AustraliaOpracowaniaZwierzęta

Fauna Australii / Zwierzęta Australii

Najdziwniejsze ssaki – torbacze i stekowce

Prawie wszystkie ssaki Australii to torbacze. Jak wiadomo, ich nazwa pochodzi od torby w okolicach brzucha, w której noszone są młode do momentu uzyskania niezależności. Inna wizytówką wyspy są stekowce – w odróżnieniu od reszty ssaków składają jaja, nie są zatem żyworodne. Na świecie spotkać można wyłącznie dwa rodzaje stekowców – dziobakowate i kolczatkowate. Jak łatwo się domyślić, wszyscy przedstawiciele zamieszkują Australię i jej okoliczne wyspy.

Spośród 5 gatunków żyjących stekowców, w samej Australii spotkamy 2 z nich: dziobaka (Ornithorhynchus anatinus) i kolczatkę australijską (Tachyglossus aculeatus). Jadowitego, kaczopodobnego ssaka świeżo przybyli Europejczycy posądzili o to, że jest… mistyfikacją, a wszystko przez niezwykły wygląd i zwyczaje.

Kolczatka australijska (Ttachyglossus aculeatus).

Torbacze i ich podział

Torbacze, jak już wspomnieliśmy, to znak rozpoznawczy wyspy. W całym rzędzie spotyka się torbacze mięsożerne, wszystkożerne i roślinożerne.

Torbacze mięsożerne

Największym mięsożernym torbaczem kontynentalnej Australii jest niełaz wielki (Dasyurus maculatus), natomiast największy przedstawiciel zamieszkujący Związek Australijski to, bez wątpienia, diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii), osiągający rozmiary małego psa. W rzędzie niełazokształtnych sklasyfikowano 51 gatunków, a jedynym żyjącym przedstawicielem torbaczy z rodziny mrówkożerowatych (Myrmecobiidae) jest mrówkożer workowaty (Myrmecobius fasciatus).

Do niedawna największym torbaczem mięsożernym był wilk workowaty (Thylacinus cynocephalus) wymarły w XX-wieku.

Diabeł tasmański (sarcophilus harrisii).

Torbacze wszystkożerne

Do torbaczy wszystkożernych zaliczamy wielkouchy z rodziny Thylacomyidae, należące do rzędu jamrajokształnych oraz borsuki workowate (Peramelidae). Wszystkich gatunków jest razem 7 i wszystkie są zagrożone wyginięciem.

Torbacze roślinożerne

Torbacze żywiące się samymi roślinami zalicza się do rzędu dwuprzodozębowców (Diprotodontia), w którym sklasyfikowano 2 podrzędy: wombatokształtne (koala i 3 gatunki wobmatów) i Phalangerida, która obejmuje 6 rodzin i 26 gatunków oposów oraz 3 rodziny z 53 gatunkami kangurów.

Torbacze roślinożerne uchodzą za najbardziej zróżnicowaną grupę torbaczy na świecie.

Koala (Phascolarctos cinereus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Baza Dinozaurów

26 komentarzy

    1. A dlaczego nie :)? Czy wszystko musi być aż tak mało zaskakujące?

      Zależało nam na pokazaniu jak największej ilości typowych przedstawicieli fauny Australii, a żaby każdy zna, więc musieliśmy gdzieś umieścić dziobaka i kazuara 🙂

  1. Dzieńdobry. Na dworze leje, jak to w Polsce zwykle bywa :/ Mam nadzieję że niedługo zrealizujecie kilka moich propozycji o prehistorycznych zwierzętach. Mam tu propozycje na zwierzęta współczesne:
    Obrączkowce (Amphisbaenia)mało znane gady, należą do rzędu Squamata jak węże i jasczury.
    Agama Brodata
    Wąż jajożer
    narazie tyle, czekam na odpisanie 🙂

    1. Postaramy się 🙂 Bardzo zależy nam na artykułach, które mogą zaciekawić nieco szerszy krąg odbiorców, często bowiem otrzymujemy tematy, które interesują niewielką grupę osób. W takim wypadku zastanawiamy się nad tym, czy opracowywać taki artykuł. Zawsze jest nam milej na sercu, kiedy artykuł przeczyta kilka tysięcy osób 🙂

    1. Aby każdy użytkownik mógł mieć avatar musielibyśmy przywrócić pole e-mail przy komentarzu lub wprowadzić rejestrację. Niewiele osób jest tym zainteresowanych, zatem nie wprowadzamy takiej funkcjonalności.

    1. Odpisujemy na komentarze przy wszystkich artykułach, nie ma znaczenia kiedy zostały opublikowane. Prosimy jedynie, aby komentarze były związane z tematyką artykułu. Jeśli piszemy o słoniu, to pod artykułem o słoniach, a nie o motylach, czy rybach 😉

      Oczywiście są kwestie ogólne, które mogą być poruszone przy dowolnym artykule.

  2. Witam,
    Jaka fajna strona!
    Chcialam cos dodać w temacie zwierząt Australii.
    Kangury są wspaniałe, dobrze, że są miejsca, gdzie pomaga sie przetrwac tym, ktore z różnych powodów na wolności nie miałyby szans.
    szkoda, że tak wiele z nich ginie na drogach
    Gdy jechalam samochodem przez bezdroża Australi w pewnym momencie przestałam lczyć zabite przez auta kangury, leżące na poboczu 🙁
    Szkoda, że nie można pogodzić człowieka i jego pogoni za postępem oraz dzikiej, pięknej przyrody….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button