Ameryka PdAmeryka PnKotowateSsakiZwierzęta

Jaguarundi (Puma yagouaroundi)

Jaguarundi (Puma yagouaroundi / Herpailurus yagouaroundi)

Bardzo przypomina łasicę, ale to tylko złudzenie – jaguarundi to południowoamerykański przedstawiciel kotowatych, którego budowa ciała i usposobienie może zadziwiać. Choć wydaje się zadziorny, bywa nieśmiały i lękliwy.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki
  • Rząd: drapieżne
  • Rodzina: kotowate
  • Rodzaj: Puma / Herpailurus
  • Gatunek: jaguarundi / jaguarundi amerykański / jaguarundi zatokowy
Jaguarundi (Puma yagouaroundi).

Występowanie i siedliska

Zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej na wschód od Andów, aż do północno-środkowej Argentyny. Może występować również w południowym Teksasie i u wybrzeży północnego Meksyku, ale nie są to informacje potwierdzone. Jego siedliska obejmują obszary nizinne w pobliżu zbiorników wodnych, suche lasy cierniowe, podmokłe łąki i gęste tropikalne formacje leśne. Choć powszechnie spotykany na nizinach, istnieją doniesienia o jego pojawieniu się na wysokości między 2000, a 3200 m n.p.m.

Jaguarundi (Puma yagouaroundi)

Charakterystyka

Wygląd

Zwierzę o krótkich nogach, długim smukłym ciele i puszystym, okazałym ogonie. Uszy niewielkie, zaokrąglone, pysk krótki, nieco spłaszczony. Sierść nabiera jednolitego odcienia z niewielkimi jasnymi obszarami na twarzy i brzuchu. Futro może być brunatne, wpadające w czerń, lisio czerwone lub kasztanowe.

Gatunek ten jest wyjątkowy pod względem ubarwienia – bez względu na region występowania czy podgatunek odcienie czerwone (kasztanowy, żółto-brązowy, jasnoczerwony) i szare (czarny, szary, brązowy z jaśniejszym spodem ciała), występują równie często.

Wierzchnia część futra przypomina puch, ponieważ wygląda na lżejszą od warstw spodnich, przez co kot nabiera nieco szpakowatego odcienia bez względu na kolor sierści. Odmiana czerwona była kiedyś uznawana za odrębny gatunek – Felis eyra, ale dzisiaj już wiadomo, że wszystkie jaguarundi, bez względu na kolor, należą do tego samego gatunku.

Zauważono, że osobniki ciemniejsze częściej występują na obszarach tropikalnych, wilgotnych, natomiast jasne okazy preferują obszary suche, nie jest to jednak regułą. Całkowita długość ciała mieści się między 53, a 77 cm, sam ogon mierzy 31 – 60 cm, a masa dochodzi do 3,5 – 9,1 kg.

Jaguarundi (Puma yagouaroundi).

Zwyczaje

Największą aktywność przejawia za dnia, natomiast w nocy zapada w sen, odpoczywa na drzewach, ale poluje na ziemi, jest świetnym wspinaczem. Nie wybrzydza, jeśli chodzi o pokarm, zazwyczaj zjada gryzonie, małe gady i ptaki żerujące pod drzewami. Potrafi zabić większą ofiarę, np. królika czy oposa, rzadko zjada marmozety i ryby. Podobnie do innych kotowatych zdarza mu się zjadać niewielkie ilości roślin i stawonogów.

Wydaje się nieco bardziej towarzyski od pozostałych przedstawicieli rodziny – jest skłonny tolerować obecność osobników swojego gatunku choć przejawia zachowania samotnicze, nierzadko widywany jest w parze. Mimo względnej otwartości na współbraci należy do zwierząt terytorialnych; wielkość areału osobniczego uzależniona jest od środowiska.

Szacuje się, że jeden jaguarundi może zająć teren o powierzchni od 6,8 do 100 km2, a granice terytorium zaznacza zapachem moczu i kału oraz śladami pazurów na podłożu. W stosunku do ludzi raczej nieśmiały, trudno go złapać w pułapkę. Szczegółowe informacje na temat jego usposobienia są ubogie ze względu na jego płochliwość.

Jaguarundi (Puma yagouaroundi).

Rozmnażanie

Jaguarundi jest płodny przez cały rok. Ruja trwa 3 – 5 dni, w tym czasie samice wydzielają zapach przyciągający samce. Ciąża trwa natomiast 70 – 75 dni, a w jednym miocie rodzi się 1 – 4 młode w legowisku znajdującym się w jaskini, gęstej trawie lub pustym pniu drzewa.

Kocięta przychodzą na świat z plamkami na spodniej części ciała, które z wiekiem zanikają. W ok. 6 tygodniu życia zaczynają spożywać pokarm stały, ale pierwsze próby podejmowane są już w ok. 3 tygodniu. Potomstwo wychodzi z nory po ok. 28 dniach, po 2 -3 latach mogą się rozmnażać.

Jaguarundi (Puma yagouaroundi).

Szczegółowe dane i wymiary

Jaguarundi (Puma yagouaroundi / Herpailurus yagouaroundi)

  • Długość: 50 – 77 cm
  • Wysokość: ok. 35 cm
  • Długość ogona: 31 – 60 cm
  • Masa: 3,5 – 9,1 kg
  • Długość życia: 15 – 20 lat w niewoli
Jaguarundi (Puma yagouaroundi).

Jaguarundiciekawostki

  • Na początku XX wieku obecność jaguarundi zaobserwowano w stanie Floryda, nie wiadomo jednak, jak się tam znalazł. Widziano go również w pobliżu Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.
  • Osobniki obu odmian kolorystycznych mogą pojawić się w jednym miocie.
  • Jaguarundi jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym kolorystycznie dzikim kotem.
  • Ze względu na podobieństwo do łasicy jest często mylony z hirarą (Eira barbara), ale występują między nimi wyraźne różnice kolorystyczne.
  • Jaguarundi dysponuje co najmniej 13 różnymi wokalizacjami, w tym mruczeniem, gwizdem, krzykiem, ćwierkaniem, „ptasim” świergotem, ujadaniem.
  • Jaguarundi potrafi skoczyć pionowo na wysokość 2 m, aby schwytać lecącego ptaka.
Jaguarundi (Puma yagouaroundi).

Polecamy


Baza Dinozaurów

5 komentarzy

    1. Jak dla mnie pół na pół. To drapieżniki podobnej wielkości. Wprawdzie może nam się wydawać, że kotowaty powinien zwyciężyć, ale fossa, to czołowy drapieżnik Magadagaskaru i w polowaniu jest świetna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button