AfrykaGadyKrokodyleZwierzęta

Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)

Krokodyl nilowy w obiektywie – galeria

Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus) – atak na gnu.

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

28 komentarzy

 1. Krokodyl! Hipopotama! Przecież on może ważyć nawet 4tony a krokodyl co najwyżej
  1000 z kawałkiem hipcio mógłby go przegryźć na pół albo zadeptać. Coś niewieże!

 2. Droga Redakcjo w zamieszczonym komentarzu napisaliście, że „raczej nie atakują osobników dorosłych” czyli w grupie (tak jak lwy) są zdolne rzucić się na dorosłego hipopotama ? Strasznie mnie to ciekawi czy takie ataki zostały udokumentowane, czy jest jakiś film ukazujący to zdarzenie.We wszystkich przyrodniczych filmach dokumentalnych, które oglądałem krokodyle usuwają się hipopotanom z drogi a ja chciałbym zobaczyć zgraną paczkę polującą na hipcia :)\ Zdaję sobie sprawę, że musiałby być oddzielony od stada ale chyba takie sytuacje mają miejsce.

  Liczę na zaspokojenie mojej ciekawości i pozdrawiam !

   1. Wg opinii myśliwych oraz przewodników – tropicieli, pomiędzy hipopotamami i krokodylami utrzymuje się odwieczna niechęć, przy czym świadomej nienawiści dopatruje się u hipopotamów, ponieważ stoją znacznie wyżej w hierarchii ewolucyjnej – są przecież ssakami.
    Natomiast krokodyle, to bezmyślna maszyna do zabijania, pozbawiona jakiejkolwiek „empatii”. Zdarza się, że krokodyl zaatakuje małego hipopotama i właśnie dlatego hipopotamy wykazują agresję wobec gadów. Zwracam uwagę, że hipopotamy nie jedzą krokodyli i co do zasady są jaroszami (z drobnymi wyjątkami). Atak na krokodyla spowodowany jest świadomą decyzją eliminacji potęcjalnego zagrożenia dla własnych dzieci. Przewaga dorosłego hipopotama nad krokodylem jest miażdżąca i nikt nigdy nie widział ataku tego gada na hipka. Istnieje nawet przekonanie, że tam gdzie żyje (żeruje) stado hipopotamów, tam nie ma krokodyli. Nie jest to do końca prawdą, bo krokodyle zapędzają się na terytoria hipopotamów, ale podkreślam słowo „zapędzają”, bo np. podczas polowania często zobaczymy te zwierzęta w bezpośrednim sąsiedztwie.
    Ryszard

   2. Ryszard Lew

    Określanie krokodyli bezmyślnymi maszynami do zabijania to kompletny brak znajomości tematu, radzę ci poczytać trochę o inteligencji tych zwierząt.

 3. Oj z Zebrą czasami nawet lżejszą od krokodyla(300kg) się nie zgodzę. Czytałem wcześniej o krokodylach i wiem że polują praktycznie na wszystko co się da od ryb do plazow aż po ssaki, od małych szczurów, po średnie jak Impale, Guźce, Gnu, Kudu, Zebry aż po te duże jak bawoły czy Elandy. Chociaż podobno największą ofiarą krokodyla w historii, był nosorożec czarny i krokodyl miał ponad 5m. Więc wszystko jest możliwe xD

 4. Krokodyle nilowe dorastają do 6 m długości wciągu 80 lat a 5 metrowe mają ok 50 lat lub więcej.
  Jak ktoś był by ciekawy.

     1. Taki przebieg będzie miała otwarta walka – tygrys nie będzie przecież szedł prosto w paszczę krokodyla, tylko jej unikał.

 5. Bardzo lubię krokodyle i dzięki za odpowiedź że tak naprawdę krokodyle nie są głupimi maszynami do zabijania tylko inteligentnymi zwierzętami. A czy wiecie że krokodyle to krewni dinozaurów.

  1. Choć krokodyle to nie dinozaury, to obie grupy są blisko spokrewnione. Zarówno dinozaury, jak i krokodyle są uważane za archozaury, czyli gady naczelne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button