DomowePsySsakiZwierzęta

Buldog amerykański

Buldog amerykański

Rasa agresywna

Na Wyspach Brytyjskich, z których pochodzi, wyginął niemal doszczętnie w wieku XIX, kiedy zakazano tam krwawych walk psów z innymi zwierzętami. Jego koniec w Europie oznaczał jednak początek w Nowym Świecie. Wielu bowiem robotników angielskich migrujących do USA brało ze sobą te silne i inteligentne psy. Rasa świetnie przyjęła się w obcym kraju, gdzie odwaga, siła i wytrzymałość buldogów wspaniale sprawdziły się w czasie pracy z farmerami i zwierzętami hodowlanymi. Współcześnie buldog amerykański jest nie tylko stróżem i obrońcą stad, ale także opiekunem rodzin, którym oddaje się bez reszty.

Klasyfikacja

Buldog amerykański nie został zarejestrowany przez FCI. Jako odrębna rasa widnieje w rejestrze UKC (United Kennel Club).

Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Historia i pochodzenie rasy

Korzenie buldoga amerykańskiego znajdują się w Wielkiej Brytanii. Właśnie stamtąd migrujący w XIX wieku angielscy robotnicy przetransportowali buldogi na tereny południowych stanów USA. W nowym miejscu świetnie sprawdzały się (i sprawdzają nadal) jako psy użytkowe, pracujące na farmach.

Przodkowie dzisiejszych buldogów amerykańskich byli bardzo przydatni dla drobnych rolników i hodowców, którzy wykorzystywali te psy jako stróżów, łowców niedźwiedzi, dzików, szopów i wiewiórek. Poza wymienionymi zajęciami, pierwotne buldogi amerykańskie angażowano w krwawe walki z innymi psami, ponadto miały one za zadanie szczuć na arenie duże zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy byki.

Przez lata doceniano ich pracę dla rolników. Łatwo można było je bowiem szkolić na pasterzy bydła oraz opiekunów stad. Wielki kryzys przetrwania rasy nastąpił po II wojnie światowej, kiedy była ona na skraju wymarcia. Dzięki jednak wysiłkom Johna D. Johnsona amerykański buldog przetrwał do dzisiaj.

Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Charakterystyka

Wygląd

Już na pierwszy rzut oka widać, że buldog amerykański to pies silny i wytrzymały. Świadczy o tym muskularna, mocna sylwetka zamknięta jednak w niewielkich ramach. Ze względu na swą budowę, jest to zwierzę wyższe, a także bardziej zwinne i szybsze niż jego krewny – buldog angielski.

Psy są masywniejsze i cięższe od suk, które z kolei wydają się delikatniej zbudowane. Obie płcie posiadają jednak dużą głowę wyposażoną w silne szczęki. Duża głowa musi być wsparta na silnej, umięśnionej szyi, zwężającej się ku czaszce. Pod brodą może pojawić się podgardle. Mięśnie policzkowe są na tyle rozwinięte, że nadają głowie kwadratowy kształt. Między okrągłymi oczami widoczna być powinna bruzda skórna. Pysk ma być szeroki i krótki. Na szczycie głowy rosną uszy w kształcie płatka róży, skierowane ku przodowi. Kończyny są długie i silne, natomiast klatka piersiowa szeroka i głęboka.

Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Budowa ciała sugeruje, że buldog amerykański to pies stworzony do różnego rodzaju wysiłku fizycznego.

Kolor tęczówek jest dowolny, ale u osobników białych preferowane są oczy czarne. Skóra na nosie ma kolor węgla, ale może też nabierać odcieni brązu lub szarości. Gładka i krótka sierść występuje w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Spotyka się często osobniki pręgowane w kolorze czerwonym, a także jednolicie białe, rude, brązowe, płowe i łaciate.

Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Temperament

Buldog amerykański jest wierny, lojalny odważny i pełen determinacji. Nie powinien przejawiać jednak wrogości, a raczej pewność siebie i czujność. Mimo groźnego wyglądu i mocnego charakteru, jest w stanie pokochać dziecko. W stosunku do opiekuna potrafi zachować się jak prawdziwy bohater broniący go przed niebezpieczeństwami. Ze względu na silny instynkt ochrony wymaga on właściciela pewnego siebie, twardego psychicznie, mającego zadatki na lidera grupy.

Bardzo dobrym pomysłem będzie dla niego szkolenie z zakresu uspołecznienia i posłuszeństwa już w okresie szczenięcym.

Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Z rezerwą

W młodości może przejawiać rezerwę w stosunku do obcych (jako typowy stróż i ochroniarz), jednak z czasem i za pomocą treningów uspołeczniających stanie się bardziej otwarty (ale nie naiwny). Bardzo ważne jest zatem, aby konfrontować psa z nowymi sytuacjami, ludźmi i bodźcami w ogóle. Dzięki temu zwierzę nauczy się odróżniać sytuacje normalne od tych zagrażających.

Podobne artykuły

W normalnych okolicznościach dobrze wychowany pies będzie czuły, delikatny i kochający. Dzięki swej czujności i odwadze świetnie spełni się jako pies stróżujący. Potrzebuje on jednak codziennej stymulacji ruchowej (spacery, zabawa), aby nie ulec nudzie, która zabija każdą motywację.

Mimo więc swego pierwotnego przeznaczenia jakim jest pilnowanie i ochrona bydła, przy odpowiednim podejściu opiekuna buldog amerykański stanie się wspaniałym rodzinnym aniołem stróżem.

Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Szczegółowe dane/wymiary

Buldog amerykański

  • Wysokość w kłębie: psy 55-70 cm, suki 52-65 cm
  • Waga: psy 32-54 kg, suki 27-45 kg
  • Długość życia: 10-16 lat
  • Wielkość miotu: 7-14 szczeniaków
Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Buldog amerykański – ciekawostki

  • Dzięki bardzo silnym kończynom buldog amerykański potrafi wykonać pionowy skok na wysokość 1,8 m.
  • Buldog amerykański potrzebuje sporo uwagi ze względu na bogate życie emocjonalne. Z tego też powodu buldogi bardzo mocno przywiązują się do swych opiekunów.
  • Rasa uznawana jest za zdrową, ale nie jest ona całkowicie wolna od pewnych chorób. U buldogów amerykańskich spotyka się choroby siatkówki, nerek, tarczycy, dysplazje biodrowe i łokciowe, tzw. cherry eye, wywinięcie powieki, raka kości.
Buldog amerykański
Buldog amerykański.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

14 komentarzy

  1. Byłe szczęśliwym hmm 'posiadaczem’ to złe slowo; miałem przez 11 lat przyjaciela w postaci tego psa…
    Lojalny, odważny, wyważony, rodzinn,y wesoły (do końca) i … szaleńczo odważny w obronie naszej Rodziny w warunkach zagrożenia…
    eeech na szczęście mam jeszce zdjęcia Kastora
    polecam, ale – najlepiej komuś kto lubi aktywność i z natury jest optymistycznie nastawiony do życia…
    Brakuje mi Go…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button