DomowePsySsakiZwierzęta

Cavalier king charles spaniel

Rasy psów – Cavalier king charles spaniel

Psy książęce o pięknym futrze i wiernym, kochającym spojrzeniu. Choć ich historia zaczęła się na dworach, nie rekompensuje ona problemów zdrowotnych, z jakimi muszą się borykać współczesne spaniele cavalier king charles.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 9 – psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 7 – angielskie spaniele ozdobne
  • Typ wyżłowaty
  • Nie podlega próbom pracy
Cavalier king charles spaniel.

Wyróżnia się 4 odmiany kolorystyczne:

  • Blenheim – równomiernie rozmieszczone kasztanowo – rude łaty, reszta ciała perłowo biała. Na głowie występują symetryczne kasztanowe akcenty, a między uszami można dostrzec plamkę w kształcie rombu, będącą cechą charakterystyczną rasy
  • King Charles (czarna podpalana) – sierść na całym ciele głęboko czarna, nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod ogonem widoczne nasycone podpalenie. Białe akcenty są traktowane jako wada
  • Ruby – całkowicie czerwona sierść, o głębokim odcieniu. Mogą występować białe akcenty, ale nie są tolerowane u psów wystawowych
  • Tricolour (trójkolorowa) – łaty czarno-białe, ale rozmieszczone regularnie, nad oczami, w uszach, po wewnętrznej stronie nóg, na spodzie ogona i na policzkach widoczne podpalania.
Cavalier king charles spaniel – cztery odmiany kolorystyczne.

Historia rasy

Na początku XVIII wieku John Churchill, 1. książę Marlborough miał w posiadaniu białe i czerwone spaniele, które wykorzystywał podczas polowań. W swych zapisach uwzględnił fakt, że potrafiły utrzymywać tempo razem z kłusującymi końmi. Ponieważ zamek księcia nazwano Blenheim (na cześć zwycięstwa w bitwie pod Blenheim), czerwoną i biała odmianę psa rasy cavalier king charles spaniel określa się w ten sam sposób.

Na przełomie XX wieku starano się odtworzyć oryginalny wygląd tych spanieli z pomocą wymarłych już przedstawicieli toy trawler spaniel. Próby udokumentowała Judith Anne Dorothea Blunt-Lytton, 16. baronowa Wentworth w książce Toy Dogs and Their Ancestors Including the History And Management of Toy Spaniels, Pekingese, Japanese and Pomeranians, wydanej w 1911 roku.

Cavalier king charles spaniel.

Charakterystyka

Wygląd

Jego przeznaczeniem było towarzyszenie człowiekowi i zabawianie swą obecnością, dlatego też musiał być niezbyt duży, aby zmieścić się w ramionach lub na kolanach właściciela i przejawiać przyjazne zachowania.

Dorosłe osobniki osiągają rozmiary porównywalne do niedojrzałych psów dużych ras spanieli. Z reguły mierzą 30 – 33 cm wysokości w kłębie i ważą 4,5 – 8,2 kg. Zazwyczaj nie obcina im się ogona.

Szata jest jedwabiście gładka i stosunkowo długa, na końcach mogą pojawiać się loczki (choć u psów wystawowych są dopuszczalne tylko na uszach, nogach i ogonie).

Cavalier king charles spaniel jest często mylony z rasą king charles spaniel (w wersji amerykańskiej rasa zwie się English toy spaniel). Obie rasy łączy podobna historia, różnice zaczęły pojawiać się dopiero 100 lat temu, a największą z nich są gabaryty – king charles spaniel waży zaledwie 4,1 – 5,4 kg. Odmienne są także rysy „twarzy” i ogólna budowa – u bohatera tego artykułu uszy ulokowane są wyżej, czaszka jest spłaszczona, a pysk dłuższy, natomiast king charles spaniel wyróżnia się kopulastą czaszką i krótkim pyszczkiem.

Cavalier king charles spaniele.

Temperament

Pies czuły, zabawny, bardzo cierpliwy i chętny do pomocy, dlatego też dobrze odnajduje się przy dzieciach i innych psach. Nie przejawia nieśmiałości względem dużych czworonogów, szybko dostosowuje się do prawie każdego środowiska i rodziny.

Dzięki umiejętności zjednywania sobie większych i mniejszych psiaków, okazać się może najlepszym wyborem dla domu pełnego zwierząt, o ile reszta psich domowników jest dobrze wyszkolona. Może być towarzyszem osób w różnym wieku – od dzieci do seniorów.

Z natury ciekawski i pogodny cavalier king charles spaniel lubi się przytulać i przebywać blisko właściciela na poduszce lub kolanach, co czyni go wspaniałym przyjacielem dla osób w podeszłym w wieku, mających problemy z chodzeniem i ogólnym poruszaniem się.

Wyróżnia go aktywność i sportowy zapał. Ponieważ ma instynkt gończy, może biegać za jeżdżącymi pojazdami, dlatego większość psów tej rasy nigdy nie będzie na ulicy „obyta”. Ma tendencję do traktowania wszystkich obcych jak przyjaciół, dlatego nie nadaje się na stróża. Z powodu silnego instynktu łowieckiego może zagrażać ptakom ozdobnym i dzikim oraz małym zwierzętom. Jeśli chcemy, aby był spokojniejszy, najlepiej szkolić go w kontakcie z gryzoniami, np. chomikami czy myszoskoczkami.

Cavalier king charles spaniel.

Kondycja zdrowotna

Psy tej rasy dosyć często zapadają na poważne choroby, w tym genetyczne, np. niedomykalność zastawki mitralnej (wada serca), bolesne jamistości rdzenia, dysplazję stawu biodrowego, zwichnięcia rzepki, zaburzenia widzenia (zaćma, dysplazja siatkówki) i słuchu.

Podobne artykuły

Współczesne cavalier king charles spaniel pochodzą od zaledwie 6 psów, dlatego każda choroba dziedziczna występować będzie u znacznej części przyszłych pokoleń. Zjawisko to określa się mianem efektu założyciela i jest, prawdopodobnie, przyczyną występowania wspomnianej wcześniej wady serca.

Cavalier king charles spaniel.

Szczegółowe dane i wymiary

Cavalier king charles spaniel

  • Wysokość w kłębie: 30 – 33 cm
  • Masa: 5,4 – 8,2 kg
  • Długość życia: 9 – 14 lat, (średnio 10 – 11 lat)
Cavalier king charles spaniel.

Cavalier king charles spaniel – ciekawostki

  • Plamka na głowie psa często nazywana jest kciukiem księżnej, legenda głosi bowiem, że Sara Churchill, księżna Marlborough w oczekiwaniu na wieści o powracającym z bitwy pod Blenheim mężu odcisnęła kciuk na głowie ciężarnej suczki rasy cavalier king charles spaniel, co w rezultacie doprowadziło do narodzin pięciu szczeniąt posiadających podobny znak. Narodziny „zgrały się” ze szczęśliwą wiadomością o wygranej bitwie.
  • Cavalier king charles spaniel jest jedną z największych ras miniaturowych.
  • Rasa znalazła się na 44. miejscu w rankingu Stanley’a Corena oceniającym inteligencję w pracy i wykonywaniu poleceń.
  • Prawie wszystkie psy zapadają na niedomykalność zastawki mitralnej (MR), co prowadzi do szmerów w sercu stopniowo pogłębiających się, a to prowadzi nieuchronnie do niewydolności serca. Badania przeprowadzone przez Kennel Club in the United Kingdom wykazały, że spośród całkowitej liczny zgonów, aż w 42,8% przypadków przyczyną były problemy z sercem.
Cavalier king charles spaniel – 6-tygodniowe psiaki.

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button