DomowePsySsakiZwierzęta

Chart afgański

Rasy psów – Chart afgański

Nazywany często królem psów ze względu na dostojny, majestatyczny wygląd i sposób poruszania się. Pod tą elegancką powłoką kryje się jednak wytrwały łowca, inteligentny towarzysz i jedna z najstarszych ras, pomagająca ludziom w codziennym życiu. Choć chart afgański wydaje się delikatny, świetnie odnajduje się na łonie natury, zwłaszcza na otwartej przestrzeni. Czym jeszcze zaskoczy nas „afgan”?

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 10: Charty
  • Sekcja 1: Charty długowłose lub półdługowłose
  • Typ: chartowaty
  • Próby pracy: nie wymagane
  • Inne nazwy: afghan hound, sage baluchi, baluchi hound
Chart afgański
Charty afgańskie. Szybsze od nich są psy rasy greyhound.

Historia i pochodzenie rasy

Chart afgański to jedna z najstarszych znanych ras, którą zaklasyfikowano do grupy ras pierwotnych. Oznacza to, że geny afganów są zbliżone do wilczych w stopniu wyższym niż inne rasy.

Prawdopodobnie pochodzi z Synaju, kilka razy wspominają o nim egipskie papirusy, pojawia się również na malowidłach naskalnych z jaskiń północnego Afganistanu. Obrazy te datuje mają ok. 4000 lat. Przez wieki rasa utrzymywana była w czystości genetycznej, a jej wywożenie było zabronione. Z tego też powodu pojawiła się w Europie późno (i nie do końca legalnie), bo na początku wieku XX.

Współczesne charty afgańskie

Dzisiejsze afgany pochodzą od psów sprowadzonych w 1920 r. do Wielkiej Brytanii, gdzie wymieszano wiele odmian długowłosych chartów z całego Afganistanu i okolic.

Chart afgański
Chart afgański.

Rasa użytkowa

Wykonywał wiele ważnych dla człowieka prac, głównie zajmował się pasterstwem, stróżowaniem i polowaniem na kozice, jelenie, wilki, a nawet lamparty śnieżne. Gruba sierść chroniła go przed bardzo niskimi temperaturami.

Luksusowy pies do towarzystwa

Choć w swym kraju traktowano go jako zwierzę użytkowe, w Europie i Ameryce doceniono jego arystokratyczne piękno, dlatego pełnił rolę luksusowych psa do towarzystwa. Mimo to nadal wykorzystuje się jego talenty podczas psich wyścigów.

Słynny Zardin

Jednym z najbardziej wyjątkowych afganów był pies imieniem Zardin, którego kapitan Bariff przywiózł z Indii w roku 1907. Uznany został za typ wzorcowy psów nazywanych wtedy jeszcze chartami perskimi. Zardin przyczynił się zatem do stworzenia pierwszego wzorca rasy afgańskiej w 1912 r. Z powodu wybuchu I wojny światowej hodowlę jednak wstrzymano.

Chart afgański
Chart afgański.

Charakterystyka

Wygląd

Pies jest wysoki, lekki i bardzo smukły. Sylwetkę zakrywa długie, piękne futro, które wg klasyfikacji międzynarodowych może mieć dowolny kolor. Na czubku głowy widoczna jest długa czupryna, pysk zaś pokryty jest krótkim włosem. Wiele osobników posiada na pysku czarną maskę lub włosy przypominające tzw. wąsy Fu Manchu (rosnące od kącików ust, luźno zwisające).

Niektóre charty afgańskie są całkowicie białe, ale osobniki posiadające zaledwie akcenty w kolorze białym uznawane są za nieczyste genetycznie. Sam włos jest długi, cienki i prosty, wymaga zatem dużo uwagi, aby wyglądał pięknie. Charakterystyczne dla afgana są krótkie włosy na grzbiecie (siodle), a długie po bokach ciała oraz kończynach.

Wyjątkowy jest również stosunkowo długi ogon, osadzony nisko, na końcu formujący się w pierścień. Oczy ulokowane są ukośnie, mają trójkątny kształt, tęczówka może być ciemnobrązowa lub złocista. Pokryte jedwabistym, długim włosem uszy ulokowane są nisko, blisko tyłu głowy.

Chart afgański
Chart afgański.

Temperament

Chart afgański to pies dostojny, dynamiczny, uroczy, ale też wierny, czuły, odważny i kochający. Nie ma raczej potrzeby dominacji nad człowiekiem czy innym zwierzęciem, wręcz przeciwnie – czasem woli być na uboczu. Nie przeszkadza mu to jednak w nawiązywaniu kontaktu z ukochanymi ludźmi. W stosunku do obcych woli trzymać dystans, ale nie wykazuje wrogości.

Choć pies ten posiada wyrazistą osobowość, bez łagodnego, mądrego właściciela o cechach przywódczych będzie czuł się źle. Odpowiednie szkolenie wpływa jednak na niego zbawiennie, pod warunkiem, że przebiega ono w sposób spokojny, ale konsekwentny. Dobrze wychowany afgan odnajdzie wspólny język z ludźmi starszymi i dziećmi.

Choć jest podatny na szkolenie, może stać się nieposłuszny, jeśli właściciel nie daje mu jasnych wytycznych. Wymaga dużej uwagi i częstych spacerów, na których może się wybiegać. Jeśli tego nie otrzyma, stanie się wycofany lub nerwowy. Afgan nie nadaje się zatem do mieszkania w środku miasta.

Chart afgański
Chart afgański.

Idealne miejsce dla charta

Idealnym miejscem może być dom z dużym ogrodem lub wieś. Ponieważ jego taktyka łowiecka oparta jest na wzroku, pies silnie reaguje na ruch. Mieszkając z kotem może często go gonić, dlatego nie zaleca się, aby chart afgański mieszkał z mniejszymi zwierzętami.

Podczas spacerów ze smyczą pies musi wiedzieć, kto jest liderem. Nie może zatem ciągnąć właściciela, ale iść przy jego nodze. Należy go również uczyć wchodzenia na teren domu po człowieku. Można go tego nauczyć, o ile potrafi się do niego dotrzeć.

Konieczna aktywność

Aktywność fizyczna jest dla charta afgańskiego niczym powietrze. Bez codziennych, długich spacerów i stymulacji psychicznej pies gnuśnieje lub staje się problematyczny. Mimo iż bardzo lubi przestrzeń, woli spać w domu, w pobliżu członków rodziny.

Chart afgański
Chart afgański.

Kondycja zdrowotna

Główne problemy zdrowotne afganów to nowotwory, alergie, dysplazja biodrowa. Ponadto przejawiają wysoką wrażliwość na leki znieczulające; wpływa na to niski poziom tkanki tłuszczowej.

Charty afgańskie zaliczane są także do ras podatnych na rzadkie schorzenie zwane chylothorax, powodujące występowanie chłonki (płynów tkankowych) w jamie opłucnej. Choroba ta prowadzi często do uszkodzeń płuc, wymagających natychmiastowej operacji. Niedoleczone chylothorax może spowodować zapalnie opłucnej lub tworzenie tkanki bliznowatej wokół płuc. Na występowanie tej choroby u afganów ma wpływ beczkowaty kształt klatki piersiowej.

Chart afgański
Chart afgański.

Szczegółowe dane i wymiary

Chart afgański

  • Wysokość w kłębie:
    • psy: 68-74 cm
    • suki: 63-69 cm
  • Waga: 22-34 kg
  • Długość życia: 12-14 lat
Chart afgański
Chart afgański.

Chart afgański – ciekawostki

  • W Afganistanie istnieje co najmniej 13 rodzajów charta afgańskiego.
  • Współcześnie afgan nie jest już wykorzystywany do polowań, ale sprawdza się w wyścigach chartów z użyciem atrapy uciekającego zwierzęcia.
  • Postać charta afgańskiego pojawiła się m.in. w filmach animowanych Disney’a pt.: „101 dalmatyńczyków” oraz „102 dalmatyńczyki”. W filmach tych afgan był jednym z ulubieńców Cruelli de Mon.
  • Odmiana afgańska tego charta nosi nazwę Khalag Tazi. Była to jedna z odmian wprowadzona do Europy w roku 1920. Określenie Tazi stosowane było ogólnie na Bliskim Wschodzie w stosunku do psów myśliwskich w typie charta. Tazi nazywano zatem charta perskiego i charta kirgiskiego.
  • 3 sierpnia 2005 r. koreański naukowiec Hwang Woo-suk ogłosił, że jego zespół badawczy jako pierwszy na świecie z powodzeniem sklonował psa. Był to chart afgański o imieniu Snuppy. Okazało się, że przechwałki naukowca są prawdą, a Snuppy stał się pierwszym w historii sklonowanym psem.
Chart afgański
Charty afgańskie.

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button