), który upodobnił się kolorystycznie do trującego daniła wędrownego (Danaus plexippus).
Owady, insekty (Insecta).

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5

Baza Dinozaurów

14 komentarzy

 1. wITAM. Dziś widziałem pięknego zielonego owada… w locie wyglądał troche jak komar, jego skrzydła zielono-przezroczyste… miał również długie czułki 🙂 Czy wiecie (lub przypuszczacie) co to za owad? Prosze o odpowiedz 🙂

 2. Eh, nieprzesadzam, niemówie o wszystkich gatunkach. Wiele blogów jest poświęconym owadom i opisuje najbardziej charakterystyczne gatunki (lub rodzaje) i nietylko 🙂

  1. Według dzisiejszych odkryć, to najprawdopodobniej Meganeura (ważka) była największym owadem w historii. Meganeura żyła ok. 300 mln lat temu i osiągała rozpiętość skrzydeł od 65 do 75 cm.

  1. Nie chcemy się w tej kwestii wypowiadać autorytatywnie, gdyż jest wiele źródeł i rozbieżności w tej kwestii. Poczynając od skoków na odległość 33 cm (na wysokość 18 cm), na skokach o długości 1 metra kończąc. Długość tych skoków w odniesieniu do długości ciała pchły może osiągać zatem nawet 200-krotność. Niemniej, raczej maksymalne skoki nie przekraczają 100 długości ciała pchły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button