Bouvier des Flandres – diabeł z Flandrii
Bouvier des Flandres nie należy do małych psów. Jest to pies pracujący, wykonujący bardzo trudne zadania. Rasa ta ma w swojej historii pracę w ruchu oporu podczas I wojny światowej. Jest to pies zaganiający, wilkowaty oraz dogowaty. Wyglądem przypomina niedźwiadka, ale nie ma w nim ociężałości oraz ospałości. Pies jest popularny w Belgii i Francji, pochodzi z Flandrii.
Niektórzy twierdzą, że pies ten został przywieziony z Hiszpanii. Inni znów mówią, że jest to krzyżówka barbeta z mastifem oraz owczarkiem pikardyjskim. Teorie są różne, ale faktem jest istnienie tej rasy.
Ten masywny i krępy pies podobny jest do sznaucera olbrzymiego. Czujny, aktywny i pojętny jest lojalny oraz bardzo odważny. Można by rzec, iż mając stada owiec czy bydła warto zakupić właśnie tego wyjątkowego psa, choć dziś wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rzadko będzie pełnił rolę strażnika owiec.
Bouvier des Flandres zapanuje nad stadem, jest pracowity i można go dobrze oraz szybko wyszkolić. Dzisiaj taki pies broni i pilnuje swojego stada, czyli rodziny z którą mieszka. Kiedyś pędził bydło oraz ciągnął wózki z mlekiem. Nadal w okolicach górskich psa wykorzystuje się do pilnowania stad bydła, ale nie jest to współcześnie jego dominujące działanie.
Klasyfikacja FCI
- Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające.
- Sekcja 2 – Psy zaganiające.
- Próby pracy wymagane
- Inne nazwy: flandryjski pies zaganiający, owczarek flandryjski, Vlaamse koehond, Flanders Cattle Dog, Belgian Cattle Dog
Charakterystyka rasy
Pies jest duży, krępy, mocny, muskularny, o zwartej budowie. Ma gęstą i twardą sierść, jest szybki i aktywny. Pies wymaga czesania i trymowania, a zaniechanie takich czynności prowadzi do skołtunienia się sierści oraz konieczności jej obcięcia. Oczy są owalne oraz szeroko rozstawione. Psy mogą być czarne, pręgowane, płowe, brązowe, szare lub koloru soli i pieprzu – takie jest dopuszczalne umaszczenie tych psów. Broda, wąsy oraz brwi nadają psu bardzo groźny wygląd.
Bouvier des Flandres są duże (do 71 cm), ich waga osiąga 54 kilogramów. Są to psy spokojne oraz zrównoważone. Lubią ludzi i chętnie przebywają w ich towarzystwie. Nie są agresywne, ale właściciela bronią do upadłego. Kochają całą rodzinę, lecz wybierają sobie jedną osobę i traktują ją jako przewodnika stada.
Lojalność, inteligencja oraz obronny charakter to wielkie atuty psów tej rasy. Lubią dzieci, chętnie się z nimi bawią i wykazują ogromną cierpliwość w stosunku do dziecięcych wybryków oraz swawoli. Można im oddać dzieci pod opiekę.
Jest to jednak pies dość uparty, ale solidna i konsekwencja tresura na pewno zniwelują tę kłopotliwą cechę charakteru tej rasy. Nie można pozwolić mu na wszystko, na co ma ochotę, lecz trzeba trzymać go krótko w pierwszym etapie tresury.
Historia rasy
Psy tej rasy już w XIX wieku pracowały na farmach we Francji oraz Belgii, wykonując ciężkie i wymagające prace. W 1912 roku zatwierdzono wzorzec tej rasy. Wówczas pojawiły się dwie odmiany: psy wysokie, czarne, oraz psy niższe, szare, bardziej popularne.
Bouvier des Flanders to piękne zwierzęta, które przetrwały do naszych czasów i nadal są popularne we Francji i Belgii, chociaż występują także w innych krajach. Psy tej rasy niemal wyginęły podczas I wojny światowej, ale w 1920 roku belgijski weterynarz odtworzył tę rasę, a dwa lata później utworzony został Narodowy Klub Bouvier des Flanders.
Popularność rasy stała się duża, a psy wykorzystywano do celów pasterskich, stróżujących oraz obronnych. Podczas II wojny światowej Bouvier des Flanders pełniły rolę psów kurierskich oraz sanitarnych. Z ich pracy korzystał holenderski ruch oporu. W Australii i USA psy są obecnie bardzo popularne. Do Polski pierwsze egzemplarze rasy trafiły w latach siedemdziesiątych XX wieku i były trzymane w hodowli Morena.
Wzorzec rasy
Pies pochodzi z Belgii i Francji, jest duży, masywny, należy do klasy psów pracujących. Jada suchą i mokrą karmę, należy zapewnić mu oczywiście wodę. Bouvier des Flandres lubi mieć legowisko w miejscu, z którego monitoruje całą rodzinę, dzięki czemu może zapewnić poczucie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny.
Pies ma rozwinięty instynkt opiekuńczy, nigdy nie atakuje pierwszy, nie ma w sobie agresji, ale domowników broni przed agresorami. Jego lojalność, spokój oraz opiekuńczość są niezwykle ważne. Pies jest zdrowy, nie można mu przypisać konkretnej choroby, ale wymaga szczepienia przeciw nosówce. Dla dobrego samopoczucia wymaga sporej aktywności fizycznej.
Szczegółowe dane / wymiary
Bouvier des Flandres
- Wysokość:
- psy: 58–71 cm
- suki: 56–69 cm
- Waga:
- Psy: 36 – 54 kg
- Suki: 27 – 36 kg
- Długość życia: 10-12 lat
- Ilość psów w miocie: 5 – 10 (średnio 8)
- Oczy: ciemne, owalne
- Uszy: nie cięte, a jeśli już są przycięte to w kształt trójkąta
- Inne dane: groźny wygląd, który nadają psu brwi i broda
- Cena: 3000-4000 złotych za szczeniaka z rodowodem. Psa bez rodowodu można nabyć za ok. 2000 złotych.
Ciekawostki o rasie Bouvier des Flandres
- Psy tej rasy wymagają starannego pielęgnowania sierści, trzeba je czesać po każdym spacerze. Poza tym są dość drogie w utrzymaniu, sporo jedzą, wymagają dużo ruchu oraz częstych wizyt u psiego fryzjera.
- Na sierści pies wnosi dużo błota do domu w deszczowe dni. Po jedzeniu w brodzie zostają mu resztki mokrej karmy, dlatego zawsze należy usunąć je z sierści. Aby uniknąć przeciążenia psów tej rasy należy karmić je dwa razy dziennie, dając odpowiednie porcje jedzenia.
- Nazywane bywają diabłami z Flandrii, ale jest to określenie stojące w sprzeczności ze zrównoważonym charakterem tej rasy.
- Bouvier potrzebuje wędrówek, spacerów, aktywności fizycznej. Trzymany w odosobnieniu bez ruchu staje się apatyczny, ospały i podatny na problemy natury psychicznej.
- Jest to doskonały zwierzak do trzymania w domu z ogrodem, w małym mieszkaniu na pewno będzie się męczył.
- Tresura psa jest łatwa, ale należy go wynagradzać za dobre wypełnianie poleceń. Karanie nie daje dobrego efektu, a metoda kija i marchewki w odniesieniu do tego psa jest fatalna.
Podsumowując
Bouvier des Flandres wymaga ruchu i przestrzeni. Jest to pies idealny dla rodziny z dziećmi lub osoby samotnej, ale lubiącej długie spacery i wysportowanej. Domator z takim psem sobie nie poradzi. Nie można trzymać go w małym mieszkaniu, bo będzie się męczył.