Ameryka PdKotowateSsakiZwierzęta

Jaguar – czarna pantera

Jaguar (Panthera onca)

Drapieżny ssak z rodziny wielkich kotów

Jaguar jest trzecim pod względem wielkości kotem. Większe od niego są jedynie lwy oraz tygrysy (patrz – Największe koty). Jest jednocześnie największym i najpotężniejszym kotem na półkuli zachodniej, a także posiadaczem najsilniejszych szczęk wśród kotów.

Klasyfikacja

  • Gromada ssaki
  • Rząd drapieżne
  • Rodzina kotowate
  • Rodzaj Panthera
  • Gatunek jaguar
Jaguar posiada najpotężniejsze szczęki wśród wielkich kotów.

Jaguar a lampart – różnice

Jaguar jest bardzo umięśnionym kotem. Choć przypomina wyglądem lamparta, to różni go zarówno mocniejsza budowa – posiada stosunkowo krótkie, masywne łapy oraz potężnie zbudowaną klatkę piersiową. Jaguara poza budową, można odróżnić od lamparta po tym, że rozetki jaguara mają w środku czarną plamkę. Siedliska, cechy oraz sposób zachowania jaguara są bardzo podobne do tygrysa. Patrz: Porównanie jaguara i lamparta.

Fani motoryzacji mogą poczuć się urażeni, ale lampart, w naszej ocenie, jest kotem posiadającym więcej gracji od jaguara 🙂

Lampart i jaguar - porównanie.
Lampart i jaguar – porównanie.

Występowanie

Jaguar zamieszkuje zarówno tereny trawiaste jak i lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej. Występuje również na terenach pustynnych w południowej części Ameryki Północnej (Arizona). Wymarłe gatunki występowały również w Azji, Europie i Afryce, gdzie gatunek wyewoluował ponad 2 mln lat temu. Z analizy mitochondrialnego DNA wynika jednak,  że jaguar pojawił się 280-510 tys. lat temu. Później niż niż sugerowałyby znaleziska kopalne.

Jaguar – charakterystyczna masywna sylwetka, krótkie łapy, w przeciwieństwie do lamparta.

Świetny pływak

Jaguar jest doskonałym pływakiem – na miejsca pobytu wybiera zatem obszary zasobne w wodę (bagna). Lubi okresowo podtapiane lasy i zarośla występujące nad brzegami rzek.

Puszcza to żywioł jaguara

Jaguary rzadziej występują na otwartych przestrzeniach. Jaguar doskonale czuje się w półmroku panującym w tropikalnej puszczy. Charakterystyczny wzór jego sierści pozwala zwierzęciu na doskonałe maskowanie pośród plam światła i cienia, dzięki czemu polowanie staje się łatwiejsze.

Wygląd

Jaguary najczęściej posiadają sierść czerwonawożółtawą. Brzuch, wewnętrzna powierzchnia nóg, podgardle, broda i podbródek są zazwyczaj białe.

Grzbiet i boki ciała są częściowo pokryte czarnymi okrągłymi lub podłużnymi plamami, częściowo zaś pokryte większymi od nich plamami oraz pierścieniami żółtawoczerwonawymi, otoczonymi czarną obwódką (rozetki).

U wszystkich podgatunków jaguara, mimo wielkiej zmienności ubarwienia, zawsze można znaleźć czarną plamę w kącie pyska i ciemną plamę z białym lub żółtym środkiem na tylnej części ucha.

Jaguar – czarna pantera.

_

Choć rzadko, zdarzają się również jaguary ciemniejsze lub zupełnie czarne formy melanistyczne, tzw. czarne pantery. Podobne osobniki występują również wśród lampartów. Czarna pantera ciemną barwę w przypadku obu kotów (jaguar i lampart) zawdzięcza większej ilości pigmentu (melaniny).

Polowanie, dieta i ofiary jaguara

Jaguar poluje głównie na ziemi (choć potrafi wspinać się na drzewa), najczęściej w nocy. Wykorzystuje do tego siłę swoich szczęk, które usiłuje jak najszybciej po ataku wbić w szyję rannej ofiary.

Na krótkich odcinkach jaguar może bardzo szybko biegać, choć bardzo szybko się męczy, więc pościg za ofiarą, nie jest jego mocną stroną.

Musi wykorzystywać, jak większość kotów element zaskoczenia. Ofiarami jaguara padają zazwyczaj duże ssaki (tapiry, kapibary, pekari). Kiedy jest głodny, jaguar zjada również drobne ssaki i ptaki, żółwie i kajmany. Często jego łupem padają ryby. Jaguar potrafi cicho leżeć nad wodą i szybko wyłowić rybę przednią łapą, podobnie jak czynią to niedźwiedzie. Po upolowaniu, jaguar przenosi ciało ofiary w bezpieczne miejsce. Resztki jedzenia zakopuje w ziemi. Głodny lub zagrożony potrafi zaatakować człowieka.

Jaguary były obiektem kultu rdzennych mieszkańców Ameryki, w tym starożytnych Majów i Azteków.

Jaguary doskonale pływają.

Jaguar – ciekawostki

  • Jaguar ma najsilniejsze szczęki pośród wszystkich kotowatych.
  • Jaguary większą część roku żyją samotnie, podobnie jak tygrysy.
  • W czasie okresu godowego (sierpień i wrzesień) samce toczą ze sobą walki.
  • Małe jaguary ważą po urodzeniu 0.7-0.9 kg.
  • U jaguarów występują czasami osobniki określane jako „czarne pantery”.
  •  Jaguary bardzo trudno się oswaja. Choć u młodych osobników ten proces pozornie jest bardzo łatwy, to dorosłe osobnik stają się niebezpieczne nawet dla swoich opiekunów.
  • W niewoli jaguary można krzyżować z lwami – krzyżówka samca jaguara i lwicy to jaglion, odwrotna to liguar.
  • W ogrodach zoologicznych jaguary żyją często dwukrotnie a nawet trzykrotnie dłużej niż na wolności.
  • Jaguar rozmnaża się co dwa lata.
Jaguar w przeciwieństwie do lamparta posiada masywniejszą budowę i krótsze łapy.

Szczegółowe dane/wymiary

Jaguar (Panthera onca)

  • Długość ciała do podstawy ogona: 120-185 cm
  • Długość ogona: 70-90 cm
  • Wysokość: 63-76 cm
  • Waga: 56-96 kg, maksymalnie 160 kg; największy jest podgatunek Pantanal jaguar – największe samce przekraczają 135 kg wagi, a typowa waga dla tego podgatunku to ok. 100 kg.
  • Ciąża: 91-111 dni
  • Dojrzałość płciowa: samice 1-2 lata, samce 2-3 lata
  • Liczba młodych w miocie: 1-4 (zazwyczaj 2-3)
  • Długość życia: 11-12 lat,  w niewoli do 28 lat
Sierść jaguara jest najczęściej żółtoczerwonawa.

Polecamy


Baza Dinozaurów

121 komentarzy

  1. Ciekawie opisany artykuł. Niestety sa tez błedy. Pod zdjeciami lampartów podpis ze to jaguar!!To duzy błąd.

      1. No zgadza się. Jaguary różnią się od Lampartów sierścią. Jaguary mają w centkach plamki natomiast Lamparty ich nie posiadają.

      2. Droga redakcjo mam do was bardzo nietypowe pytanie czy moglibyście powiedzieć czy figurka firmy Schleish ”czarna pantera„ przedstawia czarnego Jaguara czy Lamparta

        1. Schleich ma kilka figurek przedstawiających czarne pantery. Sama firma nie precyzuje, co jest wzorcem. Można to przeczytać w ich opisie:

          “Jaguars and leopards with black coats are called black panthers.
          Jaguars and leopards with black coats are called black panthers. Despite their black coats, they still have the characteristic flower-shaped markings. Since these markings are as dark as their coat, you can only see them when the light is right.”

          Figurki przedstawiające delikatniejsze w budowie koty, powinny być wzorowane na lampartach, masywniej zbudowane – na jaguarach.

          1. Sam Schleich tego nie określił, więc nie ma pewności. Ta konkretna figurka wygląda masywnie, więc powinien to być jaguar. Niemniej spójrz na głowę – nie przypomina ona zbyt dokładnie głowy kota – ma taki trochę psi pysk. Zatem wierność odwzorowania w tym przypadku tej figurki jest wątpliwa i nie ma co przywiązywać się do tego, czy artysta tworzył to w oparciu o lamparta czy jaguara.

    1. Marcin… Na zdjęciach jest gepard :-)) Spójrz na smukłość ciała, długość kończyn, małą głowę i widoczne pazury przy wciągnięciu 🙂 A może to likaon? 😉 A teraz serio – musisz być trollem, bo w dobie tak powszechnego internetu ciężko być aż tak mało rozgarniętym. Głupota to duży błąd! 😉

          1. Ok dzięki moim zdaniem też ale na wypadek chciałem zapytać kogoś kto się zna na tym lepiej

  2. Może i słodki, ale ma szczęki 2 razy silniejsze od lwa! Właściwie jaguar ma szczęki o sile 910 kg na cm kwadratowy

  3. Jaguar to samochod i duzy kot.On atakuje,jako skaczac z drzew i wygryzac kark czy tam glowa.Odrazu mowie, tesz zaiste piekny kot!

  4. Wyrośnięty jaguar jest wielkości niezbyt dużego lwa. Jak myśliscie, kto wygralby takie starce? Lew vs Jaguar przy tych samych gabarytach

    1. Przy takich samych gabarytach obstawiam jaguara – poluje na kajmany, ma silniejsze szczęki, więc dawałbym mu przewagę.

    1. Lampart i leopard (ang.) to ten sam kot (lampart plamisty według aktualnego nazewnictwa polskiego).
      Panthera zaś to rodzaj kotowatych. Do rodzaju Panthera zaliczamy:
      – lwa (Panthera leo)
      – jaguara (Panthera onca)
      – lamparta plamistego (Panthera pardus)
      – tygrysa (Panthera tigris)
      – irbisa (Panthera uncia)

      Ponadto nazwa pantera często używana jest jako potoczny synonim lamparta i jaguara – np. czarna pantera.

  5. ach to życie…
    zauważyłem właśnie że przepadł mój materiał o dzikich zwierzętach. byłoby mi miło gdybyście podawali długość kłów tam gdzie to wydaje się zasadne (jaguar). w przypadku jak wyżej – 'kot turecki van’ to już nie jest tak istotne. dzięki

  6. Szanowna redakcjo
    bardzo uprzejmie proszę o informację jakiej długości mogą być kły jaguara. bardzo uprzejmie dziękuję

          1. ok a może wy wiecie jaka jest średnia waga niedźwiedzia który występuje w tym samym środowisku co tygrys syberyjski

  7. jak myslicie, kto wygralby starcie 2 jaguary vs tygrys syberyjski, zakładając, że wszyscy 3 uczestnicy tej potyczki byliby przeciętnymi przedstawicielami swojego gatunku

    1. Moim zdaniem tygrys powinien wygrać takie starcie – nawet przy przeciętnej wadze, byłby ponad dwukrotnie cięższy od obu jaguarów, więc przewaga jego siły byłaby miażdżąca nad jaguarami.

      1. chyba się pomyliłeś trochę z tą wagą, przecietny syberyjski miałby powiedzmy 230kg, a jeden przeciętny jaguar ma ok. 80kg, a więc dwa mają 160, czyli tygrys nie jest dwukrotnie cięższy od ich łącznej masy

          1. Też uważam, że dwa jaguary nie pokonałyby tygrysa syberyjskiego. To nie ta liga. Kiedyś widziałem film z zoo, gdzie w klatkach obok były jaguar i tygrys, to równica pomiędzy nimi była kolosalna w wielkości.

  8. Ja osobiście wolę Jaguary ale uważam że dwa Jaguary nie poradziłyby sobie z Tygrysem syberyjski ponieważ jest po prostu dla nich za duży ale jednocześnie mam pytanie co do walki trzech Jaguarów z Tygrysem bengalskim.

    1. Z trzema jagurami tygrys by sobie nie poradził. Nie ważne czy syberyjski czy bengalski. Tak jak lew nie da sobie rady sam ze stadem hien.

      1. moim zdaniem duzy samiec lwa ogarnałby 3 hieny na spokojnie, jesli bylaby to walka na smierc i zycie…choć przypuszczam, że lew zrezygnowalby z takiej konfrontacji, jesli chodzi o 3 jaguary vs. tygrys, to nawet tygrys syberyjski chyba by nie podołał, aczkolwiek na pewno nie bylaby to walka do jednej bramki, tak ja to widzę

    1. Nie natknąłem się nigdzie na takie dane dotyczące jaguara. Wynika to zapewne z trudności takich obserwacji – jaguary żyją w dżungli i są dość trudne do obserwacji.

  9. Jasne, że jaguar wygra z mrówkojadem 🙂 Jaguar kajmany zabija, to co to dla niego mrówkojad, który jest w sumie bezbronny.

          1. Obejrzałem 3 filmy – na jednym jaguar był z jakąś obrożą na szyi, więc zapewne oswojony i chyba najedzony, drugi to tylko jakiś fragment a trzeci jaguar był jakiś mały na tle mrówkojada.
            Naprawdę nie widzę żadnego powodu, dla którego jaguar miałby nie pokonać mrówkojada wielkiego. Nic nie przemawia na korzyść mrówkojada.

          2. Ale jeśli zobaczysz ten trzeci filmik na którym Jaguar jest mały najprawdopodobniej nie jest jeszcze dorosły To pomimo tego wielokrotnie powala na ziemię mrówkojada Poza tym Jaguar Pantanalski Chętnie waży około 100 kg a mrówkojad Tylko 40 kg Choć gdy się już uprzeć to jego jedynym atutem Są trzy mocne pazury

          3. Tak, masz rację, że pazury mrówkojada są niebezpieczną bronią i zapewne dlatego młody jaguar tak ostrożnie podchodził do tematu. Dorosły jaguar nie powinien mięć jednak większego problemu, zwłaszcza, ze tak jak pisze Redakcja w artykule o mrówkojadach, mrówkojady stają się ofiarami pum i jaguarów.

  10. Jak najbardziej zgadzam się z tym co mówisz co się po prostu upewnić Czy ktoś też podziela moje zdanie czy ktoś też bodziela moje zdanie te filmy też wydają mi się dziwne

    1. W Warszawie i Krakowie są jaguary. W Warszawskim zoo do 2019 była nawet czarna jaguarzyca, ale po 16 latach przeniosła się do krainy wiecznych łowów.

    1. Jaguar powinien wygrać oba pojedynki. Zresztą jet film, jak lampart (mniejszy od jaguara) pokonuje takiego dużego pytona.

      1. Jest też film, na którym lampart zostaje pokonany przez pytona. Co do anakondy powinien sobie poradzić o ile sytuacja rozgrywa się na lądzie. Co do pytona – nie wiadomo, bo żyją na różnych kontynentach, ale to raczej wyrównany pojedynek…
        Duże pytony mogą ważyć 100 kg, a każdy kto hodował węża w domu wie, że to jeden solidny mięsień.

        1. Nie pamięta dokładnie, bo to było dość dawno, ale chyba brałem to z „Bite Force Estimation and the Fiber Architecture of Felid” albo z „Canine morphology in the larger Felidae”.

    1. Jasne, że to samo zwierzę, przecież jaguary żyją tylko w Ameryce, nie ma jaguarów australijskich europejskich czy azjatyckich. Wikipedia, z której najpewniej korzystasz podaje tę nazwę (jaguar amerykański) za opracowaniem z 2015 roku, ale dlaczego akurat autorzy tego opracowania postanowili zrobić rewolucję i pozmieniać nazwy zwierząt, to już musisz ich zapytać, czym się kierowali. Zamienili świnkę morską na kawię domową, koalę na koalę australijskiego, tygrysa na tygrysa azjatyckiego, jaguara na jaguara amerykańskiego, słonia morskiego (ang. elephant seal) na mirungę i wiele, wiele innych takich kwiatków. Wywołali tym niepotrzebne zamieszanie. Niemniej wcześniejsze nazewnictwo jest jak najbardziej poprawne.

      1. Nie korzystam z Wikipedii polskiej, i z niej nie kopiuje no chyba że kawałek który uważam że jest prawdziwą informacją, ale tak pozatym to z niej nie kopiuje i nie czerpie informacji za bardzo tylko z angielskiej wikipedii.

        1. W angielskiej Wikipedii nie ma jaguara amerykańskiego, tylko jest po prostu jaguar. Jaguar amerykański występują w polskiej wersji tej encyklopedii.

          1. Cześć Przepraszam ale piszecie że jaguara od lamparta odróżnia się po rozetach i że jaguar ma kropkę w rozetkach a lampart nie ma a ja widziałem zdjęcia lampartów z kropkami w rozetkach i jaguary bez kropek w rozetkach,więc jak w końcu odróżnić te dwa duże koty pytam?

      1. jesli będą tej samej wielkosci to wygra jaguar, jest najsilniejszym kotem pound for pound, a do tego ma najsilniejszy bezwględy ścisk szczęk wsrod kotowatych, jest duzo mocniej zbudowany niz lampart

  11. Piszecie że jaguara od lamparta odróżnia się po rozetach i że jaguar ma kropkę w rozetach a lampart nie a ja widziałem zdjęcia lampartów z kropkami w rozetkach i jaguary bez kropek w rozetkach więc jak odróżnić lamparta od jaguara?

    1. Oto kilka kluczowych różnic w wyglądzie między jaguarem a lampartem:
      Jaguary są nieco masywniejsze niż lamparty.
      Jaguary mają bardziej masywne ciała i większe głowy w porównaniu do lampartów, które mają smuklejsze ciała.
      Cętki na jaguarach i lampartach nazywane są rozetami, są to nierówne czarne okręgi przypominające róże, z jasnymi środkami na wierzchu jasnej sierści. Rozety jaguara mają dodatkowe małe plamki wewnątrz, podczas gdy rozety lamparta są puste.
      Lamparty mają dłuższe ogony w porównaniu do jaguarów. Jaguary mają także krótsze nogi i krótszy ogon niż lamparty.

      1. Ale ja właśnie ci piszę, że widziałem lamparty, z rozetami w których środku były plamy, i jaguary które nie miały plamek, w środku rozet, takie zdjęcia widziałem, i pytam dlaczego, są takie dziwne zdjęcia?

        1. A brałeś pod uwagę, że może te zdjęcia, które widziałeś, były po prostu niewłaściwie podpisane?

          1. tak, ale niektóre widziałem były wielkie koty w afryce z kropkami w środku rozetek, to co to za kotowate?

  12. Cześć, czy jaguar ma podgatunki, bo lampart, tygrys i lew mają podgatunki, ale czy jaguar ma nigdy nie słyszałem żeby miał?

    1. Do 2017 roku wyróżniano 9 podgatunków jaguara:
      1. Jaguar amazoński
      2. Jaguar peruwiański
      3. Jaguar meksykański
      4. Jaguar środkowoamerykański
      5. Jaguar arizoński
      6. Jaguar teksański
      7. Jaguar jukatański
      8. Jaguar duży (największy podgatunek, ważący ponad 135 kg)
      9. Jaguar paragwajski
      Obecnie uważa się, że jaguar jest gatunkiem monotypowym i nie ma podgatunków.

        1. Tak, to jaguar występujący w Pantanalu – Panthera onca palustris. Niemniej teraz po najnowszej rewizji taksonomii kotowatych z 2017 roku nie wyróżnia się już podgatunków, tylko uważa się jaguara za gatunek monotypowy (bez podgatunków). istnieją cztery grupy regionalne, które wykazują różnice w wielkości, umaszczeniu i chodzi tu o zasięg występowania z północy na południe:
          – Meksyk i Gwatemala
          – Południowa część Ameryki Środkowej
          – Na północ od Amazonki
          – Na południe od Amazonki

  13. Oglądalem niedawno filmik, gdzie jaguar chcial upolować pekari i nie powiodło mu się, dość latwo zostal przepędzony, są też filmiki, gdzie jaguara odganiają ariranie. Nie podoba mi się to…

    1. Widziałem to z ariraniami. Ale wiesz, jaguar to nie jest Terminator, który jest w stanie pokonać każde zwierzę. Ponadto ma jak każde zwierzę instynkt samozachowawczy i nie ma ochoty się niepotrzebnie narażać. Każde polowanie, każda potyczka to nie tylko utrata sił, ale również ryzyko kontuzji, odniesienia ran. Jeśli te rany będą zbyt poważane, to taki jaguar po prostu umrze. Zatem nie dziw mu się, że czasami odpuszcza.

      1. wiem, wiem. Po prostu jaguar to moj ulubiony drapieznik, w ogole zwierzę, i chcialbym, zeby byl nieustraszonym kilerem, a tu go jakaś swinia albo wydra przepędza 😉

        A co sądzisz o takim pojedynku 2 jaguary vs. lew (samiec)

        1. Widziałem film, na którym kilka hien niemal zaszczuło lwa i nie dawał rady, atakowany ze wszystkich stron. Z pomocą przyszedł mu drugi lew i wówczas hieny uciekły. Tu mam jaguara, którego przepędzają wydry albo pekari.

          Lew jest ponad dwa razy większy od jaguara, można śmiało założyć, że sam lew ważyłby więcej niż dwa jaguary. Jaguary nie polują jak hieny, podjazdowo, czy podryzając przeciwnika. Po prostu atakują i zabijają. Nie widziałem nigdy nagranego jakiegokolwiek pojedynku jaguarów, choć zapewne dochodzi pomiędzy nimi do potyczek o terytoria czy samice. Lwy z kolei są zaprawione w bojach i robią to często. Jaguary skradają się i polują z zaskoczenia, podczas gdy lwy polegają bardziej na sile i wytrzymałości.

          Gdyby lew trafił łapą w głowę jednego jaguara, to byłoby pozamiatane, bo drugi byłby bez szans. O ile czytałem doniesienia, że tygrys bengalskie łączą się czasami w dwójki i polują w skoordynowany sposób na większe ofiary (gaur, nosorożec), o tyle nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji w przypadku jaguarów. Działają zawsze same. Stąd miałbym wątpliwości, czy ich ewentualny atak na lwa byłby dobrze skoordynowany. Nie wykluczam jednak takiej sytuacji, a wówczas lew miałby problem, gdyby przyjęły technikę ataku równoczesnego z dwóch stron. W kontekście jednak pekari i wydr, to mimo wszystko obstawiałbym zwycięstwo lwa, ze względu na jego siłową przewagę.

          1. biorąc pod uwagę, ze jaguar moze wazyc nawet 160 kg, to dwa spore jaguary nie bylyby lzejsze niz 1 tez spory lew. No i druga kwestia to fakt, ze jaguar jest uwazany za najsilniejszego kota bez podzialu na kategorię wagowe no i jego potężna sila szczęk. Czy nie mialoby to wplywu na walkę?

          2. Kto uważa jaguara za najsilniejszego kota, bez podziału na kategorie wagowe? Masz na myśli w sensie, że gdyby go powiększyć do rozmiarów lwa, czy tygrys to byłby silniejszy, tak? Niemniej realnie mamy różnicę w wielkości i sile. Rekordowe lwy w stanie dzikim ważyły ponad 300 kg (313 i 320 kg a w zoo nawet 375 kg). To jak dla mnie prawdziwa potęga. Do tego dochodzi grzywa, która go optycznie powiększa i wzbudza z pewnością respekt. W takim pojedynku wszystko ma znaczenie, niemniej nacisk szczęk nie odgrywałby tu większej roli, lew ma także potężne szczęki, większe kły, potężniejsze pazury i dużo większą siłę. Lew ma ogromne doświadczenie w pojedynkach i ogromną determinację do walki. Jaguar raczej głównie poluje i na co dzień nie walczy z innymi wielkimi kotami, a lew robi to często.

  14. Tak, to mam na myśli, ze jaguar wielkości lwa czy tygrysa bylby od nich silniejszy. Ale te wagi lwow, ktore podales byly raczej wyjątkowe. Z tego, co się orientuję to samiec lwa w stanie dzikim raczej rzadko przekracza 200 kg. Też rzucają mi się w oczy dosc slabe i wątłe tylne konczyny lwa. Ns pewno lew jest większy, silniejszy i ma większe kły i pazury, ale moim biorąc pod uwagę, ze naprzeciwko siebie mialy 2 potęznych samcow jaguara wyposażonych w niesamowicie silne szczęki i ogolnie bardzo muskularną i masywną budowę ciala, to wcale nie jestem pewien wyniku tej konfrontacji.

      1. bardzo często oglądam filmiki na youtube, gdzie porównują zwierzęta i analizują ich hipotetyczne pojedynki i wielokrotne spotkalem się ze stwierdzeniem, że jaguar „pound for pound” jest najsilniejszym duzym kotem.

        1. oprócz tego, nie wiem, czy to prawda, ale przeczytalem gdzieś informację, że jaguar jest w stanie zaciągnąć na drzewo zwierzę wielkości jałówki, czyli zakladam, że 300-400 kg.

          1. To z pewnością przesada. Nie twórzmy z niego jakiegoś nadkota. Jeśli waży nawet te 100 kg, to jakim cudem miałby wciągnąć na drzewo takie duże zwierzę. Ponadto jaguary w przeciwieństwie do lampartów raczej żerują na ziemi.

          2. jaguary często wylegują się na powalonych pniach blisko mokradeł, więc myślę, że chodzilo o wciągnięcie na cos takiego, a nie o taszczenie w korony drzew jak lampart. Zawsze jak rozważam jakieś starcie, to biorę pod uwagę ponadprzeciętnie dorodnego samca danego zwierzęcia, więc zakladam, ze mialby ok. 130-140 kg, przy zaloeżniu, ze najwieksze jaguary pantanalskie mają do 160 kg

          3. Te 160 kg, to okaz, który pochodzi od znanego łowcy jaguarów Sashy Siemela. Jaguar nazwany „Assesino” został zabity przez Siemela w XX wieku i według niego był największym jaguarem, jakiego kiedykolwiek widział. Ten jaguar nigdy nie został zważony, ale Siemel oszacował jego wagę na co najmniej 350 funtów (około 159 kg). Niestety, nie ma zdjęć tego zwierzęcia, a czaszka została sprzedana przez jego rodzinę wiele lat później, więc nie zachowały się żadne zapisy.
            Istnieje wiarygodny zapis o nieotyłym jaguarze w niewoli na Florydzie, który ważył 158 kg. Informacja ta pochodzi od osoby, która miała dostęp do kota i jego opiekunów, którzy regularnie go ważyli. Jednakże, nie był to dziki okaz. Jak dotąd, tylko dwa okazy zostały zważone i przekroczyły 140 kg we współczesnych zapisach naukowych; są to Lopez i Joker.

          1. no najpierw zabiłby jedną, a potem drugą. Problemem byloby jedynie wytrzymanie ataków drugiej hieny, kiedy trzymałby i zabijał te pierwszą, ale myślę, że ogarnąłby to.

    1. W bezpośrednim starciu jaguar z pewnością miałby przewagę ze względu na swoją siłę i umiejętności. Jednak w przypadku dwóch hien, ich liczba i zdolność do współpracy mogą zrównoważyć tę przewagę. Ostateczny wynik takiego pojedynku byłby trudny do przewidzenia, ale wiele wskazuje na to, że jaguar, będąc silniejszym drapieżnikiem, miałby większe szanse na zwycięstwo, zwłaszcza jeśli mógłby wykorzystać swoje umiejętności do szybkiego ataku i obrony.

  15. pytanie odnośnie unikalnego sposobu zabijania ofiar przez jaguara – chwytanie kłami od góry i przebijanie czaski, czy u innych kotow też cos takiego zaobserwowano? Czy jaguar częsciej zabija w ten sposob czy tradycyjnie (ugryzienie w gardło)? Są jakieś dane na ten temat?

    1. Jaguar jest znany z unikalnej techniki zabijania, która polega na chwytaniu ofiary kłami od góry i przebijaniu czaszki. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku opancerzonych zwierząt, takich jak żółwie, co czyni jaguara wyjątkowym wśród dużych kotów.

      W przeciwieństwie do innych przedstawicieli rodziny Felidae, jaguar rzadziej stosuje tradycyjne ugryzienie w gardło, które jest bardziej powszechne u lwów czy tygrysów.

      Techniki polowania jaguara:
      • Głębokie ugryzienie w gardło: Ta technika jest typowa dla wielu dużych kotów, jednak jaguar ma również zdolność do zabijania poprzez przebicie czaszki, co jest rzadziej obserwowane u innych gatunków.
      • Chwytanie kłami od góry: Dzięki silnym szczękom i dużym kłom, jaguar potrafi przebić twarde kości, co pozwala mu na skuteczne zabijanie nawet mocno opancerzonych ofiar.

      Częstość stosowania metod:
      Nie ma jednoznacznych danych porównawczych dotyczących częstotliwości stosowania tych dwóch metod przez jaguary. Jednakże, ze względu na ich unikalną budowę ciała i techniki polowania, można przypuszczać, że metoda przebicia czaszki jest stosunkowo częsta w przypadku jaguarów, zwłaszcza gdy polują na twarde ofiary. W przypadku innych kotów, takich jak lwy czy tygrysy, dominującą metodą pozostaje ugryzienie w gardło, co jest zgodne z ich strategią polowania na większe ssaki.

      Jaguar wyróżnia się wśród dużych kotów dzięki swojej unikalnej metodzie zabijania, która obejmuje zarówno ugryzienie w gardło, jak i przebicie czaszki. Choć nie ma szczegółowych danych na temat częstotliwości stosowania tych technik, jaguar wydaje się być bardziej wszechstronny w swoich metodach polowania, co pozwala mu na skuteczne zdobywanie różnorodnych ofiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button