29 03 2017


Orzeł stepowy (Aquila nipalensis)

Autor:

|

4 czerwca 2014

|

Edytowany: 9 stycznia 2017

|

2 komentarzy

|

Kategoria: Afryka / Azja / Europa / Orły / Ptaki / Ptaki drapieżne / Zwierzęta

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis)

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis)

Orzeł o preferencjach żywieniowych sępa. W jego jadłospisie dominuje świeża padlina, innej nie tknie. Smuklejszy od orła przedniego (Aquila chrysaetos), ale równie dostojny. Złodziej i spryciarz – orzeł stepowy to, niewątpliwie, jeden z ciekawszych przedstawicieli rodzaju Aquila.

Klasyfikacja

 • Gromada: ptaki
 • Rząd: szponiaste
 • Rodzina: jastrzębiowate
 • Podrodzina: orły
 • Rodzaj: Aquila
 • Gatunek: orzeł stepowy

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Podgatunki i zasięg

Orzeł stepowy (A. nipalensis nipalensis)

Lęgowiska zakłada w Górach Ałtaj, wschodniej Mongolii, południowym Tybecie, aż do wschodnich Chin. Większość osobników zimuje na południu Azji.

Orzeł wschodni (A. nipalensis orientalis)

Rozmnaża się w Europie południowo-wschodniej, północnej Rosji, Azji Środkowej, na Dalekim Wschodzie i w Kazachstanie środkowo-wschodnim. Zimą migruje na Bliski Wschód, Półwysep Arabski, do Afryki Wschodniej i Południowej.

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Dawne tereny występowania i preferowane siedliska

Pierwotny obszar występowania tego gatunku obejmował tereny od Europy wschodniej do Azji Środkowej (od Tybetu do Mandżurii) oraz Azję Wschodnią z Mongolią na czele. W Europie obecny tylko w północnej Rosji i na północny-zachód od Morza Kaspijskiego. Gniazduje w Mołdawii i Rumunii, kiedyś również na stepach Ukrainy, ale od dawna nie ma tam po nim śladu.

Większość europejskich i zachodnioazjatyckich orłów stepowych spędza zimę w Afryce Wschodniej i Południowej, inne odlatują na Półwysep Arabski. Osobniki z Dalekiego Wschodu zimują natomiast w Indiach i krajach z nią sąsiadujących.

Jak sama nazwa wskazuje, orzeł stepowy wybiera otwarte, suche tereny, czyli pustynie, sawanny i trawiaste stepy. Żyje na wysokości do 3000 m n.p.m., ale można go spotkać nawet na 7900 m n.p.m. Przeciętne terytorium ma powierzchnię 30 – 50 km2, choć czasem obejmuje aż 100 km2. Ponieważ orzeł stepowy wybiera tereny ubogie w drzewa, gniada buduje na ziemi, zboczach skał, jak również w krzakach i na słupach telegraficznych.

Orły stepowe (Aquila nipalensis).

Charakterystyka

Wygląd

Różnice w kolorze upierzenia i wymiarach między podgatunkami są nieznaczne: orzeł stepowy jest ciemniejszy i nieco większy od orła wschodniego. Generalnie jednak, ptak osiąga 60 – 81 cm długości, 165 – 214 cm rozpiętości skrzydeł, a masa waha się między 2,4, a 4,9 kg. Jak u wszystkich orłów, samice są większe i cięższe od samców.

Na piórach dominuje jasny i ciemny brąz, na karku występuje często żółty lub rudy akcent. Lotki i ogon są najciemniejsze, prawie czarne. Na spodniej części skrzydeł pojawia się jasny, a nawet biały pas. Oczy mają brązowy odcień, dziób jest haczykowaty, ciemnoszary na czubku, u podstawy żółty. Ogon stosunkowo krótki i klinowaty, nogi na całej długości pokryte puszystymi brązowymi piórami, stęp nagi, żółty. Osobniki niedojrzałe charakteryzują się białą plamą na szyi, pełnię dojrzałych barw przybierają między 3 – 4 rokiem życia.

Orzeł stepowy wyglądem najbardziej przypomina orła sawannowego (Aquila rapax), ale jest od niego ciemniejszy i większy.

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Dieta i sposób polowania

Poluje głównie na małe ssaki, zwłaszcza susły, jak również na niewielkie ptaki, gady i owady. Najbardziej jednak przepada za świeżą padliną, która stanowi podstawę diety. Nie cofnie się również przed kradzieżą.

W gardle posiada specjalne wole przechowujące pokarm zanim zostanie połknięty lub zwrócony celem nakarmienia potomstwa.

Poszukuje ofiary latając nad terytorium. Kiedy ją znajduje, pikuje ku niej i zabija na ziemi swymi potężnymi szponami. W innym przypadku potrafi ukraść zdobycz obcemu ptakowi w locie lub złapać gryzonia próbującego uciec do nory. Dla podgatunku A. n. orientalis bardzo ważnym elementem diety są gryzonie, zwłaszcza susły – w okresie lęgowym stanowią aż 98% menu. Padlina spożywana jest najczęściej na obszarach migracyjnych. Innym obfitym źródłem pożywienia na „obczyźnie”, w szczególności w RPA, są termity.

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Zachowanie i rozród

Orzeł stepowy ma koczownicze usposobienie. Przed nadejściem najzimniejszych miesięcy wyrusza w podróż do południowych regionów Ziemi (Indie, Bliski Wschód). Migracje lęgowe rozpoczynają się w połowie lutego, miesiąc później pojawiają się młode.

W porównaniu z innymi ptakami, spędza stosunkowo dużo czasu na ziemi, jest także bardzo wyważony i rzadko wokalizuje (wyjątkiem jest okres lęgowy).

Na lęgowiska przylatuje w okolicach marca i kwietnia. Buduje duże gniazdo o szerokości ok. 1 m i głębokości ok. 50 cm. Materiałem budulcowym są gałązki, wnętrze jest wyścielone starymi tkaninami, słomą lub odchodami wielbłądów. Konstrukcja mieści się na ziemi, ale w wyniku zmiany siedlisk spowodowanych polowaniami ptak stopniowo przenosi się na drzewa, krzewy i sztuczne konstrukcje. W budowę gniazda angażuje się samiec i samica

W lęgu pojawia się od 1 do 3 białych jaj pokrytych żółto-brązowymi plamkami, które są wysiadywane przez ok. 45 dni. Po ok. 60 dniach od wyklucia młode są opierzone i mogą opuścić dom. Sukces reprodukcyjny w określonym sezonie lęgowym jest ściśle związany z liczebnością świstaków będących głównym źródłem pożywienia dla piskląt.

Orzeł wschodni (Aquila nipalensis orientalis).

Jeden z najszybszych ptaków

Orzeł stepowy to jeden z najszybszych ptaków. W locie poziomym może latać z prędkością 60 km/h, w locie nurkowym osiąga zaś nawet 300 km/h.

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Szczegółowe dane i wymiary

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis)

 • Długość ciała: 60 – 83 cm
 • Rozpiętość skrzydeł: 165 – 214 cm
 • Masa: samice: 2,3 – 4,9 kg, samce: 2 – 3,5 kg
 • Długość życia: do 30 lat na wolności, do ponad 40 lat w niewoli.

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Orzeł stepowyciekawostki

 • Orzeł stepowy jest raczej milczącym ptakiem. Kiedy się odezwie, bardzo przypomina kruka, gawrona lub wronę.
 • Jest bardzo przebiegłym łowcą – jeden z osobników przebywających w Afryce Wschodniej obserwował podziemną trasę ślepca (Spalax), dostrzegając ruchy gleby, następnie zlatywał w to miejsce i starał się wykopać ofiarę szponami.
 • Choć w naszym kraju nie występuje powszechnie, czasem zdarza mu się odwiedzić Polskę (do tej pory zarejestrowano 14 takich wizyt).
 • W Polsce orzeł stepowy jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
 • Orzeł stepowy może założyć gniazdo na opuszczonym samochodzie.
 • Tylko 2 razy zarejestrowano lęg liczący aż 5 jaj.
 • W okresach migracji mieszkańcy Azji obserwują wiele przelatujących orłów stepowych – w Khare (Nepal), między październikiem i listopadem oszacowano, że na niebie pojawiało się ok. 15 ptaków na godzinę.

Orzeł stepowy (Aquila nipalensis).

Polecamy

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Pancernik (Dasypodidae).
Zimorodek zwyczajny (Alcedo atthis).
Agama brodata, brodatogama brodata (Pogona barbata)
Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi)
Park Narodowy Serengeti
Doberman
Rozgwiazdy (Asteroidea)
Tosa, Tosa inu – zakazany pies
Chomik, Chomiki (Cricetinae)
Diabeł tasmański – agresywny torbacz
Akita amerykańska
Jenot, szop usuryjski, lis japoński
Nosorożec włochaty (Coelodonta antiquitatis)
Angora turecka
Największe ryby słodkowodne – TOP 10
Chow chow
Sejwal (Balaenoptera borealis).
Ustonogi – zabójcze krewetki
Bawół afrykański – byk z afryki
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)
Bielik amerykański

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(2) Komentarze

 1. Boogie
  1 października 2014 at 16:59

  W ciekawostkach : Orzeł stepowy jest ptakiem raczej milczącym ptakiem.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl