DomoweKotySsakiZwierzęta

Munchkin – kot z krótkimi nogami

Munchkin – jamnik wśród kotów

Nie oceniaj książki po okładce, czyli kot z krótkimi nogami

Rasa nie jest uznawana przez kilka federacji felinologicznych, w tym przez FIFe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest mutacja genetyczna występująca w obrębie rasy. Odpowiada ona bowiem nie tylko za niezwykle krótkie kończyny, ale również za liczne poważne schorzenia, w tym achondroplazję, powodującą zaburzenia rozwoju kości kończynowych i karłowatość.

Nie jest to jednak cała prawda o rasie munchkin, w przypadku której sprawdza się powiedzenie „Nie oceniaj książki po okładce”.

Kot munchkin
Kot munchkin.

Historia rasy

Koty z krótkimi kończynami znane były od lat czterdziestych XX wieku. Według raportów brytyjskich weterynarzy z roku 1944, odnotowano 4 pokolenia zdrowych krótkonogich kotów. Przypominały one zwykłe dachowce, ale od innych odróżniały je bardzo krótkie kończyny. Wiele lat później, bo w roku 1983, niejaka Sandra Hochenedel, nauczycielka muzyki z Luizjany, znalazła dwie ciężarne kotki. Jedną z nich postanowiła przygarnąć i nadać imię Blackberry.

Kotka urodziła wkrótce młode, spośród których aż połowa posiadała krótkie nogi. Jeden z niezwykłych malców został zaadoptowany przez znajomą Sandry, która nowemu przyjacielowi nadała imię Touluse. Oficjalnie więc Balckberry i Touluse uznawane są za założycieli nowej rasy.

Kot munchkin
Kot munchkin.

Charakterystyka

Wygląd

Nie wyróżnia się niczym wyjątkowym poza niezwykle krótkimi kończynami. Przednie łapy są krótsze niż tylne. Pozostałe części ciała mają wielkość odpowiednią dla kotów o średnich wymiarach. W obrębie rasy spotyka się zarówno koty długo-, jak i krótkowłose (odmiana długowłosa nazywana jest Munchkin Longhair i posiada odrębną klasyfikacją od odmiany krótkowłosej). Dopuszcza się także wszystkie możliwe wzory i kolory.

Za długość nóg odpowiada spontaniczna mutacja genetyczna wywołana genem dominującym. Zarodki, które odziedziczyły tę cechę po obojgu rodzicach nie są w stanie rozwijać się w łonie matki (mamy wtedy bowiem do czynienia z allelem letalnym, czyli powodującym śmierć organizmu). Jeśli jednak płód odziedziczył gen krótkich nóg od jednego z rodziców, urodzi się, ale obdarowany zostanie niezwykle krótkimi kończynami. W obrębie rasy spotyka się jednak koty długonogie, jednak dotyczy to ok. 1/3 rodzących się w danym miocie kociąt.

Kot munchkin
Kot munchkin.

Kontrowersje

Mimo niezwykłego wyglądu rasa nie jest zbyt popularna wśród miłośników kotów. Potencjalni właściciele obawiają się bowiem, że krótkie nogi i długi kręgosłup przyczyniają się do wystąpienia lordozy (wygięcia kręgosłupa w stronę brzuszną). Podobne komplikacje mają miejsce wśród innych krótkonogich zwierząt domowych, głównie jamników. Specjaliści uważają jednak, że kręgosłupy munchkinów są zbudowane inaczej, dlatego podobne problemy ich nie dotyczą. Nie przekonuje to jednak wszystkich federacji felinologicznych. The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) nie chce uznać munchkinów, ponieważ uważa, że ich istnienie jako rasy oparte jest na nieprawidłowej budowie i rozwoju. Podobne zdanie ma FIFe i CFA (The Cat Fanciers’ Association).

Kot munchkin
Kot munchkin.

Temperament

Jego słodki charakter idzie w parze z uroczym pyszczkiem. Bardzo lubi ludzi, jest pełen inicjatywy i wykazuje wysoką inteligencję. Przepada za głaskaniem i pieszczotami, a także za różnymi zabawami. Krótkie kończyny nie przeszkadzają mu we wspinaniu na drzewa, skokach, a także walkach z innymi kotami.

Ponieważ jest pewny siebie i bardzo towarzyski, dobrze odnajdzie się u wesołych, otwartych właścicieli. Wśród hodowców munchkiny są często określane mianem „srok”, ponieważ zdarza im się kraść małe, błyszczące przedmioty.

Kot munchkin
Kot munchkin.

Kondycja zdrowotna

Mutacja występująca u rasy munchkin odpowiada za rozwój karłowatości, zwanej achondroplazją. Schorzenie to łączy się zazwyczaj z powiększeniem czaszki i skróceniem kończyn. Ta kombinacja cech nie występuje jednak u opisywanych kotów. Uważa się zatem, że zaburzenia mające związek z krótkimi kończynami u munchkinów to raczej hipochondroplazja lub pseudoachondroplazja (karłowatość wynikająca ze skrócenia kończyn).

Istniały także podejrzenia co do problemów z kręgosłupem, podobnych do tych u jamników. Badania rentgenowskie wykluczyły jednak ten pogląd. Mimo to wydaje się, że w obrębie rasy częściej spotyka się przypadki lordozy oraz lejkowatej klatki piersiowej. Oba zaburzenia obserwuje się także u ludzi z pseudoachondroplazją.

Kot munchkin
Kot munchkin.

Szczegółowe dane

Munchkin

  • Wysokość w kłębie: 17-20 cm
  • Waga: samiec 2,7-4 kg; samica: 1,8 – 3,6 kg
  • Długość życia: 12-14 lat
Kot munchkin
Kot munchkin.

Munchkin – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi od fikcyjnego regionu Munchkin, przedstawionego w książce pod tytułem: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Według autora, Lymana Franka Bauma, Munchkin Country (region krainy Oz) było miastem niskich ludzi, noszących wyłącznie niebieskie stroje.
  • Najniższym na świecie kotem w roku 2014 był munchkin imieniem Liliepout pochodzący z Napa w stanie Kalifornia. Wysokość w kłębie wyniosła u niego 13,34 cm, dzięki czemu zwierzę zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.
Kot munchkin
Kot munchkin.

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Mam takiego i nie wiedziałam że istnieje nazwa tych kotow matka mojej kotki to norweska leśna ojca nie znatylko wiem tylk ze to kot ktory jest bardzo temperamentny i lubi biegac nie drapie lecz wszystko gryzie jak pieseko

  2. Tworzenie takich ras jak ten kot lub jamnik, to jest znęcanie się nad zwierzętami. Człowiek żeby zaspokoić swoją ciekawość doprowadził do tego że zwierzęta cierpią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button