Fauna Australii / Zwierzęta Australii
Najdziwniejsze ssaki – torbacze i stekowce
Prawie wszystkie ssaki Australii to torbacze. Jak wiadomo, ich nazwa pochodzi od torby w okolicach brzucha, w której noszone są młode do momentu uzyskania niezależności. Inna wizytówką wyspy są stekowce – w odróżnieniu od reszty ssaków składają jaja, nie są zatem żyworodne. Na świecie spotkać można wyłącznie dwa rodzaje stekowców – dziobakowate i kolczatkowate. Jak łatwo się domyślić, wszyscy przedstawiciele zamieszkują Australię i jej okoliczne wyspy.
Spośród 5 gatunków żyjących stekowców, w samej Australii spotkamy 2 z nich: dziobaka (Ornithorhynchus anatinus) i kolczatkę australijską (Tachyglossus aculeatus). Jadowitego, kaczopodobnego ssaka świeżo przybyli Europejczycy posądzili o to, że jest… mistyfikacją, a wszystko przez niezwykły wygląd i zwyczaje.
Torbacze i ich podział
Torbacze, jak już wspomnieliśmy, to znak rozpoznawczy wyspy. W całym rzędzie spotyka się torbacze mięsożerne, wszystkożerne i roślinożerne.
Torbacze mięsożerne
Największym mięsożernym torbaczem kontynentalnej Australii jest niełaz wielki (Dasyurus maculatus), natomiast największy przedstawiciel zamieszkujący Związek Australijski to, bez wątpienia, diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii), osiągający rozmiary małego psa. W rzędzie niełazokształtnych sklasyfikowano 51 gatunków, a jedynym żyjącym przedstawicielem torbaczy z rodziny mrówkożerowatych (Myrmecobiidae) jest mrówkożer workowaty (Myrmecobius fasciatus).
Do niedawna największym torbaczem mięsożernym był wilk workowaty (Thylacinus cynocephalus) wymarły w XX-wieku.
Torbacze wszystkożerne
Do torbaczy wszystkożernych zaliczamy wielkouchy z rodziny Thylacomyidae, należące do rzędu jamrajokształnych oraz borsuki workowate (Peramelidae). Wszystkich gatunków jest razem 7 i wszystkie są zagrożone wyginięciem.
Torbacze roślinożerne
Torbacze żywiące się samymi roślinami zalicza się do rzędu dwuprzodozębowców (Diprotodontia), w którym sklasyfikowano 2 podrzędy: wombatokształtne (koala i 3 gatunki wobmatów) i Phalangerida, która obejmuje 6 rodzin i 26 gatunków oposów oraz 3 rodziny z 53 gatunkami kangurów.
Torbacze roślinożerne uchodzą za najbardziej zróżnicowaną grupę torbaczy na świecie.
Zaraz zaraz czemu pod rybami jest kazuar a pod żabami dziobak a pod rekinami EMU?????
A dlaczego nie :)? Czy wszystko musi być aż tak mało zaskakujące?
Zależało nam na pokazaniu jak największej ilości typowych przedstawicieli fauny Australii, a żaby każdy zna, więc musieliśmy gdzieś umieścić dziobaka i kazuara 🙂
brak informacji o pająkach
Dzieńdobry. Na dworze leje, jak to w Polsce zwykle bywa :/ Mam nadzieję że niedługo zrealizujecie kilka moich propozycji o prehistorycznych zwierzętach. Mam tu propozycje na zwierzęta współczesne:
Obrączkowce (Amphisbaenia)mało znane gady, należą do rzędu Squamata jak węże i jasczury.
Agama Brodata
Wąż jajożer
narazie tyle, czekam na odpisanie 🙂
Postaramy się 🙂 Bardzo zależy nam na artykułach, które mogą zaciekawić nieco szerszy krąg odbiorców, często bowiem otrzymujemy tematy, które interesują niewielką grupę osób. W takim wypadku zastanawiamy się nad tym, czy opracowywać taki artykuł. Zawsze jest nam milej na sercu, kiedy artykuł przeczyta kilka tysięcy osób 🙂
A właśnie, tylko redakcja ma avatar? bo inaczej nierozumiem poco te miejsca na avatary skoro niemożna ich mieć.
Aby każdy użytkownik mógł mieć avatar musielibyśmy przywrócić pole e-mail przy komentarzu lub wprowadzić rejestrację. Niewiele osób jest tym zainteresowanych, zatem nie wprowadzamy takiej funkcjonalności.
i odpisujecie tylko na komentarze przy nowych artykułach? z tego tygodnia, miesiąca czy jak?
Odpisujemy na komentarze przy wszystkich artykułach, nie ma znaczenia kiedy zostały opublikowane. Prosimy jedynie, aby komentarze były związane z tematyką artykułu. Jeśli piszemy o słoniu, to pod artykułem o słoniach, a nie o motylach, czy rybach 😉
Oczywiście są kwestie ogólne, które mogą być poruszone przy dowolnym artykule.
Ale wy szybko odpisujecie na komentarze 😀 jesteście aktywni cały dzień?
Nie jesteśmy leniwcami, zatem nasza aktywność trwa cały dzień 🙂
Emu chyba już wymarł, co nie? A tak wgl to kiedy kolejny artykuł i o jakiej tematyce?
A dlaczego niby emu miałby wymrzeć :)?
Emu chyba już wymarł, co nie? A tak wgl to kiedy kolejny artykuł i o jakiej tematyce? taaak sie pytam 🙂
no, emu to gatunek wymarły. chyba
Emu żyje i ma się dobrze 😉 – „Struś” emu.
Rzeczywiście niesamowicie odmienna jest ta fauna Australii.
Witam,
Jaka fajna strona!
Chcialam cos dodać w temacie zwierząt Australii.
Kangury są wspaniałe, dobrze, że są miejsca, gdzie pomaga sie przetrwac tym, ktore z różnych powodów na wolności nie miałyby szans.
szkoda, że tak wiele z nich ginie na drogach
Gdy jechalam samochodem przez bezdroża Australi w pewnym momencie przestałam lczyć zabite przez auta kangury, leżące na poboczu 🙁
Szkoda, że nie można pogodzić człowieka i jego pogoni za postępem oraz dzikiej, pięknej przyrody….
Zamierzacie zrobić jakiś artykuł o barakudzie?
To taka medialna ryba, zwłaszcza jej nazwa. Pomyślimy nad takim artykułem bo może być interesujący.
fajny artykuł
Te dziobaki w kapeluszach najlepsze
Popieram☺
Też popieram mocno.
Czy nie mogę kopiować tekstu? Piszę referat i przydałoby się kilka zdań z tego artykułu
W referacie możesz zamieścić cytat podając źródło. Pozdrawiamy i życzymymy dobrego referatu :)!