Anakonda – największy wąż świata?
Anakonda – największy wąż świata?
Anakonda (Eunectes) – najcięższy wąż świata i „dobry pływak”
9 metrów długości, 250 kilogramów wagi – Szanowni Państwo – oto Anakonda. Największy wąż świata.
Anakonda – mity i fakty
Wokół tego węża narosło wiele mitów i wyobrażeń podsycanych przez filmowców z Hollywood. Jak wiemy, w każdym micie jest choć ziarnko prawdy, postaramy się zatem oddzielić mity od faktów i przedstawić anakondę taką, jaką jest w rzeczywistości. Zaczynamy zatem…
Wyróżniamy 5 gatunków anakond
- Anakonda boliwijska (Eunectes beniensis) – Boliwia
- Anakonda ciemna (Eunectes deschauenseei) – Brazylia, Gujana
- Anakonda zielona (Eunectes murinus) – dorzecza Amazonki i Orinoko, Kolumbia, Wenezuela, Gujana, Ekwador, Peru, Boliwia, Trinidad, Paragwaj
- Anakonda zielona północna (Eunectes akayima)
- Anakonda żółta (Eunectes notaeus) – Argentyna, Brazylia, Boliwia, Paragwaj, Urugwaj
Co oznacza Eunectes?
Eunectes pochodzi z języka greckiego i oznacza „dobrego pływaka”.
Występowanie
Anakondy występują wyłącznie w Ameryce Południowej:
- Argentyna
- Boliwia
- Brazylia
- Ekwador
- Peru
- Paragwaj
- Wenezuela
- Trynidad
Środowisko
Anakondy prowadzą ziemnowodny tryb życia (rzadko wchodzą na drzewa, ze względu na swoją masę). Żyją głównie w wodzie i przebywają w lasach deszczowych. Anakondy potrafią pływać z prędkością do 20 km/h oraz wytrzymywać pod powierzchnią wody do 20 minut.
Kto większy samiec, czy samica?
Anakondy, podobnie jak ptaki drapieżne – patrz Orzeł, Bielik, Harpia – mają samice większe od samców. Samice osiągają 30 cm średnicy i metr obwodu w najszerszym miejscu.
Anakonda – klasyfikacja
- Podrząd: węże
- Rodzina: dusiciele
- Podrodzina: boa
- Rodzaj: Eunectes
Jak widzimy anakondy należą do podrodziny boa. Choć podobnie jak pytony należą do dusicieli, to różnią się od nich zasadniczo – nie znoszą jaj. Anakondy są żyworodne.
Młode
Samica anakondy rodzi żywe młode w ilości zazwyczaj od 10 do 50 sztuk (rekord 100 osobników). Małe anakondy mają ok. 75 cm długości i ważą ok. 250 gramów. Młode są samodzielne tuż po urodzeniu (cóż za wygoda – nie ma becikowego i nie trzeba tracić czasu na ich wychowanie :)) i opuszczają matkę po kilku godzinach. Ponieważ nikt nie stoi na ich straży, stają się łatwymi ofiarami dla licznych drapieżników. Wiek dorosły osiąga jedynie kilka procent. Stąd tak wiele osobników w miocie.
Anakondy w naturze dożywają 30 lat.
Anakonda wymiary
Najwięcej mitów narosło wokół wymiarów tych węży. Jeśli przeczytaliście uważnie tekst dotyczący największego latającego „dinozaura” – patrz: Kecalkoatl (Quetzalcoatlus) – zdajecie sobie doskonale sprawę, jak ważne jest aby znaleźć największego, najcięższego czy najdłuższego węża. Sława i pieniądze są wtedy pewne.
Od czasów XIX wieku zaobserwowaliśmy dość intensywne kurczenie się Anakondy. O ile jeszcze na początku wieku XX można było światu ogłosić, że Anakonda to największy wąż świata, dziś już wiemy, że tak nie jest.
Doniesienia, które pojawiają się w źródłach historycznych i opowieściach przypominają trochę przygody bohaterów „Zaginionego świata” Artura Conana Doyle’a (w końcu tu i tam rzecz dzieje się w Ameryce Południowej). Dowiaduje się bowiem z tych zapisków o wężach o długości 12, 19, 24 a nawet 35 metrów. Problem w przypadku wszystkich tych opowieści był zawsze identyczny – brak jakichkolwiek dowodów na istnienie takich węży.
Dziś wiemy, że najdłuższa Anakonda w stanie dzikim, której pomiar został zweryfikowany miała … 521 cm długości i ważyła 97.5 kg. To jak wiemy znacznie mniej niż Meduza (Medusa) – największy pyton siatkowy.
Anakonda zielona (Eunectes murinus)
Anakonda zielona inaczej zwana anakondą olbrzymią jest największą z anakond. To ten gatunek upodobali sobie filmowcy, choć z pewnością inne anakondy przewyższają ją zdecydowanie urodą.
Wąż ten mieszka dorzeczach Amazonki i Orinoko.
Szczegółowe dane / wymiary:
- Długość:
- samice: 4 – 4.5 m (rzadko powyżej 6 m; rekordowe 7-7.5 m)
- samce: 2.5 – 3 m
- Średnica: do 30 cm (bez posiłku)
- Obwód: do 1 m
- Waga: 60-70 kg (rzadko powyżej 100 kg)
Najdłuższa anakonda zielona w niewoli miała w chwili swojej śmierci 6.27 m (Zoo w Pittsburghu). Przy długości 5.94 m ważyła 91 kg. National Geographic podaje na swej stronie wymiary od 6-9 metrów długości i wagę do 227 kg, nie wiemy jednak na jakich podstawach i źródłach opiera te dane. Są to z dużym prawdopodobieństwem jedynie dane szacunkowe.
Zdarzały się również przypadki eksponowania w muzeach długich skór tych węży, szkopuł jednak w tym, że zostały one rozciągnięte…
Aktualizacja 2024
Anakonda zielona północna (Eunectes akayima)
Anakonda zielona północna to gatunek występujący w Ameryce Południowej i na karaibskiej wyspie Trynidad. Jest to jeden z największych, najcięższych i najdłuższych węży na świecie. Jest dusicielem i nie jest jadowity.
Gatunek ten został nazwany w 2024 r. po tym, jak stwierdzono, że różni się genetycznie od podobnie wyglądającej anakondy zielonej (Eunectes murinus). Północna anakonda zielona została zidentyfikowana jako nowy gatunek po tym, jak analiza genetyczna wykazała, że oddzieliła się od swojego południowego odpowiednika 10 milionów lat temu.
Największe samice tego gatunku prawdopodobnie mogą dorastać do 8 metrów długości i ważyć ponad 200 kilogramów. Są dobrze przystosowane do życia głównie w wodzie. Ich nozdrza i oczy znajdują się na czubku głowy, dzięki czemu mogą widzieć i oddychać, podczas gdy reszta ciała jest zanurzona.
Anakondy są znane ze swojej skrytości, cierpliwości, zaskakującej zwinności i zdolności do uduszenia ogromnej ofiary, a następnie połknięcia jej w całości. Jako drapieżniki szczytowe, anakondy zielone są niezbędne do utrzymania równowagi w ekosystemach.
Obecnie źródła twierdzą, iż sfilmowany okaz ma około 8 metrów długości i wagę prawdopodobnie około 200 kg. Faktycznie widzieliśmy film na którym jest anakonda i nurek w wodzie, niemniej nikt nie dokonał na nim pomiaru a tym bardziej nie zważył węża. Zatem na razie wykażemy pewną dozę ostrożności, jeśli chodzi o szacowanie wielkości.
Szczegółowe dane / wymiary:
- Długość:
- samice: rekordowe okazy podobno ok. 8 m?
- samce: brak danych
- Waga: rekordowe okazy podobno ok. 200 kg?
Money, money – 50 tysięcy dolarów nagrody
Niektóre źródła podają maksymalną długość tych węży przekraczającą 9 metrów i wagę powyżej 200 kg. Recz jednak w tym, że nagroda w wysokości 50 tys. dolarów za znalezienie anakondy o długości powyżej 9 metrów, ufundowana przez Wildlife Conservation Society w latach 20-tych XX wieku i obowiązująca do dziś, nie została ciągle odebrana… Znamienne jest, że przez niemal 100 lat nikt się po nią nie zgłosił.
Polowanie i ofiary
Anakonda poluje na ssaki, ryby, ptaki i inne gady. Znane są również przypadki kanibalizmu wśród tych węży. Zazwyczaj to większa samica zjada mniejszego samca… jako przekąskę po miłosnym tête-à-tête.
Anakonda podobnie jak wszystkie dusiciele pozbawia tchu swoje ofiary oplatając zwoje swego ciała wokół ofiary. Jej ofiarami mogą być tapiry, żółwie czy nawet kajmany. Podobnie jak inne węże połyka ofiarę w całości i trawi przez kilka tygodni. Po obfitym posiłku anakonda zazwyczaj przechodzi okres postu – nawet przez kilka miesięcy. W niewoli zanotowano rekordowy post trwający 2 lata… A my mamy tylko 40 dni 🙂
Anakonda – ataki na ludzi
Anakonda jest na tyle duża, że potrafi połknąć dziecko. Znane są niestety ataki tych węży na ludzi zakończone śmiercią człowieka…
Jak wiemy, wąż jest bowiem w stanie połknąć ofiarę, której długość osiąga ¼ jego długości, a waga jest porównywalna z masą samego węża.
Anakonda – krewny titanoboa
Tak na koniec – warto przeczytać o przodku anakondy, największym wężu jaki kiedykolwiek istniał, zdolnym do pokonania Tyranozaura… – Titanoboa – największy wąż świata. Dla zainteresowanych szerzej tematem wielkich węży, polecamy ranking Najdłuższe węże świata – TOP 10.
Zjedzony przez anakondę…
Discovery Channel wyemitował w grudniu 2014 roku kontrowersyjny film zatytułowany „Eaten Alive”, w której Paul Rosolie miał zostać zjedzony żywcem przez potężną anakondę…
lovciam ta stronke i oczywiście polecam j.j
no ja też
Łeee myślałam że anakondy mają ponad 10 metrów, a tu lipa…tylko 6 metrów
Im dluzej zyje tym anakondy sa coraz krotsze kiedys mowilo sie ze moga mioec 10-12 metrow a dzisiaj polowe tego, nie wierze w to, kiedys na filmie dokumentalnym byl slad anakondy co musiala byc ogromna, powyzej 10 metrow i duzo szersza ……
A ślady w zbożu po UFO widziałeś ;)? Najdłuższe węże dorastają w niewoli, ponieważ mają nieograniczoną dostępność pożywienia. Jakoś żadna anakonda nawet do tych 10 metrów nie chce się zbliżyć. Kiedyś też pisano, że argentynozaur mógł mieć 80 metrów, a teraz skrócono go do 34-40 metrów. Wszystko ulega weryfikacji. Oczywiście wierzyć można w co się chce.
nie za wielkie te anakondy łe żal.
może kiedyś znajdą tak potężną anakondę. Ja dołączam się do poszukiwań.
lepiej poszukaj ogromnych pytonów. one są większe, cięższe i dłuższe.
Nie chcę mi się wierzyć anakonda może osiągać 100 cm obwodu w najszerszym miejscu.
A kiedy żyła ta 7 metrowa anakonda?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie 🙂 Wszelkie naukowe źródła przyjmują dziś 7 metrów jako długość graniczną anakondy. Teoretycznie większość zwierząt osiąga największe rozmiary, kiedy znajdują się w ogrodach zoologicznych czy u prywatnych hodowców – zwierzęta mają tam bowiem nieograniczony dostęp do pożywienia. Jeśli zatem jakakolwiek rekordowa anakonda miałaby się pojawić, to największe prawdopodobieństwo że właśnie tam (patrz: pytona siatkowy – najdłuższy wąż świata żyje właśnie w niewoli, a nie na wolności). Niestety jakoś nikt się obecnie nie chwali 7 metrową anakondą, po nagrodę za 9 metrowy okaz również nikt nie wystąpił.
Aj!! Nie daliście mi obejrzeć tego filmu
To Discovery wycofał ten film ze swojego kanału, dlatego go nie ma.
Największy jest pyton siatkowy!
Przepraszam, kochana Redakcjo. Gdzie mógłbym znaleźć informację o kobrach czy żmijach . Jakie są z nich najdłuższe, najbardziej jadowite, najmniej. Nie wiem gdzie szukać. Myślałem, że najbardziej niebezpieczny jest okaz czarnej mamby. Na większości stronach angielskich to jednak tajpan pustynny. Myślałem, że czym większy, dłuższy oraz cięższy wąż to bardziej jadowity trochę w tym prawdy też jest. Dla mnie to spore zaskoczenie że nie pyton tylko wspomniany tajpan pustynny mniejszy bardziej jadowity. Ach te zdradzieckie węże. Kocham węże. Ale proszę mnie nie karcić. W miejscowości w Drwalewie, to jest wieś od razu powiem. Są tam 2 stawy jeden teraz prywatny, ponieważ należy do wlaściciela odnowionego pałacu a drugiemu brak po prostu właściciela. Pojawił się wąż. Pewnego dnia przypezał mi i mojemu rodzeństwu zaskroniec pod oknem. Niestety wziąłem go do ręki. Posadziłem go na parapecie i się w niego wpatrywałem. I zaczęła się sesja zdjęciowa nie sekcja zwłok. Był żywy oczywiście zaczął udawać martwego. Wiadomo mówił zapewne ” proszę nie rób mi nic złego ja tu tylko wpadłem coś przekąsić ssss. ” powiem to akcentując to mocno nie wiedziałem, że nie można go podnosić, dotykać i przewracać na plecy w celu uwiecznienia go jako zdjęcia jako po prostu dowodu, że by rodzice mi uwierzyli bo byli w pracy. Wiedziałem jednak, że jest pod ochronną z lekcji przyrody. Nie musiałem czytać o tym wężu, ponieważ go rozpoznałem. Węża w końcu wypuściłem nie lubię ich więzić. Wąż w niewoli przeżyje dłyżej ale to wszyscy wiemy. Był tylko godzinę może 2 na parapecie. I zaznał wolności. Byłem wtedy nastolatkiem w wieku czternastu lat,chyba. Mam tylko też pytanie czy to był samiec czy samica. Trudno to określić mając mniejszą wtedy wiedzę o nich. Przyznaję się raz jak wystawiłem rower na dwór to rozjechałem gada. Jaszczurkę. Minę miałem skrzywioną o nie tylko nie ten biedny Gad. Co on musiał przeżyć. Jedynie co mogłem zrobić to ją zakopać. Pamiętam tylko była zielona. Łuski jej się błyszczały w różnych kolorach tęczy od słońca. Nie wiem czy była chroniona jako gatunek zagrożony. Wiadomo wymarła przeze mnie. Będę zawsze do niej wracał. Mówi się patrz pod nogi jak się idzie. Mam teraz 31 lat ale ciągle to rozpamiętuje. To jest dla mnie koszmar, bo kocham tę gady. Wszystkie jaszczurki, węże, żółwie, krokodyle, aligatory I dinozaury oraz płazy. To tak samo jak by wymarł ptak dodo czy mamut. Ach te Ludzie. Usunęli nas wcześniej teraz chcę nas chronić „. Przepraszam obracam to teraz żartem ale mi nie jest do śmiechu a tym bardziej, że moja siostra zgubiła żółwia błotnego, któremu kupiła synkowi. I ma teraz drugiego a pierwszy się nie odnalazł. A jak rozpoznać kogo to żółw ?, jak to ustalić jeśli żółw nie ma znaczących różnic na skorupie oraz na ciele od swojego gatunku trudno To rozróżnić. Bo było takie u nas ostatnio ogłoszenie w Drwalewie. Komuś zawieruszył się żółw. Były zdjęcia też w nienajwyżej rozdzielczości. Żartowaliśmy „Zobacz ten twój ninja schował się w kanałach i dotarł na piechotę dystans około 40 km „. Przyznaję to z kanałami to taki żarcik. Oczywiście żółw nie był siostry i pewnie już się odnalazł. Taki wielki happy end a tylko jeden. Ten pierwszy nadal siedzi w kanałach ćwicząc ninjutsu. Jak wróci i zobaczy rywala to nie będzie tak kolorowo, chyba, że się zakocha albo zdradzi go własny mistrz i przygotuję konkurenta na równą walkę. Ten pierwszy ” The Lost And Forggoten One” wybrał Freedom. No a ten drugi własne miejsce u Ludz, mówiąc a ” A trzeba było wia… „. Ty tylko przypomnę stare chińskię porzekadło ” żółw , który nie zazna wolności, trawy, piasku, morza, itp będzie siedział w studni. Dodam od siebie i czekał na ratunek aż któś zapełni studnię i mu pomoże. Wydostać się mówię tutaj o każdym gatunku żółwia , oczywiście nie słoniowym.Błotny albo morskim dla przykładu. To było wszystko pół żartem pół serio to kończąc. Serio to tu najbardziej pasuję. Życzę miłego dnia wszystkim i dalej, żeby Państwo ” Nas” Zaskakiwało wiedzą o tych ” Gadach”. Jak tytuł mówi ” Dinoanimals”. Te trzy historie tak tylko jako dodatek do całej wypowiedzi. Dla mnie tylko 2 ważniejsze. O wężu i o jaszczurcę. Która powiedziała ” Human wins” to zaporzyczyłem z gry Mortal Kombat 4 od tak po prostu.
Breakdance to przezwisko w szkole. Bo ktoś z dowcipnych kolegów ze szkoły pomyślał, że umiałem kręcić się na głowie. Nie potrafię. Przepraszam za to ale chciałem poprawić ” Gady” w nazwię bo się pomyliłem i się przyznaję.
„Tu” tylko przypomnę* znowu błąd.
A ponoć miałem płaską górną część czaszki tylko problem w tym że ten dowcipniś też miał. Myśląc że to pas startowy dla samolotów. Ach ta młodzież można by wtedy rzec. Stare a dobre czasy.
Wiele poszukiwanych informacji można znaleźć tutaj:
Najdłuższe węże: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/najdluzsze-weze-swiata-top-10/
Najbardziej jadowite węże: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/najbardziej-jadowite-weze-swiata-top-10/
Tajpan pustynny: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/tajpan-pustynny-najbardziej-jadowity-waz/
Żmija: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/zmija-zygzakowata-vipera-berus/
Zaskrońce: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/zaskronce-natricinae/
Gady: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/krolestwo-zwierzat-gady/
Węże: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/weze-serpentes-piekne-i-grozne/
Kobry: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/kobry-weze-budzace-strach/
Dziękuję Panie Rafale napawno zajrzę. Co do godziny to po prostu się przebudziłem i z ciekawości zawitałem na tej stronie. Tylko powiem według horoskopu chińskiego jestem wężem a nie smokiem dobrze chociaż, że nie szczurem czy świnią. Miło by mi było jeśli każdy podzielił by się tak z ciekawości swoim chińskim znakiem( symbolem). Najbardziej bym był ciekaw właśnie smoka. Kurczę wiele był dał, żeby był to on ale nie jest, zazdroszczę właśnie bycia smokiem. Ma najwięcej plusów niż minusów no ale nie dorównuje niestety szczurom. Chociaż smok jest bardziej celebrowany przez Chińczyków. Wspomnę kresówkę, z Jackie Chanem. Mega ciekawa powieść o poszukiwanie horoskopu chińskiego w celu pokonania zła. Cała Azja w jednym wydaniu. No kreska słabsza troszeczkę od Dragon Ball. Chodzi Mi tutaj o projekt postaci oraz krajobraz. Dla ciekawskich jeśli wszyscy to wiedzą to okej tylko przypomnę w Japoni i na świecie króluje na pierwszym miejscu Full Metal Alchemist Brotherhood. Nawet Dragon Ball przegrał. Evangelion oraz Attack on Titan itp. Wiem nie ma to nic wspólnego ze stroną no ale z Azją napewno ba tam też żyją ciekawe i piękne Gadziska. Tylko powiem jakie gady kocham. Najbardziej to będzie długa lista taka chronologia. Jaszczurki, krokodyle, aligatory i warany. 1. Krokodyle, 2.Aligatory, 3.Warany. 4. Kameolony, jednak chciałem by były na pierwszym miejscu . 5.Gekony, . 6.Szyszkowce, 7.Hatterie, 8. Bazyliszki. 9.pospolite wszystkie jaszczurki w tym nasze polskie, dopiero teraz węże na 10 miejscu.1. Kobry, 2.Grzechotniki, 3. Żmije, 4.Pytony, 5. Anakondy, 6. Inne. wszystkie węże jadowite oraz nie oraz z naszego kraju. No akurat tutaj mi pasuje dopiero tajpan. 15. Żówie lądowe i morskie. Tylko wspomnę kolejność żółwi. 1.jaszczurowate, 2.błotne, 3.stepowe, 4.Matta Matta, 5.morskie oraz te skórzaste. Na końcu Padalce na 16. Chociaż dał bym je przed żółwiami.17. Płazy. 1.Salamandry, 2.Żaby, 3. Ropuchy. Na końcu dopiero aksolotly na ostatnim. Z pierwszych gadów to t rex, numer jeden,2.gigantozaur, 3.spinozaur,4.Welociraptor,5.Pterodaktyl.6. Titanoboa,( nie wiem tylko czy żyły w tym samym czasie co t. rexy) 7. Pierwsze krokodyle, 8. D. Wodne, 9. D. Roślinożerne. Na pierwszym miejscu triceratopsy ich krewniacy, 2.Ankylozaury, 3.Pozostałe,4. (Archeopterysk), 5.(Megalodon) . Przepraszam za długi tekst wiadomo pisanie tutaj ich łacińskich nazw pewnie by się zeszło i jest mniej istotne. To wszystko. A jaka jest Wasza wszystkich kolejność. Tutaj podałem od żyjących współcześnie na początku, kończąc na prehistorii. Nie gra dla mnie rola co napisałem powyżej w klasyfikacji co do konkrętnych gatunków ( jadowite „mięsożerne”, roślinożerne) ani kto jest słabszy a kto silniejszy itp. Liczy się tutaj wygląd i szkielet nie ich waga czy siła( kocham kości). Co do prastarych to . 1.M.,2. W.,3. R. L. Skróty wiadomo. L to ptaki. Nie podałem tylko prastarych żółwi bo nie znam ich nazw. Muszę nadrobić czas żeby poznać większość z nich. Widziałem na żywo… Dla mnie numer jeden. Kameleona. W terrarium w Auchan. W Warszawie. Była to
zielona samica. Taka chyba pospolita. Niestety bardzo się bała kiedy jej opiekun wziął ją w dłonie. Z racji że drobna i była sama w terrarium. Smutne dla mnie, że żyją dosyć krótko a żółwie dłużej. Tylko nie pamiętam jaki przybrała kolor ze strachu. Naturalna jaskrawa zieleń, trochę ciemniejsza od koloru limonki. Warto było ją spotkać. To już wszystko proszę tylko mnie nie znowu nie karcić. Ja to się mówi jedna z lepszych chwil w życiu. Dla każdego dużego i małego. Chciałbym poznać wszystkich opinie nie tylko swoją.
Chiny w grudniu 2019 niezłą akcję z koronawirusem odpalili
Jaki jest największy wąż żyjący w Australii?
Najdłuższy wąż Australii to pyton ametystowy (Morelia amethistina) – patrz artykuły: Pytony oraz Najdłuższe węże świata TOP 10.
troche mniej wielokropkow. strasznie irytujace, ze kazdy akapit konczy sie …
Każdy, to lekkie nadużycie, niemniej zmniejszyliśmy ich ilość. Dziękujemy Creepu za zwrócenie na to uwagi 😉
Ojj nie wydaje mi się że to Creepu napisał
Hmmm… ten komentarz dotyczący wielokropków to nie ja napisałem 🙂
Długość anakondy zależy od temperatury środowiska i są 10 m anakondy tylko że tak zwani naukowcy boją się je łapać np uważa się że rekin biały ma 7 m a w Kaliforni żyją 10 m i żywią się lwami morskim i dla tego są tak wielkie porównaniu z rekinami białymi z Afryki południowej które żywią się rybami prawie zawsze .
A mógłbyś podać źródło swojej tezy?
Martwy wąż też by sie liczył.
Anakonda zielona mierzył maksymalnie 7 m a przeciętnie 3-3,5 m
anakonda mierzy średnio 5 metrów.
Np strona Freeisoft jest artykuł o 9 m anakondzie
Mam jeszcze artykuł z XIX w o 25 m osobniku ważący 500 kg
Mam podawać jakieś informacje o osobnikach jak tu kolega tu chciał udowodnić większych nisz 7 m? hm
Wybacz, ale wiarygodność tych źródeł jest zerowa.
Odrazu widac wiarygodnosc. 25 m. i 500kg cieniutki ten wąż. Titano boa miał 15 i warzył ponad tone.
Niby czemu ?
Wasze stwierdzenie że anakonda ma max 7 m jest śmieszne to jak by powiedzieć że 13 latek już bardzie większy nie będzie jak się ograniczacie do terenów gdzie anakondy są tępione i nie mogą osiągnąć rozmiarów powyżej 10 m to lepiej się nie udzielacie jak się nie znacie bo ja porównaniu do was czytałem doniesienia o DOROSŁYCH OSOBNIKACH POWYŻEJ 10 M i mam dowody ale jesteście za głupi i za tępi by to pojąć
Myślę, że kwestie, które zawarłeś w ostatnim akapicie, nie są za bardzo na miejscu – nikt cię tu nie obraża, więc dlaczego ty to robisz? Rzecz w tym, że nie ma wiarygodnych źródeł ani potwierdzonych pomiarów które wskazywałyby na istnienie anakondy o długości powyżej 9 metrów. Nagroda jest do odebrania 50 tys dolarów, dlaczego nikt się po nią nie zgłosił? Jeśli masz takie dowody, to je przedstaw. Pomińmy jednak jako dowody artykuły ze stron tego typu, którą wymieniłeś, bo one nie mają żadnej wartości.
Nie masz bladego pojęcia 10 metrowa anakonda to nic innego niż 16 metrowy t.rex.
Za żywego osobnika te są martwe raczej wątpię by ktoś próbował gołymi łapami łapać węża który ma 10 m i raczej taki wąż jest dość stary i nie da się wzość żywcem co do dowodów każdy wie to interesuje się zoologią np ja że rozmiar anakondy jest zależne od temperatury klimatu i pożywienia oraz danie czasu gadowi urosnąć bo np krokodyl różańcowy osiągnie te 10m tylko że potrzebuje na to 50 , 60 lat ale niestety nie wielu udało się przetrwać tak długo
Rzeczywiście jest tak, że dziś trudniej jest tym zwierzętom dożyć sędziwego wieku – dotyczy to krokodyli w stanie dzikim. Nie zapominajmy jednak, że węże nie żyją tak długo – anakonda w stanie dzikim przeciętnie ok. 10 lat. Ponadto hodowcy zapewniają wężom pod dostatkiem pożywienia, aby ich wąż właśnie był największy, gdyż staje się wówczas atrakcją, która może przynieść pieniądze. Tak jak to ma miejsce z pytonami siatkowymi – słynna Medusa (ponad 7 metrów długości). Pomimo tego nie ma dziś tak wielkich anakond.
10 Grudnia na Discovery Channel o 21 program Pożarty Żywcem.
Paul Rosolie – przyrodnik i badacz razem z ekipą złapali ponoć ogromną anakonde.
Gostek ma być ubrany w specjalny kombinezon który umożliwi mu przeżycie wewnątrz anakondy, która go wcześniej połknie.
Ciekawe co z tego wyniknie i jak duży to wąż.
Pewnie kolejna fabularyzowana historia jak ta na temat megalodona. Discovery w ostatnich latach niebezpiecznie zbacza od filmów dokumentalnych w kierunku pseudosensacji.
No i chała totalna ten film na temat anakondy. Nie dość, ze gościa nie pożarła, to Discovery już zupełnie na psy schodzi kręcąc takie pseudofilmiki.
To trochę rzeczywiście przesadzają w tych filmach z długością anakond, skoro dłuższy od niej jest pyton siatkowy.
To Prawda Absolutna Anaconda jest potężna niezwykle silna i szybka,bystra ,spostrzegawcza i pożera ogromne ilości swoich ofiar nawet wliczając w to samce swojego gatunku i człowieka : Dziecko i Dorosłą Osobę Mężczyznę lub kobietę.Małe ważą parę kilogramów i mają kilka centymetrów długości .Duże Anakondy to już nie żarty ,są potężne i bardzo silne potrafią migiem uduśić i zgnieść kości ofiary i ją uduśić ,a potem połykają w całośći i pożerają zadowalają się w ten sposób kilkoma naraz ofiarami nie tak jak pyton czy boa tylko młode atakują pojedynczo i kąsają,Duża Anaconda zjada ofiarę w kilka minut lub sekund po strawieniu swojej ofiary ,postuje przez kilka mieśięcy do roku a nawet 2 lat Duże Osobniki Anakond ośiągają od 2 do 7 metrów długości a nawet 10 i ważą ponad 1,5 tony.
No niezłe te anakondy, prawie jak z filmu grozy 😉
Zapomniałeś dodać, że mają kuloodporne łuski i potrafią się przemieszczać z prędkością jaguara. Są niesamowicie groźne, bo zabijają dla przyjemności, a swoje ofiary wypluwają by dalej mordować. Mają słuch absolutny, wyczuwają drgania podłoża, wspaniały węch pozwala wyczuć ofiarę z 42 kilometrów a oczy widzą 16 podstawowych kolorów i potrafią emitować wiązki laserowe. W 1986 roku jedna anakonda napadła na małą miejscowość, gdzie zabiła 7 osób.
Dodajmy do tego, że mają chowane skrzydła, dzięki którym w razie potrzeby potrafią wznosić się nad Andami 🙂
a jaki jest najdłuży wąż ameryki południowej ?
Anakonda zielona jest najdłuższym wężem Ameryki Południowej.
Jaki jest najdłuższy wąż afryki ?
Pyton skalny (Python sebae) jest najdłuższym wężem Afryki.
Dzięki
To bardzo bardzo dziwne stworzenia?Prawda?
Niesamowite czy realnie tez moze polykac czlowieka???
Podobno można – w tym roku ponoć pyton w Indonezji połknął człowieka.
Mam pytanie ,jak duża jest najwieksza mrówka swiata, i gdzi występują
Może byś tak te pytania zadawał pod odpowiednimi artykułami? Co ma anakonda do mrówek? Znajdź artykuł o mrówkach (na każdej stronie masz wyszukiwarkę) i jeżeli w nim nie ma takiej informacji to tam zadaj to pytanie.
Parę pytań :
1) czy anakondom i innym dusicielom zdarza się zjeść żywcem unieruchomioną ofiarę ?
2) czy dusiciele są odporne na jad toksycznych krewniakó
3) jak wyglądają koegzystencja anakondy z innymi dużymi drapieżnikami zamieszkującymi te same obszary np jaguarami, kajmanami czarnymi czy krokodylami orinokańskimi ? Często można przeczytać, że anakondy polują na jaguary, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne…
1. Anakonda i inne dusiciele unieruchamiają ofiary, ale nie zawsze czekają aż te wyzioną zupełnie ducha. Niemniej zazwyczaj ofiary mają już zatrzymaną akcję serca.
2. Dusiciele nie są odporne na jad, zatem ukąszone giną.
3. Jest na odwrót – to jaguary polują czasami na anakondy, ale nie odwrotnie. Anakondy stają się też ofiarami kajmanów i krokodyli orinokańskich. Anakondy zaś mogą polować na młode tych gadów.
Henryk, co do kajmanów to chyba tylko duże kajmany czarne mogą postawić się anakondom. Inne gatunki są mniejsze i chyba często padają ofiarą tych dużych węży. Dotyczy to nawet dorosłych osobników. Tak mi przynajmniej wydaje ;).
Krokodyl orinokański może osiągać do 5 metrów i wagę do 380 kg, więc anakonda raczej na niego nie zapoluje. Co do kajmanów, to rzeczywiście większość nie jest jakoś przesadnie duża, więc tu racja. Muszę sprostować punkt 3. Poza tym widziałem przed chwilą film, jak anakonda dusi kajmana.
Największy gatunek kajmana to kajman czarny, którego samce mają ok 4 m więc też trudno mi sobie wyobrazić coby anakonda mogła na niego zapolować. Inne gatunki są mniejsze i to chyba właśnie ona często padają ofiarą anakody. Większe gatunki np wspominany krokodyl orinokański są zdecydowanie poza zasięgiem tych węży. Pytanie czy same krokodyle często polują na dorosłe samice anakondy czy są to jednak zbyt wymagające zwierzęta żeby stać się ofiarą?
To fakt jaguary czasem polują na anakondy jednak same również padają ich ofiarami.
Puma vs anakonda zielona i puma vs pyton sietkowy
Jeśli wyciągnąć analogię z lampartem, to jest film, na którym lampart takiego dużego węża pokonał.
Czyli puma 🙂
A czy gdyby walczyły w zamknięciu to także puma?
To bardzo trudny do oceny pojedynek. Pyton pyton siatkowy to bardzo duży wąż i gdyby był taki jak Meudusa, czyli ponad 7,5-metrowy, to ważyłby dwa razy więcej niż puma. Nie sądzę, aby takie węża puma pokonała. Nie pytaj mnie proszę, jaki dokładnie musiałby być duży wąż, a jaka puma, bo to naprawdę zależy od wielu czynników :). Puma raczej w naturze na węże nie poluje, lamparty czy jaguary owszem.
O jedno cię zapytam Pisząc:”Nie sądzę ,aby takie węże puma pokonała” Chodziło ci że gdyby chodziło ci że gdyby taki wąż miał ważył Dwa razy od Pumy więcej czy nie sądzisz Że w ogóle takie węże by pokonała Sprecyzuj
Puma nie pokonałaby węży dużo cięższych od siebie.
Czyli Puma pokonała by PRZECIĘTNĄ anakondę zieloną i pytona siatkowego ? Odpowiedz Tak lub Nie tyle wystarczy
Tak 🙂
😉
a mogę wiedzieć od jakich czynników
Dobrze czyli rozumiem że gdyby te węże były przeciętnej wagi to takie by puma pokonała .dziękuje
Dlaczego w artykóle o pytonie siatkowym jest że waży ponad 100 kg tutaj piszecie że anakonda waży 60 -70kg a piszecie że anakonda jest najcięższa
Zapewne dlatego, że pytony są dłuższe i średnio osiągają wyższą wagę, niż anakondy. Niemniej istnieją doniesienia o wielkich i ciężkich anakondach, które przewyższają wagą pytony.
Czy na pantanalu są anakondy zielone ?
Tak, na Pantanalu żyją zarówno żółte, jak i zielone anakondy.
A czy jaguary polują na dorosłe samice anakond zielonych na Pantanalu ?
Tak, na dorosłe anakondy także polują.
Anakonda Zielona vs Pyton Siatkowy
Zależy od wielkości. To w sumie remisowy pojedynek, przy porównywalnej wielkości.
Wiem już że jaguarem zdarza się polować na dorosłe anakondy . Ale czy odwrotnie? Czy anomakonda zapoluje na dorosłego jaguara?
To o nie jest takie powszechne, ale się zdarza. Jaguary są zjadane, ale także jedzą anakondy. Anakondy polują z zasadzki, chowają się w mętnej wodzie i jeśli nieświadomy jaguar podejdzie wystarczająco blisko, zaatakują. Anakondy mają oczy na czubku głowy, podobnie jak krokodyle i potrafią trzymać ciało pod wodą, czekając na ofiarę.
Pytanie, czy są jakieś udokumentowane przypadki znalezienia szczątków jaguara wewnątrz anakondy? Te wydarzenia są niezwykle rzadkie. Nie mogłem znaleźć twardych dowodów, że akurat jaguary stały się ofiarami anakond, ale nie tak dawno udokumentowano przypadek w Brazylii, z sierpnia 2016 r., gdzie anakonda żerowała i połknęła dorosłą pumę ważącą ponad 50 kilogramów.
Badacze ze stanu Sao Paulo z Instituto Pró-Carnívoros obserwowali grupę pum z obrożami z radiem i zauważyli, że jedna puma już się nie porusza. Poszli do lokalizacji sygnału i zamiast pumy znaleźli dużą anakondę (około 4.2 metra długości, ważącą 92 kilogramy) z dużym zwierzęciem w środku w zaawansowanym procesie trawienia. Anakonda została znaleziona martwa, prawdopodobnie z powodu kilku śladów i obrażeń, prawdopodobnie podczas walki z pumą, i nie przeżyła. Szacują, że wąż przeżył około 10 dni po walce z pumą.
To najwyraźniej pierwszy w pełni udokumentowany przypadek anakondy polującej na dużego kota, według Luiza Piresa, dyrektora Bauru Zoo w Brazylii.
Istnieją opowieści, że jaguar również pada ofiarą większych anakond, co jest rzadkością, ale teraz wydaje się to o wiele bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że anakondy w Amazonii mogą być większe niż ta z przykładu z pumą, podczas gdy jaguary nie są tak duże jak te z Pantanal.
Ok jednak Jaguary są większe niż Puma nawet te w środkowej części Brazylii ta Puma o kturej mowa ważyła 50 kg samiec jaguara waży ok 70-80 a na pantanalu nawet 120 jest to ponad 2razy więcej
Tak, jak napisałem, twardych dowodów nie ma, ale w kontekście tej pumy, można sobie wyobrazić sytuację skutecznego ataku anakondy na jaguara.
nie tak dawno w P.A. robotnicy pracujacy przy budowie zapory wysadzali skale.W srodku
skaly znajdowala sie jaskinia w ktorej znaleziono martwa anakonde ktora dokladnie
zmierzona miala 10 m dlugosci i wazyla 400 kg.Opisy tej akcji i zdjecia sa w internecie.
A za tem istnieja takie wielkie anakondy ,tylko trudno je znalesc bo zyja w terenach
bagiennych i rzecznych i tylko sporadycznie sa spotykane przede wszystkim przez
rdzennych mieszkancow ,naukowcy ktorzy na sile szukaja raczej w krotkim okresie czasowym
ich nie znajda.
Miała okrągłe 10m i okrągłe 400kg wagi, pewnie zęby miały dokładnie 10cm i łuski nadziewane ćwiekami. Oczywiście węże jako zwierzęta zmiennocieplne uwielbiają ciemni i zimne jaskinie zatem nic dziwnego, że znaleziono ją właśnie tam. Zapewne w jaskiniach kryją się jeszcze większe osobniki, może nawet takie 50 metrowe :)))
Wiesz, jest film na YT tej anakondy, trudno powiedzieć, czy to fake: youtube.com/watch?v=mb-Y0mPgdwQ
dlaczego w innych artykułach np. pyton siatkowy, czy najdłuższe węże świata piszecie, że anakonda jest największym wężem świata i może osiągnąć wagę 250 kg, skoro średnio waży 90 kg, a rekordowe osobniki rzadko przekraczają wagę 110 kg ?
Wokół anakondy narosło wiele mitów, przyczyniły się do tego różnorodne doniesienia a także filmy.
250 kg wzięło się z szacunków, co do potencjalnych rozmiarów możliwych do uzyskania przez te węże.
Większość anakond łapie się na równinach, które są bardziej dostępne dla ludzi i ale występują tam mniejsze potencjalne zdobycze dla anakond, podczas gdy las deszczowy, który jest znacznie mniej zbadany i ma więcej dużych ofiar, może być domem dla większych węży.
Prawie wszystkie okazy przekraczające 6 m, w tym szeroko nagłośniony okaz o długości rzekomo 11,36 m, nie zostały poprawnie udokumentowane.
Ponieważ to temat w zasadzie na odrębny artykuł, więc poniżej garść danych, które będą pomocne:
– Skóra jednego okazu, rozciągnięta do 10 m, została zachowana w Instituto Butantan w São Paulo i podobno pochodzi z anakondy o długości 7,6 m.
– Podczas pobytu w Kolumbii w 1978 roku herpetolog William W. Lamar spotkał dużą samicę o długości 7,5 m, o wadze szacowanej na 136 do 180 kg.
– W 1962 roku WL Schurz twierdził, że zmierzył w Brazylii węża o długości 8,46 m i maksymalnym obwodzie 112 cm.
– Samica, podobno mierząca 7,9 m długości, zastrzelona została w 1963 r. na bagnach Nariva w Trynidadzie. W jej wnętrzu znaleziono 1,5-metrowego kajmana.
– Okaz o długości 7,3 m, podobno o wadze 149 kg, został złapany u ujścia rzeki Kassikaityu w Gujanie przez 13 miejscowych mężczyzn, a później przetransportowany drogą powietrzną do kolekcji zoo w Stanach Zjednoczonych, ale wkrótce wąż zmarł z powodu złego stanu zdrowia. – –
– Największy zweryfikowany rozmiar E. murinus w niewoli dotyczył okazu trzymanego w zoo w Pittsburghu i PPG Aquarium, który urósł do długości 6,27 m do czasu jej śmierci 20 lipca 1960 r. Kiedy ten okaz miał 5,94 m długości, ważył 91 kg.
Szacunkowa waga anakondy w zakresie 8 m wynosiłaby co najmniej 200 kg. National Geographic opublikował wagę do 227 kg dla E. murinus, ale jest to prawie na pewno zwykłe oszacowanie.
Waga może się znacznie różnić w przypadku dużych okazów w zależności od warunków środowiskowych i niedawnych karmień, przy czym wspomniany okaz Verrilla, który był wyjątkowo masywny, ważył 163 kg, podczas gdy inny okaz uważany za duży, przy długości 5,06 m ważył tylko 54 kg.
Dziękuje za odpowiedź 🙂
Dzień Dobry, czy ktoś ze zgromadzonych tu osób wie jakie wymiary osiąga Anakonda Boliwijska? Jej waga i długość? Z góry dziękuję.
Anakonda boliwijska (Eunectes beniensis) osiąga długość od 3.3 do 4.5 metra i wagę do 35 kg.
Bardzo dziękuję.
czy znacie anakondę żółtą i anakondę zieloną te dwa gatunki anakond.
Są 4 gatunki anakond, między innymi zielona i żółta, które wymieniłeś i które są wymienione również w artykule, obok anakondy boliwijskiej i ciemnej. Anakonda zielona jest największa.
1. Anakonda zielona (Eunectes murinus):
• Długość: Średnio 4,6 metra
• Waga: Dorosłe osobniki ważą zazwyczaj między 30 a 70 kilogramami
• Obszar występowania: Zamieszkuje wilgotne obszary Ameryki Południowej, takie jak bagna i rzeki.
• Charakterystyka: Posiada ubarwienie zielone lub oliwkowe, doskonale kamuflujące w otoczeniu wodnym. Jest jednym z największych węży na świecie.
2. Anakonda żółta (Eunectes notaeus):
• Długość: Zwykle osiąga długość między 2 a 4 metry
• Waga: Dorosłe osobniki ważą zazwyczaj między 10 a 30 kilogramami.
• Obszar występowania: Zamieszkuje obszary wodne w Paragwaju, Brazylii i północno-wschodniej Argentynie.
• Charakterystyka: Ubarwienie żółto-brązowe, czasem z ciemnymi plamami. Jest mniejsza niż zielona anakonda.
3. Anakonda Boliwijska (Eunectes beniensis):
• Długość: uważa się, że jest mniejsza niż zielona anakonda.
• Obszar występowania: Spotykana w Boliwii, zwłaszcza w regionie Beni.
4. Anakonda Ciemna (Eunectes deschauenseei):
• Długość: uważa się, że jest mniejsza niż zielona anakonda.
• Obszar występowania: Spotykana w Brazylii, zwłaszcza w regionie Amazonki.
• Charakterystyka: rzadki gatunek z ograniczonym zasięgiem występowania.
Hej jest błąd napisaliście jak porównywaliście anakondy z kleacalkoatlem że klecalkoatl to dinozaur a on nie jest dinozaurem tylko gadem latającym zmieńcie tam ten błąd proszę.
Czy nie pytony to największe węże świata bo tak słyszałem a nie anakondy pytam??
czy nie pytony to największe węże świata bo tak słyszałem a nie anakondy redakcjo pytam????
Ostatnio odkryto nowy gatunek anakondy nawet nagrano film z taką 8 metrową podobno ważącą 200kg. Zastanawiam się czy tygrys bengalski poradził by sobie z tak dużym wężem? Mowa o walce na londzie
Raczej tygrys bengalski by pokonał taką anakondę. Tygrysy bengalskie są w stanie upolować bardzo duże zwierzęta, takie jak gaury, nosorożce indyjskie a Jim Corbett opisał nawet potyczkę dwóch tygrysów ze słoniem indyjskim. Obstawiałbym zatem, że tygrys miałby większe szanse na zwycięstwo nawet z tak dużą anakondą, o ile ona rzeczywiście była taka duża, bo z tego filmu to nie wynika, aby ją zmierzyli, czy z ważyli. A trzeba pamiętać, że obiekty na pierwszym planie są zawsze większe, niż te na drugi a tak było na tym filmie, że anakonda była z przodu a nurek z tyłu.
To prawda, po za tym wąż ciągle się rusza więc dlatego może wydać się dłuższy niż w rzeczywistości jest
Poza tym ta anaconda jest zadziwiająco spokojna i w ogóle nie obawia się kamery przystawionej do pyska, nie atakuje, ani nie ucieka. Nie uśpili, a przecież mogli, nie zważyli ani nie zmierzyli a i tak miliony ludzi uwierzyły na podstawie filmu i wpisu na Twitterze na podstawie którego powstało wiele artykułów, że znaleźli 8-metrową anakondę ważącą 200 kg.
Jak pyton Medusa miał prawie 8 metrów, to to było widać na zdjęciach – rozpostarty na dłoniach ludzi, poza tym można go było obejrzeć.
No i okazało się jednak że miała 6 nie 8 metrów długości
A redakcja Dinoanimals od razu była sceptyczna co do tej długości. To tak samo jak Perucetus colossus. Miał ważyć nawet 300 ton a parę dni temu inni naukowcy zupełnie to zakwestionowali i stwierdzili, że absurdem było porównywać walenia do manatów i obliczyli, że Perucetus colossus ważył mniej więcej tyle co kaszalot, czyli 60-70 ton, a nie 240 czy 300 ton.
Bo żyjemy w czasach, kiedy fakty nie mają znaczenia. Ważne, żeby coś było „naj”. Największe, najdłuższe, najgroźniejsze, żeby rozwalało system i aby się klikało. O tej anakondzie mierzącej 8 metrów i ważącej 200 kg napisano w milionach miejsc, a tym, że prawda jest inna napiszą w kilkudziesięciu.
Na początku to było że nawet 500kg waży z niektórych źródeł 🤦♂️
Czyli prawie Titanoboa 🙂
Tak, jak to ludzie potrafią zakłamać prawdę dla wyświetleń.
Ostatnio trochę wróciłem do tematu i się zaczołem zastanawiać czy szyja takiej anakondy nie była by trochę za gruba dla tygrysa do ugryzienia? Prawdopodobnie nie mam racji ale nie szkodzi spytać
Skoro szyja gaura albo nosorożca nie jest za gruba dla tygrysa a na oba te zwierzęta tygrys poluje, więc z pewnością w przypadku węża nie stanowiłoby to żadnej przeszkody. To są tkanki miękkie.
Źle ubrałem to w słowa chodziło mi o szerokość szyi i czy tygrys byłby w stanie wystarczająco szeroko otworzyć buzię żeby się porządnie wgryźć. Pytanie stąd że w przypadku Gaurów tygrys może złapać za samo gardło, a tutaj nie ma opcji z łapania za samo gardło I wydaje mi się że tygrys żeby dobrze Węża złapać musiałby ugryź całą szyję. Ale tak jak mówię nie jestem pewien więc dlatego pytam
Z tego, co czytałem, to maksymalnie otwarty pysk tygrysa to 30-33 cm. Sądzę, że tygrys dałby radę wkłuć się w jej szyję.
Dzięki za odpowiedź