AfrykaGadyJaszczurkiZwierzęta

Kameleon czyli lew na ziemi

Kameleony (Chamaeleonidae)

Kameleon (z gr. chamailéōn) – lew na ziemi

Kameleony znane są głównie z umiejętności zmiany barwy, pomagającej skutecznie zlewać się z otoczeniem. Zwierzęta te posiada jednak wiele innych niezwykłych cech, które sprawiają, że żyją na naszej planecie od co najmniej, 100 milionów lat…

Kameleon to jaszczurka

Kameleon należy do grupy jaszczurek. Zamieszkuje lasy w Afryce i na Madagaskarze. Pojedyncze gatunki można spotkać w Europie, na Hawajach i Bliskim Wschodzie. Występuje często na terenach położonych na dużych wysokościach; poluje głównie na owady, nie gardzi również mniejszymi od siebie jaszczurkami i gryzoniami; żywi się także owocami, prawdopodobnie w celu zaspokojenia pragnienia.

Barwa kameleona zmienia się wraz ze zmianą stanu fizycznego i emocjonalnego.

Zmiana barwy

Kameleony znane są z umiejętności zmiany barwy, która pomaga tym powolnym zwierzętom maskować się w trakcie polowania i chronić przed drapieżnikami. Wbrew powszechnej opinii zdolność ta nie polega na radykalnej zmianie kolorów, lecz przyjmowaniu różnych odcieni tej samej barwy. Gdy kameleon jest zaniepokojony silnie spłaszcza ciało, ukrywa się za gałęziami i nieruchomieje.

W połączeniu ze zmianą barwy, taki kamuflaż sprawia, że jest niemal całkowicie niewidoczny dla drapieżnika.

Skóra niektórych gatunków pokryta jest często rogami czy kolcami, które nadają im groźny wygląd – takie niesamowite oblicze ma odstraszać intruzów.

Wbrew popularnym opiniom kameleony nie dostosowują swojej barwy do barwy otoczenia – ich barwa zmienia się wraz ze zmianą stanu fizycznego i emocjonalnego. Zmiana barwy jest także formą komunikacji z innymi osobnikami, choć ich naturalny kolor często odpowiada danemu typowi otoczenia, w którym przebywają

Kameleon poluje „wyrzucając” w kierunku swojej ofiary język. Język kameleona pokryty jest lepkim śluzem, do którego przykleja się ofiara.

Polowanie

Jaszczurka ta poluje czyhając nieruchomo na gałęziach lub liściach. Gdy ofiara zbliży się na wystarczającą do ataku odległość, kameleon z dużą szybkością „wyrzuca” w jej stronę język. Schwytane zwierzę błyskawicznie zostaje owinięte językiem i połknięte.

Język kameleona

Język kameleona pokryty jest lepkim śluzem, a jego długość (w zależności od gatunku) równa lub większa długości samego kameleona.

Na kolor skóry kameleona wpływa również natężenie światła oraz temperatura.

Życie na drzewach

Kameleon jest bardzo dobrze przystosowany do życia na drzewach. Posiada długi, giętki ogon, który owija dookoła gałęzi. Częściowo zrośnięte palce umożliwiają gadowi pewne poruszanie się, nawet po najcieńszych gałązkach.

Największe kameleony na świecie

  • Kameleon olbrzymi (Furcifer oustaleti / Chamaeleo oustaleti) – do 100 cm / samica do 50 cm
  • Kameleon Parsona (Calumma p.parsonii) – do 68 cm
  • Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) – do 65 cm
  • Kameleon Mellera (Trioceros melleri) – do 61 cm
Największym kameleonem jest kameleon olbrzymi (Furcifer oustaleti / Chamaeleo oustaleti). Samiec może osiągać do 1 metra długości.

Najmniejszy kameleon świata

Brookesia micra – gatunek opisany dopiero w 2012 roku. Występuje na Madagaskarze. Szacuje się, że gatunek ten nie przekracza 30 mm długości. Osobnik znaleziony w 2007 roku miał 23.6 mm długości (głowa i tułów – 15.8 mm; ogon 7.8 mm). Brookesia micra jest jednocześnie jednym  z najmniejszych poznanych kręgowców owodniowych.

Najmniejszym kameleonem jest Brookesia micra. Gatunek ten nie przekracza 3 cm długości.

Kameleon ciekawostki. Czy wiesz, że…

Największe kameleony osiągają masę ciała zbliżoną do 1 kg.
Niektóre kameleonowate stosują mimetyzm przybierając kształt zeschłych liści.
Gdy jaszczurka czuje się zagrożona, bierze głęboki wdech. Nadymając całe ciało robi wrażenie większej i groźniejszej niż jest w rzeczywistości.
Oczy kameleona mogą obracać się we wszystkich kierunkach, jedno niezależnie od drugiego.
Kameleony występują na Ziemi od co najmniej 100 milionów lat.
Chwytanie zdobyczy ułatwia kameleonowi kleista wydzielina, pokrywająca czubek języka.
Zmiana ubarwienia służy kameleonowi również do okazywania… uczuć. Rozdrażniony ciemnieje, a na niebezpieczeństwo reaguje rozjaśnieniem barwy.
Długość języka kameleona przewyższa długość jego całego ciała.
W trakcie polowania język kameleona może być wyrzucony z prędkością 5 m/s. Dosięgnięcie nim ofiary trwa mniej niż 0,01 s.

Kameleon
Kameleon.

Polecamy


Baza Dinozaurów

8 komentarzy

    1. nie ma żadnych dowodów na istnienie boga dusz czy życia po śmierci. natura jest wszystkim co istnieje, a najlepszym sposobem na jej zrozumienie jest nauka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button