GadyOpracowaniaZwierzęta

Królestwo zwierząt – Gady

Mechanizmy obronne

Kamuflaż

Gady mają tendencję do unikania konfrontacji z intruzem poprzez kamuflaż. Ptaki i gady dobrze postrzegają kolory, zatem skóra wielu przedstawicieli gromady jest gładka lub cętkowana, w odcieniach szarości, zieleni lub brązu, co umożliwia stopienie się z tłem w ich naturalnym środowisku. Jeżeli zwierzę poczuje się nagle zagrożone i nie może uciec, wydaje specyficzne odgłosy, np. gwiżdże, a grzechotnik energicznie porusza końcówką ogona składającą się z pustych „koralików”, wydając dźwięk podobny do grzechotki (stąd nazwa podrodziny).

Taktyki obronne węży

Jak wiadomo, kamuflaż nie zawsze potrafi zmylić drapieżnika, dlatego też niektóre gatunki węży stosują inne taktyki obronne. Jedne podnoszą najpierw głowę rozkładając kaptur przy szyi, aby wyglądać groźniej i pozorować większe rozmiary (znak rozpoznawczy kobr). Jeżeli sposób nie sprawdza się, wąż atakuje jadem – zmodyfikowaną śliną wydzielaną przez gruczoły jadowe umieszczone przy zębach. Osobniki niejadowite, np. wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) czy zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) udają martwe w sytuacji zagrożenia.

Iguana.

Taktyki obronne krokodyli

Kiedy krokodyl czuje się zaniepokojony, rozchyla paszczę wystawiając zęby i żółty język, jeśli to nie zadziała, wydaje syczące dźwięki. Potem zwierzę gwałtownie zmienia postawę ciała, aby wyglądać bardziej przerażająco – nadyma się dla pozornego zwiększenia rozmiarów, dopiero w ostateczności decyduje się na atak, choć niektóre gatunki bronią się natychmiastową próbą ugryzienia intruza. Czasem może użyć głowy jako młota, który dosłownie miażdży przeciwnika, a czasem zaczyna gonić wroga na lądzie. Główną bronią krokodyla jest szczęka wyposażona w duże i ostre zęby oraz potężna siła uścisku.

Utrata ogona

Scynki, gekony i inne jaszczurki zrzucają część ogona w procesie zwanym autotomią, dzięki czemu zwierzę jest w stanie uciec. Zrzucony ogon będzie się przez jakiś czas poruszał tworząc złudne wrażenie ciągłej aktywności odwracającej uwagę drapieżnika od uciekającej jaszczurki. Zwierzę potrafi zregenerować swój ogon w ciągu kilku tygodni. Nowy ogon zawiera chrząstki zamiast kości, a skóra jest wyraźnie innego koloru niż reszta ciała. Często jest zupełnie inaczej ubarwiony, wręcz pstrokaty, aby „zachęcić” potencjalne drapieżniki do ataku na niego.

Giganotozaur (Giganotosaurus) występował w Ameryce Południowej 100-95 mln lat temu.

Szczegółowe dane i wymiary

Gady (Reptilia)

 • Długość ciała: 16 mm – 7 m
 • Masa: 0,18 g – 1 t

Gady (Reptilia) – ciekawostki

 • Nazwa łacińska pochodzi od słowa repto – „czołgać się”.
 • Dotychczas nazwano ponad 10 tys. gatunków gadów (10 038 gatunków – sierpień 2014).
 • Łuski nachodzące na siebie występują tylko u lepidozaurów. W przeszłości taki układ łusek uważano za typowy dla wszystkich gadów.
 • Ponieważ u gadów nie występuje gruba warstwa skóry właściwej, nie jest tak mocna jak u ssaków. Z tego również powodu skóra krokodyli i węży jest idealna do wyrobu dekoracji, butów, pasków i torebek.
 • Gady przejawiają zachowania społeczne, a niektóre z nich, np. potężne smoki z Komodo (Varanus komodoensis) uczestniczą w zabawach.
 • W jednym z eksperymentów żółw leśny (Glyptemys insculpta) był lepszy od szczura wędrownego (Rattus norvegicus) w teście labiryntu – gad przejawiał lepszą orientację.
 • Rozmnażanie bezpłciowe zarejestrowano u 6 gatunków jaszczurek i jednego gatunku węża.
 • Niektóre samice łuskonośne potrafią się „klonować”, rodząc tylko samice. Ta forma rozrodu zwie się dzieworództwem, które występuje u kilku gatunków gekonów, a szczególnie rozpowszechniona została u tejowatych (Teiidae). W niewoli warany z Komodo rozmnażają się w ten sam sposób.
Kobra królewska.

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3

Baza Dinozaurów

28 komentarzy

 1. Od dłuższego czasu zaglądam do Waszego serwisu i muszę przyznać, że jest to najlepszy serwis tego typu w Polsce. Z pewnością mogę go śmiało zaliczyć do czołówki światowej. Niczego nie udajecie, nie tworzycie krzykliwych pustych artykułów, tylko dajecie rzetelną dawkę wiedzy okraszoną wspaniałymi zdjęciami. Widzę również, że nawet krótkie filmy zaczęły się pojawiać.

  Przeglądam piękne zdjęcia, czytam artykuły, komentarze, i ciągle nie mogę się nadziwić, jak Polacy potrafią doceniać jedynie tanią rozrywkę, gdzie pod jednym obrazkiem są tysiące czy nawet dziesiątki tysięcy lubię, a tutaj, gdzie ktoś wkłada masę pracy, aby przybliżyć ludziom zwierzaki i dinozaury pokazując je na wspaniałych zdjęciach, w interesującym ujęciu, przy wielu artykułach jakieś pojedyncze lubię, lub wcale jak przy tym opracowaniu.

  Najgorsi są w tym wszystkim Wasi pseudo fani, którzy niby kochają Wasz serwis, męczą pytaniami, życzą sobie taki czy inny artykuł, a żadnemu z nich nawet nie przyjdzie do głowy, aby polubić Wasz artykuł, serwis i pomóc Wam w promocji DinoAnimals. To jest szczyt hipokryzji z ich strony. Takie typowe polskie – biorę wszystko ale nic nie dam w zamian.

  Pozdrawiam serdecznie całą redakcję i tak sobie myślę, że powinniście ten serwis prowadzić w innym kraju, tam gdzie ludzie doceniają wartość, a nie chłam. W Polsce naprawdę nie ma dla kogo wartościowych serwisów prowadzić. Daję lubię przy artykule i udostępniam go dalej. Jeszcze raz – pozdrawiam i życzę sukcesów.

  Martyna.

  1. To że ktoś nie ma facebooka to nie znaczy że jest pseudofanem.Ja nie mam facebooka i uwielbiam tą stronę.

 2. chodzi mi o zdjecie nad artykułem . tak to napewno agama, neiwiem tylko czemu tam jest plaz i coto za z grzebieniem i workiem gad.

  1. Ten kolaż przygotowany przez naszego grafika, rzeczywiście nie jest najszczęśliwszy z tą żabą – wcześniej jakoś tego nie zauważyliśmy 🙂 Wymienimy go wkrótce. Nie mamy pewności, to odpowiedź na Twoje pytanie.

  1. Oczywiście, że nie są. Popatrz na krukowate i ich zdolności do rozwiązywania problemów, czy posługiwania się narzędziami. Gady to bardzo prymitywna grupa zwierząt – odpowiadam 😉

 3. Cz taki opis o gorgonopsie wam się podoba? Tak brzmi: gorgonopsid to duży drapieżny gad żyjący w środkowym i końcowym permie, był przodkiem ssaków, i był także synapsydem był więc bardzo podobny do ssaków z krztałtu budowy ciała i był ich przodkiem jak inne synapsydy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button