DomowePsySsakiZwierzęta

Karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie

Nazwa rasy przywołuje na myśl polowania na niedźwiedzie. I rzeczywiście, karelski pies na niedźwiedzie wyhodowany został w latach 30. XX wieku z myślą o polowaniach na grubą zwierzynę. Dziś również używany jest jako pies myśliwski. Jest zapalonym łowcą, bardzo niezależnym i aktywnym. Nie jest to pies dla domatorów i mieszczuchów, potrzebuje bowiem długich spacerów i przestrzeni. Koniecznie powinien zamieszkać w domu z dużą działką i to najlepiej blisko lasu.

Karelski pies na niedźwiedzie

Klasyfikacja

  • Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja 2 Nordyckie psy myśliwskie.
  • Podlegają próbom pracy wyłącznie w krajach skandynawskich (Szwecja, Norwegia,
    Finlandia).
  • Inne nazwy: Karelian Bear Dog, Karjalankarhukoira, Björnhund

Historia rasy

Duże szpice, podobne do karelskiego psa na niedźwiedzie, od dawna występowały w Finlandii i były tam wykorzystywane do polowań na grubą zwierzynę, między innymi na niedźwiedzie. W roku 1920 w Finlandii powstała pierwsza hodowla tej rasy, a w 1936 psy te zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie w Helsinkach. W czasie II wojny światowej populacja ich zmalała do około 40 sztuk, ale wysiłki kynologów pozwoliły odbudować liczebność rasy.

Polski Związek Łowiecki otrzymał w 1961 roku od fińskich myśliwych parę: psa Metsämichen Halli i sukę Tupu, które zapoczątkowały hodowlę.

Karelski epiesy na niedźwiedzie

Charakterystyka rasy

Ten czarny, średniej wielkości, silnie zbudowany pies budzi respekt i szacunek. Jest stworzony do polowań i bardzo lubi aktywny sposób spędzania czasu. Karelski pies na niedźwiedzie był dawniej wykorzystywany do polowań na niedźwiedzie, a także na inne duże zwierzęta, takie jak jelenie, żbiki i wilki. Współcześnie w Skandynawii poluje się z nim głównie na łosie a w Polsce jest wykorzystywany w polowaniach na dziki. Jest niezbyt uległy, ale dobrze ułożony słucha swojego właściciela. Jest też bardzo wytrwały, odważny i wrażliwy. Nie nadaje się dla niedoświadczonego właściciela.

Charakter

Karelski pies na niedźwiedzie jest bardzo pewny siebie i wykazuje dużą potrzebę dominacji. Wymaga odpowiedniego szkolenia i konsekwentnego traktowania.

Kocha polowania. Woli jednak towarzystwo własne i swojego pana niż innych psów, dlatego w czasie polowań działa sam. Odwaga i siła pozwala mu walczyć nawet ze zwierzętami sporo większymi od niego samego.  W stosunku do innych psów często jest agresywny. W odniesieniu do obcych osób, jest nieufny, ale nie bywa agresywny. Swojej rodzinie jest wierny i oddany, a wobec dzieci miły, choć nie przepada za nadmiarem dziecięcych zabaw.

Karelski pies na niedźwiedzie ma trudny charakter, więc żeby go dobrze wychować potrzebne jest doświadczenie. Wymaga zdecydowanego przewodnika, który nie pozwoli psu na przejęcie funkcji samca alfa w stadzie.

Karelski pies na niedźwiedzie

Zachowanie

Karelski pies na niedźwiedzie lubi swobodę i ma zadatki na kłusownika. Na polowaniu działa samodzielnie, wytrwale i spokojnie. Na ptactwo poluje posługując się ”górnym wiatrem” (górny wiatr oznacza węszenie z wysoko podniesioną głową). Polując z kolei na dziki idzie tropem, osacza i szczeka na zwierzę. Jest ostrożny i nie atakuje od strony głowy.

Pies ten jest pewny siebie, ale raczej nie jest dobrym psem stróżującym i obronnym. Nie lubi samotności i bezczynności. Lubi ruch na świeżym powietrzu w towarzystwie swojego pana.

Nie nadaje się do życia w mieście, gdzie nie ma możliwości wybiegania się.

Karelski pies na niedźwiedzie

Wielkość

Karelski pies na niedźwiedzie to pies średniej wielkości, mocno zbudowany i umięśniony. Dorosłe psy mierzą w kłębie ok. 57 cm. Suki są nieco mniejsze i mierzą średnio 52 cm. Odchylenia wysokości mieszczą się w granicach kilku centymetrów. Psy ważą średnio 25-28 kg, suki są lżejsze i ważą 17-20 kg. 

Umaszczenie

Pies ma czarną maść z brązowawym połyskiem i wyraźne białe znaczenia na piersi, łapach, szyi, brzuchu, głowie i końcu ogona. Dopuszcza się też umaszczenie czarne matowe lub z odcieniem brązu.

Szata

Włosy okrywowe ma twarde, proste, średniej długości, a na grzbiecie, szyi i pośladkach dłuższe. Pod nimi znajduje się miękki i gęsty podszerstek.

Karelski pies na niedźwiedzie

Odżywianie

Ten silnie zbudowany pies swoimi potężnymi szczękami skruszy wszystko, co tylko uważa za pokarm. Nie należy mu jednak podawać kości. Je surowe mięso, którego dziennie potrzebuje około 300 gramów. Oprócz tego powinien dostać jeszcze około 150 gramów gotowanych warzyw i tyle samo gotowanego ryżu lub makaronu.

Do posiłku warto dodać łyżkę stołową drożdży i podobną ilość oleju słonecznikowego lub kukurydzianego. Dodatkowo, jego posiłek należy wzbogacić określoną przez lekarza weterynarii porcją witamin i minerałów, co sprawi, że sierść psa będzie lśniąca. Można podawać także gotową karmę, która w czasie polowań lub gdy pies mieszka na dworze, musi być wysokoenergetyczna i przeznaczona dla psów pracujących.

Karelski pies na niedźwiedzie

Pielęgnacja

Pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy szczotkowanie włosa średnio raz na dwa tygodnie. Należy również regularnie przeglądać całe ciało psa ze względu na możliwe kleszcze. Co pewien czas trzeba przeczyścić psu uszy. Karelski pies na niedźwiedzie z natury nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych i koniecznie trzeba go do niech przyzwyczajać od samego początku.

Kondycja zdrowotna

Karelskie psy na niedźwiedzie mają bardzo dobre zdrowie, czasami zdarzają się jednak  zachorowania na dysplazję stawów biodrowych. Należy uważać również na bójki z innymi psami, gdyż wtedy skaleczenia mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej.

Karelski pies na niedźwiedzie

Szczegółowe dane / wymiary

Karelski pies na niedźwiedzie

  • Wysokość w kłębie:
    • pies: 54 – 60 cm w kłębie
    • suka: 49 – 55 cm
  • Waga:
    • psy: 25-30 kg
    • suki: 17-20 kg
  • Długość życia: 11-13 lat
  • Pochodzenie: Finlandia
  • Umaszczenie: czarne z brązowawym połyskiem i wyraźne białe znaczenia na piersi, łapach, szyi, brzuchu, głowie i końcu ogona. Może być też czarne matowe lub z brązowym odcieniem.
  • Usposobienie: nieustępliwy, ostrożny, lojalny, niezależny, odważny, terytorialny
Karelski pies na niedźwiedzie

Ciekawostki

  • W latach 60. XX wieku, z powodu braku w Polsce drugiego reproduktora tej rasy, użyto w hodowli psa o imieniu Bajkał rasy łajka rosyjsko-europejska, sprowadzonego z Petersburga. Pokrewieństwo obu ras jest bowiem bardzo duże.
  • Karelski pies na niedźwiedzie został wyhodowany do polowania na duże zwierzęta, w tym niedźwiedzie, które wskazuje oszczekiwaniem.
  • Psy tej rasy mają wspaniałą orientację przestrzenną.
  • Nazwa rasy pochodzi od krainy leżącej w Rosji, w pobliżu fińskiej granicy, Karelli.
  • Fińscy myśliwi opowiadają, że dawniej w czasie polowań, gdy odkryto zimą gawrę śpiącego niedźwiedzia, spuszczano ze smyczy psy, które oszczekiwały go i wyganiały prosto pod lufy myśliwych.
Karelski pies na niedźwiedzie

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. Super psy, wyglądają podobnie jak border collie, ale to zupełnie różne rasy. Bordery są cudowne i mądre, ale nie są myśliwymi jak karelskie psy.

  2. Piękny pies, na moim osiedlu jest jeden taki. Ale żeby polować na niedźwiedzie? Mam nadzieje, że człowiek w końcu wyrośnie z tych prymitywnych okrutnych praktyk.

    1. Ludzie nigdy nie wyrosną. Od zarania dziejów jest ciągle to samo. Igrzyska w takiej albo innej postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button