MorskieOpracowaniaRybyZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ryby

Królestwo zwierząt – Ryby

Piękne, brzydkie, przerażające, przyjazne – jakie jeszcze mogą być ryby? Niemi wybrańcy, żyjący w nieznanym i nierzadko wrogim dla człowieka wodnym świecie zadziwiają i fascynują naukowców oraz zwykłych ludzi. Wiele z nich potrafi żyć kilka kilometrów pod powierzchnią oceanu, czego – póki co – żaden człowiek samodzielnie osiągnąć nie może.

Klasyfikacja

  • Królestwo: zwierzęta
  • Typ: strunowce
  • Gromada: ryby

Podgromady

  • Ryby chrzęstnoszkieletowe (Elasmobranchii) (ok. 700 gatunków)
  • Ryby kostnoszkieletowe (Teleostei) – ok. 25 000 gatunków
  • Ryby dwudyszne
  • Ryby trzonopłetwe
Ryby.

Ewolucja

Uważa się, że najwcześniejsze organizmy, które można zaklasyfikować do gromady ryb to delikatnie zbudowane strunowce pojawiające się w kambrze 541 – 485 mln lat temu. Chociaż brakowało im prawdziwego kręgosłupa, posiadały strunę grzbietową pozwalającą na bycie bardziej zwinnym od pozostałych bezkręgowców.

Najwcześniejsze skamieniałości ryb należą do małych pancernych bezżuchwowców zwanych ostrakodermami, do dnia dzisiejszego jednak linia bezżuchwowców praktycznie wymarła, choć istnieje jeden rząd prymitywnych pod tym względem minogokształtnych (Petromyzontiformes).

Po raz pierwszy szczęki można dostrzec w skamieniałościach ryb pancernych – gromady kopalnej żyjącej od 443 do 358 mln lat temu, czyli od syluru do końca dewonu (era paleozoiczna). Różnorodność w budowie rybich szczęk wskazuje na więcej plusów związanych z jej posiadaniem, nie wiadomo jednak, co było najważniejszym z nich – większa siła ugryzienia, łatwiejsze oddychanie czy może zupełnie inne czynniki.

Niewykluczone, że ryby wyewoluowały z istot podobnych do dzisiejszych żachw (Ascidiacea), których larwy przypominają prymitywne ryby. Niewykluczone również, że pierwsi przodkowie gromady mogli zachować formę larwalną do okresu dorosłości.

Ryby – gdzie jest Nemo :)?

1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

14 komentarzy

    1. Samica szczupaka podczas składania ikry wielokrotnie zmienia miejsce poszukując korzystnego podłoża. Zrzuca zawartość gonad w porcjach. Często na skutek np. załamania pogody tarło również ulega przerwaniu i samica płynie w inne miejsce. Ikra zatem rozmieszczona jest na stosunkowo dużym obszarze i trudno jest wskazać jedno miejsce, gdzie mógłbyś je znaleźć.

  1. Ostatnio odbiło mi na punkcie szczupaka! Nawet planuję hodować kaczego dzioba w akwarium! A czy da się rozmnażać szczupaka w warunkach domowych?

    1. Oj, Creepu co my byśmy bez Ciebie zrobili, znów wracamy do arkanów systematyki, taksonów parafiletycznych i polifiletycznych 🙂
      Tradycyjnie rozumiane ryby nie są już rzeczywiście traktowane jako jednostka taksonomiczna i tu masz rację. Kiedy znajdziemy wolną chwilę, to rozpiszemy to dokładnie.

  2. Cześć Przepraszam ale czy człowiek to ryba bo większość naukowców tak mówi przecież człowiek to ssak a pozatym ewolucja nie działa tak że jak coś od czegoš pochodzi to tym wciąż jest to są zmiany ewolucyjne.

    1. Napisałeś, że większość naukowców twierdzi, że człowiek, to ryba. Chyba chciałeś coś innego wyrazić?

      1. Cześć Przepraszam ale czy człowiek to ryba bo większość naukowców tak mówi i piszę a przecież człowiek to ssak a nie ryba, więc czy to prawda że człowiek to ryba przecież ewolucja nie działa tak że jak coś od czegoś powstaje to tym jest, nie to się zmienia przekrztałca i człowiek to ssak a nie ryba czy jesteśmy istotami wodnymi które mają skrzela i nimi oddcyahją i czy jesteśmy w takim razie rybami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button