Springer spaniel angielski
Szlachetny wygląd springer spaniela angielskiego zapewne świetnie współgrał z XVII-wiecznymi elegantami, spędzającymi czas na polowaniach. Niemal arystokratyczna sylwetka kontrastuje jednak z pełnymi radości oczami i temperamentem godnym rozbrykanego czterolatka. Uroczy springer spaniel jest psem bardzo otwartym, radosnym i bystrym, ale jednocześnie wymagającym. Nie zalicza się bowiem do ras kanapowych – jego żywioł to ruch i przestrzeń.
Klasyfikacja FCI
- Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne
- Sekcja 2: Płochacze
- Próby pracy: podlega
- Typ: wyżłowaty
- Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Wielka Brytania
Historia rasy
Springer spaniel angielski we współczesnej formie powstał prawdopodobnie w wieku XVI-XVII. Spaniele jako grupa psów są jednak o wiele starsze, mogą bowiem pamiętać czasy starożytnego Rzymu. Psy zajmujące się wypłaszaniem zwierzyny istniały zatem na wiele wieków przed wynalezieniem broni palnej. Swą rolę spełniały jednak od początku, we współpracy z wyszkolonymi sokołami i jastrzębiami. Spaniel wypłaszał zwierzynę na otwartą przestrzeń, a ptak zabijał ją.
Wiek XVII i XVIII to z pewnością czasy największej popularności spanieli. W wieku XIX i na początku XX angielskie szczenięta z tych samych miotów klasyfikowano według myśliwskiego przeznaczenia, nie zaś do konkretnej rasy. Mniejsze osobniki, wykorzystywane do polowania na niewielkie ptaki, nazwano cockerami. Szczenięta większe angażowano do wypłaszania zwierzyny i nadawano im nazwę springery. Angielski klub kynologiczny sklasyfikował springer spaniela angielskiego do odrębnej grupy w roku 1903, w ramach pokazu psów rasowych. Pies tej rasy zdobył pierwszy championat w roku 1906.
Charakterystyka
Wygląd
Przedstawiciele rasy są średniej wielkości. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, choć czaszka jest raczej szeroka. Pysk wieńczy nos w kolorze czarnym lub wątrobianym, oczy mają kształt migdałów, a kolor tęczówek nabiera odcienia ciemnego orzecha. Blisko głowy zwisają długie, szerokie uszy.
Ciało wspierają proste i silne kończyny. Przedłużeniem ciała jest nisko osadzony ogon, który zazwyczaj nie jest podnoszony powyżej linii grzbietu. Ze względu na charakter pracy psa, ogon najczęściej zostaje skracany.
Sierść i umaszczenie
Futro jest proste, gładkie, przylegające i stosunkowo gęste, dlatego dobrze chroni przed deszczem i zimnem. Na uszach, tułowiu, kończynach przednich oraz tylnych włos formuje się w tzw. pióra.
W obrębie rasy spotyka się umaszczenie dwukolorowe: czarno–białe lub wątrobiano–białe. FCI dopuszcza wszystkie odmiany, w których występują wymienione kolory oraz białe znaczenia. Nie istnieje zatem jeden wzór umaszczenia.
Temperament
W pracy musi wykazywać się czujnością, odwagą, energicznością i samodzielnością. Na co dzień jest jednak bardzo przyjazny, łagodny i towarzyski. Przepada za towarzystwem dzieci. Dzięki wysokiej inteligencji szybko uczy się nowych umiejętności. Ponieważ zalicza się do psów bardzo radosnych, jego ogon jest niemal cały czas w ruchu. Wydaje się jakby kochał każdego, kogo spotka na swojej drodze.
Springer wymaga stanowczego opiekuna, który postawi jasne zasady postępowania, ale także będzie dbał o jego kondycję fizyczną. Jeżeli właściciel okaże się zbyt uległy lub leniwy, zwierzaka ogarnie frustracja, co może przejawiać się w zachowaniach aspołecznych, np. nadmiernym szczekaniem pod nieobecność ludzi.
W przypadku, gdy opiekun nie potrafi zachowywać się stanowczo, pies może uznać siebie za lidera grupy. W takiej sytuacji zacznie rządzić ludźmi, co może prowadzić do absurdalnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, psa należy wychowywać od okresu szczenięcego.
Wydawane polecenia powinny być wypowiadane zdecydowanie (nie agresywnie). Jeżeli pies wyczuje w tonie głosu (rasa jest na to wyczulona), że właściciel waha się (czyli nie wierzy w swój autorytet), nie będzie słuchał opiekuna. Agresja i surowość są tak samo „skuteczne” jak uległość i brak konsekwencji. Przesada w każdą stronę skutkuje więc krnąbrnością psa. Idealny opiekun springera jest spokojny, wyważony, ale jednocześnie charyzmatyczny i stanowczy.
Mimo dużej potrzeby ruchu, może mieszkać w bloku lub kamienicy. Musi jednak codziennie mieć zagwarantowaną sporą dawkę aktywności fizycznej.
Zanim przygarniesz pod swój dach angielskiego springer spaniela, warto abyś sprawdził, z jakiej linii hodowlanej pochodzi. W obrębie rasy spotyka się bowiem 2 linie: pracującą jako myśliwi i przeznaczoną do pokazów. Obie charakteryzuje wysoki poziom inteligencji. Linia pracująca potrzebuje jednak więcej ruchu ze względu na większe zapasy energii.
W obrębie rasy występuje dużo typów osobowości, których wykształcenie zależy w dużej mierze od przyszłego właściciela. Im więcej mądrej miłości, tym bardziej stabilny i szczęśliwy pies. Warto jednak pamiętać, ze wszystkie psy tej rasy wymagają dużej dawki codziennej zabawy i ćwiczeń. Ich umiłowanie wody i błotnistych terenów może zniechęcić niektóre osoby zainteresowane rasą. Zanim więc przygarniesz springer spaniela, poznaj nie tylko jego umiejętności, ale również potrzeby.
Szczegółowe dane / wymiary
Springer spaniel angielski
- Wysokość w kłębie: suki: 43-48 cm; psy: 46-51 cm
- Waga: suki: 16-20 kg; psy: 23-25 kg
- Długość życia: 11-15 lat
Springer spaniel angielski – ciekawostki
- Angielski springer spaniel jest założycielem angielskich spanieli myśliwskich, takich jak: springer spaniel walijski, irlandzki spaniel wodny i field spaniel.
- Springer dobrze żyje z innymi zwierzętami, ale ze względu na myśliwską krew nie należy mu ufać w kontakcie z ptakami.
- Niektóre osobniki mogą być podatne na zwyrodnienia stawów biodrowych, choroby oczu i epilepsję.
- Psy tej rasy mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze, dlatego nie powinny się przejadać.