DomowePsySsakiZwierzęta

Wilczak czechosłowacki – pies w wilczej skórze

Wilczak czechosłowacki, Ceskoslovensky Vlcak – krzyżówka psa z wilkiem

Eksperyment sprzed kilkudziesięciu lat miał zaspokoić ludzką ciekawość i odpowiedzieć na pytanie, czy pies i wilk może mieć potomstwo. Okazało się, że niezwykłe połączenie obu psowatych to coś więcej niż ciekawostka biologiczna. Z tej krzyżówki powstało bowiem zwierzę wytrzymałe, silne, żywiołowe, inteligentne, bardzo niezależne, ale również niebywale lojalne wobec człowieka. Oto wilczak czechosłowacki – jedna z dwóch krzyżówek wilka i psa domowego, zaklasyfikowana przez FCI jako odrębna, pełnoprawna psia rasa.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające
  • Sekcja 1: Psy pasterskie
  • Próby pracy: wymagane
  • Inne nazwy: Czeslovakian Wolfdog
Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki.

Historia i pochodzenie rasy

W roku 1955 doszło do wielkiego czechosłowackiego eksperymentu. Miał on na celu skrzyżowanie owczarka niemieckiego z wilkiem eurazjatyckim. Eksperyment wykazał, że krzyżówka tego rodzaju jest możliwa przy kojarzeniu psa z wilczycą i wilka z suką. Twórcą nowej rasy był niejaki Hartl pochodzący z Czech, jego następcą był natomiast Słowak o nazwisku Rosik.

W roku 1965, po zakończeniu eksperymentu, opracowano nowy plan hodowlany, który uwzględniał połączenie cech użytkowych wilka z pożądanymi cechami psa. W roku 1982 wilczak czechosłowacki został uznany za rasę narodową Czechosłowacji. Po rozpadzie Czechosłowacji patronackim państwem wilczaka została Słowacja.

Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki.

Charakterystyka

Wygląd

Rasa jest stosunkowo młoda, dlatego nie może pochwalić się długą historią. Nie umniejsza to jednak jej pozycji, ponieważ wilczak przyciąga uwagę tam, gdzie się pojawi, a wszystko przez pierwotny, wilczy wygląd.

Wilczak do złudzenia przypomina wilka eurazjatyckiego, jest wysoki, ale lekki i silny. Sierść jest stercząca i gruba, posiadająca szary nalot i typową dla wilków białą maskę; szata mieni się kolorami żółci, szarości lub srebra. Futro zimowe znacznie różni się od letniego. W miesiącach chłodnych dominuje gęsty podszerstek. W połączeniu z włosem okrywowym tworzy się sierść bardzo gruba, zwarta, świetnie chroniąca przed zimnem. Niezwykłe wrażenie potęgują bursztynowe, nieco skośne oczy oraz krótkie, sterczące uszy. Pies dysponuje bardzo silnymi szczękami. Grzbiet jest prosty, klatka piersiowa duża. Ogon znajduje się wysoko nad zadem, kiedy jednak zwierzę jest zrelaksowane, opuszcza go luźno. Zazwyczaj porusza się wykonując długie kroki, ale robi to w sposób lekki i harmonijny.

Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki.

Temperament

Wilczak czechosłowacki to pies żywiołowy, bardzo aktywny, wytrzymały, ale również posłuszny i bystry. Podobnie do wilka jest nieustraszony, ale podejrzliwy, choć nie atakuje bez powodu. Okazuje ogromną lojalność wobec właściciela, nie boi się pracy w ciężkich warunkach, wykazuje dużą wszechstronność i umiejętność adaptacji.

Aktywność

Uwielbia wszelką aktywność, ale bez dominującego, charyzmatycznego właściciela może stać się wybuchowy, impulsywny. Szybko się uczy, co świadczy o inteligencji, potrzebuje jednak dobrej motywacji i konkretnego celu, do którego chce dążyć.

Najczęstszą przyczyną nieodpowiedniego zachowania wilczaka jest brak przywództwa ze strony właściciela – człowiek niezdecydowany, zbyt uległy przegrywa u niego na starcie.

Ponadto pies szybko nudzi się powtarzaniem tych samych ćwiczeń, co prowadzi do spadku motywacji. Bez wątpienia wpływa to na efektywność szkolenia.

Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki.

Zmysły

Zmysły tego psa są bardzo wyczulone, dlatego może być świetnym tropicielem. Wykazuje wysoką niezależność, ale może działać zespołowo w osiąganiu konkretnego celu. W razie konieczności potrafi „przeprogramować się” na tryb nocny. Dzięki tym umiejętnościom jest bardzo ceniony przez wojsko.

Czy wilczak szczeka?

Problemy w czasie treningu mogą pojawić się, gdy od psa wymaga się szczekania. Wilczak dysponuje wieloma rodzajami wokalizacji, więc w niektórych sytuacjach szczekanie wydaje się mu nienaturalne. Ze swym ludzkim liderem komunikuje się w inny sposób niż szczekanie.

Szkolenie

Ogólnie rzecz biorąc, wyszkolenie wilczaka czechosłowackiego zajmuje więcej czasu w porównaniu z innymi rasami. Ponadto zdarza mu się być agresywnym w stosunku do innych zwierząt, dlatego nie zaleca się go osobom posiadającym już innego psa czy kota. Mimo to dobrze żyje z dziećmi, ale jest podejrzliwy w stosunku do obcych.

Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki.

Szczegółowe dane i wymiary

Wilczak czechosłowacki, Ceskoslovensky Vlcak

  • Wysokość w kłębie: psy: co najmniej 65 cm, suki: co najmniej 60 cm
  • Waga: psy: co najmniej 26 kg, suki: co najmniej 20 kg
  • Długość życia: 12-16 lat
Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki.

Wilczak czechosłowacki – ciekawostki

  • Wilczak czechosłowacki potrafi przebiec nawet 100 km, dysponując przy tym świetną orientacją w terenie i błyskawicznym reagowaniem na bodźce.
  • Rasa jest stosunkowo zdrowa i wytrzymała, choć w jej obrębie obserwuje się skłonność do dysplazji biodrowej.
  • Suki wilczaka czechosłowackiego wydają się łatwiejsze do wyszkolenia. Obie płcie często jednak przechodzą burzliwy okres dojrzewania.
  • Wilczak czechosłowacki sprawdza się jako pies ratowniczy i poszukiwawczy we włoskich służbach SAR (ang. Search and Rescue – Poszukiwanie i Ratunek). Szkolenie do tego rodzaju pracy wymaga jednak więcej czasu i zaangażowania niż w przypadku innych ras.
Wilczak czechosłowacki.
Wilczak czechosłowacki.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

  1. Ciekawostka – Saarlooswolfhond to rasa także powstała ze skrzyżowania wilka z owczarkiem niemieckim, jednak cechuje się zupełnie innym charakterem – ponieważ psy te uchodzą że bardzo lękliwe w stosunku do obcych ludzi i są bodajze jedyną rasą psa która ma wpisaną lękliwosć do wzorca rasy.

  2. Czy wszystko nam wolno? Niezależnie od tego kto na tym ucierpi? Robimy swoje małe i duże eksperymenty, a to z ciekawości, a to z chciwości i pychy. Nie czuję się z tym dobrze, ale te cechy należą do wzorca naszej rasy. Smutno mi z tego powodu.

  3. Saarloosy sa krzyzowka innych wilkow. Poza tym dolewano do nich krwi innych ras – widac wplyw ras polnocnych….
    Czechoslowackie Wilczaki to tylko nasz europejski wilk + owczarki ze starych uzytkowych DDRowskich linii…

    1. To nie jest popularna rasa, ze względu na bardzo trudny charakter. Z wieloma osobnikami ciężko sobie w ogóle poradzić i nie jest to zależne od właściciela, tylko charakteru wilczaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button