Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10
Takahe południowy (Porphyrio hochstetteri)
Barwny nielot z Nowej Zelandii, który stoi na krawędzi wymarcia. Pierwotnie ptak ten występował na całym obszarze nowozelandzkiej Wyspy Południowej jednak z powodu nadmiernych polowań i utraty siedlisk dzisiaj większość populacji takahe przebywa w Parku Narodowym Fiordland. Dzięki próbom odradzania gatunku pojawia się on nielicznie w innych rejonach wyspy np. w lasach Burwood. Małe populacje spotyka się również na Wyspie Północnej i na kilku okolicznych, mniejszych wyspach, na których turyści mogą je podziwiać bez przeszkód.
Takahe osiąga spore rozmiary; mierzy średnio 63 cm długości, 50 cm wysokości i waży 2,3-2,7 kg (samice są nieco lżejsze od samców).
Dorosłe osobniki mają z reguły niebiesko–fioletowe upierzenie, jedynie grzbiet i wewnętrzne strony skrzydeł pokryte są zielonkawymi piórami. Woskówka na dziobie i tarcza czołowa ma kolor czerwony, a nogi są różowe. Pod względem ubarwienia płcie są do siebie podobne, ale osobniki niedojrzałe wyróżniają się jasnobrązowym upierzeniem oraz różowawym dziobem i nogami.
Choć takahe południowy nie podzielił losu takahe północnego niewiele brakuje, aby tak się stało. Wymieranie gatunku spowodowane jest kilkoma czynnikami: nadmiernymi polowaniami, utratą siedlisk i wprowadzeniem drapieżników (głównie gronostajów) do nowozelandzkiego ekosystemu. Wielkim problemem są również roślinożercy, którzy żywią się tymi samymi roślinami co takahe.
Wdrożony program ochrony spowodował, że w roku 2005 liczba tych barwnych nielotów wzrosła do 171 osobników. Na początku roku 2013 doliczono się się już 263 sztuk, co wskazuje na powolny, ale systematyczny wzrost populacji.
W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.
Już giną…
Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.
Jesteśmy potwory?? tych oceanników jest 50 na wolności i jeszcze raz powtarzam jesteśmy potwory??