NosorożceSsakiWymarłeZwierzęta

Arsinoiterium (Arsinoitherium)

Arsinoiterium (Arsinoitherium)

Oto kolejny przedstawiciel prehistorycznych ssaków. Tym razem bierzemy pod lupę niezwykłego mieszkańca Afryki, który nosił w sobie cechy nosorożca, słonia i hipopotama. Eoceński olbrzym, zwany Arsinoiterium, żył miliony lat temu w miejscach bogatych w roślinność będącą podstawą jego diety. Zapraszamy do bliższego poznania zwierzęcia o niespotykanym dzisiaj wyglądzie.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki
  • Nadrząd: Paenungulata
  • Rząd: embritopody
  • Rodzina: Arsinoitheriidae
  • Rodzaj: Arsinoitherium
  • Gatunki:
    • Arsinoitherium andrewsi
    • Arsinoitherium giganteus (odkryty w roku 2003)
    • Arsinoitherium zitteli
Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium) – szkielet.

Datowanie i występowanie

Ten roślinożerny olbrzym żył prawdopodobnie na przełomie późnego eocenu i wczesnego oligocenu, czyli od 36 do 27 mln lat temu. Zajmował tereny dzisiejszej Afryki – jego szczątki odkryto w Egipcie, Omanie, Arabii Saudyjskiej i Etiopii. Na swe siedliska wybierał tropikalne lasy deszczowe oraz namorzynowe.

Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium) – czaszka.

Charakterystyka

Wygląd

Ogólną budową ciała przypominał współczesne nosorożce, jednak pod względem zachowań bliżej mu było do hipopotama – jego kończyny były lepiej przystosowane do życia w wodzie, niż na lądzie. Nozdrza były szerokie, a wargi powiększone i ruchliwe, co umożliwiało mu zrywanie liści i owoców. W jamie ustnej rosły 44 zęby przystosowane do spożywania określonych rodzajów roślinności.

Rogi

Najbardziej charakterystyczną cechą Arsinoiterium były ogromne, połączone u podstawy rogi, ulokowane z przodu pyska. Te duże twory czaszkowe były puste w środku, mogły zatem służyć za instrument podczas okresu godowego – dzięki nim zwierzę byłoby w stanie emitować rozmaite dźwięki. Niewykluczone również, że służyły one samcom za broń w czasie walki z konkurentem. Podejrzewa się zatem, że największe rogi posiadały osobniki męskie, co świadczyłoby o dymorfizmie płciowym.

Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium) – imponujące rogi.

Choć imponujące rogi na pysku pełniły ważną rolę obronną, mogły utrudniać zwierzęciu obserwowanie otoczenia. W związku z tym Arsinoiterium musiało bez przerwy obracać głową. Oprócz ogromnych rogów, nad oczami widoczne były małe, spiczaste „różki”.

Wysokość w kłębie wynosiła 1,75-2,2 m, długość ciała ok. 3-5 m, a waga mogła dochodzić do ok. 3-4 ton.

Zwierzę pokryte było bardzo grubą skórą, przypominającą skórę współczesnych słoni. Mogła być w odcieniu szarości, z wyjątkiem jasnego brzucha i piersi, choć to jedynie przypuszczenia na zasadzie analogii. Krępą sylwetkę wspierały silne, proste kończyny, bardzo podobne do słoniowych. Na lądzie poruszał się niezgrabnie, ale w wodzie szerokie łapy świetnie pełniły funkcję wioseł.

Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium) – wizualizacja.

Dieta i tryb życia

Ze względu na budowę zębów Arsinoiterium żywiło się głównie owocami, liśćmi i gałązkami. Jego rozmiary wskazują, że dziennie musiał spożywać ogromne ilości pokarmu roślinnego, dlatego niewykluczone, że większość dnia spędzał na żerowaniu. Możliwe również, że żył w niewielkich grupach, z którymi przez większość czasu przebywał w wodzie, podobnie do współczesnego hipopotama nilowego.

Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium).

Pochodzenie nazwy i odkrycia

Nazwa naukowa pochodzi od imienia królowej Egiptu, Arsinoe I, której pałac znajdował się nieopodal miejsca odkrycia szczątków prehistorycznego ssaka. Było to równocześnie jedyne stanowisko paleontologiczne, na którym znaleziono kompletne szkielety tego zwierzęcia – oaza Fajum (Faiyum Oasis) w północnym Egipcie, na Pustyni Libijskiej.

Podobne szczątki odkryto jednak również poza Afryką, a dokładniej w południowo–wschodniej Europie, w Mongolii oraz w Turcji. Wykopano tam fragmenty szczęk, które prawdopodobnie należały do starszych krewnych Arsinoiterium. Znalezisku z Mongolii nadano nazwę Radinskya yupingae, natomiast szczątki z Europy sklasyfikowano jako Crivadiatherium iliescui (jako nomen dubium – nazwa wątpliwa). Fragmentaryczne odkrycia z terenów Turcji przemianowano zaś na Palaeoamasia kansui (także nomen dubium).

Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium).

Szczegółowe dane

Arsinoiterium (Arsinoitherium)

Wymiary
  • Długość ciała: 3-5 m
  • Wysokość w kłębie: 1,75-2,2 m
  • Długość rogów: do 1,5 m
  • Waga: 2,5-4 tony
  • Liczba zębów: 44
Występowanie i datowanie:
  • Żył: 36-30 (Arsinoitherium giganteum ~27) mln lat temu
  • Okres: późny eocen/wczesny oligocen
Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium).

Arsinoiterium (Arsinoitherium) – ciekawostki

  • Choć Arsinoiterium było podobne do nosorożca i zachowywało się jak hipopotam, najbliższym jego krewnym jest słoń.
  • Duże rozmiary ssaka chroniły go zapewne przed atakami drapieżników. Możliwe jednak, że młode lub chore osobniki padały ofiarą kreodontów (Creodonta) – ssaków tworzących dominującą w Afryce grupę drapieżców.
Arsinoiterium (Arsinoitherium)
Arsinoiterium (Arsinoitherium).

Polecamy


Baza Dinozaurów

84 komentarzy

    1. Nosorożcowate to akurat są zwierzęta spokrewnione z koniami,arsinoiterium zaś było spokrewnione ze słoniami,a hipopotamy są spokrewnione z wielorybami,takie podobne zwierzęta,a tak niespokrewnione ? .

    1. Panowie,dzięki za komentarze,jednak piszcie je z kliknięciem przycisku „Odpowiedz”, żeby nie zaczynać nowego tematu ? .

    1. Chalicotherium to ciekawy ssak, miał dziwną pozycję – chodził trochę jak goryl podpierając się na pięściach, bowiem miał dużo dłuższe przednie kończyny. Rzadko pojawiają się na jego temat informację, więc temat wybrałeś bardzo interesujący.

      1. No ja też tak myślę,nie wiem czy to ja wywołałem tą falę komentarzy,ale ważne,że przynajmniej ten artykuł zyskał większą popularność.

      1. Ups…mała wpadka ;),ma kilka nicków,a to dlatego,że mój zwykły nick trochę jest zbytnio używany,dlatego zmieniam nick na kilka nowych 🙂 .

          1. 1.Tak,mam ferie 😉 .
            2.Myślę że gdzieś pomiędzy 30 czerwca a 1 lipca 🙂 .

  1. Alex,mój nick oznacza moje prawdziwe imię i nazwisko,moje imię to Jakub także wziąłem pierwszą i ostatnią literę i wyszło JB,potem dodałem on ze słowa tron,moje nazwisko to Pociecha więc wziąłem P i dodałem T od tron,i wtedy dodałem ronic ze słowa tronic no i na końcu numer 137,13 bo 24 lipca tyle będe miał lat a 7 bo bardzo lubiłem tą liczbę,aż do dziś ? .

    1. Domyślałem się, że to jakieś skróty, ale w życiu bym na to nie wpadł, że to tak skomplikowane 🙂
      A dlaczego dziś przestałeś lubić siódemkę :)?

      PS. Jednak nie nauczyłeś się korzystać z „Odpowiedz ;)”

      1. 1.Tak na prawdę,to nie przestałem lubić siódemki,miałem na myśli że lubię ją,nawet do dziś,i może nawet w przyszłości też będę ją lubił 🙂 .
        2.Dzięki Alex za „zaszacunowanie” mojego pomysłu na nick 🙂 .
        3.Jakoś nie mogę zapamiętać żeby z niego korzystać,ale jest coraz lepiej 🙂 .

          1. Ogółem myślę że z czasu do czasu będę robił artykuły częściej 🙂 .

  2. Dobra,postanowiłem że jednak zrobię listę artykułów,które zrobię:
    1.Chalicotherium
    2.Anomalocaris
    3.Kulindadromeus
    4.Psittacosaurus
    5.Scuttelosaurus
    6.Basilosaurus
    7.Dorudon
    8.Ichtiostega
    9.Minmi
    10.Moropus
    11.Irritator
    12.Placerias
    13.Tiktaalik
    14.Dodo
    15.Celophisys
    16.Postosuchus
    17.Acrocathosaurus
    18.Carcharodontosaurus
    19.Daspletosaurus
    20.Macrauchenia
    21.Meganura
    22.arthopleura
    23.Tanystropheus
    24.Dimetrodon
    25.Edaphosaurus
    26.Scuttosaurus
    27.Doedicurus
    28.Anthracosuchus
    29.Titanoboa
    30.Microraptor
    Na razie to tyle,ale będzie jeszcze więcej 😉 .

    1. Ale jak będziesz robił 2 artykuły rocznie, to zajmie 15 lat 😉
      A tak serio, to część już jest – jak choćby Titanoboa, Dodo czy Mircoraptor.

  3. Także zostaje mi 27 artykułów 😀 ,2 artykuły rocznie to może przesada,z roku na rok może będzie coraz więcej aż pewnie będą co miesiąc/tydzień 😀 .

  4. Panowie,postanowiłem,że ja również nadam sobie kilka nicków 😀 .
    1.Pamiętaj o odpowiedz
    2.Odpowiedź
    3.Przycisk odpowiedz
    4.Odpowiadacz
    5.Przycisk z napisem odpowiedz
    6.Proszę,odpowiedz
    7.Odpowiedz mu/jej
    To tyle ile mi się udało wymyśleć,trochę dziwne,ale skuteczne XD .

  5. Panowie,postanowiłem jaki tytuł nadam mojemu pierwszemu artykułowi:
    Chalicotherium – Kamienna Bestia
    Nazwę go dlatego gdyż Chalicotherium z greckiego tłumaczy się jako Kamienna Bestia 🙂 .

      1. No już zaczynam się „przygotowywać” na start,mam już tytuł,”listę” artykułów,czyli ogółem podstawy 🙂 .

          1. A akurat świetnie się składa bo nowy miesiąc już się zaczął 🙂 .

  6. Panowie,najwidoczniej strona Dinoanimals powraca do harmonii,bez Spino-teistycznego KCRa (teism – słowo oznaczające wiarę),oraz ortografmistrza Piotra!!!

      1. No w sumie i tak znajdzie się jakiś nowy awanturnik i tylko bóg wie co wymyśli,oraz doniosły mnie wiadomości że KCR ma powrócić,w końcu to on spowodował tsunami komentarzy pod artykułami „Spinozaur – Kolczasty Jaszczur” oraz „Król Dinozaurów Jest Tylko Jeden”,więc trochę nudy jest,wszyscy wszystko rozumieją,a odnośnie tego jak się dowiedziałem że KCR ma powrócić to już się dawno dowiedziałem na Blogu Krzysztofa „Czas Tytanów” na artykule „Starcie Tytanów” czy jakoś tak,i właśnie KCR napisał tam komentarz,to tyle ile mogę na ten temat powiedzieć,KCR praktycznie napisał komentarz jako znak powrotu 🙂 .

        1. Dodam jeszcze że KCR pomimo iż napisał komentarz że wrócił to i tak się nie ujawnia,możliwe że załamał się z powodu faktów na tej stronie które nie zgadzają się z jego wyobrażeniami,no i jeszcze dostał niezłą „bombkę” artykułem „Starcie Tytanów” gdzie T.Rex zgładza jego Spino-Bogo-Zaura 🙂 .

  7. Witam,długo na tym artykule nie pisałem,chciałem oznajmić że nowe dinozaury już są w toku,także bądźcie cierpliwi,to będzie coś przykuwającego 🙂 .

  8. Dobrze, że pracujesz nad artykułami związanymi z dinozaurami bo już dawno nic się na ich temat nie pojawiło na Dinoanimals. Tak w ogóle wiadomo co się dzieje z Starciem tytanów lub Świat dinozaurów , bo już dawno nie było żadnych wpisów na tych blogach.

  9. Witam,dawno nie pisałem na tym artykule,ale powiem jedno,wzrósł u mnie poziom artów jakie stworzyłem na artykuły o alternatywnych dinozaurach jakie się pojawią 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button