DomowePsySsakiZwierzęta

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Psy w typie sznaucera spotykano już w średniowieczu. Do ich głównych zajęć zaliczało się polowanie na gryzonie, które utrudniały życie zwierzętom hodowlanym i ich właścicielom. Współcześnie brodate sznaucery to czujni opiekunowie rodzin, jednak nadal świetnie sprawdzający się jako stróże, ratownicy a nawet… psy wykrywające zmiany nowotworowe u ludzi.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
  • Sekcja 1.1: Pinczery
  • Próby pracy: nie podlega
  • Typ: dogowaty
  • Kraj pochodzenia: Niemcy
Sznaucer średni
Sznaucer średni

Historia rasy

Na przełomie XIX i XX wieku w Niemczech zaczęły rodzić się pinczery gładkowłose i szorstkowłose. O psach w typie „szorstkowłosego pinczera” wspominano jednak już w wieku XVI. Swój współczesny, królewski wygląd zawdzięczają krzyżowaniu z pudlami dużymi.

Aby dany szczeniak został zaklasyfikowany jako sznaucer, musiał wywodzić się co najmniej od 3 pokoleń czystych pinczerów szorstkowłosych. Dla wielu hodowców udowodnienie pochodzenia nie było problemem, dlatego szorstkowłose psy szybko zyskały status odrębnej rasy.

Pierwotnie psy w typie sznaucera pracowały w stajniach jako szczurołapy. Dobrze żyły z końmi, dlatego w pewnym momencie stały się ich towarzyszami w czasie długich podróży dyliżansami. W czasie I wojny światowej pełniły natomiast rolę posłańców i tępicieli gryzoni. Wizerunek sznaucera znajdziemy na obrazach takich malarzy jak Dürer czy Rembrandt.

Do dzisiaj sznaucer średni to pies wszechstronnie uzdolniony. Dobrze sprawdza się podczas polowań, tropienia, w ochronie i pracy dla wojska, a także w zawodach sprawdzających zwinność i posłuszeństwo.

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Charakterystyka

Wygląd

Sznaucer średni jest mniejszy od sznaucera olbrzymiego i większy od sznaucera miniaturowego. Sylwetka ma kształt kwadratu, głowa jest szeroka, prostokątna. Na pysku widzimy duży, czarny nos. Owalne oczy mają ciemnobrązowy kolor tęczówek. Uszy wiszą, przylegając do policzków. Mają kształt litery „V”, są wysoko osadzone i załamane. Przycięte uszy mają zaostrzone czubki, a płatki sterczą.

Mocna, krępa sylwetka wsparta jest na prostych, silnych kończynach. Szablasto wygięty ogon osadzony jest wysoko. W niektórych krajach może być przycinany.

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Sierść

Podszerstek jest gęsty, a włos okrywowy szczelnie okrywa ciało. W dotyku sierść powinna być szorstka, twarda, choć ta porastająca kończyny może być nieco delikatniejsza. Krótki włos porasta głowę i uszy. Na pysku dostrzeżemy charakterystyczną brodę i wąsy, a nad oczami krzaczaste brwi.

W obrębie rasy spotyka się dwa typy kolorystyczne: jednolicie czarną z czarnym podszerskiem oraz tzw. pieprz i sól (szary podszerstek i włos okrywowy w kolorze pieprzu). W odmianie pieprzu i soli spotyka się osobniki ciemnoszare, w odcieniu żelaza, srebrzyste. Na pysku występuje maska o odcieniu współgrającym z kolorem ciała.

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Temperament

Oddany i lojalny w stosunku do rodziny pies, którego głównym zajęciem w ciągu dnia jest stróżowanie. Potencjalnych intruzów informuje o swej obecności za pomocą głębokiego, donośnego szczekania. Przez niemal cały czas zwierzę jest gotowe do obrony terytorium, nawet wtedy, gdy leży spokojnie u stóp właściciela. Dobrze czuje się w niemal każdych warunkach atmosferycznych – jako pies stróżujący i wiejski, jest odporny na zimno.

Odpowiednio wychowany sznaucer będzie bardzo cierpliwy i tolerancyjny. Może tego dokonać jednak za sprawą opiekuna o silnej osobowości, który nie pozwoli sobie „wejść na głowę”. Przy szkoleniu sznaucera bardzo ważna jest zatem konsekwencja, stanowczość oraz pewność siebie.

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Inteligentny i posłuszny…

Powszechnie rasa uznawana jest za inteligentną i posłuszną. Sznaucery stosunkowo łatwo się szkoli do różnego rodzaju psich sportów, w tym: agillity, flyball czy dog frisbee. Dobrze sprawdzają się również na pokazach posłuszeństwa.

Ze względu na swoją mocną osobowość, sznaucer średni może przez pierwsze 2 lata życia być bardzo ruchliwy. W tym okresie najbardziej będzie potrzebował aktywności fizycznej i pokierowania ze strony opiekunów. Przez całe życie pies będzie jednak żądny codziennego wysiłku, a także stymulacji umysłowej. Dla wielu psiarzy może być więc rasą wymagającą. Niezaspokojone potrzeby psa wywołać mogą zachowania destrukcyjne, oparte na frustracji i znudzeniu. Każdego dnia sznaucer średni potrzebuje wysiłku równego długiemu spacerowi. Najlepiej, jeśli w trakcie wyprawy będzie poruszać się truchtem. Dzięki temu da upust swojej energii i pozostanie w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej.

… ale sprawdza granice

Sznaucer miewa tendencję do sprawdzania opiekunów. Może próbować przekraczać postawione wcześniej granice, dlatego niezbędną cechą człowieka jest wspomniana już konsekwencja i pewność siebie (ale nie agresja). Pies bardzo przywiązuje się do ludzi, z którymi mieszka, dlatego chętnie będzie wychodził na spacery do lasu, jeździł w samochodzie itp.

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Kondycja zdrowotna

Sznaucery średnie są rasą ogólnie zdrową. Badania z 2008 roku, wykonywane przez Amerykański Klub Sznaucera Średniego (ang. Standard Schnauzer Club of America) pokazały, że około 1% badanych psów miało poważne problemy zdrowotne. Do głównych chorób występujących u sznaucerów średnich zalicza się dysplazję stawów biodrowych oraz dziedziczne choroby oczu.

Sznaucer średni
Sznaucer średni

Szczegółowe dane / wymiary

Sznaucer średni

  • Wysokość w kłębie: psy 46-51 cm, suki 43-48 cm
  • Waga: psy 16-26 kg, suki 14-20 kg
  • Średnia długość życia: 13-16 lat
Sznaucer średni
Sznaucer średni

Sznaucer średni – ciekawostki

  • Sznaucery średnie mogą bardzo dobrze opiekować się dziećmi.
  • Nazywany jest czasem psem o ludzkim mózgu. Stanley Coren – autor książki „Inteligencja psów” – umieścił rasę na 18 miejscu pod względem inteligencji. Oznacza się, że szybko uczy się poleceń i jest bardzo posłuszny.
  • W ciągu ostatnich 30 lat służby Stanów Zjednoczonych angażowały sznaucery średnie do wykrywania bomb, a także poszukiwania i ratowania ludzi.
  • Jednym z najbardziej znanych psów tej rasy był George, który potrafił wykryć u człowieka nowotwór skóry i płuc. Robił to za pomocą węchu – w moczu i oddechu pacjenta znajduje się bardzo niskie stężenie związków aromatycznych i alkanów wytwarzanych przez nowotwory. Czuły węch psa potrafił te związki namierzyć.
Sznaucer średni
Sznaucer średni

Polecamy


Baza Dinozaurów

11 komentarzy

    1. Sznaucer sredni czarny jest dla osób o mocnych osobowością. Najlepiej działka ogrodzona 2500 m2. + rodzina……inaczej może być problem……..

    2. Sznaucer sredni czarny jest dla osób o mocnych osobowością. Najlepiej działka ogrodzona 2500 m2. + rodzina……inaczej może być problem……..z jakim pies będzie harakterem dopiero w praktyce się dowiemy i to też może być problem…..

  1. Redakcjo w jednym programie słyszałem o kocie którego kły proporcjonalnie do ciała są najwieksze ze wszystkich kotów co to za gatunek ? Ps czy oprócz krokodyla różańcowego i amerykańskiego są jeszcze jakieś słonowodne krokodyle

  2. Redakcjo żółw skórzasty występuje na chłodnych rejonach czy widywano go pod lodem ? W jak chłodnej wodzie może pływać ?

  3. Witam, mam pytanko niezwiązane z artykułem. Jestem ciekawy, czy Redakcja Dinoanimals składa się z osób będących wyłącznie pasjonatami tematu, czy może pracujecie w zawodach związanych ze zwierzętami, a wiedzę zawartą w artykułach czerpiecie częściowo z doświadczenia? Pytam z czystej ciekawości. Pytanko może trochę osobiste i nie poczuję się urażony jeśli nie odpowiecie. Pozdrawiam.

    1. No przyznam drogi Arturze że niebywale to twoje słynne „deja vu” dość często rzuca się w oczy patrząc na niektóre komentarze na tej stronie 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button