29 03 2017


Sznaucer średni

Autor:

|

11 sierpnia 2016

|

Edytowany: 11 sierpnia 2016

|

7 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Psy w typie sznaucera spotykano już w średniowieczu. Do ich głównych zajęć zaliczało się polowanie na gryzonie, które utrudniały życie zwierzętom hodowlanym i ich właścicielom. Współcześnie brodate sznaucery to czujni opiekunowie rodzin, jednak nadal świetnie sprawdzający się jako stróże, ratownicy a nawet… psy wykrywające zmiany nowotworowe u ludzi.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
 • Sekcja 1.1: Pinczery
 • Próby pracy: nie podlega
 • Typ: dogowaty
 • Kraj pochodzenia: Niemcy
Sznaucer średni

Sznaucer średni

Historia rasy

Na przełomie XIX i XX wieku w Niemczech zaczęły rodzić się pinczery gładkowłose i szorstkowłose. O psach w typie „szorstkowłosego pinczera” wspominano jednak już w wieku XVI. Swój współczesny, królewski wygląd zawdzięczają krzyżowaniu z pudlami dużymi.

Aby dany szczeniak został zaklasyfikowany jako sznaucer, musiał wywodzić się co najmniej od 3 pokoleń czystych pinczerów szorstkowłosych. Dla wielu hodowców udowodnienie pochodzenia nie było problemem, dlatego szorstkowłose psy szybko zyskały status odrębnej rasy.

Pierwotnie psy w typie sznaucera pracowały w stajniach jako szczurołapy. Dobrze żyły z końmi, dlatego w pewnym momencie stały się ich towarzyszami w czasie długich podróży dyliżansami. W czasie I wojny światowej pełniły natomiast rolę posłańców i tępicieli gryzoni. Wizerunek sznaucera znajdziemy na obrazach takich malarzy jak Dürer czy Rembrandt.

Do dzisiaj sznaucer średni to pies wszechstronnie uzdolniony. Dobrze sprawdza się podczas polowań, tropienia, w ochronie i pracy dla wojska, a także w zawodach sprawdzających zwinność i posłuszeństwo.

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Charakterystyka

Wygląd

Sznaucer średni jest mniejszy od sznaucera olbrzymiego i większy od sznaucera miniaturowego. Sylwetka ma kształt kwadratu, głowa jest szeroka, prostokątna. Na pysku widzimy duży, czarny nos. Owalne oczy mają ciemnobrązowy kolor tęczówek. Uszy wiszą, przylegając do policzków. Mają kształt litery „V”, są wysoko osadzone i załamane. Przycięte uszy mają zaostrzone czubki, a płatki sterczą.

Mocna, krępa sylwetka wsparta jest na prostych, silnych kończynach. Szablasto wygięty ogon osadzony jest wysoko. W niektórych krajach może być przycinany.

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Sierść

Podszerstek jest gęsty, a włos okrywowy szczelnie okrywa ciało. W dotyku sierść powinna być szorstka, twarda, choć ta porastająca kończyny może być nieco delikatniejsza. Krótki włos porasta głowę i uszy. Na pysku dostrzeżemy charakterystyczną brodę i wąsy, a nad oczami krzaczaste brwi.

W obrębie rasy spotyka się dwa typy kolorystyczne: jednolicie czarną z czarnym podszerskiem oraz tzw. pieprz i sól (szary podszerstek i włos okrywowy w kolorze pieprzu). W odmianie pieprzu i soli spotyka się osobniki ciemnoszare, w odcieniu żelaza, srebrzyste. Na pysku występuje maska o odcieniu współgrającym z kolorem ciała.

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Temperament

Oddany i lojalny w stosunku do rodziny pies, którego głównym zajęciem w ciągu dnia jest stróżowanie. Potencjalnych intruzów informuje o swej obecności za pomocą głębokiego, donośnego szczekania. Przez niemal cały czas zwierzę jest gotowe do obrony terytorium, nawet wtedy, gdy leży spokojnie u stóp właściciela. Dobrze czuje się w niemal każdych warunkach atmosferycznych – jako pies stróżujący i wiejski, jest odporny na zimno.

Odpowiednio wychowany sznaucer będzie bardzo cierpliwy i tolerancyjny. Może tego dokonać jednak za sprawą opiekuna o silnej osobowości, który nie pozwoli sobie „wejść na głowę”. Przy szkoleniu sznaucera bardzo ważna jest zatem konsekwencja, stanowczość oraz pewność siebie.

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Inteligentny i posłuszny…

Powszechnie rasa uznawana jest za inteligentną i posłuszną. Sznaucery stosunkowo łatwo się szkoli do różnego rodzaju psich sportów, w tym: agillity, flyball czy dog frisbee. Dobrze sprawdzają się również na pokazach posłuszeństwa.

Ze względu na swoją mocną osobowość, sznaucer średni może przez pierwsze 2 lata życia być bardzo ruchliwy. W tym okresie najbardziej będzie potrzebował aktywności fizycznej i pokierowania ze strony opiekunów. Przez całe życie pies będzie jednak żądny codziennego wysiłku, a także stymulacji umysłowej. Dla wielu psiarzy może być więc rasą wymagającą. Niezaspokojone potrzeby psa wywołać mogą zachowania destrukcyjne, oparte na frustracji i znudzeniu. Każdego dnia sznaucer średni potrzebuje wysiłku równego długiemu spacerowi. Najlepiej, jeśli w trakcie wyprawy będzie poruszać się truchtem. Dzięki temu da upust swojej energii i pozostanie w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej.

… ale sprawdza granice

Sznaucer miewa tendencję do sprawdzania opiekunów. Może próbować przekraczać postawione wcześniej granice, dlatego niezbędną cechą człowieka jest wspomniana już konsekwencja i pewność siebie (ale nie agresja). Pies bardzo przywiązuje się do ludzi, z którymi mieszka, dlatego chętnie będzie wychodził na spacery do lasu, jeździł w samochodzie itp.

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Kondycja zdrowotna

Sznaucery średnie są rasą ogólnie zdrową. Badania z 2008 roku, wykonywane przez Amerykański Klub Sznaucera Średniego (ang. Standard Schnauzer Club of America) pokazały, że około 1% badanych psów miało poważne problemy zdrowotne. Do głównych chorób występujących u sznaucerów średnich zalicza się dysplazję stawów biodrowych oraz dziedziczne choroby oczu.

Sznaucer średni

Sznaucer średni

Szczegółowe dane / wymiary

Sznaucer średni

 • Wysokość w kłębie: psy 46-51 cm, suki 43-48 cm
 • Waga: psy 16-26 kg, suki 14-20 kg
 • Średnia długość życia: 13-16 lat
Sznaucer średni

Sznaucer średni

Sznaucer średni – ciekawostki

 • Sznaucery średnie mogą bardzo dobrze opiekować się dziećmi.
 • Nazywany jest czasem psem o ludzkim mózgu. Stanley Coren – autor książki „Inteligencja psów” – umieścił rasę na 18 miejscu pod względem inteligencji. Oznacza się, że szybko uczy się poleceń i jest bardzo posłuszny.
 • W ciągu ostatnich 30 lat służby Stanów Zjednoczonych angażowały sznaucery średnie do wykrywania bomb, a także poszukiwania i ratowania ludzi.
 • Jednym z najbardziej znanych psów tej rasy był George, który potrafił wykryć u człowieka nowotwór skóry i płuc. Robił to za pomocą węchu – w moczu i oddechu pacjenta znajduje się bardzo niskie stężenie związków aromatycznych i alkanów wytwarzanych przez nowotwory. Czuły węch psa potrafił te związki namierzyć.
Sznaucer średni

Sznaucer średni

Polecamy

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Aligator, krokodyl, kajman i gawial
Mastif tybetański – najdroższy pies świata
Aborygeński Tęczowy Wąż
Królestwo zwierząt – Płazy
Titanoboa – największy wąż świata
Kruk zwyczajny (Corvus corax)
Szarańcza – żarłoczna plaga
Drop wielki, zwyczajny (Otis tarda)
Sarna europejska (Capreolus capreolus).
Jaskółki (Hirundinidae) – ptaki wolności
Trylobity (Trilobita)
Najbardziej inteligentne zwierzęta – TOP 10
Sarkozuch (Sarcosuchus)
Cietrzew zwyczajny – zacietrzewiony ptak
Papugi (Psittacidae)
Bokser, boxer
Lew jaskiniowy, europejski, euroazjatycki
Słoń morski północny i południowy
Puli – pies Marka Zuckerberga
Zwierzęta wymarłe w XXI wieku.
Ukąszenia węży

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(7) Komentarze

 1. Ewelina
  11 sierpnia 2016 at 15:29

  Śliczny psiak. Chciałabym takiego mieć…

 2. Gama
  14 sierpnia 2016 at 12:25

  Redakcjo w jednym programie słyszałem o kocie którego kły proporcjonalnie do ciała są najwieksze ze wszystkich kotów co to za gatunek ? Ps czy oprócz krokodyla różańcowego i amerykańskiego są jeszcze jakieś słonowodne krokodyle

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   14 sierpnia 2016 at 14:22

   Najprawdopodobniej chodziło o panterę mglistą.
   To jedyne krokodyle słonowodne, choć sztuka adaptacji tych gadów nie wyklucza, że inne gatunki również mogą sporadycznie w tym środowisku przebywać.

 3. Rzym
  18 sierpnia 2016 at 14:53

  Redakcjo żółw skórzasty występuje na chłodnych rejonach czy widywano go pod lodem ? W jak chłodnej wodzie może pływać ?

 4. Ziomek
  20 sierpnia 2016 at 17:00

  Witam, mam pytanko niezwiązane z artykułem. Jestem ciekawy, czy Redakcja Dinoanimals składa się z osób będących wyłącznie pasjonatami tematu, czy może pracujecie w zawodach związanych ze zwierzętami, a wiedzę zawartą w artykułach czerpiecie częściowo z doświadczenia? Pytam z czystej ciekawości. Pytanko może trochę osobiste i nie poczuję się urażony jeśli nie odpowiecie. Pozdrawiam.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   20 sierpnia 2016 at 18:06

   Artykuły przygotowywane są zarówno przez pasjonatów tematu, jak i osoby które zajmują się zawodowo tematyką zwierząt.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl