12 01 2017


Najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny

Autor:

|

25 czerwca 2014

|

Edytowany: 23 stycznia 2016

|

15 komentarzy

|

Kategoria: Gady / Mięczaki / Morskie / Opracowania / Owady / Płazy / Ptaki / Rośliny / Ryby / Ssaki / Top 10 / Zwierzęta

Najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny

Najmniejsze organizmy i zwierzęta na Ziemi

Obok kolosalnych płetwali, potężnych słoni i walecznych orłów żyją istoty praktycznie niewidzialne. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy najmniejsze organizmy, zwierzęta i rośliny żyjące na Ziemi. Nie będziemy sugerować się wyłącznie długością ciała, ale również masą a nawet… wielkością genomu.

Przedstawiamy najmniejsze:

 • Gady
 • Mięczaki
 • Płazy
 • Ptaki
 • Ssaki
 • Ryby
 • Rośliny
 • i wiele innych organizmów.

Zapraszamy do do wędrówki przez świat najmniejszych z najmniejszych.

Wirusy.

Najmniejsze organizmy na świecie

Najmniejsze Wirusy

Wielu naukowców uważa wirusy za byty nieożywione, ponieważ nie posiadają struktury komórkowej ani nie potrafią samodzielnie metabolizować – same zresztą potrzebują komórek gospodarza, aby dokonywać replikacji i syntezy nowych produktów. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że wirusy można klasyfikować jako organizmy żywe ze względu na fakt, że posiadają własny genom i potrafią wykorzystywać metabolizm innego organizmu. Sugerując się tą drugą możliwością, określono najmniejszy odkryty wirus.

Pod względem wielkości genomu najmniejsze okazują się wirusy RNA, a dokładniej retrowirusy, takie jak wirus mięsaka Rousa o długości 3,5 kbp (kilo par zasad) przy średnicy wynoszącej 80 nm (nanometrów). Najmniejsze dwuniciowe wirusy DNA to hepadnawirusy, odpowiedzialne za zapalenie wątroby typu B. Wirus ten mierzy 3,2 kbp przy średnicy 42 nm. Najmniejszym bakteriofagiem jest Fag Fi-X174. Uważa się, że jest większy od wirusa zapalenia wątroby typu B, ponieważ ma długość ok. 4 kbp.

Jednak najmniejszy znany człowiekowi wirus to jednoniciowy cirkowirus świń typu 1, który składa się z 1759 nukleotydów, a średnica kapsydy mierzy ok. 17 nm.

Wirusy.

Najmniejsze Bakterie

Za najmniejszy niezależny organizm zdolny do wzrostu i rozmnażania uważa się bakterię Mycoplasma genitalium pasożytującą w układzie moczowo-płciowym, oddechowym i pokarmowym ssaków naczelnych. Mierzy od 200 do 300 nm i określana jest mianem ultramikrobakterii. Jest bowiem znacznie mniejsza od innych organizmów tego rodzaju.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nieodżywiona bakteria zmniejsza swoje rozmiary, co jest czynnikiem komplikującym klasyfikację i rozpoznanie.

Bakterie.

Najmniejsze Mikroby

Najmniejszym organizmem (mikrobem, drobnoustrojem) jest archeowiec o nazwie Nanoarchaeum equitans, którego średnica wynosi ok. 400 nm. Odkryto go w 2002 r. w kominie hydrotermalnym u wybrzeży Islandii. Odkrycia dokonał Karl Stetter, który równocześnie stwierdził, że mikroby te żyją w temperaturze bliskiej temperatury wrzenia.

Wydaje się również, że Nanoarchaeum equitans musi mieć stały kontakt z organizmem gospodarza, dzięki któremu jest w stanie przetrwać.

Najmniejsze Eukarionty

Najmniejszymi wolno żyjącymi eukariontami są prazynofity – jednokomórkowe glony z gromady zielenic, których średnica wynosi zaledwie 0,8 nm.

Mikroby.

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Park Narodowy Krugera
Bearded collie – czworonożny brodacz
Park Narodowy Serengeti
Mastif hiszpański – nieustraszony i kochający
Gawron – towarzyski ptak
Niagara – fascynujący wodospad
Cietrzew zwyczajny – zacietrzewiony ptak
Basenji – pies z charakterem
Wielki Kanion Kolorado – ulubieniec Roosevelta
Shih tzu – figlarny psiak
Wodospad Iguazú
Tętno zwierząt – TOP 10
Rekin polarny, grenlandzki – długowieczny rekin
Wielka Rafa Koralowa
Walki psów
Kot doński sfinks
Landseer – kochający olbrzym
Lwy ludojady
Park Narodowy Yellowstone
Afrykański kot złocisty – brat lamparta
Wodospady Wiktorii

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(15) Komentarze

 1. Creepu
  25 czerwca 2014 at 11:40

  Od kiedy na dinoanimals są mikroby i bakterie? Dinoanimals jest o tematyce roślin i zwierząt.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   25 czerwca 2014 at 11:45

   A przejrzałeś cały artykuł? Od czegoś trzeba zacząć, skoro piszemy na temat najmniejszych z najmniejszych 🙂

 2. Creepu
  25 czerwca 2014 at 12:02

  czytałem calutki przed napisaniem tamtego komentarza. A właśnie, kiedy nowy artykuł o tematyce roślin?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   25 czerwca 2014 at 13:06

   To jeszcze poprzeglądaj, bo uzupełniamy ten artykuł na bieżąco. Już dodaliśmy kilka zdjęć i nowe zwierzęta. A w ciągu najbliższych dni będą kolejne maluchy w tym artykule.

   Postaramy się coś w tym tygodniu na temat roślin opublikować.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   26 czerwca 2014 at 13:43

   Zgodnie z obietnicą nowy artykuł na temat roślin – Eukaliptusy.

 3. Creepu
  25 czerwca 2014 at 18:36

  może zróbcie mechanizm który pokazuje w jakich artykułach ostatnio dodano coś nowego lub poprawiono lub zmieniono i zeby w tym mechanizmie bylo pokazane co wtedy bedzie fajnie bo kazdy bedzie wiedzial gdzie jest cos nowego 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   25 czerwca 2014 at 18:42

   Nie mamy dzisiaj takiego mechanizmu 🙁 Cały czas wracamy do wielu artykułów i w miarę pojawiających się np. nowości, czy też odkryć uzupełniamy i rozszerzamy opracowania. Czasami są to drobne uzupełniania, czy korekty związane z nowymi odkryciami, a czami pojawiają się wręcz nowe artykuły jak np. początkowo Goryl – największa małpa, ta tematyka została uzupełniona o artykuł Goryle. Czasami są to np. nowe zdjęcia. Twój pomysł jest fajny i z pewnością zastanowimy się, czy coś możemy w tym kierunku zrobić.

 4. detu
  2 lipca 2014 at 22:22

  Świetna gra Kostaryki w tegorocznych MŚ na pewno ma coś wspólnego z tymi osami 😉

  • Max
   2 lipca 2014 at 22:29

   Zapewne zwodnicy Kostaryki wypuszczają je na swoich przeciwników 🙂

 5. GrauerWolf
  18 listopada 2015 at 20:25

  Jakiej wielkości jest niesporczak?
  Wiem, że jest bardzo mały. Czy by się załapał na listę najmniejszych zwierząt?

 6. Majster
  7 kwietnia 2016 at 01:12

  Nie zgadzam się co do roślin- nie wspomnieliście o jednokomórkowych roślinach takich jak np. chlorella, które są o wiele mniejsze niż przytoczone tu wolfie.

 7. Miśka
  6 sierpnia 2016 at 11:52

  Obrazki podpisane wirusy pokazują komórki nerwowe, żaden wirus tak nie wygląda. Wśród „wirusów” (klasyfikacja jest ciężka) są jeszcze wiroidy, które są mniejsze, niż cirkawirusy. Warto dodać, że Mycoplasma nie ma ściany komórkowej i jest bezwzglednym pasozytem, czyli jest niezdolna do życia poza komórkami gospodarza, jako taka ciekawostka 😉 Bakterie również są drobnoustrojami, więc pisanie o archeowcu większym od wspomnianej wcześniej Mycoplasma jest niespójne logicznie. Takie uwagi ode mnie 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   6 sierpnia 2016 at 13:10

   Dziękujemy za uzupełnienie – to rzeczywiście komórki nerwowe – w chwili publikacji nie dysponowaliśmy fotografiami wirusów, stąd taka ilustracja.

 8. Spencer lynx
  12 stycznia 2017 at 18:49

  Z tego co wiem za najmniejsze ssaki uchodzą zębiełki.
  Suncus etruscus znany jako „ryjówka etruska” waży średnio 1.5 grama.Długość ciała to „aż” 5cm. ale jakieś 40% przypada na cieniutki ogon-u świnionosa wypadałoby dodać rozpiętość błoniastych skrzydeł a te są proporcjonalnie ogromne…
  Jeszcze mniejszy gatunek zębiełka odkryto niedawno na bagnach wyspy Hokkaido-z ogonem ma jakieś 4 cm. wagi niestety nie pamiętam.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl