DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot doński sfinks

Doński sfinks

W większości przypadków łysienie jest objawem chorobowym. Jeśli chodzi jednak o dońskiego sfinksa, wypadanie sierści jest czymś normalnym. Nie wpadaj więc w panikę, jeśli Twój doński sfinks w ok. 1-2 roku życia zacznie tracić sierść. Jest to bowiem znak, że zaczyna osiągać dorosłą postać. Nie wszystkie dońskie są jednak takie same, o czym przekonamy się za chwilę 🙂

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria III: Koty krótkowłose
  • Kod EMS: DSP
  • Kraj pochodzenia: Rosja
  • Inne nazwy: Don Sphynx, Don Hairless
Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Pochodzenie rasy

Pierwszego znanego kota rasy doński sfinks spotkało niesamowite szczęście w roku 1987. Wtedy właśnie prof. Elena Kovaleva uratowała pewnego bezpańskiego mruczka, nad którym znęcała się grupka dzieci. Kobieta zabrała kotka do siebie i nazwała Warwara. Kocię wyglądało przeciętnie, jednak niedługo po uratowaniu zaczęło tracić futro. Kovaleva, obawiając się, że zwierzę na coś choruje, korzystała wielokrotnie z pomocy weterynaryjnej. Żaden jednak zabieg nie zapobiegł wyłysieniu.

Po pewnym czasie Warwara sama została matką. Niektóre młode były pokryte futrem, ale kilka było bezwłosych. Te, które przyszły na świat owłosione, niedługo po narodzinach zaczęły tracić sierść, na dodatek w podobnym wieku co ich matka. Hodowczyni kotów Irina Nemikina kupiła od Kovalevej jedno z niezwykłych kociąt i wykorzystała do stworzenia nowej rasy nazwanej Don Sphinks.

Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Charakterystyka

Wygląd

Jako typowy sfinks, doński ma bezwłose ciało, choć niektóre osobniki porasta bardzo krótka sierść w kolorze brzoskwiniowym. Delikatna skóra jest pomarszczona, oczy duże i migdałowate. Uszy mają bardzo duże rozmiary, są ułożone pionowo.

Doński sfinks jest kotem muskularnym, jego ciało zakończone jest natomiast długim, zwężającym się ogonem. Tylne kończyny są nieco dłuższe od przednich, co bardzo pomaga mu w wykonywaniu spektakularnych skoków. Specyficzne ułożenie palców w owalnych łapach sprawia, że przypominają one dłonie małpy.

Kocury są większe od kocic, ponadto samce mogą mieć szersze szyje, ramiona i większe głowy.

Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Rodzaje sierści

W obrębie rasy spotyka się 4 rodzaje owłosienia:

  • Rubber Bald – koty od urodzenia całkowicie łyse
  • Flockedbardzo krótka sierść, która w dotyku przypomina zamsz
  • Velour – wełnista sierść powoli wypada w ciągu 1-2 lat życia kota. Prowadzi to do całkowitego wyłysienia, ale zdarza się, że niewielka ilość futra pozostaje na ogonie, kończynach i głowie
  • Brush – miękkie, falowane futro, na którym występują łyse placki

U niektórych dońskich sfinksów pojawia się futro zimowe pokrywające klatkę piersiową i ogon. Sierść wypada, gdy temperatura otoczenia wzrasta.

Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Temperament

Bardzo lubi być przytulany i traktowany po przyjacielsku. Przepada za zabawą i jest otwarty na ludzi oraz inne zwierzęta domowe. Wydaje się jednak, że dorosłe dońskie sfinksy miewają problemy z zaakceptowaniem innych dorosłych kotów. Podejście kota do innego zwierzęcia jest jednak kwestią indywidualną.

Okazuje czułość, ponieważ potrzebuje kontaktu fizycznego z człowiekiem. W związku z tym nie powinien zostawać zbyt długo sam. Przejawia jednak dużą mądrość, ciekawość wobec świata i wysoki poziom aktywności fizycznej. Z powodu tej ostatniej cechy doński sfinks spędza bardzo dużo czasu w ruchu.

Większość przedstawicieli rasy akceptuje zabiegi kosmetyczne, takie jak przycinanie pazurów, kąpiele, a także wizyty u lekarza weterynarii. W przeciwieństwie do wielu innych kotów, dońskie sfinksy rzadko drapią i gryzą ludzi.

Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Kondycja zdrowotna

Ze względu na brak owłosienia lub bardzo krótkie futro, dońskie sfinksy należy chronić przed zimnem. Nie powinny one zatem przebywać w miejscach narażonych na przeciągi. Ponieważ koty te nie posiadają warstwy ochronnej na skórze, łatwo u nich o skaleczenia. Warto więc zwracać uwagę na otoczenie kota, aby nie cierpiał bezsensownie.

Podobne artykuły

Dobrze nagrzewają się w słońcu, często się nawet opalając. Trzeba jednak uważać, aby kot nie przebywał zbyt długo na słońcu, ponieważ może u niego dojść do poparzeń.

Poza wymienionymi problemami rasa jest raczej zdrowa. Niektórzy zwracają czasem uwagę, że w obrębie rasy spotyka się tzw. dysplazję ektodermalną – zaburzenie w rozwoju zębów. Nie ma na to jednak twardych dowodów.

Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Szczegółowe dane / wymiary

Kot doński sfinks

  • Waga: 3-5 kg (do 7 kg)
  • Wysokość: 25-30 cm
  • Długość życia: 12-15 lat (do 20 lat)
  • Cena: 1000 – 1500 USD
Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Kot doński sfinks – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi od miejsca znalezienia pierwszego jej przedstawiciela. Kotek został uratowany w pobliżu rosyjskiej rzeki Don.
  • Gen odpowiedzialny za łysienie jest dominujący. Odróżnia to dońskiego sfinksa od sfinksa kanadyjskiego, którego łyse ciało pochodzi od genu recesywnego.
Kot doński sfinks
Kot doński sfinks

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. są słodkie!!!!! poza tym , chyba było tak , że ona znalazła łysego kota , bo myślała, że jest chory i go zatrzymała , a ona potem się okociła… chyba..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button