OpracowaniaPtakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ptaki

Uspołecznienie

I pod tym względem ptaki to bardzo zróżnicowana gromada, ponieważ spotyka się zarówno ptaki terytorialne, czasem akceptujące tylko partnera i potomstwo, jak i ptaki stadne. Tworzenie dużych skupisk nie ma raczej dużego znaczenia emocjonalnego, chodzi raczej o bezpieczeństwo i efektywność podczas żerowania. Ta metoda ochrony najlepiej sprawdza się w zamkniętych siedliskach, np. lasach, gdzie intruz może pojawić się w każdym momencie, i z każdej strony, a jak wiadomo, im więcej strażników, tym trudniej dla napastnika.

Nie tylko współpraca z innymi ptakami przynosi efekty, przykładem tego rodzaju niech będą ptaki morskie i nurkujące, latające za delfinami i tuńczykami wypłaszającymi ryby tuż pod powierzchnię wody. Niezbyt przyjazne dzioborożce tworzą swoiste spółki z mangustami, wspierając się w poszukiwaniu pożywienia i ostrzegając się wzajemnie przed nachodzącym drapieżnikiem.

Prawie wszystkie, bo aż 95% gatunków przejawia monogamiczność nie tylko seksualną ale i społeczną. Para może wytrzymać ze sobą tylko okres rozrodczy, nierzadko jednak pozostają razem przez kilka lat, a nawet do momentu śmierci jednego z nich. Monogamia to, z punktu widzenia biologicznego, bardzo opłacalna metoda, ponieważ łatwiej wychować przyszłe pokolenia. Mimo to, dosyć często dochodzi do kopulacji z innymi partnerami, co może mieć związek z zabezpieczeniem się na wypadek bezpłodności „małżonka”.

Sekretarz (Sagittarius serpentarius).

Domeną gromady jest jajorodność – wszystkie ptaki składają jaja o twardych skorupkach. Zauważono ponadto, że gatunki gniazdujące w ciemnych miejscach, np. jamach składają jaja o białych lub szarawych skorupkach, a te tworzące lęgowiska na świeżym powietrzu muszą je bardziej maskować, głównie za pomocą różnobarwnych skorupek. Wyjątkiem są na przykład lelkowate, składające jasne jaja, które chronią swoim upierzeniem przypominającym drapieżnego ptaka.

Pisklęta dzieli się na gniazdowniki i zagniazdowniki: te pierwsze charakteryzują się bezbronnością tuż po wykluciu, brakiem opierzenia, ślepotą i bardzo małymi rozmiarami. Zagniazdowniki natomiast zaraz po przyjściu na świat poruszają się samodzielnie i są pokryte piórami. Oba rodzaje potrzebują jednak ciepła matki, ponieważ same nie potrafią jeszcze dokonywać termoregulacji. Kilka gatunków wydaje na świat pisklęta pod tym względem mieszane.

Czapla biała (Ardea alba).

Szczegółowe dane i wymiary

Ptaki (Aves)

Kruk zwyczajny, kruk (Corvus corax).

Ptaki (Aves) – ciekawostki

  • Ptaki, jako siostrzany klad krokodyli, są jedynymi istniejącymi współcześnie przedstawicielami gadów naczelnych (archozaurów).
  • W zależności od przyjętych klasyfikacji na świecie żyje od 9800 do 10 050 gatunków ptaków.
  • Pingwiny potrafią nurkować na głębokościach dochodzących do 300 metrów.
  • U niektórych ptaków gałki oczne są większe od ludzkich.
  • Ptasia siatkówka przekazuje 2 razy więcej informacji do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego niż ludzka.
  • Niektóre gatunki ptaków bronią się wydzielaniem substancji chemicznych, np. rukonose „raczą” napastnika śmierdzącym płynem (czynią to młode albatrosy), a fletówki z Nowej Zelandii dysponują silną neurotoksyną.
  • kilka gatunków ptaków używa dwóch strun głosowych niezależnie od siebie, emitując dwie różne melodie jednocześnie, a niektóre generują dźwięki akustyczne pocierając przystosowanymi do tego lotkami.
Papugi.

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5

Baza Dinozaurów

20 komentarzy

    1. Niektórzy uważają że liczy się średnia waga a inni największa osiągnięta waga.Nie wszyscy myślą jednakowo.

      1. Tyle, że nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy ten łabędź potrafił jeszcze się wznieść w powietrze, przy tej swojej rekordowej wadze.

    1. Bartku, obecnie żyje ponad 100 Kakapo (dokładnie 126 w 2014 roku; w 2005 roku było to 41 samic i 45 samców), wybór zatem raczej jest niewielki. Występują jedynie na kilku przybrzeżnych wyspach Nowej Zelandii Maud Island, Little Barrier, Codfish i Mana Island. Trwa program związany z próbą ich uratowania – Kakapo Recovery Plan.

  1. Nie oto chodzi. Chodzi o to, że napisaliście że neognatyczne obejmują wszystkie ptaki oprócz nielotów, a pingwiny to nieloty a należą do neognatycznych.

    1. Tak, ptaki są klasyfikowane jako dinozaury. Ptaki to maniraptory. Maniraptory to teropody do których należą m.in.: deinonychozaury, owiraptorozaury, terizinozaury i ptaki.

      1. jak to dinozaury to gady a ptaki nie są gadami jak to więc możliwe dinozaury wyginęły 66 lub 65 milionów lat temu pytam jak to możliwe?

  2. jaki jest najcięższy ptak na świecie i dlaczego ptaki to dinozaury dinozaury wyginęły przecież 65 lub 66 milionó lat temu i przecież dinozaury to gady a ptaki nie czy skoro ptak jest dinozaurem to ptak jest gadem pytam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button