Mantykora – sobowtór Sfinksa
Nie tylko w Grecji panowały swego czasu stwory hybrydowe, mnóstwo do powiedzenia w tej kwestii mieli także Persowie. Jednym z ich „pieszczoszków” była Mantykora przypominająca egipskiego Sfinksa. Lwie ciało pokrywała krwistoczerwona sierść, a jego zwieńczeniem była ludzka głowa wyposażona w trzy rzędy ostrych zębów (podobnie do rekina).
Mantykora czasem przedstawiana była ze skrzydłami nietoperza i głosem przypominającym dźwięk trąb. W niektórych wariantach tego samego mitu Mantykora posiadać może rogi zamiast skrzydeł lub oba atrybuty naraz. Z tyłu ciała wyrasta ogon smoka bądź skorpiona, z którego wystrzeliwuje trujące kolce lub paraliżuje/zabija swoje ofiary. Nieszczęśnika pożera w całości, nie pozostawiając ubrania, ani kości.
Nazwa
W języku perskim nazywana Martyaxwar (martya – „człowiek”/”ludzie” + xwar – „jeść”), czyli ludojadem.
Przeniknęła do folkloru europejskiego dzięki Ktezjaszowi – greckiemu lekarzowi pełniącemu służbę na dworze perskiego króla Artakserksesa II Mnemona. (IV w. p.n.e.). Ktezjasz zawarł w swej książce pt. Indica wiele odniesień dotyczących wierzeń perskich, która czasem zaczęła krążyć wśród greckich pisarzy. W średniowieczu, z powodu zafałszowania etymologii, Mantykorę postrzegano jako połączenie człowieka i tygrysa, choć istnieją źródła uznające ją za zupełnie inne stworzenie, np. posiadające małpie stopy (inspiracja pawianami), kły lub krótkie rogi. Z czasem jej wizerunek zaczął pojawiać się w heraldyce, głównie angielskiej.
Mantykora ciekawostki
Choć mantykora to stwór baśniowy, to występuje np. na ławkach dla kanoników (stalle) w bazylice w Kołobrzegu.
jak dać „lubię” czyli tak zwaną „łapkę w górę”?
Po lewej stronie, z boku każdego artykułu czy zdjęcia w DinoAnimals znajduje się wędrująca zakładka z przyciskiem Like, Share i Komentarze. Wystarczy zatem nacisnąć Like, aby polubić dany artykuł, lub Share aby udostępnić go na swojej tablicy lub polecić znajomym 🙂
Czy Mantykora miała dwa rodzaje wyglądu Bo z tego co wiem niektóre mają ludzką twarz lub nie mają skrzydeł a niektóre są całkowicie lwem ze skrzydłami i ogonem Skorpiona
Jest tak, jak piszesz – Mantykora była różnie przedstawiana. Raz z twarzą człowieka, innym razem lwa. Przeważała jednak ta z głową człowieka i bez skrzydeł.
Nie wiedziałem gdzie to napisać.
Mam pomysł na dwie nowe kategorie.
1. Kryptozoologia
2. Hipotetyczne pojedynki różnych gatunków zwierząt (tu mielibyście duże zainteresowanie).
Dziękujemy za propozycje. W kontekście kryptozoologii wspomnieliśmy przy okazji gigantopiteka o kilku tego typu stworzeniach jak Yeti, czy Wielka Stopa. W pewnym sensie bajkowe zwierzęta miały być również takim uzupełnieniem.
Do pojedynków przymierzamy się od dłuższego czasu, ale dotychczas jeszcze nie zdołaliśmy się za to zabrać. Na pierwszy ogień miał pójść oczywiście T.rex vs spinozaur. Te artykuły są niestety bardzo wymagające w przygotowaniu – wymagają bowiem drobiazgowej analizy.
Jakby co mam mase pomysłów na pojedynki.
Można prosić o jakiś email kontaktowy?
Na dole strony jest link do strony Kontakt.