Xiphactinus
Kreda 80 mln. lat temu, Morze Środkowego Zachodu w Ameryce Północnej. Pośród otwartej toni morskiej przepływa ławica niemal dwumetrowych ryb z gatunku Gillicus arcuatus. Dziś tak duże ryby ławicowe nie miałyby zbyt wielu wrogów. Ale w tamtym prehistorycznym akwenie, uważanym za prawdopodobnie najniebezpieczniejszy w dziejach Ziemi, musiały być zapewne łakomym kąskiem. Nagle pod ławicą pojawia się cień. Dzięki ciemnemu ubarwieniu z góry jest on prawie niewidoczny. Zaraz za nim pojawiają się kolejne. Po chwili zaczynają one błyskawicznie przyspieszać w stronę ławicy. Teraz można przyjrzeć się lepiej temu drapieżnikowi: łeb przypominający buldoga, długie ostre zęby, oraz ciało zbliżone pokrojem do dzisiejszego tarpona. Tak właśnie wyglądał Xiphactinus, jedna z największych drapieżnych ryb kostnoszkieletowych okresu kredy.
Konrad (Achyt) na swoim blogu Wild Facts zaprasza nas dziś w głębiny oceaniczne okresu kredy. Podczas tej podróży poznamy wspaniałą faunę i florę kredowych mórz i oceanów, a najbliżej przyjrzymy się wielkiemu drapieżnikowi – rybie, która mogła osiągać nawet 6 metrów długości i siała postrach w ówczesnych wodach. Poznajmy Xiphactinusa.
Blogi DinoAnimals
W cyklu artykułów z Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.
Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.
W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.
Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.