DinozauryDinozaury roślinożerneJura

Apatozaur (Apatosaurus) – Brontozaur (Brontosaurus)

Apatozaur (Apatosaurus) = Brontozaur (Brontosaurus)

Czy ktoś pamięta jeszcze dawnego poczciwego brontozaura?

Dziś wszyscy szukają informacji na temat największych gigantów wszech czasów takich jak: Argentynozaur, Puertazaur, Alamozaur, Zauroposejdon, Futalognkozaur, Sejsmozaur czy największych z nich jak Amficelias czy Bruhatkajozaur. Dziś dawno odkryte dinozaury jak diplodok, brontozaur czy nawet brachiozaur stały się niemodne i … za małe 🙂

W między czasie, o czym również większość czytelników zapewne nie wie, Brontozaur (Brontosaurus) gdzieś zniknął – zdematerializował się…

Apatozaur (Apatosaurus), Brontozaur (Brontosaurus) i wizualizacja.

Gdzie zniknął Brontozaur (Brontosaurus)?

W zasadzie nie zniknął, jest nadal, tyle tylko, że obecnie nazywa się … Apatozaur (Apatosaurus). Poniżej krótka historia zmiany jego nazwy.

Dlaczego zmieniono nazwę Brontozaura?

Czy dlatego, że do odnalezionego szkieletu dopasowano niewłaściwą głowę?

W 1877 roku Othniel Charles Marsh (amerykański paleontolog 1831-1899) opisał nowy gatunek dinozaura na podstawie bardzo niekompletnych szczątków. Nowego dinozaura nazwał Apatozaur (Apatosaurus ajax). Dwa lata później w 1879 roku odnalazł kolejny, tym razem bardziej kompletny szkielet. Uznał, iż należy on do innego gatunku, który nazwał Brontozaur (Brontosaurus excelsus).

Szkielet Brontozaura został zmontowany i wystawiony w Yale Peabody Museum (Muzeum Historii Naturalnej) i stał się powszechnie znany publiczności jako Brontozaur (Brontosaurus). W artykułach prasowych, książkach i czasopismach królował Brontozaur.

Szkielet Apatozaura / Brontozaura (Brontosaurus) wystawiony pierwotnie w Muzeum Historii Naturalnej w Yale Peabody w 1905 roku. Apatozaur ma nisko opuszczoną głowę i ogon.
1903 rok – Elmer Samuel Riggs koryguje pomyłkę

W roku 1903, Elmer Samuel Riggs (amerykański paleontolog 1869-1963) ponownie przeanalizował materiał wyjściowy Apatozaura i uświadomił sobie, że zarówno Brontozaur jak i Apatozaur mają ogromną liczbę podobieństw i w zasadzie należą do tego samego gatunku dinozaurów.

Zasady, które określiła Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej (ang. International Commission on Zoological Nomenclature, w skrócie ICZN) stanowię, iż w przypadku synonimów nazwą obowiązującą jest ta, która była wcześniejsza. Nazwa Brontozaur jest więc synonimem Apatozaura.

Historia jednak nie kończy się w roku 1903. Do czasu bowiem, kiedy Riggs opublikował badania, nazwa Brontozaur (Brontosaurus) stała się tak mocno zakorzeniona w świadomości społeczeństwa, że w prasie popularnej nazwa Brontozaur pojawia się do dziś.

Obecny wygląd szkieletu Apatozaura / Brontozaura. Apatozaur ma wysoko uniesioną głowę i ogon.
Zamieniona czaszka Brontozaura

Othniel Charles Marsh nie znalazł kompletnego szkieletu brontozaura wraz z czaszką. Posiadał jeden szkielet i kilka częściowych czaszek, które odnalazł w bliskiej odległości od szkieletu. Wybrał jedną z nich i dopasował do szkieletu. Okazało się, ze wybrał niewłaściwą. Błąd został zauważony i poprawiony przez dr Johna McIntosha, dopiero w roku 1979 – długo po tym, jak nazwa została już zmieniona…

Brontozaur (Brontosaurus) – „grzmiący jaszczur”

Wielu fanów dinozaurów z pewnością boleje nad zmianą nazwy tego dinozaura. Nazwa Brontosaurus była bowiem niezwykle medialna. Pochodziła od greckich słów bront – grzmot oraz sauros – jaszczur. Oznacza zatem mniej więcej tyle tyle co „grzmiący jaszczur”.

A tak pozostał nam Apatozaur… czyli „oszukańczy jaszczur”

Brontosaurus (Brontosaurus)
Brontosaurus (Brontosaurus excelsus)  wcześniej apatozaur (Apatosaurus excelsus) w Peabody Museum.

Reaktywacja brontozaura – rok 2015

Nadszedł rok 2015…

… z nim praca „A specimen-level phylogenetic analysis and taxonomic revision of Diplodocidae (Dinosauria, Sauropoda) – E. Tschopp, O. V. Mateus, R. B. J. Benson. Naukowcy nie dają za wygraną i przywrócili do życia brontozaura. Po stuleciu zapomnienia przez środowisko naukowe, choć żył w popkulturze i tak naprawdę nie został zapomniany (w końcu Fred Flintstone wcinał udko z brontozaura) będzie znów obecny w literaturze. We wspomnianej pracy wykazano, iż oba rodzaje (apatozaur i brontozaur) różnią się od siebie, stąd konieczność przywrócenia rodzaju brontozaur.

Brontozaur (Brontosaurus)
Brontozaur (Brontosaurus).

Szczegółowe dane / wymiary

Brontozaur (Brontosaurus)

  • Długość: do 22 m
  • Waga: do 15 ton
  • Okres: 155-152 mln lat temu (późna jura)

Polecamy


Baza Dinozaurów

20 komentarzy

    1. Jakby napisali tez by ci było źle, ty wieczny malkontent jesteś. Wyraźnie widać, że ten artykuł nie jest opisem apatozaura, tylko wyjaśnieniem zagadki zniknięcia brontozaura.

  1. Czy poczciwy brontozaur ważył w przybliżeniu tyle co brachiozaur ? Długość obu dinozaurów jest porównywalna a jak ma się sprawa odnośnie wagi i wysokości ?

    1. Brontozaury miały delikatniejszą budowę niż brachiozaury. Ich waga najpewniej nie przekraczała 15 ton, podczas gdy brachiozaury mogły ważyć kilkadziesiąt ton. Szacunki dla brachiozaurów na przestrzeni lat się zmieniały od 30 do nawet 80 ton, choć obecnie przyjmuje się że mogła to być waga nawet w okolicach 56 ton (szacunki Bensona z 2014 roku). Przyjmuje się, że długość brachiozaurów wynosiła ok. 26 metrów (Holtz).

  2. Jakto brachiozaury i apatozaury są nie modne!!!! Przecież występowały w Parku Jurajskim i Świecie Jurajskim [filmie]

  3. W sumie to staram się trochę zrobić go sławniejszego,bo przez ten cały czas ukrywał się w cieniu dinozaurów takich jak Brachiozaur czy Apatozaur.

    1. na razie jakoś nie zagościł w powszechnej świadomości, ale może z czasem… choć ludzie wolą te największe dinozaury, więc nie obstawiałby jego wielkiej popularności.

  4. Redakcjo wiesz gdzie się podział Brontozaur? W filmie ,,King Kong 2005″ Petera Jonsona-powrócił jako ,,Brontosaurus Baxteri” który ma 36 metrów długości i jest żyworodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button