Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier) – żarłacz z oceanów
Żarłacz tygrysi uważany jest za jednego z najniebezpieczniejszych rekinów na świecie – i słusznie. To bardzo agresywny drapieżnik, o doskonale wyostrzonych zmysłach. Jego żądza krwi oraz genetyczne zaprogramowanie do atakowania sprawiają, że ofiarami rekinów stają się nie tylko inne zwierzęta, ale nawet… beczki po ropie.
Klasyfikacja
- Gromada: chrzęstoszkieletowe (Chondrichthyes)
- Rząd: żarłaczokształtne (Carcharhiniformes)
- Rodzina: żarłaczowate (Carcharhinidae)
- Rodzaj: Geleocerdo
- Gatunek: żarłacz tygrysi (Galeocerdo Cuvier)
Nazwa
Nazwa gatunku pochodzi od ciemnych, pionowych pasków, które znajdują się na ciele młodych rekinów. Wraz z wiekiem stają się one zupełnie niewidoczne.
Występowanie
Rekin tygrysi to gatunek kosmopolityczny. Można go spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie. Zamieszkuje Zatokę Meksykańską, okolice plaż Ameryki Północnej i części Ameryki Południowej. Jest również widywany Morzu Karaibskim, Afryce, Ludowej Republice Chin, Hong Kongu, Indii, Australii i Nowej Zelandii.
Środowisko naturalne
Rekiny tygrysi to gatunek migrujący, który podczas zimowych, chłodniejszych miesięcy kieruje się w okolice równika. Często można go spotkać w okolicy raf koralowych, portów i kanałów, co stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi. Najczęściej pływa on jednak na głębokości 350 metrów.
Gatunek ten bywa widywany na głębokości nawet 900 metrów, ale rekiny tygrysie znane są z zamieszkiwania płytkich wód, które wydawać by się mogły zbyt płytkie dla ryby takiej wielkości.
Na Hawajach zaobserwowano nawet osobnika pływającego 3 metry pod powierzchnią wody oraz w przybrzeżnych zbiornikach głębokich na maksymalnie 12 metrów.
Charakterystyka
Rekin tygrysi to jeden z największych gatunków rekinów na świecie. Jego głowa ma klinowaty kształt umożliwiający szybkie skręty w wybranym kierunku. Dobre manewrowanie w wodzie zapewniają mu także długie płetwy boczne. Żarłacz przemieszcza się za pomocą niewielkich ruchów ciała, a dzięki górnej, grzbietowej płetwie może wykonywać nagłe zrywy. Spełnia ona także rolę osi, pozwalającej obracać się rekinowi o 360 stopni.
Zęby tego gatunku mają budowę pozwalającą na odrywanie mięsa, kości, a nawet skorupy żółwia. Tak samo jak u innych rekinów są one zastępowane przez kolejne rzędy kłów.
Ubarwienie rekina tygrysiego stanowi doskonały kamuflaż – szczególnie w ciemniejszych wodach. Jego skóra ma kolor od niebieskiego po jasnozielony, z jaśniejszym – białym lub jasnożółtym brzuchem. Dzięki temu, gdy rekin znajduje się pod ofiarą, jest bardzo słabo widoczny w ciemnej wodzie. W przypadku, gdy polowanie odbywa się z góry, padające promienie słońca są niwelowane przez jasny brzuch.
Zmysły
Zmysły rekina tygrysiego są bardzo wyostrzone – jak przystało na każdego rasowego drapieżnika. Odblaskowa warstwa siatkówki, czyli tapetum lucidum, umożliwia lepsze uchwycenie przez oko fotonów światła, co z kolei powoduje, że rekin lepiej widzi w niesprzyjających do tego warunkach.
Dzięki niewielkim dołkom w nosie, które nazywane są ampułkami Lorenziniego rekin potrafi wychwytywać słabe impulsy elektryczne, generowane przez inne ryby, co stanowi znaczne ułatwienie w polowaniu.
Oprócz tego z boku ciała rekina tygrysiego rozciąga się tzw. linia boczna, czyli organ sensoryczny dający możliwość wykrywania wibracji w wodzie. To pozwala na znalezienie ukrytej ofiary oraz polowanie w ciemnościach.
Dieta
Żarłacz tygrysi to wszystkożerca, a jego menu jest praktycznie nieograniczone. Jego łupem padają ryby, skorupiaki, mięczaki, ptaki morskie, meduzy, węże morskie, delfiny, ssaki płetwonogie, żółwie morskie, a nawet inne rekiny, w tym osobniki własnego gatunku, co wskazuje na występowanie u tego gatunku kanibalizmu.
Rekiny polują także na o wiele większe od siebie zwierzęta, takie jak, np. wieloryby. Na Hawajach zarejestrowano atak 25 osobników na chorego i rannego humbaka.
W żołądkach rekinów tygrysich często znajdowane są szczątki zwierząt lądowych: koni, szczurów, kóz, owiec, psów i kotów. Zdarza im się także spożywać rzeczy zupełnie niejadalne jak beczki po ropie, tablice rejestracyjne czy piłki baseballowe. Z tego powodu nazywane bywają śmietnikami oceanów.
Rozmnażanie
Samice szukają partnerów do rozrodu raz na trzy lata. Gody na półkuli północnej występują w okresie od marca do maja, a na południowej w listopadzie, grudniu i styczniu. Rekin tygrysi jako jedyny z przedstawicieli swojej rodziny jest jajożyworodny.
Młode wykluwają się w ciele matki, a opuszczają je w momencie, gdy są bardzo dobrze rozwinięte. Cały proces trwa od 13 do 16 miesięcy. Na świat przychodzi od 10 do 80 małych rekinów o długości 51-104 centymetrów i wadze 3-6 kilogramów.
Żarłacze tygrysie żyją nawet 50 lat.
Żarłacz tygrysi i ludzie
Rekiny tygrysie uważane są za jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków na świecie. Choć ataki na ludzi nie występują bardzo często, zazwyczaj kończą się śmiertelnie. W okolicach Hawajów notuje się 3-4 przypadki ataków rocznie.
Dane/wymiary
Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier)
U rekinów tygrysich widać dymorfizm płciowy, jednak to samice są większe – osiągają maksymalnie 5 metrów długości.
- Długość ciała: od 3 do 4,2 metra
- Waga: od 385 do 635 kilogramów (rekord 1524 kg)
- Długość życia: do 50 lat
Dzięki takiej wielkości rekin tygrysi może rywalizować z innym wielkim gatunkiem – żarłaczami białymi.
Rekin tygrysi – ciekawostki
• Do Księgi Rekordów Guinnessa została wpisana samica rekina tygrysiego, która miała długość 5,5 metra i ważyła 1524 kilogramy – najprawdopodobniej była jednak wtedy w ciąży. Natomiast samica złapana w 1957 roku miała mierzyć 7,4 metra i ważyć 3110 kilogramów. Dane te nigdy nie zostały jednak potwierdzone.
• Rekin tygrysi stanowi atrakcyjny obiekt w połowach sportowych.
• Często łowiony jest także dla oleju pochodzącego z jego wątroby. Powszechnie uważa się, że zawiera on bardzo dużo witamin.
• Choć rekiny pływają bardzo wolno – co jeszcze bardziej utrudnia ich zauważenie w wodzie, potrafią błyskawicznie rozwinąć duże prędkości. Ofiara nie ma wówczas możliwości ucieczki.
• Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaklasyfikowała rekina tygrysiego jako bliskiego zagrożenia.
Polecamy
- Morskie
- Rekiny
- Ryby
- Rekin żarłacz biały – rekin ludojad
- Rekin wielorybi
- Rekin młot
- Rekiny zabójcy z oceanów
- Manta – diabeł morski
- Orki
- Wieloryby
- Kałamarnice
spx
Super ale nie chce sie z takim spotkać:-D
A kto by chciał 🙂 Chyba, ze w takiej specjalnej klatce, to wtedy można by ponurkować sobie z nimi.
Ja
Chciałbym takiego zobaczyć na żywo
Możesz
trzeba mieć nie byle jaki układ trawienny…
Ha!Ha! Powinien być tytuł ,, żarłacz tygrysi- morski śmieciożerca”. Kiedyś oglądałem film dokumentalny ,, Nat Geo Wild” [ czyt. nat-dżino-waild], gdzie dostał przezwisko ,, morski śmieciożerca”, a potem został rozerwany na strzępy przez stado orek.