Czy megalodon nadal żyje?
Megalodon (Carcharodon megalodon / Carcharocles megalodon) – prehistoryczny rekin
Megalodon to prehistoryczny rekin, który stał na czele łańcucha pokarmowego od 28 do 1,5 miliona lat temu, czyli od późnego oligocenu do wczesnego plejstocenu. Ze względu na swoje ogromne rozmiary i silne szczęki nie miał sobie równych. Co więc spowodowało jego wymarcie? A może – jak wciąż uważa część zwolenników teorii spiskowych – megalodon był tak doskonałym drapieżnikiem, że nadal żyje w głębinach oceanów?
Klasyfikacja
- Gromada: ryby chrzęstnoszkieletowe (Chondrichthyes)
- Rząd: lamnokształtne (Lamniformes)
- Rodzina: lamnowate (Lamnidae)
- Rodzaj: Carcharodon/Carcharocles
- Gatunek: megalodon (Carcharodon megalodon)
Tradycyjnie uważa się, że megalodon należy do rodzaju Carcharodon. Taką przynależność przypisuje mu się głównie ze względu na podobieństwo uzębienia do innych gatunków z tego rodzaju m.in. rekina ludojada (Carcharodon carcharias). W 1923 roku pojawiła się jednak teoria, że megalodon powinien być przypisany do rodzaju Carcharocles, głównie ze względu na proces ewolucji. Przynależność megalodona pozostaje więc cały czas kwestią sporną.
Występowanie i środowisko naturalne
Skamieniałości megalodona wskazują na to, że był on gatunkiem kosmopolitycznym, który z łatwością przystosowywał się do różnego rodzaju środowisk. W związku z tym występował on zarówno w wodach przybrzeżnych jak i głębinowych.
Najprawdopodobniej środowisko w jakim przebywały te zwierzęta zależało akurat od momentu ich życia – dorosłe osobniki rzadziej można było spotkać przy brzegu niż młode.
Cechy charakterystyczne
Na podstawie znalezionych skamieniałości naukowcy stwierdzili, że megalodon był bardzo podobny do żarłacza białego. Ponieważ nie mieli oni dostępu do żadnych dobrze zachowanych szkieletów prehistorycznego gatunku, to właśnie ludojad służył im jako wzór do oszacowania wielkości i odwzorowania budowy.
Choć naukowcom nie udało się znaleźć dobrze zachowanych szkieletów megalodonów, znaleźli oni prawie kompletne uzębienie, co umożliwiło niemal doskonałe odwzorowanie ich szczęk.
Megalodon miał cztery rodzaje zębów, a w sumie w jego szczęce mieściło się ich aż 276, ustawionych w pięciu rzędach. Paleontolodzy sugerują, że średnica szczęk megalodona miała ponad 2 metry.
Największy nacisk szczęk – śmiertelne ugryzienie
Nie da się ukryć, że megalodon był zwierzęciem potężnym i niezwykle silnym. W 2008 roku naukowcy z Australii i Stanów Zjednoczonych na podstawie komputerowych symulacji ustalili moc, z jaką megalodon atakował swoje ofiary.
Okazało się, że siła uścisku szczęk tego prehistorycznego rekina mogła wynosić od 11 do 18,6 ton/cm2. Tak olbrzymia wartość wystarczy, aby zgnieść czaszkę wieloryba – który stanowił prawdziwy przysmak dla megalodona i był podstawą jego diety – jak winogrono…
Dla porównania, nacisk szczęk współczesnego rekina ludojada to ok. 1,8 tony/cm2. Więcej informacji na temat zwierząt z największą siłą szczęk można znaleźć w artykule – T.rex mity i fakty.
Dieta
Choć rekiny to zwykle bardzo oportunistyczni drapieżcy, naukowcy uważają, że megalodon był „drapieżnikiem idealnym”. Jego ogromne rozmiary, silne szczęki, a także umiejętność szybkiego pływania sprawiały, iż dietę megalodona mogły stanowił praktycznie wszystkie zamieszkujące wówczas wody zwierzęta.
Megalodon polował więc na walenie, delfiny, wieloryby, w tym kaszaloty, płetwonogie, morświny, a także gigantyczne żółwie morskie.
Rozmnażanie i rozwój
Jeśli chodzi o kwestię rozmnażania i rozwoju, megalodony nie różniły się znacząco od obecnie żyjących wielkich rekinów. Samice były żyworodne, a młode przy urodzeniu miały długość od 2 do 4 metrów.
Wyginięcie
Skoro megalodon był tak olbrzymi i stał na szczycie drabiny drapieżców występujących w epokach od oligocenu (trzeciorzęd) do plejstocenu (czwartorzęd), co doprowadziło do jego wymarcia? Teorii na ten temat jest co najmniej kilka. Być może główną przyczyną tego było ochłodzenie się klimatu lub stopniowy zanik wielkich wielorybów, które stanowiły podstawowy składnik diety megalodonów.
Wciąż jednak część ludzi wierzy, że megalodony nie wymarły, a czają się gdzieś w głębinach oceanów. Nie ma na to jednak żadnych dowodów…
Czy megalodon nadal żyje?
Ponieważ napływają do nas pytania wywołane emisją filmu przez kanał Discovery Megalodon: The Monster Shark Lives / „Megalodon: olbrzymi rekin żyje„, postanowiliśmy się do tych pytań ustosunkować. Kilka słów wyjaśnienia zatem.
Wspomniany film, to dzieło podobne do wcześniejszego filmu kanału Discovery na temat syren, których ciała podobno odnaleziono Oba filmy łączy jedno – to tzw. fikcja dokumentalna (ang. docufiction ). Oba także zostały poddane miażdżącej krytyce zarówno przez środowisko naukowe jak i ze strony widzów, gdyż są fabularyzowaną fikcją. Nie chodzi o sam fakt ich powstania, ile o emisję na kanałach, które słynęły dotychczas z filmów dokumentalnych, nie zaś fantastyki naukowej. W przeciwieństwie do Syren, w „Megalodonie…” informacje, iż jest to fikcja są ledwie widoczne. Po zakończeniu emisji oryginalnej produkcji, odbywał się talk-show, w którym osoby oglądające film pytane były, czy uwierzyły, że megalodon rzeczywiście nadal żyje.
Discovery Channel bronił oczywiście swojej koncepcji, która wprowadziła wielu widzów w błąd, tłumacząc, że skoro 95% głębin oceanów nie zostało zbadanych, to kto wie, czy megalodon nadal nie istnieje (Michael Sorensen, executive producer: “It’s one of the most debated shark discussions of all time, can Megalodon exist today? It’s Ultimate Shark Week fantasy. The stories have been out there for years and with 95% of the ocean unexplored, who really knows?”) ale z marnym skutkiem.
Z napływających do nas pytań, widać jednak, że nie do końca ta historia została we właściwym kontekście przedstawiona i wielu widzów nadal odbiera ją jak film dokumentalny wyprowadzając konkluzję, że megalodon nadal żyje.
Dane/Wymiary
Megalodon (Carcharodon megalodon/Carcharocles megalodon)
Megalodon z pewnością należy do największych zwierząt, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały świat. Ustalenie jego wymiarów nie należało jednak do rzeczy łatwych. Pierwsza próba miała miejsce już w 1909 roku. Na podstawie rekonstrukcji żuchwy podejrzewano wówczas, że megalodony mogły mieć aż 30 metrów długości. Na przestrzeni lat wielkość ta ulegała jednak zmianie.
W 1973 roku badacze uznali, że wysokość szkliwa największego zęba w szczęce megalodona może mieć związek z całkowitą długością jego ciała. Na podstawie zbadania licznych próbek stwierdzono wówczas, że megalodon mógł mieć długość około 13 metrów.
W latach 90. XX wieku naukowcy stwierdzili jednak, że zęby wcale nie odzwierciedlają tak dobrze długości całkowitej megalodona jak zakładano pierwotnie. Zmodyfikowano więc metodę mierzenia zębów – teraz chodziło o jego wysokość badaną w linearnej zależności do długości ciała. Jako, że największy, znaleziony w 1993 roku ząb megalodona mierzył 16,8 centymetra, długość ciała prehistorycznego rekina miała wynosić 15,9 metra.
W 2002 roku starano się natomiast udowodnić, że długość megalodona zależy od szerokości jego zęba. Zakładano, że na jej każdy 1 centymetr przypada 1,4 metra długości. Ponieważ szerokość największego zęba wynosiła około 12 centymetrów, megalodon osiągnął długość 16,5 metra.
Obecnie uważa się więc, że megalodon osiągał długość powyżej 16 metrów – największa znaleziona próbka zbadana metodą z XXI wieku dała wynik 16,8 metra.
Masa ciała
Masa ciała megalodona zależy oczywiście od długości, którą naukowcy próbowali ustalić przez prawie 100 lat. Jeśli przyjmiemy jednak, że ten prehistoryczny rekin mierzył rzeczywiście około 17 metrów wówczas jego waga mogła wynosić w przybliżeniu 59 ton.
Jeden z modeli przyjmuje długość megalodona na 20,3 metra i wagę nawet 103 ton.
Megalodon – ciekawostki
- Megalodon miał najprawdopodobniej tendencję do kanibalizmu.
- Megalodony posiadały doskonale opracowane strategie polowania – według badaczy były one skuteczniejsze niż u obecnie żyjących rekinów.
- Megalodon stał się bohaterem wielu filmów, które niestety przyniosły straty finansowe…
- Przez ok. 2 milion lat, megalodon mógł rywalizować z drapieżnym wielorybem Livyatanem melvillei o panowanie w ocenach.
Nie na temat megalodona, ale może wiecie jakie i ile ryb można trzymać w oczku wodnym o pojemności 8 tys. litrów?
Dowolne ryby, które nie wymagają ciepłych wód. Przyjmuje się, że dla dorosłej ryby o długości 50 cm (przykład dla karpia) potrzeba ok. 1 m3 wody. Zatem w takim oczku (8m3) mógłbyś mieć 8 karpi. Jeśli ryby będą mniejsze to oczywiście może być ich więcej. To oczywiście jedynie sensowne zalecenia, jak zapewne wiesz stawy hodowlane mają dużo więcej ryb w 1m3 wody 🙂
Inna metoda zakłada, iż na 1m2 powierzchni oczka suma długości ryb nie powinna przekraczać 25 cm.
W filmie „Megalodon-zagadka głębin” było wiele dowodów na to że megalodon nadal żyje 😀
Chyba „dowodów” 😉
Więc jaką długość ma megalodon i wagę ?
Dokładnie nie wiadomo, znalezione są bowiem tylko jego zęby. Sa tylko szacunki, które zostały przedstawione w artykule.
matka natura/ planeta ziemia może pokazała wielkim rekinom, że „żyjąc” w ten sposób wyginie. Jest wzmianka o kanibalizmie, to może pozjadały siebie wzajemnie kiedy nie było już dostatecznie wielkich wielorybów? Widzę pewną analogię do człowieka, tzn do zbrojącego się świata „postępu”
Na razie niestety nie dysponujemy żadną przekonująca teorią na temat wyginięcia tych wielkich rekinów. Póki co, to ewolucja pokazuje nam, że chyba najlepiej przygotowane do przeżycia są gady. Krokodyle niemal w pierwotnej formie istnieją już na naszej planecie od niemal 220 mln lat. Z dużym prawdopodobieństwem można więc zakładać, że kiedy nas tu już nie będzie, to krokodyle będą sobie żyły nadal 😉
A człowiekowi wydaje się, że będzie panował na Ziemi na wieki 🙂 Krokodyle nawet nie zauważą, że był tu człowiek, kiedy będą sobie dalej żyły kolejne miliony lat, a nas tu już dawno nie będzie…
reptilianie 🙂 You know I mean 🙂
Cóż, rekiny są na ziemi jeszcze dłużej niż krokodyle :). Istnieją conajmniej od dewonu (chociażby orthacanthus czy cladoselache), chociaż są też znane tylko z łusek sylurskie rekiny (elgestolepis). Tak czy siak dłużej 🙂
super stronka ale niektóre fakty trochę kłócą się z wikipedią
A od kiedy to Wikipedia jest wykładnią wszystkich mądrości :)? Porównaj dla przykładu jak bardzo różnią się opracowania wewnątrz samej Wikipedii w różnych wersjach językowych.
Przygotowując artykuły opieramy się na najbardziej wiarygodnych i rzetelnych źródłach, jakie są dostępne. Dane prezentowane w naszym serwisie mogą się zatem czasami różnić od tych prezentowanych przez Wikipedię, która nie stanowi dla nas punktu odniesienia i jak wszyscy wiemy nie jest wolna od błędów lub często świadomych manipulacji.
Ponieważ sami także nie jesteśmy w nieomylni :), więc jeśli zauważycie błąd czy literówkę, to prosimy o informację w tym względzie, abyśmy mogli nanieść korektę lub się ustosunkować.
czemu filmy przyniosły straty finansowe? wytłumaczcie dokładniej
Filmy te mówiąc oględnie należały do kina klasy C, jak „Potwór z bagien 8” 😉 Zatem nikt ich nie chciał oglądać.
Megalodona mogły wytępic orki które polowały w grupach i pojawiły śię właśnie wtedy kiedy megalodon powoli ginoł.
Orki rzeczywiście są w prostej linii potomkami delfinów, które pojawiły się przed 11 mln lat. Koegzystowały zatem razem z megalodonem przez prawie 10 mln lat. Nie przekonuje nas jednak teoria mówiąca o wytępieniu megalodonów przez orki, czy przez ich kuzynów – mniejsze rekiny. Dlaczego roki miałyby bowiem polować akurat na tak wielkie i groźne rekiny, zamiast wybierać sobie łatwiejszy łup. Chyba, że upodobałyby sobie młode megalodony. Być może jest to splot wielu czynników i do tego byśmy się skłaniali, ale jedna teoria chyba tego nie rozwiąże. W każdym razie z pewnością nie brakowało im dużych zwierząt na które mogły polować. Wieloryby bowiem przetrwały do dziś.
Moim zdaniem to megalodon by połknął wszystkie orki gdyby te chciałyby bo zjeść?
Ja też tak myślę.
No to źle myślisz
Megalodon żyje! Potwierdza to przypadek z 2013 roku. Dużo informacji na ten temat jest w programie Megalodon: zagadka głębin. ŻYJE!!!
Fajnie by było – taki gigant! Ale z drugie strony drżałyby przed nim wszystkie wieloryby. Wydaje się to jednak mało realne, aby tak wielka ryba żyła w oceanach i do tej pory nie mielibyśmy z nią styczności. Widzimy orki, rekiny, wieloryby, więc dlaczego nie megalodony? To nie ryba głębinowa, aby się przed nami ukrywać.
Tam klamia
Możliwe…
nurkuje na głębokosć 2 km.
Też widziałam program na Discovery, o którym pisze Creepu. Ciekawe na ile to prawda. Czy dysponujecie może jakimiś materiałami, które konfrontują ten eksperyment z 2013r.?
Obaj macie zapewne na myśli film „Megalodon: The Monster Shark Lives„.
To dzieło podobne do wcześniejszego filmu na temat syren, których ciała podobno odnaleziono 😉 kanału Discovery. Oba zostały poddane miażdżącej krytyce zarówno przez środowisko naukowe jak i ze strony widzów, gdyż są fabularyzowaną fikcją. Nie chodzi o sam fakt ich powstania, ile o emisję na kanałach, które słynęły dotychczas z filmów dokumentalnych, a nie SF. W przeciwieństwie do Syren, w „Megalodonie…” informacje, iż jest to fikcja są ledwie widoczne. Nie wiemy, czy z filmem nadawanym w polskim kanale skojarzony był talk-show, w którym osoby oglądające film pytane były, czy wierzą iż megalodon rzeczywiście żyje.
Discovery Channel bronił oczywiście swojej koncepcji, która wprowadziła wielu widzów w błąd, ale z marnym skutkiem.
Czyli to nieprawda?
Jeśli oglądałeś ten film, to tak. To fikcja ubrana w dokument, aby przyciągnąć jak najwięcej widzów.
Nie można do końca udowodnić, ani istnienia, ani wyginięcia megalodona. Wydaję mi się że dowody przedstawione w filmie były dość wiarygodne, aczkolwiek nie można wkluczyć fikcji komputerowej jakiej najprawdopodobniej zastosowali twórcy tego filmu. Mam nadzieję że w przyszłości dowiemy się prawdy. 😀
czy megalodon jeszcze żyje proszę o dokładniejsze wytłumaczenie.
Nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, aby megalodony przetrwały do naszych czasów. Według obecnego stanu wiedzy, megalodony są zwierzętami wymarłymi.
Oglądałam ten film i rzeczywiście nie byłam świadoma, że to fikcja literacka. Dzieki
czemu rekiny mają szorstką skórę?
Wokół skóry rekinów narosło sporo mitów.
Na pierwszy rzut oka skóra rekina wydaje się gładka. Gdybyśmy jej jednak dotknęli, przesuwając ręką w kierunku od ogona do głowy rekina, odkrylibyśmy, że jest rzeczywiście szorstka niczym papier ścierny.
Skóra rekina pokryta jest niewielkimi, pokrytymi żłobieniami łuskami, które wywołują taki efekt. Pomagają one rekinowi na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to regulacja przepływu wody, umożliwiają one rekinowi poruszanie się w niej z minimalnym oporem. Drugi, kiedy rekin płynie, łuski falują, dzięki czemu na ich powierzchni nie mogą się zadomowić pasożyty.
Obecnie opracowuje się materiały, które mają właściwości skóry rekina. Mają one wiele zastosowań – np. strój pływacki, którego zewnętrzna strona imituje fakturę skóry rekina, dzięki temu można zwiększyć prędkość pływania o kilka procent.
czy samotny bregmophyseter był jego częstszą ofiarą?
Brygmophyseter mógł padać łupem megalodona (żyły w podobnym okresie), niemniej nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy tak było rzeczywiście. Opierając się na podobieństwie do dzisiejszych żarłaczy, można przyjąć, że jako drapieżnik oportunistyczny nie gardził niczym co wpadło mu w szczęki 🙂
Czy jakiekolwiek zwierze w historii mogło z nim wygrać w konfrontacji 1 vs 1. ?
Nie wiemy tak naprawdę jak duży był megalodon (mamy jedynie zęby), zatem jednoznacznej odpowiedzi nie można udzielić na to pytanie. Przyjmując jednak obecne szacunki zaprezentowane w artykule, możemy stwierdzić, że „nasz” płetwal błękitny w swej najlepszej formie (34 metry i 190 ton) z pewnością nie pozostałby mu dłużny, gdyby megalodonowi przyszło do głowy go zaatakować.
megalodon – najgroźniejsze zwierze wszech czasów według mie miał około 30 – 40
Maks. 15 – 16
Płetwonogie i delfiny i morświny co to przystawek szukał 15 metrów i 50 ton to se nie zje tyle ile musi 3 m 300kg to na zagryzkę najwięcej
Miał urozmaiconą dietę. a bardziej serio, rekiny to oportuniści, zjadają to co im akurat wpadnie na ząb.
Czy Szonizaur był większy od Megalodona?
Osiągały podobne rozmiary. Artykuł – szonizaur.
Dziękuje 🙂 A takie pytanko techniczne- czy i jak można oprawić swój komentarz albo go usunąć?
Nie można poprawić ani usunąć komentarza. Trzeba napisać nowy 🙂
Szonizaur większy
Podczas jednej z akcji ratunkowych pod pontonem przepływa coś ogromnego ma także wielką płetwy grzbietową, więc sądzę, że to megalodon. Więc na myśl zachodzi pytanie czy na pewno wymarły?
P.S. spory że nie ma daty ani miejsca, ale już nie pamiętam. Pozdro
Mógłby to być rekin wielorybi albo coś w tym stylu.
Megalodon to chyba najgroźniejszy morski potwór wszechczasów
Zdecydowanie, żadnego potężniejszego drapieżnika dotychczas nie odkryto.
Nie, najgrozniejsze sa:
1. Mosasaurus hoffmani!!!
2. Livyatan melvillei!!!
3. Kaszaloti Tylosaurus proriger!!!
Czy powstanie artykuł o lewiatanie wymarłym wielorybie?
Tak, Livyatan będzie miał poświęcony oddzielny artykuł.
Dziękuję za odpowiedź bardzo się cieszę.
Mam pytanie, we wcześniejszej odpowiedzi na komentarz ,redakcja napisała ,że płetwal błękitny nie byłby dłużny megalodonowi . W takim razie co mógłby zrobić (nawet 34 metrowy płetwal) megalodonowi? Wydaje mi się ,że raczej by go nie pogryzł. Moim zdaniem jedyne co mógłby zrobić w takiej sytuacji to jak najszybciej uciekać albo ciapnąć go ogonem i wtedy uciekać.
Zastanówmy się – 34 metrowy płetwal wazy 180 ton, czyli jest 2 razy dłuższy i 3-4 razy cięższy. Gdyby wykorzystał swą masę i siłę ogona, to megalodon raczej by się na niego nie rzucał, tylko wybrał mniejszego osobnika do zaatakowania.
OK mówisz „gdyby” ale ja nie wierzę ,że tak wielkie stworzenie mogłoby ani staranować rekina (chyba ,że byłby martwy ten rekin) ani uderzyć ogonem. Chociaż z tym ogonem jakby miał ogromne szczęście to może by dziada trafił. Przede wszystkim megalodon ma skrzela których brakuje płetwalowi i mógłby tą sytuację w jakiś sposób wykorzystać ,po drugie megalodon ma zęby których również brakuje biednemu płetwalowi. Płetwal nie miałby w takim starciu najmniejszych szans.
„Pletwalnie miałby najmniejszych szans” to jest pojedynek typu że jeden cięższy od drugie jest 3 krotnie
Megalodon by nie wygrał
no megalodon był straszny okropny no szkoda ze go oficjalnie według współczesnej nauki nie ma bo by dał w kość tym wspaniałym sapiensom nie?
Co ty, wybiliby go, jak wszystko zresztą…
czyli jak nas wszystkich to i ciebie też nie?.
człowiek by go wybił na wolności, a w oceanarium 5 osobników by pewnie zostawili
A możliwe że megalodon ewoluował ?
Wszystkie gatunki podlegają w pewnym stopniu ewolucji, ale rekiny zmieniły się raczej niewiele na przestrzeni milionów lat – podobnie jak żółwie, czy krokodyle.
Chyba nikt niewie że Megalodon naprawde istniał? Ja jusz sama niewiem?! 🙂
Arwena to po co ten artykuł skoro myślisz że megalodon nie istniał! Megalodon to największe zwierzę mięsożerne co do ciężaru [bo spinozaur jest najdłuższy!]
Wszyscy tak bardzo podniecaja się tym megalodonem a tak naprawdę to nic o nim nie wiadomo, po samych zębach oszacowali że ma 16 metrów i 60 ton, śmieszne zważywszy na fakt że jeśli porównują go do zarlacza białego to przy 15 metrach długości mógłby mieć 10-12 ton zresztą, podobnie jak dzisiejszy rekin wielorybi o podobnej długości. Skąd wzięli te 60 ton? A te metry z zębów? Czy wielkość zarlacza Białego tez można tak ustalić? Jest to wgl jakoś wiarygodne weryfikowalne że 5cm zęba to półtora metra rekina? Jak dla mnie te szacunki są przesadzone. Równie dobrze ten wielki megalodon mógł mieć 10 – 12 metrów, zwłaszcza że należy zwrócić uwagę że w naturze nawet te szczytowe drapieżniki nie są nawet zbliżone wielkością do największych roslinozercow czy w przypadku mórz i oceanów, do waleni.
Niestety, ale ze względu na to że szkielety ryb chrzęstnoszkieletowych ulegają rozkładowi, trudno jest oszacować dokładną długość oraz masę wymarłych gatunków, zwłaszcza że różne metody pomiarów dają różnorodne wyniki. Megalodon miał zapewne inne proporcje w budowie ciała niż rekin wielorybi.. tzn. był bardziej masywny co można stwierdzić po wyglądzie spokrewnionego z nim żarłacza białego. Ponadto przyrost masy nie jest równomierny wraz ze wzrostem długości ciała. Na każdy metr ciała z wiekiem zaczyna przybywać o kilkaset kilogramów więcej w porównaniu do poprzedniego pomiaru (to również typowe dla żarłacza białego). Mimo to, ja również nie wierze w szacunki większe niż te 50 ton dla megalodona, zwłaszcza że szkielet chrzęstny jest znacznie lżejszy od kostnego, więc z szacunkami ponad 60-100 ton byłby cięższy niż niektóre walenie podobnej długości, które są przecież kostnoszkieletowe.
No właśnie, ale dodam jeszcze że 50 ton to i tak za dużo, nie sądzę że nawet 16 metrowy megalodon bd ważył tyle co kaszalot o podobnych rozmiarach. Myślę że 20 ton to absolutne maximum. Ciekawi mnie natomiast na jakie konkretnie gatunki mógł polować i czy są jakieś ślady zębów na szkieletach ówczesnych waleni.
Megalodon nadal żyje! I są a to dowody!
Już chyba na początku XX wieku był widziany ten olbrzymi rekin wielkości samolotu oraz został sfotografowany! Lub też podczas II wojny światowej Niemcy sfotografowali olbrzymiego rekina mniej więcej tej samej długości co łudzi podwodna!
Taaa… a w Bieszczadach parę lat temu widziano podobno diplodoki… Nie wypisuj nam tu bzdur kolego.. 😛
Ludzie to maja wyobraźnię. Długość U-Bootów przekraczała 60 metrów, a megalodon mógł mieć 16-17 metrów.
To photoshop. Ogladalem wideo na tem temat i tam byl oryginal bez rekina
A może te znalezione zęby należały do całkiem innego gatunku zwierza., wyglądającego całkiem inaczej.
Megalodo nie żyje pogódźcie się z tym faktem no
Jakich syren!?
Syreny z filmu Discovery, to pół kobiety-pół ryby.
Według najnowszych danych megalodon to 10.5 metrowy padlinożerca
Redakcjo, megalodon ma max. ok. 15 m wg. badań 2019
Shimada rzeczywiście w 2019 dokonał obliczeń w oparciu o zęby dostępne w muzeum szacując megalodona na 14,2 i 15,3 metra. Niemniej, po pierwsze jest wiele zębów w prywatnych kolekcjach o różnej wielkości, po wtóre ten rekin znany jest praktycznie tylko z odnalezionych zębów, zatem szacunki opierają się jedynie w oparciu o metody porównawcze głównie z żarłaczem białym. Możliwe jest, że różne populacje megalodona miały różne rozmiary ciała i zachowania z powodu różnych presji ekologicznych (ofiary, etc.).
Ile waży i jest długi Megalodon?
Według publikacji Jacka A Coopera i współautorów, która pojawiła się zaledwie trzy dni temu przedział długości Megalodon w pełni dorosłego osobnika wynosi pomiędzy 14,74 m (minimalnie) a 16,01 m (maksymalnie). Co do szacowanej maksymalnej masy ciała ocenia się ją na 48 ton.
THX
czy można sklonować megalodona co?.
Nie ma odpowiedniego materiału genetycznego aby sklonować megalodona. Ponadto dotychczas nawet mamutów nie zdołano sklonować, choć niby w Rosji znaleziono zamarzniętą krew.
Megalodon ma 15 m i ważył 48 Ton kaszalot jest większy duże stado 6 to nowych orka może pokonać megalodona
Dużo osób uważa że Megalodon ma 25 metrów długości i 103 tony wagi od razu powiem że to nie prawda, megalodon waży maksymalnie 48 Ton i mierzy 15 m
Megalodon waży 48 Ton i jest długi na 15 m, według mnie to i tak o wiele za dużo jak na drapieżników polujacy ma wieloryby, sądzę że ma maksymalnie 30 Ton i 13 metrów, nie ma co to szacować na samych zębach. Sądzę że najbardziej prawdopodobna to waga 14-22 tony (lub mniej, w zależności od różnych czynników jak np. Szkielet, a długość to 10-12 m
Livyatan vs Megalodon
Tego nie wie nikt 🙂
Ja na Livyatana.
Zwierzęta Grozniejszy od megalodona
Livyatan
Mosasaurus
Kronosaurus
liopleurodon
Kaszalot
Tylozaur
Pliozaur
Dużo mogę wymienić
Pliosaurus funkei mial dlugosc 8.1 – 8.8 m.
Kaszalot na pewno nie był(jest) groźniejszy od megalodona. Jasne jest większy, ale on poluje na mięczaki, a megalodon raczej na mięczaki nie polował 🙂
Megalodon jest 5 lub 6 lub 7 najgrozniejszym drapieżników
Kaszaloty moga robic statek swoja glowa
*zniszczyc
Prawdopodobnie megalodon byl padlinozerca
Padlinożercą. W sumie to ma nawet trochę sensu.
A co wskazuje na to, że megalodon był padlinożercą? Znamy jedynie jego zęby. Resztę możemy sobie tylko dośpiewać. Współczesne rekiny raczej aktywnie polują. Dlaczego więc, skoro przyjmujemy, że podobnej wielkości livyatan polował, to megalodon miałoby tego nie robić?
Ja bym się bardziej przychylił że był padlinożercą i drapieżnikiem.
Znamy tez jego kregi…
Przecietna predkosc megalodona jest bardzo podobna do predkosci rekina wielorybiego. Megalodon byl bardzo wolny
Dobra dwa razy to pisałem nie będę trzeci
Pliosaurus macromerus mial 9.7 m
Artur Livyatana i megalodona to nie ma co porównywać. Livyatan To zupelnie inne zwierzę kompletnie inaczej wygląda.
Wiem, że inaczej wygląda, ale wielkościowo były podobne i zajmowały tę samą nisze ekologiczną. Skoro więc Livyatan mógł polować, to megalodon także.
Ale te zwierzęta nawet inaczej wyglądają. Livyatana lepiej porównać do kaszalota. A megalodona? Żarłacz biały pod względem diety nie jest dobrym materiałem. Bo Megalodon 48 razy więcej odcprzecietnego rekina. Weźmy przykład skoro gorgozaur jest podobnej wielkości do rugopsa a poluje to znaczy że Europa też musi? Nie bo był padlinożercą, zatem nie ma co ich porównywać.
Megalodon byl znaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaacznie wolniejszy od Livyatana
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Wedlug szacunkow naukowcow przecietna predkosc megalodona to ok. 5 km/h
Jacoby, D. M. P.; Siriwat, P.; Freeman, R.; Carbone, C. (2015). „Is the scaling of swim speed in sharks driven by metabolism?” oszacowali prędkości megalodona, przy 48 tonach wagi, na 14.5 to 21.5 km/h
Widziales prace „Correction to 'Is the scaling of swim speed in sharks driven by metabolism?'”? Tam autorzy tej pracy pisza, ze ich stare obliczenia nie sa prawdlowe.
Nie, tej pracy nie widziałem.