DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot Ragamuffin – „obdartus” i „włóczęga”

Ragamuffinrasa kota

Melomani wiedzą zapewne, że słowem ragamuffin lub raggamuffin określa się jamajski gatunek muzyczny, zwany również raggą. Charakteryzuje się on wyraźnym rytmem, idealnym do tańca, jednak jego przekaz jest równie silny jak melodia. Być może muzyka ta i rasa opisywanego kota mają ze sobą coś wspólnego pod względem mieszanki stylów (muzycznych w ragga i genetycznych u kota)? Poznajmy więc „obdartusa” wśród kotów i zarazem jednego z największych przedstawicieli Felis catus.

Klasyfikacja

Ragamuffin nie jest traktowana przez FIFe jako odrębna rasa, ale jako odmiana ragdolla.

Ragamuffin
Ragamuffin.

Historia i pochodzenie rasy

Hodowla rasy ragdoll była ściśle kontrolowana przez jej założycielkę – Ann Baker. Inni hodowcy ragdolli chcieli jednak wprowadzić nowe kolory i wzory, a także poszerzyć pulę genową. Ponieważ jednak Baker była pod tym względem nieugięta, trzeba było stworzyć odrębną rasę. Zaczęto więc krzyżować persy i himalayany z krajowymi kotami długowłosymi. Celem takiego działania było zwiększenie rozmiarów i wprowadzenie zmian w wyglądzie, które odróżniać miały nową rasę kotów od ragdolla.

Ragamuffin został uznany za odrębną rasę w roku 1994.

Ragamuffin
Ragamuffin.

Charakterystyka

Wygląd

Podobnie do ragdolla, ragamuffin to kot ciężki, muskularny, duży i powoli dorastający. Aby osiągnąć pełną dojrzałość, potrzebuje bowiem 4-5 lat.

Szeroka głowa ma kształt klina, czoło jest zaokrąglone a nos obniżony. Kot ma prostokątną, szeroką klatkę piersiową, mocne, szeroko rozstawione kończyny i krótką szyję. Oczy są duże, a ich kolor może być dowolny.

Tym, co najbardziej odróżnia go od rasy ragdoll, jest szeroka paleta kolorów i wzorów na miękkiej, wręcz pluszowej sierści. Ma ona średnią długość, ale zwiększa się jednak w kierunku brzucha. Wokół szyi natomiast formuje się piękna kryza. Futro jest grube, ale nie ma tendencji do matowienia, ani zlepiania. W związku z tym łatwo je pielęgnować.

W obrębie rasy dopuszczalne są dowolne kolory i wzory, z akcentami białymi lub bez. Rzadko zdarzają się jednobarwne osobniki, dlatego są one najbardziej pożądane.

Ragamuffin
Ragamuffin.

Temperament

Ragamuffin nie narzeka, gdy opiekunowie go tulą i głaszczą. Sam lgnie do czułości, siadając na kolanach kiedy to tylko możliwe. Ma urocze usposobienie, ale jest również inteligentny i przyjazny. Niektórzy mówią o nim jak o psie, ponieważ ragamuffin potrafi uczyć się rozmaitych sztuczek, a nawet chodzić na smyczy.

Przyjacielskość przejawia nie tylko wobec rodziny, ale także w stosunku do gości. Przybyłych wita w drzwiach, jak prawdziwy gospodarz. Ma stosunkowo łagodny charakter, czasem nawet uległy. Bardzo lubi dzieci, a w kontakcie fizycznym z człowiekiem staje się bardzo odprężony, nawet bezwolny.

Ze względu na delikatność usposobienia zaleca się, aby ragamuffin przebywał głównie w pomieszczeniach. Dzięki temu uniknie zagrożeń ze środowiska zewnętrznego, w tym porwania. Wydaje się zatem, że pod względem temperamentu ragamuffin jest bardzo podobny do ragdolla. Obie rasy bardzo dobrze dostosowują się do nowych miejsc, dlatego często są dobrymi kompanami dla podróżników małych i dużych.

Ragamuffin
Ragamuffin.

Szczegółowe dane/wymiary

Ragamuffin

  • Waga: kocury do 9 kg lub więcej, kocice 4-6 kg
  • Długość życia: 12-16 lat

Ragamuffin – ciekawostki

  • Nazwa rasy oznacza „obdartus” lub „włóczęga”.
  • Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rasy jest fakt, że wszystkie kocięta rodzą się białe. Konkretny kolor lub wzór rozwija się stopniowo, wraz z wiekiem.
  • Choć w obrębie rasy dozwolone są wszystkie kolory i wzory, wg CFA odmiana colorpoint (jasny tułów, ciemne kończyny, pysk i ogon, jak u syjamów) nie jest akceptowana.
  • Ragamuffiny mogą mieć tendencję do przejadania się, dlatego należy pilnować ich diety, by nie doszło do wystąpienia otyłości.
Ragamuffin
Ragamuffin.

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button