OpracowaniaPtakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ptaki

Zmysły

Jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów jest wzrok, aby ptaki mogły obserwować otoczenie w najróżniejszych siedliskach: od gęstych lasów po rozległe równiny. Oczy ulokowane są po bokach głowy, zatem pole widzenia wynosi aż 300 stopni, jednak u gatunków drapieżnych są osadzone bliżej siebie, aby mogły widzieć w trójwymiarze potrzebnym np. do szacowania odległości od potencjalnej ofiary.

Nawet sowy, których ułożenie oczu przypomina bardzo kocie nie maja ograniczonego pola widzenia, ponieważ mogą obracać głową widząc otoczenie w zakresie 270 stopni. Wiele gatunków świetnie widzi nocą (dominacja pręcików nad czopkami). U ptaków wodnych oczy przystosowały się do widzenia zarówno w powietrzu, jak i pod wodą, a wszystko dzięki elastycznym soczewkom.

Poza widzeniem barw odbieranych również przez oko ludzkie (zieleń, czerwień, niebieski), czopki oczu ptasich są wrażliwe na światło ultrafioletowe, które wykorzystują w okresie toków (zalotów). Człowiek nie zobaczy wielu wzorów na piórach, ponieważ są one przeznaczone tylko dla innych ptaków, zwłaszcza tych płci przeciwnej (np. samce sikory modrej (Cyanistes caeruleus) posiadają łaty na głowie widziane tylko w świetle ultrafioletowym). Niektóre ptaki stosują ultrafiolet do wykrywania pożywienia wyłapując ślady moczu pozostawione przez gryzonie.

Kazuar hełmiasty południowy.

Oko ptasie, podobnie jak u psowatych i kotowatych, wyposażone jest w trzy powieki: dwie standardowe i jedną zamykaną poziomo, pełniącą funkcję oczyszczającą i nawilżającą gałkę oczną. U ptaków nurkujących zachowuje się dodatkowo jak soczewka wyostrzająca obraz pod wodą. W siatkówce znajduje się grzebień – narząd wypełniony krwią, odżywiający i dostarczający tlen do oka. Generalnie rzecz ujmując, narząd wzroku u ptaków jest praktycznie doskonały; padlinożercy mogą na przykład dostrzec umierające zwierzę z odległości kilku kilometrów.

Choć nie posiadają małżowin usznych, uszy jako narząd słuchu występuje, co widzimy np. u puszczykowatych – przy uszach widoczne są skupiska pierzastych piór przypominające małżowinę. Podobnie jak u ssaków wewnątrz tego aparatu zmysłu zobaczymy ślimaka, ale nie będzie on skręcony. Co ciekawe, u wielu ptaków, głównie drapieżnych, otwory uszne ulokowane są niesymetrycznie, dzięki czemu zwierzę świetnie lokalizuje potencjalną zdobycz, nie przeszkadza mu w tym nawet pokrywa śnieżna.

Kiwi.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

Baza Dinozaurów

20 komentarzy

    1. Niektórzy uważają że liczy się średnia waga a inni największa osiągnięta waga.Nie wszyscy myślą jednakowo.

      1. Tyle, że nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy ten łabędź potrafił jeszcze się wznieść w powietrze, przy tej swojej rekordowej wadze.

    1. Bartku, obecnie żyje ponad 100 Kakapo (dokładnie 126 w 2014 roku; w 2005 roku było to 41 samic i 45 samców), wybór zatem raczej jest niewielki. Występują jedynie na kilku przybrzeżnych wyspach Nowej Zelandii Maud Island, Little Barrier, Codfish i Mana Island. Trwa program związany z próbą ich uratowania – Kakapo Recovery Plan.

  1. Nie oto chodzi. Chodzi o to, że napisaliście że neognatyczne obejmują wszystkie ptaki oprócz nielotów, a pingwiny to nieloty a należą do neognatycznych.

    1. Tak, ptaki są klasyfikowane jako dinozaury. Ptaki to maniraptory. Maniraptory to teropody do których należą m.in.: deinonychozaury, owiraptorozaury, terizinozaury i ptaki.

      1. jak to dinozaury to gady a ptaki nie są gadami jak to więc możliwe dinozaury wyginęły 66 lub 65 milionów lat temu pytam jak to możliwe?

  2. jaki jest najcięższy ptak na świecie i dlaczego ptaki to dinozaury dinozaury wyginęły przecież 65 lub 66 milionó lat temu i przecież dinozaury to gady a ptaki nie czy skoro ptak jest dinozaurem to ptak jest gadem pytam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button