Fauna Australii / Zwierzęta Australii
Ssaki morskie
Ciekawe są również ssaki morskie; aż 46 przedstawicieli rzędu waleni pływa w australijskich wodach przybrzeżnych. Ponieważ jednak większość z nich to gatunki kosmopolityczne, niektórzy zoolodzy nie uznają ich za gatunki Australii. Spotykamy zatem 9 gatunków fiszbinowców, w tym humbaka, 37 zębowców obejmujących 6 rodzajów z rodziny wali dziobogłowych (Ziphiidae) oraz 21 gatunków delfinów oceanicznych (Delphinidae), w tym Orcaella heinsohni.
Syreny
W wodach Australii obserwuje się też największą populację syren z rodzaju diugonii (Dugong dugon) – roślinożernych mieszkańców północno-wschodniej i północno-zachodniej Australii, w szczególności Cieśniny Torresa.
Ptaki Australii
Terytoria Australii zamieszkuje ok. 800 gatunków ptaków, ok. 350 z nich są charakterystyczne dla regionu Australii, Nowej Gwinei i Nowej Zelandii. Gatunki od czasów Gondwany obejmują nieloty bezgrzebieniowe (emu i kazuar hełmiasty), nogale (nogal prążkowany, nogal brunatny) oraz ogromną grupę endemicznych papug, takich jak kakadu (np. kakadu różowa).
W Australii spotkamy też największy gatunek z rodziny zimorodkowatych – kakaburę, którą łatwo rozpoznać po odgłosach przypominających ludzki śmiech. Natrafimy również na strzyżyki (Troglodytidae), skalinkowate (Petroicidae), srokacze (Cracticidae), buszówki (Acanthiza), lamparciki (Pardalotidae), korołazy (Climacteridae), lirogony (Menuridae), cudowronki zwane rajskimi ptakami (Paradisaeidae) i altanniki (Ptilonorhynchidae), głównie altannika lśniącego (Ptilonorhynchus violaceus), który fascynuje specjalistów złożonym rytuałem godowym, podczas którego samce budują altanki wypełnione lśniącymi niebieskimi przedmiotami.
Ptaki wodne
Na australijskim wybrzeżu żyje ok. 200 gatunków ptaków morskich, spośród których wiele uskutecznia sezonowe migracje. Południowy skraj państwa oraz część wschodnioazjatycka to dla wędrownych ptaków jeden z przystanków. Każdego roku przez Australię przelatuje ok. 2 milionów pierzastych podróżników!
Jednym z największych ptaków jest pelikan australijski (Pelecanus conspicillatus), występujący w większości zbiorników wodnych tego kraju. Australia jest do tego stopnia niezwykła, że żyją tam nawet pingwiny, a dokładniej, jeden gatunek – pingwin mały (Eudyptula minor).
Ptaki drapieżne
W przestworzach Australii króluje orzeł australijski (Aquila audax), którego rozpiętość skrzydeł może osiągać 2,5 metra.
Zaraz zaraz czemu pod rybami jest kazuar a pod żabami dziobak a pod rekinami EMU?????
A dlaczego nie :)? Czy wszystko musi być aż tak mało zaskakujące?
Zależało nam na pokazaniu jak największej ilości typowych przedstawicieli fauny Australii, a żaby każdy zna, więc musieliśmy gdzieś umieścić dziobaka i kazuara 🙂
brak informacji o pająkach
Dzieńdobry. Na dworze leje, jak to w Polsce zwykle bywa :/ Mam nadzieję że niedługo zrealizujecie kilka moich propozycji o prehistorycznych zwierzętach. Mam tu propozycje na zwierzęta współczesne:
Obrączkowce (Amphisbaenia)mało znane gady, należą do rzędu Squamata jak węże i jasczury.
Agama Brodata
Wąż jajożer
narazie tyle, czekam na odpisanie 🙂
Postaramy się 🙂 Bardzo zależy nam na artykułach, które mogą zaciekawić nieco szerszy krąg odbiorców, często bowiem otrzymujemy tematy, które interesują niewielką grupę osób. W takim wypadku zastanawiamy się nad tym, czy opracowywać taki artykuł. Zawsze jest nam milej na sercu, kiedy artykuł przeczyta kilka tysięcy osób 🙂
A właśnie, tylko redakcja ma avatar? bo inaczej nierozumiem poco te miejsca na avatary skoro niemożna ich mieć.
Aby każdy użytkownik mógł mieć avatar musielibyśmy przywrócić pole e-mail przy komentarzu lub wprowadzić rejestrację. Niewiele osób jest tym zainteresowanych, zatem nie wprowadzamy takiej funkcjonalności.
i odpisujecie tylko na komentarze przy nowych artykułach? z tego tygodnia, miesiąca czy jak?
Odpisujemy na komentarze przy wszystkich artykułach, nie ma znaczenia kiedy zostały opublikowane. Prosimy jedynie, aby komentarze były związane z tematyką artykułu. Jeśli piszemy o słoniu, to pod artykułem o słoniach, a nie o motylach, czy rybach 😉
Oczywiście są kwestie ogólne, które mogą być poruszone przy dowolnym artykule.
Ale wy szybko odpisujecie na komentarze 😀 jesteście aktywni cały dzień?
Nie jesteśmy leniwcami, zatem nasza aktywność trwa cały dzień 🙂
Emu chyba już wymarł, co nie? A tak wgl to kiedy kolejny artykuł i o jakiej tematyce?
A dlaczego niby emu miałby wymrzeć :)?
Emu chyba już wymarł, co nie? A tak wgl to kiedy kolejny artykuł i o jakiej tematyce? taaak sie pytam 🙂
no, emu to gatunek wymarły. chyba
Emu żyje i ma się dobrze 😉 – „Struś” emu.
Rzeczywiście niesamowicie odmienna jest ta fauna Australii.
Witam,
Jaka fajna strona!
Chcialam cos dodać w temacie zwierząt Australii.
Kangury są wspaniałe, dobrze, że są miejsca, gdzie pomaga sie przetrwac tym, ktore z różnych powodów na wolności nie miałyby szans.
szkoda, że tak wiele z nich ginie na drogach
Gdy jechalam samochodem przez bezdroża Australi w pewnym momencie przestałam lczyć zabite przez auta kangury, leżące na poboczu 🙁
Szkoda, że nie można pogodzić człowieka i jego pogoni za postępem oraz dzikiej, pięknej przyrody….
Zamierzacie zrobić jakiś artykuł o barakudzie?
To taka medialna ryba, zwłaszcza jej nazwa. Pomyślimy nad takim artykułem bo może być interesujący.
fajny artykuł
Te dziobaki w kapeluszach najlepsze
Popieram☺
Też popieram mocno.
Czy nie mogę kopiować tekstu? Piszę referat i przydałoby się kilka zdań z tego artykułu
W referacie możesz zamieścić cytat podając źródło. Pozdrawiamy i życzymymy dobrego referatu :)!