DomowePsySsakiZwierzęta

Rhodesian ridgeback – pies polujący na lwy

Rhodesian ridgeback

Psy polujące na lwy

Holendrzy zasiedlający w wieku XVI Afrykę Południową opisywali te psy jako „brzydkie”. Mimo to europejscy osadnicy dostrzegli w tych afrykańskich czworonogach wiele interesujących cech. Okazało się bowiem, że drzemie w nich wielka odwaga, waleczność, ale również okrucieństwo. Z tego względu wykorzystywano je m.in. w czasie polowań na lwy.

Zadaniem rhodesianów nie było jednak zabicie grzywiastego olbrzyma, ale otoczenie go i pilnowanie do momentu przybycia myśliwych. Współcześni przedstawiciele rasy to nie tylko myśliwi, ale też stróże, obrońcy i inteligentni przyjaciele rodzin.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 6: Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne
  • Sekcja 3: Rasy pokrewne
  • Próby pracy: Nie podlega
  • Typ: dogowaty
  • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Rodezja (dzisiejsze Zimbabwe)
  • Inne nazwy: African lion dog
Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Historia rasy

Obecna rasa pochodzi z krzyżowań myśliwskich psów afrykańskich z importowanymi z Europy czworonogami, przywiezionymi na Czarną Ląd w wieku XVI i XVII. Pierwotnie afrykańskie psy myśliwskie były nie tylko angażowane do polowań. Potrafiły także strzec domostw, a w kontakcie z przeciwnikiem wykazywały okrucieństwo. Holenderscy osadnicy opisywali je jako brzydkie, ale bezwzględne.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych psów było pasmo sierści przebiegające wzdłuż kręgosłupa, która w specyficzny sposób rozstępowała się.

W ciągu ponad 50 lat osadnicy holenderscy, których potomkowie nazywani są Afrykanerami, zaangażowali lokalne psy o dziwnej sierści do pilnowania gospodarstw, stad bydła i polowań. W tym ostatnim okazały się prawdziwymi mistrzami – były w stanie polować na lwy u boku myśliwych jadących konno. Z powodu swych umiejętności otrzymały one nazwę alternatywną: african lion dogs (afrykańskie psy [na] lwy).

Z czasem psy te zaczęto krzyżować z rasami europejskimi, w tym z chartem szkockim, borzojem, mastifem angielskim i być może z dogiem niemieckim. Standard rasy stworzono w Rodezji w roku 1922.

Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Charakterystyka

Wygląd

Psy rasy rhodesian ridgeback są wyraźnie umięśnione i duże. Głowa jest szeroka i płaska między uszami, pysk długi i głęboki, zwieńczony czarnym, brązowym lub wątrobianym nosem (w zależności od umaszczenia). Osadzone wysoko uszy opadają na kości policzkowe. Oczy są okrągłe, zwykle w odcieniu brązu. Przednie kończyny powinny być bardzo proste i silne. Ogon jest stosunkowo długi, zwężający się końcowi.

Sierść jest gładka, błyszcząca, krótka i gęsta, w kolorze od pszennego do czerwonego; mogą pojawiać się białe akcenty na palcach i piersi. Cechą wyróżniającą rasę jest pręga grzbietowa utworzona z sierści. Na grzbiecie włos rośnie bowiem w stroną przeciwną do reszty sierści. Pręga ta mierzy zazwyczaj ok. 5 cm w najszerszym miejscu. Podejrzewa się, że jest ona spadkiem po pierwotnej rasie afrykańskiej.

Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Temperament

Poza tym, że jest doskonałym i okrutnym myśliwym, okazuje się również łagodnym, posłusznym i dobrym przyjacielem domu. Z natury jest bowiem łagodny, ale może być mu trudno żyć pod jednym dachem z małym dzieckiem – niektóre osobniki są zbyt mocarne w trakcie zabawy, więc mogłyby niechcący zrobić małemu człowiekowi krzywdę.

Z pewnością nie brakuje mu inteligencji. Przejawia również bardzo wysoką lojalność wobec opiekunów. Na co dzień jest psem bardzo czujnym i odważnym. W stosunku do obcych tworzy dystans, ale nie jest nieśmiały. Ma bardzo wytrzymałe ciało i dużo energii, dlatego bez wystarczającej ilości aktywności fizycznej i umysłowej może stać się nadpobudliwy i nieobliczalny.

Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Potrzebny mądry opiekun

Rhosedian ridgeback wymaga opiekuna mądrego, odpowiedzialnego, silnego psychicznie i pewnego siebie. Jednym słowem – lidera stada. Tylko w ten sposób pies zacznie słuchać poleceń i będzie przestrzegał zasad panujących w domu oraz poza nim. Pod okiem odpowiedniego człowieka stanie się wspaniałym towarzyszem rodziny. Nie poleca się go jednak każdemu psiarzowi, gdyż większość miłośników psów może nie mieć na tyle czasu ani energii, aby sprostać wymaganiom związanym z posiadaniem rhodesiana.

Poza siłą pies ten docenia też spokój, dlatego trening powinien być pełny stanowczości i cierpliwości. Szkolenie psów tej rasy nie jest męczarnią, bowiem szybko się uczą, choć bywają uparte i buntownicze. Jeśli jednak szkolenie rozpoczniemy we wczesnych latach życia psa, łatwiej nam będzie doprowadzić go do końca.

Odpowiednio wychowany rhodesian będzie mógł żyć pod jednym dachem z kotami i innymi psami pod warunkiem, że ma z nimi do czynienia od okresu szczenięcego. Dzięki bardzo dobrej kondycji rhosedian ridgeback może się okazać świetnym towarzyszem podczas joggingu.

Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback – charakterystyczna pręga na grzbiecie

Szczegółowe dane/wymiary

Rhodesian ridgeback

  • Wysokość w kłębie: psy 63-69 cm, suki 61-66 cm
  • Waga: psy 36-41 kg, suki 29-34 kg
  • Długość życia: 10-12 lat
Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Rhodesian ridgeback – ciekawostki

  • Nazwa rasy odnosi się do dawnej nazwy Zimbabwe – Rodezji oraz do charakterystycznej pręgi grzbietowej (ridge – „pasmo”, „linia” + back – „plecy” „grzbiet”).
  • Wiele psów tej rasy ma czarny język.
  • Inne rasy posiadające pręgę grzbietową to Thai ridgeback oraz Phu Quoc Ridgeback.
  • W obrębie rasy spotyka się przypadki chorób skórnych, paraliżu, niedoczynności tarczycy i skrętu żołądka.
Rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback

Polecamy:


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button